Teraz jest 29 mar 2024 1:38:35




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
Słownik języka angielskiego Onyx v Kindle opracowanie 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 30 sty 2012 17:41:30
Posty: 38
Post Słownik języka angielskiego Onyx v Kindle opracowanie
Wreszcie wyczekiwana przeze mnie poprawka do Kindle. Posiadam dwa czytniki Onyx Boox i62e (z białego czarny) oraz Kindle PW2. Onyxa wyrywaliśmy sobie z 10cio letnim synem, dlatego zakup drugiego czytnika. Dopiero po nowej poprawce do PW2, mogę porównywać czytniki pod względem funkcjonalności słowników. Geneza kupienia czytnika to moja chęć czytania po angielsku.
Do meritum; bez zmiany słowników „w locie” Kindle ustępował Onyxowi – teraz jest już inaczej.
Zacznę od słowników w Onyxie.
In Plus:
1) Z pewnością większa dostępność słowników w formacie stardict (sam zrobiłem sobie PWN z oryginalnej płyty CD, którą kupiłem przed laty).
2) wielki „+” to możliwość wyszukiwania słów z wyświetlonej już definicji (np. używam en-en, nie znam słowa z definicji, dotykam i wyświetla się jego definicja)
3) strzałki góra dół: w Onyxie definicja jest przyklejona do góry lub dołu strony, strzałeczkami mogę sobie przerzucać ją góra dół. Pomaga to w czytaniu definicji mając jednocześnie możliwość odkrycia kontekstu w książce (nie zasłania go definicja)
4) Bardzo fajna opcja (w Onyx niezbędna ale to w minusach) ukryta pod ikonką „abc” tj. pokazuje listę słów przed i po słowie wyszukiwanym.
5) Zmiana słowników „w locie”
In minus
1) słowniki stardict nie rozpoznają zasad fleksyjnych czyli końcówka „ing” nie wywołuje bezokolicznika (stąd pomoc patrz. in plus 4))
2) layout definicji trochę gorszy niż w Kindle
3) dwukrotne klikanie na słowo w celu jego wywołania (czasem zmienia stronę)
4) jeżeli do wyrazu przyklei się np. cudzysłów to czasem nie wyszuka tego słowa
Kindle
In Plus
1) Teraz zmiana słownika „w locie”
2) Świetny layout
3) Duży „+” to wywołanie definicji poprzez dotykanie (przytrzymanie).
4) Gigantyczny „+” słowniki rozpoznają zasady fleksyjne (też jako laik sam zrobiłem sobie PWN z oryginalnej płyty CD, którą kupiłem przed laty – skryptami do Pythona).
5) Vocabulary Builder (mechanizm gromadzący wyszukiwane słowa to on skłonił mnie do zakupu PW2) no i go nie używam, gdyż powinien być cokolwiek dopracowany np.
- możliwość wskazania, które słowo chcę tam wysłać,
- jeżeli nie poprzednie, to chociaż możliwość zaznaczenia kilku słów w celu ich usunięcia a nie „męczenie się” po jednym,
- gdy jest ich zbyt dużo to zniechęca nas to do powtarzania
- nie myślę już nawet o cyklu powtórek – ale może kiedyś
In minus
1) Największy „-” to brak możliwości wyszukiwania słów w wyświetlonej już definicji.
2) Nie da się przesunąć okna definicji (gdy np. zasłania tłumaczone słowo).
3) To co w Onyxie jest pod ikonką „abc” tj. nie wyszukuje mi słowa to niech mi poda (na wszelki wypadek) wyrazy, które alfabetycznie są przed tym lub po tym „hipotetycznym słowie”. Z resztą w Onyxie mogę sobie przez nie „przejechać” dowolnie w dół i w górę.

Ponadto oba czytniki nie mają czegoś co byłoby pomocne:
1) jeżeli definicja jest zbyt długa to w Kinlde wyświetla się „pasek przewijania” pionowego przy czym jest on tylko lokalizatorem a byłoby znacznie lepiej, gdyby nim dało się zjechać np. na sam dół a nie kilkukrotnie „maziać” palcem w celu dotarcia do końca.
2) VB do dopracowania
3) np. jakikolwiek głośniczek i możliwość przeczyatania wyrazu przez automat (lub sownik z lektorem). W Onyxie jest możliwość przeczytania przez głos Amy ale kłopotliwe jest dojście do opcji no i konieczność posiadania słuchawek na uszach
I to tyle. Zaznaczam, że możliwe jest, że nie potrafię jakiejś opcji obsłużyć i wtedy trafiła ona do „in minus”. Proszę o skorygowanie i naukę jeśli się, gdzieś pomyliłem.
Kiedyś pytałem o takie informacje i nigdy nie uzyskałem odpowiedzi stąd ten post, który może komuś pomoże w wyborze czytnika.


09 mar 2014 21:29:46
Zobacz profil
Admin

Dołączył(a): 13 cze 2008 14:47:02
Posty: 2835
Lokalizacja: Gdańsk
eCzytnik: kindle
Post Re: Słownik języka angielskiego Onyx v Kindle opracowanie
przeniosłem do działu "ogólnie", żeby nie utworzyły się osobne dyskusje w działach kindle i onyx.

_________________
Zgred - Rafał Ziemkiewicz napisał(a):
Dziś trzeba pisać o mieczach, czarach, toporach i wojowniczkach w blaszanych bikini, wszystko inne to już jest nisza w niszy. Albo o nastoletnich wampirach.
Porównywarka cen ebooków


10 mar 2014 0:49:26
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron