Teraz jest 19 kwi 2024 5:34:16




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 30 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Literacki Nobel 2007 
Autor Wiadomość
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lip 2007 19:46:01
Posty: 887
Lokalizacja: www.eksiazki.org
Post Literacki Nobel 2007
Już niedługo, bo 11 października poznamy laureata tej nagrody. Kto waszym zdaniem zostanie tegorocznym noblistą? Czy jury znowu nas zaskoczy? A może dla odmiany wybiorą wreszcie faworyta wszystkich tak jak rok temu? :) Macie własnego faworyta? Kto nim jest? Komu sami przyznalibyście Nobla i za co? I komu z rodzimych pisarzy według was należała by się podobna nagroda w skali kraju (nie mówmy o NIKE :P)? A może i w skali świata? :)


08 paź 2007 20:15:39
Zobacz profil WWW
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lip 2007 17:00:00
Posty: 49
Lokalizacja: Ukryte Krolestwo
Post 
Nobel w literaturze jest zbedny..
za najwazniejsze uwazam to, ze ilu czytelnikow tyle Nobli.. kryterium jakie powinno byc decydujace? ilosc wydrukowanych egzemplarzy? na pewno nie.. zdanie krytykow literackich?.. tez mnie nie przekonuja takie wybory.. a moze sonda? przeciez to niepokojaco stronnicze..

bo np ja dalabym Nobla (gdybym musiala) S. Erikson'owi.. a dla innych moj wybor bylby smiechu wart..
a z polskich Autorow tylko J. Chmielewska na niego zasluguje.. i znow glos oburzenia w Narodzie sie podnioslby wielkim Halasem..

_________________
paranoiczna zwolenniczka Zakazanych i Malazanskich Ksiag


08 paź 2007 20:40:32
Zobacz profil
Pocketbook Killer
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lip 2007 20:07:55
Posty: 1513
Lokalizacja: Toruń
eCzytnik: Kindle 3 WiFi
Post 
Podziewalm zdanie Elfinki - nagrody są do dupy. Ile razy pomylono się z takim medycznym Noblem? A czym się różni Nobel literacki od medycznego?

_________________
"A co zrobiłeś najodważniejszego w swoim życiu?
Splunął na drogę krwawą flegmą. Wstałem dziś rano, odparł."

//Cormac McCarthy - Droga


08 paź 2007 22:18:20
Zobacz profil
Post 
Literacką Nagrodę Nobla przyznano 88 letniej Doris Lessing pisarce angielskiej.
uzasadniając wybór stwierdzeniem: ...jej epicka proza jest wyrazem kobiecych doświadczeń. Przedstawia je z pewnym dystansem, sceptycyzmem, ale też z ogniem i wizjonerską siłą.
Lessing zadebiutowała jako pisarka w 1950 roku powieścią "The Grass in Singing". W książce "In African Laughter: Four Visits to Zimbabwe" (1992) opisała odwiedziny w Zimbabwe - kraju swojego dzieciństwa. W latach 70. pisarka zwróciła się w stronę fantastyki: w serii "Canopus in Argos: Archives" przedstawia świat po wojnie atomowej, odradzającą się społeczność ludzką. Z kolei "The Good Terrorist" z 1985 roku to satyryczny obraz współczesnego społeczeństwa, opętanego żądzą kontroli każdego fragmentu rzeczywistości. Inne ważne powieści Doris Lessing to "Piąte dziecko" oraz "Podróż Bena" - psychologiczne thrillery.

Czy ktoś z was zetknął się z jej twórczością??


06 lis 2007 21:10:32
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lip 2007 19:46:01
Posty: 887
Lokalizacja: www.eksiazki.org
Post 
Eeeeee obawiam się że nie... Chyba muszę się z wami zgodzić co do zasadności tych nagród...


06 lis 2007 21:40:27
Zobacz profil WWW
Post 
Przez moje ręce przewinęła się jedna jej książka, ale cóż utknęłam na 2 czy 3 stronie i dalej się nie zapuściłam :)


06 lis 2007 21:49:31
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 lip 2007 17:58:35
Posty: 551
Lokalizacja: from the city
Post 
Zaraz Nobla dowalą tej Rowling bo dobrze się sprzedaje.
Przecież taki Nobel nic nie znaczy. Liczy się to co jest w sercu czytelnika. I to w sumie on decyduje o tym, a pewnie ci, którzy wybierają komu dać takiego Nobla to nawet ani jednej książki tej osoby nie czytali.

_________________
Lepiej zabić dziecko w kołysce niż hodować niespełnione żądze.


10 lis 2007 11:10:01
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lip 2007 10:14:08
Posty: 152
Post 
@Chosenone- czytając Twoją wypowieć, zaprzeczasz samej sobie. Zaczynasz od ironi (tak to zrozumiałem), że pewnie Rowling dostanie bo ją dużo osób czyta, a po chwili, zarzucasz komisji, że dają nagrodę komuś kogo nikt nie czytał. Chyba się pogubiłaś.
Wszyscy się czepiają tego nobla. Ja to widzę trochę inaczej. Oni nie patrzą, moim skromnym zdaniem na statyski, a raczej na treść i jakość literacką dzieła. Uważasz, że o Polskich noblistach słyszeli wcześniej za granicami naszego kraju? Ja uważam, że ludzie którzy zasiadają w tych komisjach znają się na tym co robią, i krytyka każdego nobla jest przez każdego przemyślana.


10 lis 2007 11:48:39
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lip 2007 19:46:01
Posty: 887
Lokalizacja: www.eksiazki.org
Post 
@Chosenone - Rowling nobla nie dostanie, bo właśnie za dobrze się sprzedają jej książki :D Oni chyba je dają ludziom, którzy sprzedali najmniej swoich książek w ciągu roku :D


10 lis 2007 12:07:24
Zobacz profil WWW
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lip 2007 10:14:08
Posty: 152
Post 
Proponuje zapoznać się z materiałami o tym jak wogóle są wybierane osoby do nagrody. Może wtedy trochę inaczej na to spojrzycie.
Cytuj:
Ostateczny termin zgłaszania nominacji upływa 31 stycznia. Automatycznie dyskwalifikowane są nominacje własnej osoby oraz nominacje osób zmarłych.

W odróżnieniu od innych nagród, nominacje do Nagrody Nobla nie są ujawniane publicznie przez 50 lat.

Po upłynięciu terminu ostatecznego, Komitet zbiera i selekcjonuje ok. 200 kandydatów. Lista jest wysyłana do wybranych ekspertów z dziedzin nominowanych, po czym zostaje jedynie 15 osób. Następnie Komitet przesyła swoje rekomendacje, w zależności od rodzaju nagrody, do Akademii lub odpowiedniej instytucji, której członkowie głosują nad wyborem zwycięzcy.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Nagroda_Nobla

Proponuje zapoznać się z całością na wikipedi


10 lis 2007 13:02:18
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 lip 2007 17:58:35
Posty: 551
Lokalizacja: from the city
Post 
Chodziło mi o to, że sama komisja nie czyta książek, za które pisarze dostają Nobla.

_________________
Lepiej zabić dziecko w kołysce niż hodować niespełnione żądze.


10 lis 2007 19:53:08
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lip 2007 10:14:08
Posty: 152
Post 
Tego też nie możesz stwierdzić, to że Ty czy Ja jej nie czytaliśmy, nie oznacza że oni tego nie zrobili. Ale jeśli nawet, to eksperci zapoznają się raczej z pozycjami danych autorów i wyrażają pełną krytykę, aby zapoznać z danym autorem członków komisji.


10 lis 2007 20:22:55
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lip 2007 19:46:01
Posty: 887
Lokalizacja: www.eksiazki.org
Post 
Tylko czemu kilku starych pierników ma o tym decydować a nie ja czy Ty? ;)


10 lis 2007 23:12:17
Zobacz profil WWW
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lip 2007 10:14:08
Posty: 152
Post 
Ponieważ ja i Ty jesteśmy "Tępi" jeśli chodzi o to czym oni się zajmują. I wcale nie ujmuję ani Tobie ani sobie. Na chwilę obecną tak jest i może się to jeszcze zmieni. Może @Obi się jeszcze spotkamy za kilka lat w takich komisjach ;]


10 lis 2007 23:37:53
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lip 2007 19:46:01
Posty: 887
Lokalizacja: www.eksiazki.org
Post 
Mój Boże oby nie! Nie chcę żeby później połowa świata mnie wyklinała za brak gustu i nagradzanie Bóg-wie-kogo :D


10 lis 2007 23:41:15
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 30 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron