Teraz jest 29 mar 2024 0:26:44




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Sekcja <guide> 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 07 maja 2013 10:27:48
Posty: 80
eCzytnik: KindlePaperwhite
Post Sekcja <guide>
Mam pytanie. Jak poprawnie stworzyć sekcję guide (zarówno dla epub jak i dla mobi). Mam wrażenie że w wielu ebookach nie jest ono zbyt dobrze ustawione. Czasem ebook otwiera się w połowie spisu treści, czasem na okładce. W przypadku gdy w guide wpisany jest jako miejsce początku wstęp bądź rozdział czasem po otwarciu ebooka wyświetla środek danego rozdziału.
Czy jest zatem sposób by ustawić konkretny punkt startowy?


11 kwi 2014 23:26:03
Zobacz profil WWW
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 sty 2014 19:44:49
Posty: 184
eCzytnik: Kindle Voyage, Paperwhite, Classic
Post Re: Sekcja <guide>
Standard EPUB 2.0.1 definiuje sekcję guide w taki sposób: http://www.idpf.org/epub/20/spec/OPF_2. ... Section2.6

Poniżej fragment z najczęściej potrzebnymi definicjami:
Kod:
<guide>
        <reference type="toc" title="Spis treści" href="toc.html" />
        <reference type="cover" title="Okładka" href="cover.html" />
        <reference type="text" title="Text" href="chapter1.html" />
</guide>


Dla poprawnej konwersji z EPUB do mobi tak naprawdę krytycznie ważny jest jeden element toc, czyli spis treści w formacie HTML. Jest on potrzebny czytnikowi Kindle Classic do pokazania czytelnikowi spisu treści.
Kod:
<reference type="toc" title="Spis treści" href="toc.html" />


Drugim mniej ważnym dla kindlegena, a krytycznie ważnym elementem dla pliku EPUB jest definicja okładki HTML (type="cover"). Wskazuje ona na plik HTML z okładką książki. W celu uniknięcia różnych problemów bardzo ważne jest, żeby ten plik występował jako pierwszy w kolejności w sekcji <spine>, a także, żeby nie miał ustawionej opcji linear="no" .

Uwaga! Okładka dla kindlegena musi być ustawiona w sekcji metadata w postaci znacznika <meta name="cover" content=""/>. Żeby uniknąć problemu podwójnych okładek kindlegen rozpoznaje, czy w okładce HTML jest zdefiniowany ten sam obrazek, co w sekcji meta, jeśli tak będzie to podwójnych okładek nie będzie. Kindlegen usunie okładkę html automatycznie. Jeśli inny obrazek będzie ustawiony w sekcji meta, a inny w okładce html w pliku wynikowym będzie widać podwójne okładki. Pierwsza to oczywiście ta z sekcji meta, druga to ta z okładki html, której kindlegen nie usunie.

Trzeci istotny element w sekcji guide, którego używa kindlegen to type="text" wskazuje on na plik, który jest pierwszym plikiem z właściwym tekstem książki. Z reguły będzie to plik z pierwszym rozdziałem na przykład.

Uwaga! w sekcji guide każdy ze z atrybutów type może pojawić się tylko raz, np. taki zapis jest niedozwolony:
Kod:
<guide>
        <reference type="text" title="Text" href="toc.html" />
        <reference type="text" title="Text" href="chapter1.html" />
</guide>


Również dany plik wskazany w atrybucie href może występować tylko raz, np. taki zapis jest niedozwolony:
Kod:
<guide>
        <reference type="toc" title="Spis treści" href="TOC.HTML" />
        <reference type="cover" title="Okładka" href="TOC.HTML" />
</guide>

Czyli, jeśli jakiś plik oznaczymy, że jest to wprowadzenie (foreword), to już nie możemy tego pliku oznaczyć jako text.
Wielkość liter ma krytyczne znaczenie. Wolno wskazać type="toc" (tak przewiduje cytowany wyżej standard), ale nie wolno type="TOC"

PS. epubQTools jeszcze nie kontroluje wszystkich wyżej wymienionych elementów. W wolnej chwili postaram się zaimplementować odpowiednią kontrolę i ewentualnie korektę.

_________________
Robert Błaut
http://blog.blaut.biz
poczta: listy małpa blaut kropa biz


12 kwi 2014 12:33:38
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 24 mar 2014 10:57:02
Posty: 5
eCzytnik: Kindle PW edycja 1
Post Re: Sekcja <guide>
Dzięki za wpis o problemie podwójnych okładek, przydatne info. Trafiłem jednak na upartą sztukę gdzie nie mogę sobie poradzić. Jeśli znajdziesz chwilę zajrzyj do próbki e-booka LINK. Jeśli uda Ci się ustalić, napisz co tam jest sknocone.


16 kwi 2014 20:10:14
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 sty 2014 19:44:49
Posty: 184
eCzytnik: Kindle Voyage, Paperwhite, Classic
Post Re: Sekcja <guide>
jarek0z napisał(a):
Dzięki za wpis o problemie podwójnych okładek, przydatne info. Trafiłem jednak na upartą sztukę gdzie nie mogę sobie poradzić. Jeśli znajdziesz chwilę zajrzyj do próbki e-booka LINK. Jeśli uda Ci się ustalić, napisz co tam jest sknocone.

Widzę, że kindlegen wymaga jeszcze jednego, żeby automatycznie usunąć duplikat okładki. Na stronie z okładką HTML nie może być żadnego tekstu, nawet ukrytego stylem display:none;

Musisz usunąć słowo Okładka z linii:
Kod:
<h1 id="heading_id_2" style="display: none;">Okładka</h1>

_________________
Robert Błaut
http://blog.blaut.biz
poczta: listy małpa blaut kropa biz


16 kwi 2014 20:48:56
Zobacz profil WWW
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 sty 2014 19:44:49
Posty: 184
eCzytnik: Kindle Voyage, Paperwhite, Classic
Post Re: Sekcja <guide>
Moje narzędzie epubQTools sprawdza już ten przypadek: https://github.com/quiris11/epubQTools/ ... 17130f3828

_________________
Robert Błaut
http://blog.blaut.biz
poczta: listy małpa blaut kropa biz


16 kwi 2014 21:15:04
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do: