Teraz jest 25 kwi 2024 17:39:38




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 175 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12  Następna strona
Książki warte przeczytania! 
Autor Wiadomość
Post 
Kryminały - Patricii Cornwell, są bardzo przejrzyście napisane. Można się dużo dowiedzieć o pracy patologa.


25 paź 2008 10:20:43
Użytkownik

Dołączył(a): 21 paź 2008 17:23:23
Posty: 21
Post 
Andrews C. Virginia Kwiaty na Poddaszu książka świetna, wciaga od samego początku, opowiada historię 4 dzieci które są zamknięte na poddaszu niby dla ich dobra. Książka warta przeczytania


25 paź 2008 16:15:59
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 25 paź 2008 19:52:23
Posty: 56
Post 
Amelie Nothomb "Słownik imion własnych", "Z pokorą i uniżeniem". Ta druga książka mówi o pracy w japońskiej firmie, tym, co spotkało tam bohaterkę- brak uznania, niechęć. Pokazane są różnice w mentalności Japończyków i Europejczyków.
Thomas Berger "Artur Rex". Zebrane legendy arturiańskie. Czyta się świetnie, napisane ciekawym językiem. Doskonale oddaje klimat średniowiecza.
Philippe Besson "Babie lato"- analiza wydarzeń tylko jednego wieczoru, studium zachowań i charakterów, zadziwia precyzją. Tylko trzech bohaterów i tylko kilka godzin, ale można się o tych postaciach dowiedzieć bardzo dużo. Pokazuje mechanizmy działań człowieka (niepewność, wahanie). I druga książka tego autora "Niepewne dni". Jest to fikcyjny pamiętnik(oparty na prawdziwych wydarzeniach) siostry poety Artura Rimbaud- opis przeżyć i cierpienia umierającego poety, a przy tym charakterystyka jego siostry.


26 paź 2008 13:54:22
Zobacz profil
Post 
"Kołysanka dla wisielca" Hubert Klimko-Dobrzaniecki piękna ksiąźka o miłośći przyjaźni tęsknocie marzeniach szaleństwie... Polecam :)


27 paź 2008 12:59:46
Użytkownik

Dołączył(a): 24 paź 2008 22:34:06
Posty: 16
Post 
Hmm... warte przeczytania są na pewno lektury szkolne.Nie przeczytanie może grozić ... konsekwencjami ....Późną wiosną...
Warto przeczytać to co się lubi.
Aktualnie polubiłem (po raz któryś tam) autora Dave Duncan i jego serial "Człowiek ze słowem".
Pamiętacie "Andżelikę" (w telewizji pokazywali) ?
Właśnie coś podobnego.Tylko w realiach fantasy.Zgrabnie , lekko napisane .Nienatrętnie dowcipne.
Kilka przystanków czytając przegapiłem :)
W czwartym odcinku nastrój się mocno ochładza jednak nie osłabiając czytalności.
Wśród wielu autorów fantasy najwyżej cenię sobie styl Davida Duncana oraz Robina Hobb`a(Margaret Ogden ).


28 paź 2008 0:01:38
Zobacz profil
Post 
Warto przeczytać coś z polskiej fantastyki, polecam szczególnie " Siewce Wiatru" M.J. Kossakowskiej, albo coś innego jej autorstwa.
Piekara i jego cykl o Mordimerze.
Ćwiek "Kłamca"
A z horrorów polecałabym przeczytać coś Kinga, wszystkie jego książki są rewelacyjne ( z paroma wyjątkami)


29 paź 2008 14:20:41
Post 
A ja polecam książkę "Duma i uprzedzenie" – powieść angielskiej pisarki Jane Austen, a także "Niedobrana para" .


22 lis 2008 17:23:37
Użytkownik

Dołączył(a): 13 lis 2008 8:36:08
Posty: 11
Post 
Dla lubiących sensacje lub książki wojenne polecam Forbsa. Prawie wszystkie są świetne. Bardzo dobrze się je czyta. Natomiast dla przygody ukłonił bym sie w stronę Cusslera. Oczywiście jest wielu innych znalomitych pisarzy, ale ci na chwilę obecną wpadli mi w oko.


22 lis 2008 17:39:06
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 17 lis 2008 22:40:40
Posty: 26
Post 
Jako, że jestem wielbicielką wszelkiej maści zbiorów opowiadań i antologii fantasy/ SF, polecam wszystkim następujące pozycje:
1. "Małodobry" - o mistrzach topora, zwanych katami (z doskonałym tworem pana Pilipiuka pt. "Grucha"),
2. "A.D. XIII" - tomy 1 i 2, dla fanów aniołów, demonów i wszystkiego co mroczne,
3. "Kochali się, że aż strach" - o różnych obliczach miłości,
4. "Obrońcy Królestwa" - tej pozycji chyba nie trzeba nikomu przybliżać (aczkolwiek niewtajemniczonym podpowiem, że rzecz traktuje o aniołach),
5. "Opowieści z Wilżyńskiej Doliny" - coś dla fanów wiedźm i rozbójników.


22 lis 2008 21:01:57
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lis 2008 13:08:21
Posty: 26
Post 
Ja polecam ksiazki Terakowskiej. Sa to glownie ksiazki fantasy. Pisze dla dzieci (np. Wladca Lewawu) jak i dla doroslych ( "Poczwarka" lub " Tam gdzie spadaja anioly") Sa ta ksiazki ciekawe i strasznie wciagajace. Pelne zaskakujacych sytuacji lub trudnych wyborow. Lub poprostu opisujace swiat z innej perspektywy. Napewno znajdziecie cos dla siebie.

_________________
"a że Pan Bóg ją stworzył, a Szatan opętał, wiec będzie na wieki i grzeszna, i święta, i zdradliwa, i wierna, i dobra, i zła; początek i koniec..."


24 lis 2008 15:38:59
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 19 lis 2008 22:44:06
Posty: 17
Post 
Ja natomiast polecam ksiazke W.N. Donald "Rozmowy z Bogiem" dosc kontrowersyjna szczegolnie dla katolikow ,ja po przeczytaniu mialam mieszane odczucia aczkolwiek wiem ze kiedys do niej wroce .Bardzo ciekawie pokazany temat wiary .


24 lis 2008 18:57:27
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 24 lis 2008 16:38:40
Posty: 27
Post 
Jako miłośnik szeroko pojętej literatury fantasy polecam z całego serca przeczytać te książki:
1. "Księga jesiennych demonów" - J. Grzędowicz - żadna książka polskiego autora nie oddaje tak doskonale klimatu grozy tak jak ten zbór opowiadań!
2. "Władca Pierścieni" - J.R.R. Tolkien - jak ktoś nie czytał to się nie przyznawać tylko biegiem do biblioteki :)
3. "Achaja" - A. Ziemiański - fantastyczna opowieść w tle alternatywnej rzeczywistości. Ogromny plus za fabułę!


25 lis 2008 14:44:18
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 21 paź 2008 17:04:20
Posty: 23
Post 
polecam trylogie "Znamie Lwa" Francine Rivers ksiażka opisuje losy kilku bohaterów w starożytnym Rzymie, które w pewnym momencie sie łaczą. Głownym wątkiem jest wiara w Boga, nie brakuje tez watku miłosnego. Od samego początku wciąga.
"11 minut" Paulo Coelho


13 gru 2008 5:12:17
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 28 mar 2008 14:08:33
Posty: 74
Post 
Właściwie chętniej to bym wymienił autorów od konkretnych pozycji, ale cóż postaram się zrobić i to i to. A więc:

1. Erich Maria Remarque - praktycznie wszystko jest doskonałe. Ale koniecznie trzeba przejść przez " Łuk Triumfalny", "Trzech Towarzyszy" i "Na Zachodzi bez zmian" . Generalnie większość powieści tego pisarza to fenomenalne studium człowieka i chyba nikt tak pięknie nie pisze o miłości.
2. James Clavell - obowiązkowo "Król Szczurów" i "Shogun". Pierwsza to pozycja tak bezbłędna, że nie można jej pominąć, a druga to chyba najdoskonalsza książka o feudalnej Japonii (zresztą, większość widziała serial więc nie ma co się za bardzo wdawać w szczegóły) Clavell ma na tyle mało książek, że proponuje przeczytać wszystko - nie ma słabych pozycji.
3. Isaac Asimov - cykl Fundacja. Zawsze jak czytam mam wrażenie, że jest to pierwowzór Wojen Gwiezdnych, a przynajmniej że twórcy Wojen garściami czerpali z tego cyklu.
4. Hans Hellmut Kirst - to już literatura dla trochę bardziej dojrzałego czytelnika. W tym przypadku proponuję 08/15 (szczególnie Na wojnie) - jeśli ktoś czytał Paragraf 22 i ceni sobie ironie tej powieści powinien sięgnąć właśnie po ta pozycję. Po za tym obowiązkowo należy przeczytać "Wilki" które osobiście uważam za jego najlepszą książkę.
5. John Ronald Reuel Tolkien - Oczywiście trylogia i Hobbit, ale nie kończyłbym na tym. Czym dalej w las tym ciekawiej i tym więcej się widzi oraz bardziej ceni tego pisarza.
6. Stephen King - według mnie najwybitniejszy żyjący pisarz. A z jego powieści na początek proponuję Miasteczko Salem i Lśnienie. W dalszej kolejności To i Bastion.
7. George R. R. Martin - cykl Pieśń Lodu i Ognia. To nieliczny przedstawiciel fantasy dla dorosłych (chodzi mi o to, że nie jest to literatura cukierkowata i infantylna) i zarazem dzieło, które moim zdaniem przebiło trylogię Tolkiena, co przez wiele, wiele lat wydawało mi się niemożliwe.
8. David Gemmel - niedawno zmarły pisarz. Pisał wybitne heroik fantasy. Polecam jego książki o Drussie, można też śmiało sięgnąć po Opowieści Sipstrassi - chociażby z ciekawości - cykl fantasy którego głównym bohaterem jest rewolwerowiec. Dziwnie to przypomina Mroczną wieże Kinga, tylko w odróżnieniu do niej Opowieści Sipstrassi czyta się z wielką przyjemności.

Na tym zakończę ten post, chociaż zostało jeszcze mnóstwo pojedyńczych ksiązek wartych polecenia.


13 gru 2008 19:59:05
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 11 gru 2008 22:21:21
Posty: 63
Post 
Polecam wszystkim powieść fińskiego pisarza Miki Waltari'ego "Egipcjanin Sinuhe". Głównym bohaterem i jednocześnie narratorem jest tytułowy Sinuhe, lekarz i trepanator królewski, żyjący w starożytnym Egipcie. Autor pokazał w książce przekrój ówczesnego społeczeństwa i panujące tam zwyczaje, na tle wydarzeń historycznych - wojen, przewrotów i dworskich intryg. Zastosowanie narracji w pierwszej osobie daje czytelnikowi możliwość spojrzenia na historię starożytnego Egiptu z innej perspektywy - Sinuhe, uczestnicząc w wydarzeniach, jednocześnie je komentuje, "wstawia" wiele cennych życiowo uwag. Po lekturze ma się wrażenie, że ludzie żyjący w czasach tak odległych, właściwie niczym się od nas nie różnili - tak samo kochali, nienawidzili i cierpieli. Bardzo dobrze napisana powieść historyczna, do tego z niebanalnym morałem. Polecam!


17 gru 2008 0:33:05
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 175 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do: