Teraz jest 17 paź 2019 8:20:55
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 51 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
inkbook bateria 
Autor Wiadomość
ArtaTech.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 sie 2015 11:12:00
Posty: 142
Lokalizacja: Wrocław
eCzytnik: inkBOOK
Post Re: inkbook bateria
athame, prąd podawany przez porty USB3.0 to ~900 mA. Dlatego zalecamy korzystanie z USB starszej generacji (1.1, 2.0). Jest to jedna z najpewniejszych metod, oprócz dedykowanych ładowarek.


25 sie 2015 16:49:33
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 27 mar 2014 2:17:52
Posty: 540
eCzytnik: PB Mini, czasem InkBook
Post Re: inkbook bateria
artatech: czy to jest wypowiedź kogoś z waszego serwisu? Ma tam ktoś wykształcenie elektroniczne?
Bo po powyższym jakoś wątpie.


Co do odcinania napięcia, gdy wartość pobieranego prądu przekroczy 500mA to tylko w laptopach można na to liczyć i też nie wszystkich - większość stacjonarnych PC pozwala na pobieranie większego prądu. (oczywiście mówię o USB 1.1 i 2.0)

Skoro dajecie badziewny kontroler napięcia w swoich czytnikach to wypadało by dawać jednak ładowarkę - zamiast przygotowywać wątpliwej treści porady "jak ładować".

Mam chętkę na czytnik z legimi, ale na razie mnie od togo dość skutecznie odwodzicie - gratuluje :)


25 sie 2015 17:43:38
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 08 sty 2015 9:52:38
Posty: 155
eCzytnik: Trekstor 4INK
Post Re: inkbook bateria
ArtaTech, to 650 do 950, czy ~900 mA? Trochę mieszacie i się gubicie w zeznaniach Gruber ;-).
Dla precyzji: USB 2.0 - od 100mA do 500mA; USB 3.0 - od 150mA do 900mA.
Nawet na Wiki mają opisane (choć to średnie źródło, które każdy w dowolny momencie może zmienić):
https://pl.wikipedia.org/wiki/Universal_Serial_Bus

Artii, o kontrolerze też już była debata, właśnie a propos napięcia i natężenia. Elektroniczne? Wystarczałoby techniczne ;-).


25 sie 2015 18:54:46
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 06 lut 2014 14:12:15
Posty: 115
Lokalizacja: www.MOBO.pl
eCzytnik: Onyx C65 AG, Onyx T68, inkBOOK Onyx
Post Re: inkbook bateria
Hm a w "Instrukcja użytkownika" jest zapis:

8.2. Jak ładować urządzenie?
1. Ładuj inkBOOKa podłączając go bezpośrednio do komputera.
2. Ładuj inkBOOKa podłączając go do ładowarki (5V=1A,
dodatkowe akcesorium).


Artatech pisze, że ładowarką nie powinno się ładować czytnika, a w instrukcji zamieszcza co innego.

Powiem szczerze, że nieco zdezorientowany jestem. Wczoraj mi się pokazał komunikat o niskim poziomie baterii i teraz nie wiem czy ładować przez USB czy mogę podłączyć przez Onyxową ładowarkę.


26 sie 2015 9:01:13
Zobacz profil
ArtaTech.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 sie 2015 11:12:00
Posty: 142
Lokalizacja: Wrocław
eCzytnik: inkBOOK
Post Re: inkbook bateria
@Artii - przygotowujemy poradnik, aby wszystkie wątpliwości, jakie się pojawiają ostatecznie rozwiać.
@SanDiego - spokojnie możesz ładować urządzenie przez port USB.


26 sie 2015 9:09:18
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 03 sie 2015 21:44:53
Posty: 2
eCzytnik: onyx
Post Re: inkbook bateria
pojechali...

A teraz tak w oderwaniu od marketingu:
- te "ładowarki" wciskane do gniazdka z kablem zakończonym wtykiem micro-usb, to NIE są ładowarki tylko zasilacze(to ważne)
- ładowarka znajduje się w samym urządzeniu(tablecie/telefonie/czytniku) i jest zasilana przez wspomniany wcześniej zasilacz
- tenże układ ładowania pobiera tyle mocy ile potrzebuje i uważa za stosowne(o ile jest zasilany z uwzględnieniem minimalnych wymagań) także nic nie spali nawet przy zasilaczy 3A, bo przez większość czasu pociągnie z niego prawdopodobnie i tak <=1.5A
- zasilacz o wyższej mocy(wyższym maks. natężeniu, bo napięcie w przypadku USB powinno być +/- stałe) często jest nawet bezpieczniejszy, bo zapobiega spadkom napięcia zasilania(te i tak nie powinny przekraczać norm)
- współczesne ogniwa li-ion(bo zakładam że takie jest w inkbooku) o pojemnościach "smartfonowo-czytnikowych"(~2000mAh) nie cierpią w jakiś zauważalny sposób przy ładowaniu prądami wyższymi od tych 500mA(portu USB) i nie tracą pojemności czy żywotności przy ładowaniu prądem ok. 1A

Także moim skromnym zdaniem(a wiadomo jak to w internetach - mogę być kotem) nie ma żadnych przeciwwskazań do ładowania czytnika dowolną "ładowarką"(zasilaczem) dopuszczonym do sprzedaży, a jeśli jest inaczej to ktoś tu powinien się wytłumaczyć...


26 sie 2015 12:25:27
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 27 mar 2014 2:17:52
Posty: 540
eCzytnik: PB Mini, czasem InkBook
Post Re: inkbook bateria
Arta Tech: fajnie. jednak może unikajcie wypisywania bzdur, np podłączenie 5V/2A przemieli czytnik.

O ile nie ma wcale kontroli prądu ładowania (naprawdę trudno mi uwierzyć że w czytniku za ~0.5Kzł brak takowej, bo w dużo tańszych urządzeniach taki kontroler widziałem) to niestety świadczy o braku wiedzy projektanta i padnięta bateria w okresie 2 lat rekojmi jest jak najbardziej winą producenta a nie użytkownika.
Co za tym idzie, ogniwa powinny być wymieniane bez szemrania i bez głupawych pytań serwisu jaka ładowarka była używana.
Każda dowolna ładowarka której napięcie mieści się w tolerancji standardu USB (czyli 5V+/-5%) jest dobra kropka.
Odstępstwa w napięciach są faktycznie katastrofalne (szczególnie w górę), ale nie wmawiajcie że dotyczy to prądu (bo świadczy to bardzo źle o produkcie albo niewiedzy sprzedawcy i serwisu).

Owszem mogło by się pojawić zalecenie (nie wymaganie) że czytnik można naładować szybciej "większą" ładowarką, ale skraca to żywotność baterii. I warto to uwzględnić przy codziennym użytkowaniu po gwarancji (i wstawić że do codziennej pracy zalecamy 0.5A 1A czy co tam wam wyjdzie).


Przy okazji ostatnie rozszerzenia standardu USB pozwalają nawet na 3A. I co czytnik wybuchnie jak bym taki podłączył? czy po prostu pobierze sobie tyle prądu ile potrzebuje?


edit:
pewiengosc001: z zasilaczem racja ale jednak przyjęło się operować pojęciem ładowarka - trzeba z tym jakoś żyć :)
co do ładowania większym prądem i braku wpływu na żywotność to nie ma, niestety tak łatwo i sporo zależy od samych ogniw i sposobu ładowania a i temperatura pracy też ma spory wpływ.


26 sie 2015 12:37:26
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lis 2009 20:20:04
Posty: 1433
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: Onyx C65 & T68, inkBOOK
Post Re: inkbook bateria
Artii napisał(a):
O ile nie ma wcale kontroli prądu ładowania (naprawdę trudno mi uwierzyć że w czytniku za ~0.5Kzł brak takowej, bo w dużo tańszych urządzeniach taki kontroler widziałem) to niestety świadczy o braku wiedzy projektanta (...)
Owszem mogło by się pojawić zalecenie (nie wymaganie) że czytnik można naładować szybciej "większą" ładowarką, ale skraca to żywotność baterii. I warto to uwzględnić przy codziennym użytkowaniu po gwarancji (i wstawić że do codziennej pracy zalecamy 0.5A 1A czy co tam wam wyjdzie).
Dobre i celne uwagi.
Mnie też się nie chce wierzyć, że w tak zaawansowanych urządzeniach nie było by kontrolera prądu ładowania.
Jeśli serwis spotkał się w Onyxach z przypadkami niewłaściwej współpracy z zasilaczami, to świadczy przede wszystkim o niedociągnięciach projektowych w sekcji zasilania tych czytników, lub użyciu nienormatywnych elementów w trakcie wypuszczania kolejnych serii z produkcji. To by się pokrywało z innymi kłopotami z ładowaniem, których doświadczaliśmy w niektórych egzemplarzach (seriach?) Onyxów.

Żywię nadzieję, że w modelach zaprojektowanych i wyprodukowanych przez Boyue (inkBOOK) jest to zrobione poprawnie - nie słychać na forach o żadnych problemach z ładowaniem w modelach T61/T62 czy ich rebrandach, będących w sprzedaży od ponad roku. Nie zdziwię się, jeśli teraz po złych poprzednich doświadczeniach, serwis będzie "dmuchał na zimne" i obostrzał zalecenia.

Myślę też, że nastąpiły zakłócenia w zrozumieniu lub komunikacji ze strony ArtaTech. Ja jakoś nie odebrałem tego, że ładowanie z zasilacza mającego wyższą wydajność prądową (więcej niż 1A) odbiera gwarancję, tylko że jest w Onyxach niewskazane i zdarzają się wtedy problemy.

Swoją drogą, znam różne "fochy" kiepskich zasilaczy, które potrafią przy obciążeniu zarówno zaniżać jak i podnosić napięcie, co oczywiście rodzi same kłopoty w obu przypadkach. Jednak nad ilością pobieranego prądu powinien czuwać układ wbudowany w czytnik i pobierać go tyle ile jest właściwe dla urządzenia i ładowanej baterii, niezależnie od ewentualnej nadmiarowej (2A, 3A) wydajności zasilacza.
Tak mówi teoria, a w praktyce sam się zdziwiłem, gdy pewnego dnia, zasilacz z napisem 2A załatwił mi bardzo dobry (i drogi) odtwarzacz iRiver-a, który wcześniej zawsze ładowałem z USB albo 1A :|

Z drugiej strony, jeśli na urządzeniu "w stopce" jest napisane "DC 5V 1A", to przyzwoity zasilacz o takich właśnie parametrach powinien być optymalny.

_________________
W Obrazek też ;)


28 sie 2015 1:38:49
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 10 sie 2015 12:34:22
Posty: 15
eCzytnik: Boox 60, inkBook, PocketBook HD2
Post Re: inkbook bateria
To ja może też dołożę swoje trzy grosze w temacie ładowania. Choć nie jestem elektrykiem.

1. Od długości kabla (i jego jakości) zależy spadek napięcia na jego końcu. Stąd też niektóre przedłużacze USB nie są wstanie ładować urządzenia pomimo poprawnie działającej transmisji danych. Szczególnie dobrze to widać w dyskach przenośnych, które mają bardzo krótkie kable, bo do rozkręcenia silnika talerzy potrzebne jest duże napięcie bliskie znamionowego. Dlatego taki dysk najlepiej działa po podłączeniu bezpośrednio do komputera, a czasami za pośrednictwem przedłużacza już jest nie widoczny dla systemu.

2.Standard USB to 4 piny, a w micro-USB jest ich 5. Bardzo często pin 4 i 5 są ze sobą zwarte, ale to nie jest standardem. Widziałem takie zasilacze (ładowarki) gdzie piny od 2 do 5 były zwarte. Jest to celowy zabieg producenta aby układ elektroniczny w urządzeniu rozpoznał czy jest ono podłączone do zasilacza czy do komputera i uruchomił transmisję danych. Miałem taki przypadek w kamerce samochodowej. Po podłączeniu zasilacza od nawigacji przechodziła ona w tryb transmisji i nie nagrywała filmów. Na całe szczęście na obu zasilaczach była rozpiska połączenia pinów i wszystko stało się jasne. Ale nie wszystkie zasilacze to mają naniesione na obudowie.

Swoją drogą to albo inkbook powinien posiadać dobry układ elektroniczny do sterowania zasilaniem, albo na jego wyposażeniu powinien być dedykowany zasilacz. Skoro go nie ma to znaczy, że każdy zasilacz o napięciu stałym 5V i natężeniu minimum 1A powinien być dobry. To wbudowany układ elektroniczny powinien zabezpieczać wszystkie możliwe przypadki.


28 sie 2015 9:48:22
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 27 mar 2014 2:17:52
Posty: 540
eCzytnik: PB Mini, czasem InkBook
Post Re: inkbook bateria
celna uwaga z długością kabelka, na 1m przeciętnym kabelku usb przy 2A można stracić ponad 10% napięcia a to jest już poniżej standardu usb.
Przy 1A to już tylko ~5%.
Nadal kontroler ładowania powinien sobie poradzić z tymi spadkami po przez zmniejszenie pobieranego prądu (co za tym idzie wydłużając czas) - jednak trzeba pamiętać że li-jon trzeba podładować do 4.2V a jeśli przy 0.5A już jest napięcie niższe to się nie naładuje.

No i na dodatek są kabelki i Kabelki. w tych najgorszych te procenty mogą być gorsze. Dla lepszych (grubszych*) lepsze.

* choć tu można się przejechać, bo już widziałem - dosłownie kilka "włosków" miedzi oblane kilogramem izolacji, z szumnie opisanym 10A/230V bo to akurat sieciowy był).


28 sie 2015 14:49:14
Zobacz profil
ArtaTech.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 sie 2015 11:12:00
Posty: 142
Lokalizacja: Wrocław
eCzytnik: inkBOOK
Post Re: inkbook bateria
Gwoli wyjaśnienia, podsumowujemy poniżej wiadomości nt. zalecanych wartości napięcia i natężenia prądu.
Zalecana ładowarka powinna mieć napięcie 5V i natężenie 1A. Wartości te nie powinny być przekraczane o więcej niż +/- 15%. Używana może być dowolna ładowarka o takich właśnie parametrach, w tym ta z naszych aukcji na Allegro.

Zalecamy również ładowanie za pomocą portu USB w komputerze. W tym przypadku prąd ładowania wynosi od 500 do 950 mA. Wiemy co podają różne źródła nt. amperażu, ale sprawdziliśmy te wiadomości na własną rękę, obciążając port USB 2.0/3.0 w komputerze. Widełki 500-950 mA wynikają z wielu czynników, w tym na przykład jakość czy długości kabla USB. Należy pamiętać o tym, że w czasie procesu ładowania komputer nie może przejść w stan uśpienia czy hibernacji. Zalecany czas ładowania to 5 godzin. Urządzenie może naładować się szybciej, ale 5 godzin jest poprawnym czasem naładowania do pełna.

Większe natężenie prądu może zaszkodzić urządzeniu. To kontroler decyduje o natężeniu, niemniej w przypadku zbyt dużego amperażu układ będzie mocno się nagrzewał. Osiąganie zawyżonych temperatur pracy może spowodować uszkodzenie lub szybsze zużycie podzespołów.

Mocne ładowarki (2A i więcej) mogą nawet spalić płytę główną urządzenia, natomiast zbyt słabe po prostu nie doładują prawidłowo baterii. Nieprawidłowe naładowanie objawia się na przykład tym, że urządzenie wskazuje pełną baterię, ale podczas użytkowania rozładowanie następuje skokowo (np. z 76% do 30% w kilka minut).

EDIT: W tekst wkradł się błąd związany z rozróżnieniem pomiędzy mA (500-950) portów USB 2.0, a 3.0. Poprawiliśmy to niedopatrzenie.


01 wrz 2015 12:46:03
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 08 sty 2015 9:52:38
Posty: 155
eCzytnik: Trekstor 4INK
Post Re: inkbook bateria
Znowu kolejna wersja zeznań... To się staje nudne, a wasza "burza mózgów" to już nieco za późno.


01 wrz 2015 15:03:49
Zobacz profil
Agencja PR

Dołączył(a): 13 sie 2015 15:15:38
Posty: 8
eCzytnik: InkBOOK
Post Re: inkbook bateria
Nie ma - źle
Jest - źle
Nie dogodzi :)


01 wrz 2015 15:22:37
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 15 lip 2015 23:47:21
Posty: 133
eCzytnik: inkBook
Post Re: inkbook bateria
Burza mózgów jest zawsze spoko ;) Ważne, że jest zainteresowanie obustronne i że produkt ciągle żyje :P


01 wrz 2015 15:59:40
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 08 sty 2015 9:52:38
Posty: 155
eCzytnik: Trekstor 4INK
Post Re: inkbook bateria
Najlepszą obroną jest atak.
Ważne żeby mówili, nie ważne jak.
Itd., itd... A klienci się łapią i będą łapali. :nono


02 wrz 2015 13:55:37
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 51 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron