Teraz jest 19 kwi 2024 19:17:27




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
Michel Moorcock - Cykl Corum - Władcy Mieczy 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 30 cze 2008 12:48:35
Posty: 73
Lokalizacja: Bielawa
Post Michel Moorcock - Cykl Corum - Władcy Mieczy
Witam...
Przeszukałam forum i o dziwo nie znalazłam Waszych postów o fantastycznym cyklu Moorcocka "Corum".
Nie wierzę, że fani fantasy go pominęli.
A zatem moi drodzy, co sądzicie o Władcach Mieczy (3tomy), samym cyklu opowieści o Corumie (kolejne 3 tytuły) i w ogóle twórczości Moorcocka?

Swoją przygodę z Moorcockiem rozpoczęłam książka "Kawaler Mieczy". Później przyszedł czas na "Króla..." i "Królową Mieczy".
Jest to zupełnie inny rodzaj literatury fantasy niz do tej pory spotkałam. Opowiada historie ostatniego z rodu Vadraghów (chyba tak to się pisze) księcia Coruma. Sama postać jest oczywiście niezwykle ciekawa, niemniej rasa Vadrghów, która szczegolnie dobrze opisana jest w tomie pierwszym cyklu, budzi skojarzenia z elfami z Rivendell. I nie chodzi tu oczywiscie o wygląd, ale o prowadzony tryb zycia, przyzwyczajeni, charakter. nastawieni pokojowo Vadraghowie, podobnie jak Tolkienowskie Elfy zyja we wlasnych, "zamkniętych" królestwach, nieszkodliwe i pokojowo nastawione do innych, ale zuepłnie obojętne na cierpienie i losy tych z zewnątrz do czasu, ąż im samym zlo świat nie zaczyna zagrażć.
W tę jakże znaną sytuację, idealna do związania wątku z rodzaju hero fantasy, wpleciona zostaje odwieczna walka między dobrem a złem - między chaosem a ładem. Intrygująca z pewnością okazuje się wiadomość, iż owa wojna trwa w 15 wymiarach, przy czym sa one podzielone na 3 części (po 5 do każdej).
I teraz pytaniea do Was Forumowicze, czy uważacie, że taki podział jest uzasadniony? Wg mnie absolutnie nie. Nie spotkałam jeszcze nigdzie podobnego podziału (wybaczcie lapsus, trudno mi w tej chwili znaleźć synonim). Wydarzenia rozgrywające się w dualnym świecie (dobro-zło) nie mają przełożenia matmatycznego na liczbę 15, a trzy piatki w żaden sposób nie korelują z przedstwionymi w cyklu wydarzeniami. Jedynym argumentem za jest istnienei trzech głównych włdcow Chaosu panujcych w swoich pięciowymirowych domenach. pamiętajmy jednak, że prócz tych piętnastu istnieją jeszcze koljene wymiary. czy nie przypomina to Wam cyklu innego autora Świat-Studnia?
Proszę o Wasze opinie, spostrzeżenia, odpowiedzi nie tylko do tego postu ale i całego tematu związanego z Corumem.

Edit by Obi: 2 posty o tym samym... Połączyłem je żeby syfu nie było.


30 cze 2008 13:26:05
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do: