Teraz jest 19 kwi 2024 0:56:29




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
Polskie czcionki w MOBI po przeróbce Calibre 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 25 sty 2011 22:20:59
Posty: 3
Post Polskie czcionki w MOBI po przeróbce Calibre
Witam.Proszę o informację i pomoc, jak mam skonfigurować program Calibre żeby przerabiał książki zapisane w formacie PDF do MOBI i zachowywał polskie czcionki.Za każdym razem zamiast polskiego znaku pojawia się puste pole.Przeszukałem forum ale nic nie znalazłem - chyba że potrafię korzystać z wyszukiwarki :) Dziękuję.


01 lut 2011 19:01:04
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 03 sty 2011 23:54:34
Posty: 56
eCzytnik: Kindle 3G
Post Re: Polskie czcionki w MOBI po przeróbce Calibre
z PDF są zazwyczaj problemy, ja osobiście przepuszczam pdf przez jakiś program do OCR (np. FineReader), następnie eksportuję do edytora tekstu (np. Word) gdzie poprawiam błędy formatowania, dodaję spis treści zapisuję w formacie htm a dopiero wtedy wczytuję do Calibre i generuję mobi.
o przerabianiu pdf do rtf możesz poczytać w wątku:
software-i-hardware-f24/konwersja-pdf-do-formatow-edytowalnych-t287.html
szczególnie zwróć uwagę na rady użytkowniczki Mayka nt. automatycznego wyszukiwania i poprawiania typowych błędów
układu tekstu.

możesz też użyć ciągle chyba jeszcze darmowego programu PDFtoEPUB (ja jednak lepsze efekty uzyskuję podanym wcześniej sposobem, gdyż eliminuje on większość napotkanych trudności takie jak: problemy z polskimi znakami, błędy w układzie tekstu:przełamane w środku zdania, brak spisu treści)

p.s. czasem lepiej poświęcić te 15-20 minut na dobre przygotowanie książki w mobi, niż męczyć się przez kilkanaście(dziesiąt) godzin przy czytaniu pliku pdf czy źle przygotowanego mobi.


01 lut 2011 20:55:06
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 25 sty 2011 22:20:59
Posty: 3
Post Re: Polskie czcionki w MOBI po przeróbce Calibre
Bardzo dziękuje za informację.Spróbuję, ale dla mnie to chyba za ciężki temat do ugryzienia.


01 lut 2011 21:14:38
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 25 sty 2011 22:20:59
Posty: 3
Post Re: Polskie czcionki w MOBI po przeróbce Calibre
A może znalazłby się chętny, który przerobiłby mi jedną książkę z PDF na MOBI??:)


01 lut 2011 22:42:30
Zobacz profil
Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lip 2007 13:54:46
Posty: 656
Lokalizacja: Atol Bikini
eCzytnik: PRS-505, eClicto, Kindle 3, HTC LEO
Post Re: Polskie czcionki w MOBI po przeróbce Calibre
Witam,

@xluciola - a dowód zakupu tego ebooka w pdf masz?
BEZ PRZESADY TO NIE JEST FORUM WAREZOWE!!!

_________________
Pozdrawiam,
Chesuli

Cytuj:
Kobiety nie można zmienić.
Można zmienić kobietę, ale to nic... nie zmieni.


02 lut 2011 11:56:41
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 paź 2010 10:59:03
Posty: 33
eCzytnik: Amazon Kindle 3
Post Re: Polskie czcionki w MOBI po przeróbce Calibre
Ostatnie wersje calibre całkiem nieźle sobie radzą z bezpośrednią konwersją pdf do mobi


02 lut 2011 22:26:46
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 07 sty 2011 14:34:09
Posty: 3
Post Re: Polskie czcionki w MOBI po przeróbce Calibre
Chmm, podepnę się pod ten wątek

Mam ciekawą sytuację. Mam calibre zainstalowane na kubuntu. Działało znakomicie. Kilka dni temu Calibre wyświetlił info, że jest upgrade do pobrania z sieci. Zrobiłem aktualizację za pomocą skryptu ze strony calibre i ... od tego czasu wszystkie dokumenty, które konwertuje z rtf (innych nie próbowałem) mają rozwalone polskie znaki. Co ciekawe zamieniane są na literkę "b" :)

Spotkał się ktoś z czymś takim?

Nie jestem na 100% pewny czy to ma związek z tą aktualizacją bo wydaje mi się, że raz mi się już tak zdarzyło wcześniej, ale po ponownej konwersji na mobi literki były już ok.

Pozdrawiam, Zlus

EDIT: Z tym "b" przesadziłem, są też inne literki. Poniższy cytat jest skopiowany z przeglądarki calibre z mobi. W sumie to nawet mi się podoba :)
"Dwudziestego dziewibtego maja 2002 roku, kilka godzin przed ukofczeniem tej powiecci, pojechabem do Lourdes we Francji, by zaczerpnbe trochea wody z cudownego frfdba."


03 lut 2011 8:09:48
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 06 lut 2011 15:22:23
Posty: 2
eCzytnik: Kindle
Post Re: Polskie czcionki w MOBI po przeróbce Calibre
Mam to samo. Podobno to problem wersji 0.7.44.

Co gorsze próbowałem przywrócić stara wersje która działała OK. Odinstalowałem wersję 0.7.44 i zainstalowałem starą 0.7.39 (akurat taką instalkę miałem pod ręką) i tutaj spotkała mnie niespodzianka. Wersja 0.7.39 nie uruchamia się - podczas uruchamiania pojawia sie błąd i wszystko sie wywraca.

P.S. spróbuje odinstalować wersje 0.7.39 i zainstalować 0.7.42. Zobaczymy jak pójdzie.

Jeżeli ktoś zna rozwiązanie naszych problemów niech napisze na forum. Z góry dzięki.


06 lut 2011 15:42:26
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 07 sty 2011 14:34:09
Posty: 3
Post Re: Polskie czcionki w MOBI po przeróbce Calibre
InWet napisał(a):
Mam to samo. Podobno to problem wersji 0.7.44.

i tutaj spotkała mnie niespodzianka. Wersja 0.7.39 nie uruchamia się - podczas uruchamiania pojawia sie błąd i wszystko sie wywraca.



Niestety nie mam czasu, żeby zająć się tym problemem.
Z tego co mi się udało ustalić to:
1. problem pojawił się przy upgrade do 0.7.43.
2. Po upgradzie do 0.7.44 problem się nie rozwiązał.
3. problem występuje przy konwersji rtf -> mobi i tak samo rtf -> epub. Te same książki konwertowane we wcześniejszej wersi mam skonwertowane prawidłowo - niestety nie wiem jaką wersję miałem poprzednio.

To co Ci mogę poradzić to usuń sobie też pliki calibre, pliki konfiguracyjne i bibliotekę. Zakładam, że przy downgrade calibre może nie być zgodne wstecz ze swoimi metadanymi w bibliotece i plikami konfiguracyjnymi, a program instalacyjny nie usuwa wcześniejszej wersji tylko dogrywa do katalogu swoje pliki - to może powodować, że Ci wcześniejsza wersja się nie uruchamia.
U mnie pliki konfiguracyjne znajdują się w ~/.config/calibre
Biblioteka znajduje się w ~/Biblioteka calibre
a samo calibre zainstalowane jest w /opt/calibre

Pozdrawiam, Zlus


06 lut 2011 17:31:48
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 06 lut 2011 15:22:23
Posty: 2
eCzytnik: Kindle
Post Re: Polskie czcionki w MOBI po przeróbce Calibre
Odinstalowałem niedziałającą wersję 0.7.39 (Windows 7, odinstaluj programy) i zainstalowałem 0.7.42.
Teraz wszystko działa z powrotem poprawnie. :mrgreen:


07 lut 2011 14:31:29
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 07 sty 2011 14:34:09
Posty: 3
Post Re: Polskie czcionki w MOBI po przeróbce Calibre
W wersji 0.7.45 nie ma już tego problemu.
Zlus


11 lut 2011 23:11:22
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron