Teraz jest 25 gru 2024 9:40:48




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Znak wodny FAQ 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 17 cze 2012 16:22:14
Posty: 2
Post Znak wodny FAQ
Witam,
chciałem uruchomić na stronie możliwość kupna mojego ebooka. Chciałem go zabezpieczyć znakiem wodnym. Ebook jest w formacie mobi. Na jakiej zasadzie tworzy się książki, tak by automatycznie każdy kto ściągnie książkę miał swój indywidualny znak wodny już w automacie, czy są jakieś aplikacje, jak to wygląda w szczegółach?
Pozdrawiam Piotr


17 cze 2012 16:29:21
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 gru 2011 1:09:34
Posty: 71
eCzytnik: Wszystkie nowe Kindle :)
Post Re: Znak wodny FAQ
Powiem szczerze, że specjalistą nie jestem... (no to się wypowiem :P ), ale obawiam się, że właśnie specjaliści mogą nie chcieć ujawniać swoich sekretów.

Watermark to zabezpieczenie, które jak każde można zdjąć (kwestia zdobycia wiedzy jak to zrobić). W intencji osób które danego e-booka zabezpieczyły jest nieujawnianie ich "algorytmu".

Z tego co można wyczytać np. na MobileRead, stosowane zabezpieczenia można podzielić na dwojakiego rodzaju: jawne i niejawne.

Jawne mogą być oczywiście z łatwością usunięte, gdyż każdy e-book da się łatwo konwertować do otwartego i edytowalnego formatu. Służyć one mają jednak informowaniu (a może raczej przypominaniu) użytkownikom, że owy plik jest zabezpieczony oraz że dzielenie się nim jest piractwem... a piracąc samą książkę, można się łatwo narazić na kłopoty, gdyż w piraconej książce zostają dane osobowe pierwotnego właściciela.

Jeżeli chodzi o jawne watermarki, to wychodzi na to, że może być to nawet zwykły tekst na początku książki/każdego rozdziału itd. Można też skorzystać z programików, które dany tekst zamieniają na grafikę i tą grafikę normalnie można włączać w każde wyznaczone miejsce.

Ukryte służą temu, by wszelkim cwanym złodziejaszkom i pseudo hackerom udowodnić, że sprawiedliwość ich dosięgnie. Z kolei osobom naprawdę mądrym, specom którzy potrafili by takie ukryte watermarki znaleźć i usunąć... cały "algorytm" powinien wszystko na tyle utrudnić, by szybko stwierdzili, że bardziej opłaca im się kupić tą książkę niż inwestować swój drogocenny czas.

Tutaj tak naprawdę zaczyna się zabawa w której liczą się spryt, niekonwencjonalność oraz wiedza z kryptografii :) Ukryty watermark musi być niewidoczny w kodzie.. a jak wiadomo łatwiej ukryć coś w czymś co ma większą entropie... większy współczynnik chaosu (łatwiej ukryć coś w bałaganie niż w porządku). Tekst, który jest głównym składnikiem książki ma bardzo małą entropie, gdyż przestawienie dwóch liter już jest zauważalne... a by takimi przestawieniami liter zakodować czyjeś dane, należało by poprzestawiać naprawdę duuużo liter (nie chciałbym potem tego czytać). Innym składnikiem książek które posiadają większą entropie są np. ilustracje, okładka. W przykładowym pliku JPG lub PNG łatwiej ukryć jakieś zaszyfrowane dane.

Inna sprawa, jest taka, że w ramach ukrytego watermarku nie trzeba szyfrować wszystkich danych klienta, a tylko jego numer identyfikacyjny z bazy danych sklepu. Pojedynczy numer można ukryć z łatwością... a im bardziej niekonwencjonalne miejsce by to zrobić tym lepiej :)

Fajnie byłoby gdyby ktoś kto robił już takie rzeczy także się wypowiedział. Niestety wątpię, by ktoś wrzucił tutaj link do gotowego programu który coś koduje... bo jeżeli autor tutaj go znajdzie, to znajdzie go tutaj i pirat.

Najtańszą opcją było by chyba zatrudnienie na zlecenia jakiegoś informatyka/studenta-informatyka na zlecenie. Ze względów bezpieczeństwa podpisałbym z takim osobnikiem umowę poufności, no i przede wszystkim nie mówił mu jakie konkretne książki będą tym zabezpieczane (wiec albo trzeba nic nie mówić o nazwie wydawnictwa, albo nie przedstawiać się z nazwiska będąc self-publisherem).

Idąc jeszcze dalej, można zatrudnić dwie osoby, które opracują niezależne metody szyfrowania, które później będą stosowane w książce jednocześnie. Ograniczyło by to ryzyko, w sytuacji w której to ze sam autor oprogramowania zabezpieczającego... bawiłby się w pirata :)

_________________
Najsympatyczniejszy blog o czytnikach Kindle: http://eKundelek.pl


17 cze 2012 23:37:05
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 10 sie 2011 12:44:00
Posty: 20
eCzytnik: Kindle 3G
Post Re: Znak wodny FAQ
Techniki watermarkingu są różne: dodawanie białych znaków, składniowe (np. zamiana "że" na "iż" itp, ale to się bardziej nadaje dla wąskich grup odbiorców, np. jak któryś z członków zarządu ujawni Plan Pięcioletni™ to wiadomo który), używanie znaków z utf8 wyglądających podobnie.

Szukaj "text watermarking techniques" w Google :)

http://mcrouter.digimarc.com/docs/techn ... arking.pdf


18 cze 2012 11:40:22
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 28 sie 2011 3:38:06
Posty: 68
eCzytnik: iPAQ rx1950, SGS i9000, Boox X61S
Post Re: Znak wodny FAQ
Najprostszy będzie DRM społecznościowy. Czyli np. jawny ekslibris dla klienta z jego imieniem i nazwiskiem na drugiej stronie kupionej przez niego książki. Możesz tę książkę sprzedawać jako WM, ale nie stosować WM, w końcu niektóre znaki wodne są trudne do odnalezienia, nikt do końca nie będzie pewien czy WM rzeczywiście jest, czy nie. To tak jak z kamerami monitoringu - tak na oko 90% to atrapy (prawdziwe kamery zwykle są tylko przy kasach, wejściach i w innych strategicznych miejscach, reszta to zwykle puste obudowy), a i tak jako tako odstraszają bandyterkę.


18 cze 2012 21:14:22
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 17 cze 2012 16:22:14
Posty: 2
Post Re: Znak wodny FAQ
Widzę, że nie jest to łatwy temat. Raczej nie mam co liczyć na generator WM zintegrowany ze stroną, dodający automatycznie nr klienta itp. Kojarzycie może nazwy programów zmieniających tekst w grafikę?


19 cze 2012 22:02:29
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 gru 2011 1:09:34
Posty: 71
eCzytnik: Wszystkie nowe Kindle :)
Post Re: Znak wodny FAQ
piotrek23 napisał(a):
Raczej nie mam co liczyć na generator WM zintegrowany ze stroną, dodający automatycznie nr klienta itp.


Czemu nie? Zarówno w php i pythonie bez problemu wygenerujesz żądaną grafikę z tekstu. Co prawda później trzeba jeszcze stronę na serwerze skonfigurować tak, by gotowy szablon książki oraz WM konwertowała do jednego ebooka. Niemniej jednak to się da.. ale wypadało by mieć:

- własny serwer
- trochę umiejętności programistycznych

_________________
Najsympatyczniejszy blog o czytnikach Kindle: http://eKundelek.pl


19 cze 2012 22:24:32
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 7 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron