Teraz jest 24 kwi 2024 17:41:43




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Jaki czytnik wybrać? 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 12 paź 2011 13:06:27
Posty: 9
Post Jaki czytnik wybrać?
Witam Wszystkich Forumowiczów!

Poszukuję dla siebie czytnika. Wcześniej w kręgu moich zainteresowań były głównie czytniki Kindle głównie za sprawą ceny. Pod tym względem chyba nie miały w Polsce konkurencji. Od kilku jednak dni Amazon zaczął doliczać VAT do czytników Kindle zamawianych z Polski.

W związku z powyższem pomyślałem sobie, że może warto zainteresować się innymi czytnikami. Na zagranicznych Forach czy serwisach sporo osób chwali sobie również czytniki takie jak np. Nook Touch czy Kobo Touch. Tylko, że tam realia są nieco inne no i nie ma... polskich znaków ;)
Wolałbym więc by doświadczeni w czytnikach Polacy mi coś polecili.

Może by było łatwiej wypunktuje wymagania:
1. Ekran: w formie elektronicznego papieru, dobrze byłoby by miał przynajmniej 16 (więcej chyba nie oferują) odcieni szarości chociaż przeglądając Forum zauważyłem, że róznica pomiędzy ośmioma a szesnastoma odcieniami szarości bywa niezauważalna.
2. Audio: zbędne
3. Obsługiwane formaty: im więcej tym lepiej ale z tego co się zdąrzyłem to i tak najlepiej konwertować do formatów typu epub czy mobi więc jeżeli są dostępne darmowe dobre narzędzia do formatowania to obędzie się bez dodatkowych formatów.
4. obsługa polskich znaków: wymagana ;)
5. możliwość czytania ebooków nie tylko zakupionych w sklepie producenta ale to chyba we wszystkich można robić

Pozostaje jeszcze kwestia wyświetlacza dotykowego. Z jednej strony ta opcja wydaje się świetna do "skakania" po menu. Z drugiej jednak nie mam doświadczenia w ebookach i nie wiem czy podczas trzymania ebook palce nie będą czasem leżeć na wyświetlaczu (jak w przypadku prawdziwych książek na kartkach) i tym samym powodować niepożądane przeskoki stron czy zmiany opcji.
Czy nie stanowi to problemu?

Co spełniającego moje wymagania moglibyście polecić? Jakiś Kindle, Nowy Sony Reader, Kobo Touch, Nook Touch czy może coś zgoła innego?

Pozdrawiam,
Łukasz


12 paź 2011 13:22:37
Zobacz profil
SwiatCzytnikow.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 sie 2010 11:00:21
Posty: 1873
eCzytnik: kindle, onyx, nook, kobo, pb, ipad
Post Re: Jaki czytnik wybrać?
To co mogę poradzić:
- ekran: pearl i vizplex to jest rzeczywiście różnica. Za tę samą cenę wybieraj Pearla
- nook/kobo/sony: wybieraj czytnik który ma w Polsce gwarancję. Jak Ci się rozwali ekran, to naprawa zwykle się nie opłaca, bo ekran to większośc kosztów urządzenia.

Reszta jest na forum.

_________________
http://swiatczytnikow.pl (dawniej: Świat Kindle)
http://ebooki.swiatczytnikow.pl - (prawie) wszystkie polskie e-booki w jednym miejscu, czyli porównywarka ofert księgarni.


12 paź 2011 14:02:09
Zobacz profil WWW
Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lip 2007 19:38:54
Posty: 3266
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: eClicto, iPad, K3 WiFi, K4
Post Re: Jaki czytnik wybrać?
Zainteresuj się tak Kindle 4, jak i Onyx Booxem X61S. Ten drugi możesz obejrzeć i przetestować w salonach Vobisu, które są w większych miastach. Za X61S przemawia przede wszystkim ilość obsługiwanych formatów, no i bezproblemowe wsparcie dla ADEPTa. Za Kindle - cena (ale już coraz mniej) i sposób realizacji gwarancji (choć trwa tylko rok, a na Booxa dostaniesz dwa).

_________________
Cytuj:
Muad'Dib uczył się prędko, ponieważ najpierw przeszedł szkolenie jak się uczyć. A najpierwszą ze wszystkich otrzymał lekcję podstawowej wiary, że może się nauczyć. Szokuje odkrycie, jak wielu ludzi nie wierzy, że mogą się nauczyć, a o ile więcej uważa, że nauka jest trudna.


12 paź 2011 15:47:12
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 12 paź 2011 13:06:27
Posty: 9
Post Re: Jaki czytnik wybrać?
Onyx Boox X61S nie posiada wifi - czy ten brak nie będzie mi doskwierać? Do czego zazwyczaj wykorzystywane jest wifi w czytnikach?
I ostania kwestia - co to za producent? Jakaś polska marka?


12 paź 2011 20:18:09
Zobacz profil
Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lip 2007 19:38:54
Posty: 3266
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: eClicto, iPad, K3 WiFi, K4
Post Re: Jaki czytnik wybrać?
Onyx jest chiński, mają za to polskiego dystrybutora, czyli Arta-Tech. Na forum jest Robert od nich, którego zawsze możesz zapytać o wszystkie wątpliwości związane z Booxami.

WiFi? To zależy. Można, jeśli istnieje odpowiedni serwis (np. Whispernet Amazona) synchronizować sobie zakładki czy miejsce czytania w książkach, można też korzystać z Internetu, jeśli jest przeglądarka (ale to nie jest jakoś przeraźliwie wygodne). Można też czasami dokonywać zakupu eBooków bezpośrednio z urządzenia. Nie wspominałeś jednak o żadnej z tych rzeczy opisując swoje wymagania. Ach, i do zwykłego czytania WiFi nie jest zupełnie potrzebne (np. w K3 mojej mamy jest ono cały czas wyłączone).

_________________
Cytuj:
Muad'Dib uczył się prędko, ponieważ najpierw przeszedł szkolenie jak się uczyć. A najpierwszą ze wszystkich otrzymał lekcję podstawowej wiary, że może się nauczyć. Szokuje odkrycie, jak wielu ludzi nie wierzy, że mogą się nauczyć, a o ile więcej uważa, że nauka jest trudna.


12 paź 2011 20:35:52
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 12 paź 2011 13:06:27
Posty: 9
Post Re: Jaki czytnik wybrać?
No dobra to wifi możemy uznać za zbędne zwłaszcza, że jeżeli chodzi o przeglądarki w czytnikach to z tego co wiem są bardzo uproszczone. Została jednak kwestia dotyku - czy ktoś mający w tym doświadczenie mógłbym powiedzieć jak to się sprawdza?
Jak się ma sprawa z gwarancją czytników takich jak Kobo Touch, Nook Touch i poniższy Sony:
http://store.sony.com/webapp/wcs/stores ... lImage1%22
?
Czy z tej strony można go zamówić na Polskę i jeżeli tak to jakie są koszty i czy gwarancja będzie obowiązywała w polskich serwisach Sony?


12 paź 2011 20:55:38
Zobacz profil
Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lip 2007 19:38:54
Posty: 3266
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: eClicto, iPad, K3 WiFi, K4
Post Re: Jaki czytnik wybrać?
lucky napisał(a):
Została jednak kwestia dotyku - czy ktoś mający w tym doświadczenie mógłbym powiedzieć jak to się sprawdza?

Ale do czego? Generalnie do obsługi eCzytnika wystarczają dostępne fizyczne przyciski (np. mając eCzytnik - akurat na SiPixie, ale to mało istotne - częściej chyba używałem fizycznych przycisków niż miziałem po ekranie).

Miłym bajerem jest rysik Wacoma (taki jak np. w Onyx Booxie X60/A60) - wtedy możesz sobie robić odręczne notatki.

lucky napisał(a):
Jak się ma sprawa z gwarancją czytników takich jak Kobo Touch, Nook Touch i poniższy Sony

Nijak, nijak i nijak - żaden z tych produktów nie jest generalnie sprzedawany w Polsce/wysyłany do Polski, zatem gwarancja raczej nie będzie obowiązywała (czy raczej będziesz musiał kombinować, by wysyłać urządzenie z kraju, gdzie zostało oryginalnie kupione). No, chyba że kupisz od któregoś z polskich dystrybutorów - wtedy zawsze masz ustawowe dwa lata odpowiedzialności sprzedawcy z tytułu niezgodności towaru z umową (bo np. informację o gwarancji przy starym nooku w Kompranecie można sobie darować - B&N oficjalnie sprzedaje to urządzenie tylko w USA).

_________________
Cytuj:
Muad'Dib uczył się prędko, ponieważ najpierw przeszedł szkolenie jak się uczyć. A najpierwszą ze wszystkich otrzymał lekcję podstawowej wiary, że może się nauczyć. Szokuje odkrycie, jak wielu ludzi nie wierzy, że mogą się nauczyć, a o ile więcej uważa, że nauka jest trudna.


12 paź 2011 21:04:39
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 16 lip 2007 20:55:42
Posty: 12
Post Re: Jaki czytnik wybrać?
Ja też jestem na kupnie, ale aktualnie poczekam (i tobie też bym proponował) na najnowsze dziecko bookena.
http://bookeen.com/blog/bookeen-odyssey-pr01/

Jeżeli będzie to ten http://bookeen.com/blog/web-page-scrolling-on-eink/ typ wyświetlacza i cena będzie do 700zł, to będę miał faworyta.


12 paź 2011 22:21:45
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 12 paź 2011 13:06:27
Posty: 9
Post Re: Jaki czytnik wybrać?
Lecton, nie powiem, że zaintrygował mnie ten czytnik. Czy będą sprzedawane w Polsce czy trzeba będzie zamawiać? Jeśli to drugie to co z gwarancją?
No i kiedy ma być premiera?


12 paź 2011 23:55:10
Zobacz profil
Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lip 2007 19:38:54
Posty: 3266
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: eClicto, iPad, K3 WiFi, K4
Post Re: Jaki czytnik wybrać?
Kiedy wyjdzie - nie wiadomo. Ale Bookeen jest francuską firmą, a sam Odyssey ma być nastawiony przede wszystkim na rynek europejski, więc najprawdopodobniej będziesz mógł spokojnie u nich zamówić i nie będzie problemów z realizacją gwarancji.

_________________
Cytuj:
Muad'Dib uczył się prędko, ponieważ najpierw przeszedł szkolenie jak się uczyć. A najpierwszą ze wszystkich otrzymał lekcję podstawowej wiary, że może się nauczyć. Szokuje odkrycie, jak wielu ludzi nie wierzy, że mogą się nauczyć, a o ile więcej uważa, że nauka jest trudna.


13 paź 2011 0:23:32
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 12 paź 2011 13:06:27
Posty: 9
Post Re: Jaki czytnik wybrać?
Jedne źródła podają, że w ciągu tygodnia. Inne, że w ciągu kilku tygodni. W sumie mi się bardzo nie spieszy więc mogę poczekać.
Jaka jest szansa, że na Bookeen Odyssey nie będzie problemów z polskimi znakami? Ktoś z Forumowiczów miał do czynienia z produktami tej firmy?


13 paź 2011 6:48:21
Zobacz profil
Admin

Dołączył(a): 13 cze 2008 14:47:02
Posty: 2835
Lokalizacja: Gdańsk
eCzytnik: kindle
Post Re: Jaki czytnik wybrać?
lucky napisał(a):
Jaka jest szansa, że na Bookeen Odyssey nie będzie problemów z polskimi znakami? Ktoś z Forumowiczów miał do czynienia z produktami tej firmy?

http://www.eksiazki.org/2010/05/18/cybo ... /#more-778

_________________
Zgred - Rafał Ziemkiewicz napisał(a):
Dziś trzeba pisać o mieczach, czarach, toporach i wojowniczkach w blaszanych bikini, wszystko inne to już jest nisza w niszy. Albo o nastoletnich wampirach.
Porównywarka cen ebooków


13 paź 2011 7:58:56
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 12 paź 2011 13:06:27
Posty: 9
Post Re: Jaki czytnik wybrać?
No to pozostaje mieć nadzieję, że w przypadku Odyssey też nie będzie problemu z polskimi znakami, szybko się pojawi i cena będzie atrakcyjna :)
A jeszcze jakieś ciekawe premiery w najbliższym czasie się szykują?


14 paź 2011 12:25:57
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 09 wrz 2011 2:43:41
Posty: 23
eCzytnik: Kindle
Post Re: Jaki czytnik wybrać?
lucky napisał(a):
Witam Wszystkich Forumowiczów!
Pozostaje jeszcze kwestia wyświetlacza dotykowego. Z jednej strony ta opcja wydaje się świetna do "skakania" po menu. Z drugiej jednak nie mam doświadczenia w ebookach i nie wiem czy podczas trzymania ebook palce nie będą czasem leżeć na wyświetlaczu (jak w przypadku prawdziwych książek na kartkach) i tym samym powodować niepożądane przeskoki stron czy zmiany opcji.
Czy nie stanowi to problemu?


Ja korzystam z K4 no-touch i przyznam, że w podróży (a jeżdżę po studencku - głównie komunikacją miejską) często zdarza mi się go obłapiać za dolną część ekranu, bo taki chwyt wydaje mi się najwygodniejszy przy obsłudze jedną ręką. Do przerzucania stron mam przyciski boczne i szczerze mówiąc nie wyobrażam jednoręcznego, wygodnego czytania "w marszu", albo w bardziej zatłoczonym autobusie, przy pomocy toucha. Wydaje mi się, że ekran dotykowy wymusza delikatniejsze obchodzenie się z czytnikiem, co mnie akurat by wkurzało, bo czasem muszę lub lubię dotknąć szybki bez intencji zmiany strony (książkę papierową też lubisz trzymać na różne sposoby - nie irytowałoby Cię, gdybyś nie mógł dotknąć druku i centralnej części stron?).

Optymalnym wyjściem byłby na obudowie przycisk wyłączania dotykowej obsługi ekranu :P


18 paź 2011 20:58:47
Zobacz profil
Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lip 2007 19:38:54
Posty: 3266
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: eClicto, iPad, K3 WiFi, K4
Post Re: Jaki czytnik wybrać?
zack napisał(a):
nie irytowałoby Cię, gdybyś nie mógł dotknąć druku i centralnej części stron?

Nie. To irytuje tylko wtedy, gdy trzeba ściągnąć jakiś pyłek i strona się sama przerzuca :P

_________________
Cytuj:
Muad'Dib uczył się prędko, ponieważ najpierw przeszedł szkolenie jak się uczyć. A najpierwszą ze wszystkich otrzymał lekcję podstawowej wiary, że może się nauczyć. Szokuje odkrycie, jak wielu ludzi nie wierzy, że mogą się nauczyć, a o ile więcej uważa, że nauka jest trudna.


18 paź 2011 21:45:22
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do: