Teraz jest 28 mar 2024 14:14:24




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Historie o psach 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 28 lut 2008 13:49:00
Posty: 294
Post Historie o psach
Jon Katz - "Psi rok".
Ostatnio wpadła mi w ręce książka "Psi rok". Wpadła, bo nie miałem czasu, by ją przeczytać. W ciągu pół godziny przewertowałem ją. Zapoznałem się z treścią na tyle, że mogę ją polecić innym. Jest to książka dla miłośników zwierząt, dla tych, co mają psy, dla tych, którzy chcą i będą je mieć, jak również dla tych, którzy nigdy ich nie będą posiadać. Słowem, dla wszystkich.
Dwa piękne, lojalne i uczuciowe labradory Julius i Stanley, border collie Devon, i kolejny border collie Homer - to psy, których rok życia w swoim domu opisał Jon Katz.
Labki, Julius i Stanley, Katz wychowywał od szczeniaka. Były łagodne, posłuszne, nie miał z nimi najmniejszych problemów.
Kiedy przygarnął border collie o imieniu Devon zburzył całą sielankę swego życia z labradorami. Devon był nieposłuszny, wszystko niszczył, ujadał, bywał agresywny. Potrzebował krzyku, łamania siłą, co z kolei źle wpływało na pozostałe zwierzęta.
Stanley umiera na serce, Julius, na raka. Po śmierci przyjaciół Katz przygarnia Homera, który szukał domu z powodu wady oka.
Książka "Psi rok" uświadamia nam, jak ważne w naszym życiu są zwierzęta, mówi o tym, że pies jest przyjacielem, po którego odejściu pozostaje ogromna pustka, której nie wypełni inny pies. Być właścicielem, to nie tylko radość. Czasem trzeba podjąć decyzje o nieprzedłużaniu agonii i cierpień zwierzęcia.
Czy Katz dobrze zrobił pomagając Devonowi kosztem innych psów?
Książek o psach jest wiele. Może ktoś poda inne przykłady?


04 maja 2008 10:32:38
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 29 lut 2008 3:44:40
Posty: 56
Post 
Do glowy przychodza mi w tej chwili ksiazki ktorymi zaczytywalem sie w dziecinstwie "Bialy Kiel","Zew Krwi"Jacka Londona oraz "Wloczegi Polnocy"Jamesa Olivera Curwooda.Nie sa to ksiazki destricto tylko o psach ale sa one glownymi ich bohaterami.W innych ksiazkach tych autorow tez pojawia sie watek psi ale nie jest juz pierwszoplanowy.No i na koniec "Lassie wroc"Knighta Erica, ksiazka ktora zostala zekranizowana wiele razy(12) opowiadajaca o Lassie znanym chyba kazdemu owczarku collie


04 maja 2008 13:45:05
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 lut 2008 23:46:19
Posty: 107
Lokalizacja: z wykopalisk
Post 
Kiedy pracowałam w księgarni wpadły mi w oko dwa tytuły:

Jay Kopelman, Melinda Roth "Misja szczeniak. Pozdrowienia z Bagdadu"
Cytuj:
To poruszająca, oparta na faktach opowieść o losie szczeniaka znalezionego w Faludży przez pełniącego służbę w armii Stanów Zjednoczonych podpułkownika Jay’a Kopelmana.
To historia w której mały, bezbronny szczeniak o imieniu Lava, w „najniebezpieczniejszym mieście na Ziemi”, udziela żołnierzom lekcji życia, śmierci i prawdziwej przyjaźni.


John Grogan "Marley i ja"
Cytuj:
Marley, wyjątkowo wielki i silny labrador retriever, cierpi na nadmiar energii, demoluje dom i ogródek, kompromituje swoich właścicieli - młode, rozwojowe małżeństwo dziennikarzy. Połyka wszystko, co znajdzie się w zasięgu jego pyska, wyleciał ze szkoły tresury za brak postępów i panicznie boi się burzy. A jednocześnie jest kochanym, wrażliwym i wiernym psem, zdolnym pokazać swojemu panu, co naprawdę liczy się w życiu.

Rozbawia i wzrusza do łez - pisali krytycy o tej książce, która ukazała się po raz pierwszy przed rokiem w Stanach Zjednoczonych. Biografia psa Marleya spisana przez jego właściciela, znanego amerykańskiego dziennikarza i felietonistę, szybko podbiła serca czytelników i trafiła na pierwsze miejsca list bestsellerów, gdzie utrzymuje się niezmiennie od niemal roku. Do tej pory w USA sprzedano prawie dwa miliony egzemplarzy "Marley & Me", a autor otrzymał tysiące maili i listów od poruszonych czytelników.


Żadnej z tych książek nie czytałam, więc pozwoliłam sobie pójść na łatwiznę i skopiować opisy z empik.com


04 maja 2008 14:05:47
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 23 kwi 2008 21:44:20
Posty: 69
Post 
Pewnie wszyscy pamiętają takie opowiadanie ze szkoły "O psie który jeździł koleją" - o kundelku Lampo (?). Nie chce generalizować ale chyba większość opowiadań o tych wspaniałych zwierzętach ukazuje ich ogromne przywiązanie do właściciela, wierność.


04 maja 2008 18:10:54
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 kwi 2008 3:22:01
Posty: 351
Lokalizacja: Windy City
Post 
"Biały Bim Czarne Ucho" Gawriła Trojepolskiego.
Wzruszająca historia o psiej wierności i przywiązaniu, kierowana głównie dla młodzieży, ale nie tylko.
Bim jest wychowany przez starszego pana, weterana wojennego, który pewnego dnia trafia do szpitala.
Pies zostaje pod opieką sąsiadki, ale tęskni za swoim panem i stara sie go odnaleźć.
W swych poszukiwaniach spotyka róźnych ludzi: dobrych i złych.

Jest też filmowa adaptacja tej powieści pod tym samym tytułem z 1970 roku w reżyserii Stanisława Rostockiego.

_________________
Beatus vir qui suffert tentationem, quoniam cum probatus fuerit accipiet coronam vitae.


04 maja 2008 19:57:09
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 09 kwi 2008 21:16:04
Posty: 24
Post 
Na szczęście nie wszystkie książki o zwierzętach gloryfikują ich wierność i poświęcenie.
Jedną z mniej "kanonicznych" jest "Psi żywot" (lub w innym wydaniu - "Pieskie życie") Petera Mayle'a - wymarzona lektura dla wielbicieli niezobowiązujących, lekkich i pełnych humoru powieści.
Charakter głównego bohatera (a zarazem narratora) terriera (podobno) imieniem Zuch (Boy) zdaniem otoczenia zdradza pewne braki - ale kto by się przejmował otoczeniem!
Zuch wspomina o mechanizmach wyboru odpowiednich ludzi, sposobach ich ułożenia i dostosowania do własnych potrzeb/kaprysów/wymagań. Opisuje także jak zabawni potrafią być jego ludzie zwłaszcza w sytuacjach, których oni sami (z jakiś niepojętych względów), za zabawne nie uważają.
Książka jest stanowczo zbyt krótka - ale w końcu nie można wymagać od przyzwoitego i dbającego o opinię psa, aby się przemęczał zwłaszcza przy tak nienaturalnej czynności jak pisanie pamiętnika :)


04 maja 2008 20:32:05
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lut 2008 15:19:44
Posty: 118
Lokalizacja: OleÂśnica/Vavataun
Post 
O!Fajny temat, podpinam się ;)

Polecam swego rodzaju poradnik "O psie który kochał zbyt mocno" Ncholasa Dodmana. Autor jest weterynarzem, behawiorystą i zoopsychologiem, związanym od lat z Tufts University.
Pragnę uspokoić osoby mające alergię na słownictwo weterynaryjne i czysto techniczne-książka jest napisana dostępnym językiem bez niepotrzebnych fachowych zwrotów. Dodman jest specjalistą w dziedzinie behawioryzmu i psychologii klinicznej. Książka, po lekturze której otworzą Wam się oczy i zrozumiecie zachowania Waszych zwierząt o których nie mieliście wcześniej zielonego pojęcia ;)
Każdy z rozdziałów poświęcony jest jednemu lub kilku przypadkom dotyczących psich zachowań i sposobów radzenia sobie w najbardziej nawet dramatycznych sytuacjach związanych z agresją, lękliwością czy natręctwami u braci mniejszych.
Dla psiarzy lektura obowiązkowa!!!

_________________
Bóg stworzył człowieka, ponieważ rozczarował się małpą. Z dalszych eksperymentów zrezygnował.
Mark Twain



Obrazek


04 maja 2008 22:16:42
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 29 kwi 2008 12:00:06
Posty: 77
Lokalizacja: z majatku;)
Post 
"Bialy wilk" Maxa Branda?? (dawno to czytalem, wiem, ze MB napisal Bialego Wilka ale nie jestem pewien czy akurat tego;)) - opowiesc o bullterierze, ktory jak szczeniak trafia do wilczego stada. Po pewnym czasie wsrod traperow i farmerow zaczyna krazyc opowiesc o nieslychanie inteligentnym, bialym przywodcy wilczego stada, ktory wraz z wilczyca o trzech lapach kpi sobie z wszystkich pulapek zastawianych przez ludzi. Bialy Wilk odczuwa jednak zew przyciagajacy go do ludzi bardziej niz do wilkow. W efekcie staje do walki przeciwko samotnemu wilkowi w obronie ludzkiego dziecka. Koncowki nie zdradze, choc zapewne wielu z Was zna ta ksiazke. Jednak ostatni rozdzial zepsul mi cala przyjemnosc lektury - taki infantylny i bardzo amerykanski. Niemniej jednak pozycja kultowa dla milosnikow bullterierow, obok tworczosci J. Carrola.
No i oczywiscie dolozylbym tutaj "Nie taki straszny wilk" Farleya Mowata - co prawda nie o psach ale o wilkach, ale pokrewienstwo powoduje ze roznica jest zaniedbywalnie mala;). Bardzo fajnie przedstawiony punkt widzenia trapera oddelegowanego do obserwacji zycia wilkow, na tle ogolnej ich wizji w spoleczenstwie i przede wszystkim w instytucjach odpowiedzialnych za ich eksterminacje.

_________________
wszystko dzieje sie po cos


05 maja 2008 8:23:06
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lut 2008 15:19:44
Posty: 118
Lokalizacja: OleÂśnica/Vavataun
Post 
Łooo!!! Ale mi głupio,a ja tej pozycji nie znam.. :( Ale już naprawiam błąd ;)
Jak już jesteśmy przy bulterierach, polecam opowiadania Rudyarda Kiplinga-tego Kiplinga!!- "Garm" i Richarda Hardinga-Davisa "Bar Sinister". Historie o początkach rasy, na temat psów, które zostały zapamiętane przez swoich właścicieli jako wspaniałe, inteligentne i czułe stworzenia doskonale komponujące się w ludzkim stadzie.
Obie w oryginale do znalezienia w sieci, z moich poszukiwań wynika, że dotąd nie zostały przetłumaczone na polski.

_________________
Bóg stworzył człowieka, ponieważ rozczarował się małpą. Z dalszych eksperymentów zrezygnował.
Mark Twain



Obrazek


05 maja 2008 12:54:32
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 sty 2008 13:50:10
Posty: 72
Lokalizacja: Irlandia
Post 
Hej, super temat! Ze swojej strony polecam: ksiazke "Co mówi mój pies" Susan Green - fantastyczy przewodnik po emocjach i uczuciach psa. Dla przykladu - mam dwa psy, mlodszy zawsze pokazuje zeby kiedy go upominamy, i zawsze traktowalismy to jako przejaw agresji wobec nas. A dopiero z tej ksiazki dowiedzielismy sie ze niektore psy w ten sposob "przepraszaja".
"Pieski zywot" Petera Mayle'a juz pojawil sie na gorze, wiec nie bede sie powtarzac - ale to swietna lektura.
Jesli kogos interesuja przodkowie psa, to powinien przeczytac "Zabojcow bez winy" Jane Van Lawick Goodall. To zapis badan pary zoologow badajacych w Afryce likaony, hieny i szakale- brzmi naukowo, ale ksiazka napisana jest swietnym , literackim jezykeim, i czyta sie bardzo lekko. A stado likaonow czy rodzina szakali traktowana jest przez badaczy w bardzo osobisty sposob.
Jeszcze nadmienie "Kraine chichow" Jonathana Carrola - moze to nie jest typowa ksiazka o psach, ale zmienila moj poglad na bullterriery :)

_________________
_______________________________________________________
“One of the great things about books is sometimes there are some fantastic pictures"
George W. Bush


06 maja 2008 12:09:13
Zobacz profil
Post 
"Psi żywot" - rewelacja. Ale dla tych, którzy chcą poznać psychikę psa polecam "Okiem psa" (niestety nie pamiętam autora, ale tytuł jest dość znany). A w dzieciństwie oczywiście czytało się "Białego kła" , "Zew krwi" itp., ale te książki tak na prawdę nie mają wiele wspólnego z prawdą.


07 maja 2008 14:37:03
Post 
"Dobry pies" Jona Katza. Rozwinięcie wątku Orsona z ksiązki "Psi rok". Bardzo wzruszająca książka o człowieku który potrafi dla swojego psa zmienic całe swoje życie. Historia przepełniona uczuciami, od złości i frustracji po głęboką miłość. Ksiązka pokazuje jak bardzo zmienia się podejście do psa, przestaje to być poprostu zwierzę umilające nam zycie, jest normalnym, pełnoprawnym członkiem rodziny którego pomimo trudności w porozumieniu międzygatynkowym staramy się zrozumieć. Gryzienie, szczekanie, nadpobudliwośc przestają być zwalane na karb złego charakteru psa, szukamy innych przyczyn i rozwiązań od szkoleń pozytywnych poprzez wizję w przeszłośc aż po akumunkturę. Niestey nie każdemu psu jesteśmy w stajnie pomóc i Jon Katz pokazuje, że nie oznacza to porażki, jesteśmy tylko ludźmi a dobre wspomnienia zostaną z nami do końca. Każdemu psu życze takiego właściciela jak Jon Katz.


09 maja 2008 14:44:44
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lut 2008 15:19:44
Posty: 118
Lokalizacja: OleÂśnica/Vavataun
Post 
Gardenia-autorem "Okiem psa " jest John Fisher. Faktycznie dobra rzecz, choć napisana i wydana dość dawno.
Jeśli temat tak się już rozkręcił polecam jeszcze fantastyczną pozycję Turid Rugaas "Sygnały uspokajające", czyli książka po przeczytaniu której zmienicie o 180 stopni sposób odbioru gestów i sygnałów które wysyła Wasz pies ;)

_________________
Bóg stworzył człowieka, ponieważ rozczarował się małpą. Z dalszych eksperymentów zrezygnował.
Mark Twain



Obrazek


12 maja 2008 11:45:51
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 15 maja 2008 17:06:17
Posty: 35
Lokalizacja: Z GdaĂąska
Post 
"Biały Kieł". Książka po której zaczęłam o wiele częściej wychodzić z psem na spacer.

Edit by Rudi: +1 ostrzeżenie za spam.


16 maja 2008 14:56:59
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 10 maja 2008 11:29:33
Posty: 11
Lokalizacja: Szczecin
Post 
Co prawda w ostatnich czasach łowiectwo jest passe, ale wielbicielom psów chciałbym polecić książkę Janusza Meissnera "Opowieść pod psem, a nawet pod dwoma". Jest to pełna humoru, oparta na własnych przeżyciach autora, historia dwóch psów myśliwskich (wyżłów) Capa i Starta. Pierwsza część książki, opowiadająca o Capie dzieje się przed wojną i jest przy okazji świetnym portretem środowiska myśliwych i lotników. Druga część to już czasy powojenne. Autor mieszkał wtedy w Zakopanem, gdzie między innymi spotykał się z Kornelem Makuszyńskim.
Książkę czyta się lekko dzięki zaraźliwemu poczuciu humoru autora i jego autoironii. Polecam gorąco.


16 maja 2008 19:52:45
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do: