Teraz jest 19 kwi 2024 15:35:56




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 
Adaptacja filmowa 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 20 mar 2011 11:51:10
Posty: 4
Post Adaptacja filmowa
Witam, mam mature w tym roku, wybrałem temat "Wielkie dzieła literackie oraz ich adaptacje filmowe". Wybrałem już książke oraz jej adaptacje lecz jest to taki temat iż muszę wybrać jeszcze jedną książke z ekranizacją, zatem tu jest moje pytanie, lepiej wziąść taki film który jest wierna adaptacja ksiazki czy tez nie?
Pierwsza ksiązka jest całkowicie rozna od filmu wiec zastanawiam sie nad tym czy wybranie kolejnego takiego dzieła bedzie mialo sens.
Mozecie podac przyklady jakis filmow ktore sa wierna adaptacja ksiazki?
Slyszalem o Przedwiośniu i nad nim sie zastanawiam lecz chciałbym jeszcze zobaczyc cos innego. Pozdrawiam.


20 mar 2011 11:53:00
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 13 sty 2011 15:50:22
Posty: 294
Lokalizacja: Warszawa
eCzytnik: Kindle Keyboard i PaperWhite
Post Re: Adaptacja filmowa
"Przedwiośnie" to bardzo wierna adaptacja. Na filmie zasypiam dokładnie w tym samym miejscu, co przy lekturze książki :lol:


20 mar 2011 12:39:12
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 20 mar 2011 11:51:10
Posty: 4
Post Re: Adaptacja filmowa
Jest inne zakończenie i nie tylko, całkowita interpretacja reżysera, chodzi mi o ekranizacje które w ogóle nie odbiegają od siebie, czyt. są takie same.


20 mar 2011 13:09:57
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 mar 2011 20:41:48
Posty: 30
Lokalizacja: Wrocław
eCzytnik: Kindle 3
Post Re: Adaptacja filmowa
nigdy nie będzie tak, że adaptacja filmowa będzie wierną kopią książki, przynajmniej się z takim przypadkiem nie spotkałam, pogooglaj trochę, popytaj na stricte książkowych lub filmowych forach może ktoś coś znajdzie ;)

i zdecydowanie lepiej wziąć, niż "wziąść"

_________________
Ewolucja, czy rewolucja? Czytniki ebooków, świat książki i e-książki moim okiem


20 mar 2011 17:24:43
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 13 maja 2010 21:12:11
Posty: 137
eCzytnik: był eClicto - jest Kindle 3 :)
Post Re: Adaptacja filmowa
Wiernej adaptacji słowo w słowo to raczej nie znajdziesz, ale np. "Tożsamość Bourne'a" posiada dwie ekranizacje. Pierwsza z 1972, czy coś koło tego, jest bardzo wiernym odwzorowaniem powieści. Wersja z 2002 to całkowita porażka i ma tyle wspólnego z książką, że ma ten sam tytuł..

"Władca Pierścieni" także jako ekranizacja jest dość wierna książce, ale nie w 100% i brakło w niej np. postaci Toma Bombadila

Kolejno "Firma" Grishama - nawet nie próbuj oglądać, bo ma to niewiele wspólnego z książką.
Nie wiem jak "Raport Pelikana" ma się do ekranizacji, ale podejrzewam, że również odbiega od oryginału.

"Zielona Mila" czytałem i oglądałem dość dawno, ale tutaj w kwestii wierności chyba jest lepiej.


20 mar 2011 18:18:59
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sty 2011 2:08:50
Posty: 346
Lokalizacja: Katowice
eCzytnik: K3W
Post Re: Adaptacja filmowa
Masz jeszcze Skazani na Shawshank, ale również są rozbieżności.


20 mar 2011 18:23:30
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 20 mar 2011 11:51:10
Posty: 4
Post Re: Adaptacja filmowa
a jeżeli chodzi o lektury ze szkoły? Są jakieś wierne ekranizacje lub chociaż podobne?


20 mar 2011 20:50:16
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 06 lut 2011 15:19:51
Posty: 50
Lokalizacja: Warszawa/Gdańsk
eCzytnik: Kindle 3
Post Re: Adaptacja filmowa
Hmm, jeśli chodzi o wierność ekranizacji to muszę przyznać, żeby byłem pod wrażeniem Zielonej mili Stephena Kinga... Film jest praktycznie uporządkowaną książką z pominięciem bardzo niewielu obrazów ;)

Z lektur natomiast... Pan Tadeusz może?


20 mar 2011 21:34:44
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 17 mar 2009 10:12:45
Posty: 49
Post Re: Adaptacja filmowa
Mistrz i Małgorzata - na Iplex.pl masz serial rosyjski. Wierne do bólu.

_________________
Być dobrym jest szlachetnie. Lecz uczyć innych jak oni mają być dobrzy, jest jeszcze szlachetniejsze i nie wymaga tyle wysiłku. (Mark Twain)


21 mar 2011 3:43:40
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 13 maja 2010 21:12:11
Posty: 137
eCzytnik: był eClicto - jest Kindle 3 :)
Post Re: Adaptacja filmowa
Potop?


21 mar 2011 13:05:45
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 sie 2010 15:50:11
Posty: 523
Lokalizacja: Warszawa
eCzytnik: Kindle Paperwhite, iPhone 5
Post Re: Adaptacja filmowa
@snav22: Jeśli wybierzesz film, który jest wierną adaptacją, to co ciekawego będziesz mógł powiedzieć na temat relacji książka-film? Twoja praca skończy się po jednym zdaniu. Dużo ciekawsze może zastanowienie się w jaki sposób reżyser i scenarzysta odczytali oryginał i przefiltrowali go przez swoją wrażliwość. Możesz prześledzić jakich zmian wymagał oryginał, żeby treść pozostała atrakcyjna w języku kina. Są rzeczy, które rudno jest przekazać w litraturze i rzeczy, przy którychfilm nie daje rady.


21 mar 2011 14:33:38
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 20 mar 2011 11:51:10
Posty: 4
Post Re: Adaptacja filmowa
mihu, masz rację, myśle nad wybraniem Przedwiośnia, czy ktoś mógłby przedstawić jakieś różnice między tymi utworami? Był na tym forum temat o Przedwiośniu ale dużo nie wniósł. Znalazłem takie coś: http://www.sciaga.pl/tekst/44964-45-czy ... _sadzisz_o
Jednak bardzo ciekawi mnie ten moment: Kolejnym wydarzeniem, które jest opisywane w filmie, a w powieści jest całkowicie różne to sytuacja gdy dawny przyjaciel matki Baryki donosi na nią i aresztuje. Matka Cezarego zostaje skazana na ciężkie roboty, później natomiast umiera z wycieńczenia. W wersji oryginalnej Żeromskiego to Cezary, najpierw denuncjuje rewolucjonistom matkę za to, iż ukrywa kosztowności pozostałe po Sewerynie Baryce, ojcu Cezarego, miast oddać je prowodyrom rewolucji. Sama matka natomiast zostaje aresztowana za to, iż dała schronienie uciekającej rosyjskiej księżnej z córkami. Całkowicie dla mnie nie zrozumiałe.


27 mar 2011 20:05:05
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 sie 2010 15:50:11
Posty: 523
Lokalizacja: Warszawa
eCzytnik: Kindle Paperwhite, iPhone 5
Post Adaptacja filmowa
Wiem, ze to dosc nietypowe rozwiazanie i pomysl jest dosc rewolucyjny ale wydaje mi sie, ze daloby sie wylapac te roznice ogladajac film i (wiem, ze moze troche przesadzam) czytajac ksiazke...


Sent from my iPhone using Tapatalk


27 mar 2011 21:11:24
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do: