Teraz jest 02 kwi 2020 2:28:06
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Wywiad z posłem Przemysławem Wiplerem na temat ebooków 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 15 lut 2012 21:35:44
Posty: 2
eCzytnik: kindle4
Post Wywiad z posłem Przemysławem Wiplerem na temat ebooków
Wywiad z Panem Przemysławem Wiplerem posłem na Sejm RP z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, fundatorem i b. prezesem Fundacji Republikańskiej.

Witam Pana posła i dziękuję, że znalazł Pan dla nas trochę czasu. Na początek zadam pytanie czy korzysta Pan z jakiegoś czytnika książek elektronicznych ?

Polscy podatnicy ostatnio zmuszeni byli sfinansować iPady dla 460 nowych użytkowników – Sejm kupił je dla wszystkich posłów. Jeszcze swojego nie otrzymałem, ale mogę zadeklarować, że na pewno nie schowam sfinansowanego przez podatników tabletu do szafy, tylko będę go wykorzystywał w pracy poselskiej. Nie ukrywam jednak, że pracując bardzo dużo przy komputerze akurat książki prywatnie wolę czytać w tradycyjnej, papierowej formie.

Dlaczego akurat zainteresował się Pan problemem e-książek ? Przecież to mały segment rynku, który dopiero co raczkuje w naszym kraju.

Na co dzień w Sejmie zajmuję się przede wszystkim finansami publicznymi i jestem posłem partii, która od lat działa – wbrew obiegowemu stereotypowi - na rzecz niskich i prostych podatków. Pracowałem przez kilka lat jako prawnik zajmujący się doradztwem podatkowym i jestem szczególnie wyczulony na różnego rodzaju absurdy naszego wyjątkowo niespójnego i nielogicznego systemu podatkowego.
Sprawa e-booków zainteresowała mnie jeszcze z jednego powodu - mam swoje małe doświadczenie wydawnicze. Wydałem kiedyś w prowadzonej przeze mnie fundacji kilka książek prezentujących nieznaną w III RP myśl ekonomiczną – między innymi „Manifest Libertariański” Murraya Rothbarda i wybrane teksty wolnorynkowego, związanego z narodową demokracją przedwojennego profesora ekonomii Adama Heydla. Wówczas nie było jeszcze mowy o e-bookach, ale znam dzięki temu rynek książki i wszystkie związane z nim problemy, choćby ogromne marże dystrybutorów zawyżające ceny książek. Fundacja Republikańska, której jestem fundatorem i którą kierowałem przez pierwsze dwa lata jej działalności, wydaje kwartalnik „Rzeczy Wspólne”, który bez dotacji Ministerstwa Kultury musi sobie radzić na trudnym rynku czasopism. Od dawna rozważamy stworzenie jego wersji elektronicznej, ale marże wraz z 23% VATem utrudniają podjęcie takiej kosztownej dla wydawcy decyzji. Z drugiej strony obserwuję reakcje czytelników kwartalnika i ich apele na Facebooku, by w końcu taką elektroniczną wersję pisma stworzyć i widzę, że grupa użytkowników tabletów dynamicznie rośnie!

W Interpelacji powoływał się Pan na Stany Zjednoczone w których to widać jak e-booki wypierają tradycyjną formę książek czy prasy i coraz chętniej sięgają po nią młodzi ludzie. To zjawisko przenosi się powoli do Europy jakie widzi Pan w tym korzyści ?

Jeżeli ponad połowa Polaków deklaruje, że w ciągu roku nie miała kontaktu z książką, to korzyści z upowszechnienia nowych form czytelnictwa – tańszych i wygodniejszych dla młodych ludzi – są oczywiste. Niestety poziom czytelnictwa w Polsce spada wśród młodych ludzi i warto przeciwdziałać temu trendowi. Jeden z moich ulubionych pisarzy, Jacek Dukaj opisywał kiedyś w publicystycznym tekście tzw. syndrom „Too long; didn’t read”. Okazało się, że z badań neurologicznych wynika, że korzystanie z Internetu zmienia sposób funkcjonowania mózgu i ludziom coraz trudniej skupić się na tekstach dłuższych niż te, które czytają w sieci. Wzrost czytelnictwa książek za pomocą tabletów na pewno jest pomysłem, by młodzi ludzie chętniej sięgali po długie książki, choćby takie „cegły” jak powieści Dukaja!

Panie pośle na e-książki za granicą np. w USA może sobie pozwolić każdy. Posiadacz czytnika wydaje tam średnio 120$ miesięcznie na zakupy e-literatury zwłaszcza, że konkurencja na rynku e-wydawniczym jest duża. Czy uważa Pan gdyby e-książka była tańsza o 50% od papierowej to nasze statystyki czytelnictwa uległy by zmianie ku dobremu ?

Doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że tradycyjne książki są drogie. Nie wynika to z pazerności wydawców, ale ich słabości wobec największych dystrybutorów, których marże wynoszą 50 % ceny książki lub nawet więcej. Obniżenie cen e-książek pozwoli wydawcom sprzedawać więcej książek bezpośrednio, więc ceny w porównaniu z tradycyjną wersją rzeczywiście mogą być bardzo konkurencyjne. Jestem przekonany, że czytelnictwo może wzrosnąć dzięki popularyzacji tabletów, bo młodzi ludzie chętnie będą się nimi posługiwać szczególnie wówczas, gdy stać ich będzie na lekturę!

Nie mogłem pozwolić sobie aby nie zadać tego pytania. Czy przynależność do Unii Europejskiej w jakiś sposób zawiązuje ręce rządowi w sprawie zmniejszenia/wyrównania podatku na e-książki czy raczej jest to sprawa bieżącej polityki i podnoszenia wpływu do budżetu ?

Oczywiście Unia Europejska ogranicza naszą suwerenność w zakresie kształtowania stawek podatkowych, ale polski rząd nie wykorzystuje wszystkich mechanizmów, by walczyć o interesy polskiego podatnika. Stawkę VAT na e-booki udało się obniżyć we Francji i tym samym mieliśmy do czynienia z ciekawym przykładem prowadzenia przez Francuzów suwerennej wobec unijnej harmonizacji polityki podatkowej. Do tego samego namawialiśmy wcześniej ministra finansów choćby w sprawie podwyższenia VAT na ubranka dziecięce, na które od 1 stycznia obowiązuje stawka 23%, podczas gdy innym krajom udało się uzyskać zgodę na obniżenie tej stawki w ramach polityki prorodzinnej. Takie mechanizmy, które sprawdzają się choćby we Francji czy Wielkiej Brytanii powinny być wykorzystywane również w Polsce, niestety minister Rostowski stoi na absurdalnym stanowisku, że nasze działanie na rzecz obniżenia konkretnych stawek VAT… kompromitowałyby Polskę na arenie międzynarodowej. Ciekawe, że nie kompromitują się jakoś politycy innych państw, tylko konsekwentnie działają na rzecz swoich obywateli i interesów podatników.

Sprawa ACTA postawiła na nogi niemal całą społeczność internetową. Czy dostrzega pan jakieś zagrożenia lub pozytywy z podpisania przez Polskę porozumienia w Tokio na rynek e-wydawniczy w Polsce ?

Mam nadzieję, że zapoczątkowany w Polsce masowy sprzeciw internautów wobec wprowadzenia ACTA sprawi, że to porozumienie ostatecznie nie wejdzie w życie. Jeżeli tak się stanie, to rzeczywiście właśnie polska społeczność internetowa będzie miała za sobą niesamowity wprost sukces. Życzę tego wszystkim tym, którzy w mroźne styczniowe dni gotowi byli wyjść na ulice i protestować przeciwko ignorancji władzy i jej obojętności wobec interesów obywateli. Dla rynku e-wydawnictw ACTA jest tak samo groźne, jak dla każdej innej działalności w sieci. Sytuacja, w której samo podejrzenia naruszenia praw autorskich pozwala na wyłączenie stron internetowych dla e-wydawców byłaby naprawdę niebezpieczna.

Na koniec pytanie, które ciekawi naszych czytelników. Jaki rodzaj literatury preferuje Pan poseł Przemysław Wipler gdy nie czyta sejmowych ustaw i nie pisze interpelacji ?

Najchętniej czytam książki historyczne i literaturę fantastyczną. Mam swoich ulubionych autorów, często takich klasyków jak Philip K. Dick czy Frank Herberta. W polskiej literaturze od wielu już lat wspomniany Jacek Dukaj i Szczepan Twardoch należą do moich ulubionych twórców, którzy wyszli poza sztywne ramy fantastyki i tworzą coraz bardziej imponujące dzieła. Niestety od lat zmagam się z brakiem wystarczającej ilości czasu by czytać wszystkie książki, które chcę i powinienem znać.

Serdecznie dziękujemy Panu posłowi i życzymy miłych wieczorów przy książkach spędzonych przy domowym ognisku.


ps. wywiad można zamieszczać w formie oryginalnej lub skróconej na innych serwisach nie modyfikując wypowiedzi i pytań. Wywiad autoryzowany, możliwość rozpowszechniania.


15 lut 2012 21:45:29
Zobacz profil
SwiatCzytnikow.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 sie 2010 11:00:21
Posty: 1869
eCzytnik: kindle, onyx, nook, kobo, pb, ipad
Post Re: Wywiad z posłem Przemysławem Wiplerem na temat ebooków
Mnie bardzo cieszy skierowanie marketingu politycznego na pole e-booków, ale bądźmy poważni: "znalazł Pan dla nas " - znaczy dla kogo? Kto przeprowadzał wywiad? A może w całości został napisany przez anonima?

_________________
http://swiatczytnikow.pl (dawniej: Świat Kindle)
http://ebooki.swiatczytnikow.pl - (prawie) wszystkie polskie e-booki w jednym miejscu, czyli porównywarka ofert księgarni.


15 lut 2012 21:48:34
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 15 lut 2012 21:35:44
Posty: 2
eCzytnik: kindle4
Post Re: Wywiad z posłem Przemysławem Wiplerem na temat ebooków
Wywiad ma docelowo ukazać się na 6 największych portalach o tematyce e-booków, e-wydawnictw i czytnikach, które wyraziły zgodę na jego publikację. Wywiad jest autoryzowany przez Pana posła Wiplera. Nie ma nic związanego z polityką. Powinniśmy się jednoczyć w okół dobrych inicjatyw a nie patrzeć przez pryzmat swoich poglądów politycznych . Wywiad przeprowadzałem ja.


15 lut 2012 22:12:54
Zobacz profil
Admin

Dołączył(a): 13 cze 2008 14:47:02
Posty: 2779
Lokalizacja: Gdańsk
eCzytnik: kindle
Post Re: Wywiad z posłem Przemysławem Wiplerem na temat ebooków
Jeśli to rzeczywiście autentyczny wywiad (źródło!), to pan poseł jest dziwny w co najmniej 2 kwestiach. Pierwsza to deklarowanie używania tabletu z powodu tego, że jest za pieniądze podatników (rozumiem, że jeśli podatnicy kupią p. posłowi za swoje pieniądze wóz drabiniasty, to też pan poseł będzie nim jeździł), a druga to fiksacja na tablety. Nie rozumiem, czy kindle classic czy PRS-505 też są dla pana posła tabletami, czy po prostu o czytnikach z elektroforetycznymi wyświetlaczami pan poseł nie słyszał.

_________________
Zgred - Rafał Ziemkiewicz napisał(a):
Dziś trzeba pisać o mieczach, czarach, toporach i wojowniczkach w blaszanych bikini, wszystko inne to już jest nisza w niszy. Albo o nastoletnich wampirach.
Porównywarka cen ebooków


15 lut 2012 22:42:57
Zobacz profil WWW
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 sty 2012 14:18:37
Posty: 23
eCzytnik: Kindle Classic
Post Re: Wywiad z posłem Przemysławem Wiplerem na temat ebooków
Ktoś powinien panu posłowi uzmysłowić, że czytnik ≠ tablet...
A co do wywiadu... sry, ale to takie pierdu pierdu nie wiadomo konkretnie o czym...

_________________
http://lubimyczytac.pl/profil/93658/emill


16 lut 2012 11:37:45
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 mar 2011 16:44:42
Posty: 194
Lokalizacja: Wrocław
eCzytnik: PW2
Post Re: Wywiad z posłem Przemysławem Wiplerem na temat ebooków
Niestety, muszę sie zgodzić.
Odpowiedzi pana posła pełne są ogólników i niejednoznaczności. Niby coś tam mówi, niby deklaruje, niby się zgadza. Coś tam działał, gdzieś prezesował, coś ufundował.


16 lut 2012 11:43:40
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 27 lut 2011 16:39:16
Posty: 14
eCzytnik: Kindle 3
Post Re: Wywiad z posłem Przemysławem Wiplerem na temat ebooków
No to uświadomcie pana posła;p Akurat to jest jeden z niewielu parlamentarzystów, który ma bardzo dobry kontakt z wyborcami, i który jest otwarty na sugestie ze strony tychże. Polecam sprawdzić Przemysława Wiplera na facebooku.

Acha, to coś, gdzieś:
http://www.republikanie.org/ Polecam!:)

Edyta podpowiada, że Fundacja Republikańska popełniała analizę na temat ebooków:
http://www.cafr.pl/2012/01/ksiazki-vs-e ... odatkowej/


16 lut 2012 19:15:37
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 11 gru 2011 19:33:43
Posty: 889
eCzytnik: Kindle Classic InkBOOK Classic 2
Post Re: Wywiad z posłem Przemysławem Wiplerem na temat ebooków
PiS i libertarianizm, do obniżania podatków i rozdawania zasiłków to każdy jest pierwszy, jak jest w opozycji. Trudno nazwać kontaktem z wyborcami wciskanie komunałów i bonmotów.

_________________
Recenzje e-czytników PocketBook Touch HD 3 - recenzja czytnika InkBOOK LUMOS - recenzja czytnika


16 lut 2012 20:06:55
Zobacz profil WWW
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 gru 2008 9:17:37
Posty: 63
Lokalizacja: Nitra
eCzytnik: K4T
Post Re: Wywiad z posłem Przemysławem Wiplerem na temat ebooków
Nie chodzi tu tylko o obniżanie podatków (piszę tu bez konotacji politycznych), ale bardziej o uregulowanie tych rzeczy. To są nowości, które jak na razie próbuje się na siłę wtłoczyć w istniejące przepisy, co skutkuje powstawaniem różnego rodzaju potworków w regulacjach prawnych. I to dlatego np. VAT na książkę papierową wynosi 5%, a już na elektroniczne wydanie 23%. A żeby tego było mało, to dokonując zakupu e-booka przez internet, nie kupujemy wcale książki (sic!), nawet jako plik! To jest usługa, jaką oferuje nam sprzedawca.


16 lut 2012 20:46:36
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 mar 2011 16:44:42
Posty: 194
Lokalizacja: Wrocław
eCzytnik: PW2
Post Re: Wywiad z posłem Przemysławem Wiplerem na temat ebooków
Czyli Fundacja Rep. to taki jego pseudo-think-tank?
Wywiad to jedno - do czego chyba większość powyższych komentarzy się odnosiła.
Tym niemniej, nikt nie kwestionuje absurdu różnicy w kategoryzowaniu książki papierowej i eKsiązki.
Fajnie, że politycy się tym interesują. jednak dla mnie ich słowa i zainteresowanie jest ... niejednoznaczne. Obietnice w/w pana to szum w lesie. Co on może? Przedstawić kolejna interpelację? Zapytać swojego prezesa partii czy klubu? Zgłosić pomysł projektu ustawy?


16 lut 2012 22:12:09
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 27 lut 2011 16:39:16
Posty: 14
eCzytnik: Kindle 3
Post Re: Wywiad z posłem Przemysławem Wiplerem na temat ebooków
@Alcek: nie wiem skąd ci się wziął ten libertarianizm (no chyba, że jak ktoś chce obniżać podatki, to w twoim mniemaniu jest libertarianem), ale akurat PiS w trakcie swoich rządów obciążenia podatkowe zmniejszył. Zresztą nie ważne, nie o tym jest ten wątek, a ja nie najlepiej się czuję jako adwokat Prawa i Sprawiedliwości.

@T4ng10r: można powiedzieć, że FR jest think-tankiem (bynajmniej nie pseudo, polecam ich centrum analiz).

Odnośnie tego, co poseł może - czego się spodziewałeś? Że przeprowadzi zamach stanu jak Piłsudski?;d Na tym polega demokracja, a to że w Polce ona nie działa (albo działa, delikatnie mówiąc, średnio), to jest też wina m.in. apatycznego społeczeństwa, które dopiero jak im się chce zabrać darmowe porno i seriale z internetu ostatnio się ożywiło;)

W każdym razie, jeśli kogoś boli, że poseł myli (a może używa skrótu myślowego;d) tablet z czytnikiem, to w czym problem, w dobie facebooka, zwrócić mu na ten błąd uwagę?;p No, ale to już trochę więcej niż kliknąć "lubię to" pod śmiesznym obrazkiem z internetu.


17 lut 2012 11:26:20
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 mar 2011 16:44:42
Posty: 194
Lokalizacja: Wrocław
eCzytnik: PW2
Post Re: Wywiad z posłem Przemysławem Wiplerem na temat ebooków
No to teraz krótka lekcja demokracji po polsku:
Większość wygrywa. Czyli muszę przekonać do swoich racji większość posłów. Albo argumentami i logiką (bo książka, czytelnictwo, kultura, etc) albo pokazując ile stracą wyborców i ich poparcia.
Pierwsze to uporczywe (aczkolwiek ostrożne i delikatne/subtelne) spamowanie listami, zapytaniami, mailami, telefonami czy co tam jeszcze. Popularne blogi, portale.
Drugie - to forma zorganizowanego szantażu. Problem z tym, że nie ma kogo na co zamienić.
Więc powiedz mi - jak Ty byś to zrobił?
PS. Przypominam przesłanie do niszczarni dokumentów sejmowych listy podpisów pod inicjatywą 3x15% czy 3xTak obecnie rządzącego PO.


17 lut 2012 11:53:56
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 27 lut 2011 16:39:16
Posty: 14
eCzytnik: Kindle 3
Post Re: Wywiad z posłem Przemysławem Wiplerem na temat ebooków
Nie będę się wdawał w polemiki o demokracji na forum o e-książkach, więc spróbuję wrócić do sedna sprawy.

Jeśli ktoś podejmuję w parlamencie sprawę książek elektronicznych, to wypada się cieszyć, bo kwestia jest na tyle niszowa, że to w ogóle cud, że się ktokolwiek tym tematem zainteresował (e-czytelników jest tyle co kot napłakał). Nie ma się co obrażać, że problem podejmuje pisowiec.


17 lut 2012 16:21:15
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 11 gru 2011 19:33:43
Posty: 889
eCzytnik: Kindle Classic InkBOOK Classic 2
Post Re: Wywiad z posłem Przemysławem Wiplerem na temat ebooków
Jack napisał(a):
Nie chodzi tu tylko o obniżanie podatków (piszę tu bez konotacji politycznych), ale bardziej o uregulowanie tych rzeczy. To są nowości, które jak na razie próbuje się na siłę wtłoczyć w istniejące przepisy, co skutkuje powstawaniem różnego rodzaju potworków w regulacjach prawnych. I to dlatego np. VAT na książkę papierową wynosi 5%, a już na elektroniczne wydanie 23%. A żeby tego było mało, to dokonując zakupu e-booka przez internet, nie kupujemy wcale książki (sic!), nawet jako plik! To jest usługa, jaką oferuje nam sprzedawca.

Defacto nie chodzi nic innego jak obniże nie podatku VAT na książke eletroniczną. A stawka jest taka, jaka wynika z przepisów prawa europejskiego.
Bo jest to usługa - wykonania kopii pliku tekstowego i umozliwienia pobrania go oraz zapisania go na własnym komputerze. Jest to całkiem logiczne. Taka sama wykładnia obowiązuje w prawie wszystkich krajach UE. Książka elektroniczna i książka papierowa to dwie różne sprawy.

_________________
Recenzje e-czytników PocketBook Touch HD 3 - recenzja czytnika InkBOOK LUMOS - recenzja czytnika


17 lut 2012 18:41:20
Zobacz profil WWW
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 gru 2008 9:17:37
Posty: 63
Lokalizacja: Nitra
eCzytnik: K4T
Post Re: Wywiad z posłem Przemysławem Wiplerem na temat ebooków
Alcek napisał(a):
Książka elektroniczna i książka papierowa to dwie różne sprawy.
@Alcek, tak właśnie teraz jest. Bardziej przejrzyste byłoby zrobienie z tego jednej sprawy, przynajmniej w sprawie książek. Wtedy koszt książki elektronicznej wynosiłby połowę ceny książki papierowej, a nie - jak jest teraz - 2/3. Zyskują na tym wydawnictwa, zyskują klienci. Większa dostępność książek w niższej cenie. Oprócz błękitnego nieba...


17 lut 2012 18:55:08
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron