Teraz jest 07 maja 2024 0:44:48




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Kobo Aura vs All-New Kindle Paperwhite 

Kobo Aura vs. All-New Kindle Paperwhite
Kobo Aura 75%  75%  [ 3 ]
All-New Kindle Paperwhite 25%  25%  [ 1 ]
Liczba głosów : 4

Kobo Aura vs All-New Kindle Paperwhite 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 23 paź 2011 13:15:30
Posty: 10
eCzytnik: Kindle 3
Post Kobo Aura vs All-New Kindle Paperwhite
Witam !!!
Zamierzam wymienić swój stary wysłużony Kindle 3 Keyboard na coś nowego.
Czekałem na premierę nowego Kindla Paperwhite i .... chyba się trochę zawiodłem na tym nowym czytniku.
Spodziewałem się bardziej poważnych i rewolucyjnych zmian.
Ostatnio zobaczyłem w necie wzmianki o nowym czytniku Kobo Aura który ma mieć premierę w połowie września.
I teraz się zastanawiam co wybrac.
Plusy za Kobo Aura:
- bardzo dobre oświetlenie ekranu
- obsługa epub i mobi
- większa możliwość ustawień (czcionki, marginesy, kontrast itp.)
- jest mniejszy i lżejszy niż Kindle
- rewelacyjna, jak na czytnik obsługa pdf
- większa pojemność + karta rozszerzeń microSD
Za nowym Kindle przemawia praktycznie tylko ekran nowej generacji e-ink Carta, rewelacyjna obsługa klienta (mam tu na myśli ewentualne reklamacje) i cena która jest o ok. 100 zł niższa niż Kobo Aura.
Dodatki w stylu Instapaper, Pocket czy słowniki wogóle mnie nie interesują i nie biorę ich pod uwagę przy wyborze.
Co byście poradzili. Który czytnik wybrać?
P.s. Wygląda na to że Amazon już nie jest monopolistą na rynku czytników :-)
Pozdrawiam i z góry dziękuję za konstruktywną pomoc :-)


07 wrz 2013 10:34:10
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 mar 2011 16:44:42
Posty: 195
Lokalizacja: Wrocław
eCzytnik: Kindle Oasis 3
Post Re: Kobo Aura vs All-New Kindle Paperwhite
Zadałem to pytanie w innym wątku - przenoszę tutaj.
Za PW2 przemawia;
  • niższa cena
  • dostawa prosto od producenta do Polski, a co za tym idzie ...
  • gwarancja Amazonu (której standard jest bezdyskusyjny)
  • nowej jakości ekran
  • rzekomo poprawiony mechanizm warstwy doświetlającej (o tym na ile to prawdziwe przekonanym się nie wcześniej niż na początku października kiedy ruszy wysyłki i pojawią się pierwsze testy użytkowników)
Za Kobo Aura:
  • porównywalna moc procesora
  • więcej pamięci na pokładzie (Amazon oferuje w zamian swoją chmurę)
  • rzekomo lepsze (równiejsze) podświetlenie
  • czytnik jest dostarczany przez pośrednika

Masa i rozmiar są na korzyść Kobo, to blisko 10% różnicy. Nie wiem czy ja wyczułbym tę różnicę.
Formaty plików? Mobi i Epub na rynku polskim występują w parach. Czy są jakieś oferty, gdzie epub występuje sam? Już prędzej PDF i tego argumentu PW nie wygra. Choć znowu - pytanie JAK LEPIEJ Kobo obsługuje PDFy od np. Onyxa (bo ten wydaje się równorzędny w tym porównaniu). Korzystam z M92 i tutaj czuję się dobrze z PDFami. Na Kindle leżą.
Mi nie udało się zbliżyć do granicy pojemności Kindle'a więc ten argument do mnie nie przemawia.
Według mnie czynnikiem decydującym tutaj jest jakość oświetlenia i samego ekranu oraz obsługa klienta. Brakuje mi teraz linka, gdzieś w pamięci świta mi właśnie lepsza jakość tego podświetlenia w Glo. Nie dramatycznie lepsza, ale jednak lepsza.
Na dziś dzień zamówiłem w przed-sprzedaży PW2, co nie zmienia faktu, że się gdzieś tam wciąż waham, czy nie ma lepszego wyboru.


07 wrz 2013 11:16:09
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 23 paź 2011 13:15:30
Posty: 10
eCzytnik: Kindle 3
Post Re: Kobo Aura vs All-New Kindle Paperwhite
Dla mnie czynnikiem decydującym jest:
- oświetlenie ekranu które w Kobo jest podobno dużo lepsze niż w Kindle PW (opieram się tutaj tylko i wyłącznie na filmiku z youtuba porównującym Aure ze starym KPW)
- ekran (głównie chodzi mi tutaj o czułość, wiem że w Kobo Aura HD bywają problemy z dotykiem, nieraz żeby przerzucić stronę trzeba wykonać gest bo samo dotknięcie nie wystarcza)
- możliwość ustawienia dowolnej czcionki, marginesów, ostrości (tych opcji jest dużo więcej w Kobo).
- obsługa klienta, tutaj bezdyskusyjną przewagę ma Amazon (wiem ,bo sam bez problemu wymieniałem raz swojego Kindle 3), ale jedyny polski sklep internetowy sprzedający Kobo jest ich oficjalnym dystrybutorem więc myślę że z reklamacją nie było by w razie czego problemu)
Jeśli chodzi o pdf na Kindle kompletnie ich nie czytam bo ten czytnik się do nich nie nadaje ale ogladając filmik o Kobo wygląda na to że Kobo "daje radę"
W tym momencie bardziej skłaniam się do Kobo ale pozostaje mi chyba poczekać na więcej recenzji i porównań tych obu czytników.


07 wrz 2013 11:39:38
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 11 gru 2011 19:33:43
Posty: 893
eCzytnik: Kindle Classic InkBOOK Classic 2
Post Re: Kobo Aura vs All-New Kindle Paperwhite
T4ng10r napisał(a):
Zadałem to pytanie w innym wątku - przenoszę tutaj.
Za PW2 przemawia;
  • niższa cena
  • dostawa prosto od producenta do Polski, a co za tym idzie ...
  • gwarancja Amazonu (której standard jest bezdyskusyjny)
  • nowej jakości ekran
  • rzekomo poprawiony mechanizm warstwy doświetlającej (o tym na ile to prawdziwe przekonanym się nie wcześniej niż na początku października kiedy ruszy wysyłki i pojawią się pierwsze testy użytkowników)
Za Kobo Aura:
  • porównywalna moc procesora
  • więcej pamięci na pokładzie (Amazon oferuje w zamian swoją chmurę)
  • rzekomo lepsze (równiejsze) podświetlenie
  • czytnik jest dostarczany przez pośrednika

Masa i rozmiar są na korzyść Kobo, to blisko 10% różnicy. Nie wiem czy ja wyczułbym tę różnicę.
Formaty plików? Mobi i Epub na rynku polskim występują w parach. Czy są jakieś oferty, gdzie epub występuje sam? Już prędzej PDF i tego argumentu PW nie wygra. Choć znowu - pytanie JAK LEPIEJ Kobo obsługuje PDFy od np. Onyxa (bo ten wydaje się równorzędny w tym porównaniu). Korzystam z M92 i tutaj czuję się dobrze z PDFami. Na Kindle leżą.
Mi nie udało się zbliżyć do granicy pojemności Kindle'a więc ten argument do mnie nie przemawia.
Według mnie czynnikiem decydującym tutaj jest jakość oświetlenia i samego ekranu oraz obsługa klienta. Brakuje mi teraz linka, gdzieś w pamięci świta mi właśnie lepsza jakość tego podświetlenia w Glo. Nie dramatycznie lepsza, ale jednak lepsza.
Na dziś dzień zamówiłem w przed-sprzedaży PW2, co nie zmienia faktu, że się gdzieś tam wciąż waham, czy nie ma lepszego wyboru.

Za Kindle przemawiałoby dodatkowa:
  • ekran eInk nowej genereacji Carta oferujący lepszy kontrast
  • Vocabulary Builder - aplikacja do powtarzania słówek
Za Kobo Aura:
  • możliwość wyłączenia podświetlenia
  • regulacja intenstywności podświetlenia gestem

Nie wiem jak jest z chmurą w Kobo Aura, czy jest możliwość przesłania pliku bez podpinania do PC czytnika lub karty MicroSD?
Główną siłą Amazon jest jego ekosystem. Dopóki w artykułach takich jak Jak dodać książkę na Kobo Aura HD tylko w 36 krokach, będzie choć cień prawdy to Kobo zawsze będzi pozostawać w tyle, nawet jeśli będzie wypuszczało czytniki o lepszych parametrach.

Co z obsługą PDFów? Zarówno Amazon jak i Kobo mają ją w głębokim poważani raczej trudno oczekiwać zmian w tym temacie. W Polsce są segmenty rynku, w których ten format książki niepodzielnie króluje, nie mówiąc już o zasobach federacji bibliotek cyfrowych, w których półtora miliona publikacji jest plikach DJVU.

_________________
Recenzje e-czytników PocketBook Touch HD 3 - recenzja czytnika InkBOOK LUMOS - recenzja czytnika


07 wrz 2013 14:11:23
Zobacz profil WWW
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 mar 2011 16:44:42
Posty: 195
Lokalizacja: Wrocław
eCzytnik: Kindle Oasis 3
Post Re: Kobo Aura vs All-New Kindle Paperwhite
Zgodni jesteśmy, że obsługa klienta przez Amazon nie pozostawia pola do krytyki. Jest bardzo dobra. Co do Kobo jest to ... wątpliwe lub kłopotliwe (m.in. z faktu, że sprzedaż idzie przez pośrednika na terenie polski).
Jest to silny argument, jednak z puli dodatkowej. Nikt nie zakłada, że uszkodzi czytnik. Wychodzę z założenia, że robimy raczej na odwrót - nie dopuszczamy myśli, że moglibyśmy uszkodzić go. Odrobina uważności i dobry pokrowiec powinien zabezpieczyć Nas przed większością wypadków. Pozostaje felerny egzemplarz... czysty los.
Nie sądziłem, że dodawanie czegokolwiek do Kobo jest problematyczne. Zakładałem, że w najgorszym przypadku będzie to klasyczne kopiowanie na napęd USB lub przez Calibre. Najmilej widziana funkcja to chmura lub wysyłka na maila.
Wskazany link rzuca mocny cień na jakość softu. Tutaj Onyxy z zarzutami o niestabilność wyglądają ... normalnie. Można by wysnuć wniosek o 'defensywnym zachowaniu' oprogramowania, tym niemniej uciążliwym dla użytkownika.

PDF to słowo klucz rozpalające umysły, niemal mantra w kontaktach z eCzytnikami.


07 wrz 2013 14:41:29
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 01 gru 2011 19:10:22
Posty: 28
eCzytnik: ipad, kindle classic, touch, pw2
Post Re: Kobo Aura vs All-New Kindle Paperwhite
Alcek napisał(a):
T4ng10r napisał(a):
[*]Vocabulary Builder - aplikacja do powtarzania słówek[/list]


O to to to. Właśnie dzisiaj przeczytałem. Fajna rzecz, przynajmniej jak dla mnie. I jeszcze podoba mi się, że można podglądnąć inną stronę, bez gubienia aktualnie czytanej strony (Kindle Page Flip). Integracja z goodreads też może być ciekawa. Procesory są chyba porównywalne, z tego co pamiętam pierwszy Kindle Paperwhite miał 800 Mhz, więc 25% więcej daje 1 Ghz, tak jak w Kobo.

Przesiadka z Kindla Paperwhite pierwszej generacji może nie być oczywista, dla kogoś kogo nie interesują nowe "umiejętności" dwójki. Ja się będę przesiadał z Kindle Touch, i zapatruję się w ten szybszy procesor. Bo sprawdzanie definicji w słowniku, czasami potrafi zdenerwować, raz szybko, raz wolno.

Ale fakt faktem, trzeba poczekać żeby zobaczyć co recenzenci napiszą o nowym podświetleniu.


07 wrz 2013 19:28:24
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 04 kwi 2013 10:03:42
Posty: 4
Post Re: Kobo Aura vs All-New Kindle Paperwhite
Widziałem Kobo Aura teraz na targach IFA w Berlinie i mój entuzjazm lekko przygasł - jest ok, ale spodziewałem się chyba jakiegoś efektu "wow" :)
Na pewno wygląda super dzięki całkowicie płaskiej powierzchni. Niestety ekran reaguje odczuwalnie słabiej niż w PW a jego kontrast wyobrażałem sobie lepiej - jest po prostu dobry, ale różnicy nie widzę. Oświetlenie lepsze niż w starym PW, bo nie widać tych śladów po diodach na samym dole, ale nie oszukujmy się - na całości ekranu różnicy nie widać, chociaż porownywałem w hali targowej. Zresztą w nowym PW też oświetlenie w nowej wersji.
Podsumowując - jak się chce mieć coś innego to jak najbardziej, zawodu nie będzie, ale jeśli ma rozłożyć PW na łopatki to chyba jeszcze nie teraz.
Co do formatów - w Polsce funkcjonują obydwa i nie jest to kłopot. Co do ładowania książek to mam Kobo mini i sprawnie idzie zarówno przez usb jak i po wi-fi z dropboxa.


09 wrz 2013 11:58:37
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 paź 2011 8:46:43
Posty: 105
eCzytnik: Kobo Aura HD
Post Re: Kobo Aura vs All-New Kindle Paperwhite
Cytuj:
Nie sądziłem, że dodawanie czegokolwiek do Kobo jest problematyczne.

Kobo Aurę HD podpinam do usb kompa i przenoszę pliki jak na pendrive'a, jakoś nigdy nie przekonałem się do Calibre. Dodatkowo, wkrótce ma ruszyć Pocket dla Kobo (dawniej Read It Later).
Cytuj:
Tutaj Onyxy z zarzutami o niestabilność wyglądają ... normalnie.

Miałem Onyx Boox i62 to był kompletny dramatyczny dramat i nieporozumienie w porównaniu z Kobo jeśli chodzi o soft, a szkoda bo sprzętowo to całkiem fajny czytnik był. Jednak ani żona, która ma od ponad roku Kobo Touch ani ja, jako w miarę świeżo upieczony posiadacz Aury HD nie narzekamy na trudności w obsłudze. Żadnych problemów we wrzucaniu książek, książki po otwarciu wyglądają 10 razy lepiej niż w którymkolwiek z 3 programów do czytania dostępnych na Onyxie.
Jedyna rzecz która mi się nie podobała to bezwzględna konieczność rejestracji czytnika. Bez rejestracji nie da rady czytać.


09 wrz 2013 12:51:40
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron