Teraz jest 25 kwi 2024 19:27:43




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 42 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
Clive Cussler 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 14 mar 2008 7:49:43
Posty: 26
Lokalizacja: Rawicz
Post 
Moim zdaniem Clive Cussler jest jednym z najlepszych pisarzy tego gatunku. Wykreowany przez niego bohater Dirk Pitt nawiązuje do średniowiecznych rycerzy kierując się honorem i przyjaźnią, jest bezlitosny dla wrogów i oddany dla przyjaciół, szkoda że takich ludzi brak w rzeczywistości. Może właśnie dzięki tym specyficznym cechą przygody Dirka Pitta stają się światowymi bestsellerami wartymi polecenia.


14 mar 2008 20:15:32
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 11 mar 2008 22:11:47
Posty: 21
Post 
Bardzo przyjemnie mi się czytało serię tego autora. Niestety gdy sięgnie się po raz ponowny po którąś pozycję, szlag może człowieka trafić z powodu nieściłości i rozbieżności na które się co chwila natyka w tekście - no przynajmniej mnie to dotyczy. Może za pierwszym "czytaniem" byłem zbyt "zajęty fabułą" żeby zwrócić uwagę na te z pozoru drobne nieścisłości :) A może po prostu się czepiam, ale należę do tego gatunku ludzi którzy gdy widzą np butlę z gazem w takim filmie jak "Gladiator" dostają ataku niepochamowanego rzucania wiąchami mięcha i ostrego ślinotoku - czyli tzw. syndrom pulsującej żyły na czole.
A na takie kwiatki niestety u Cusslera trafiałem dość często.

_________________
Czy znasz swój język?
Czy go szanujesz?
Czy go używasz?
Czy też jesteś kolejnym prostakiem bez szacunku dla swoich protoplastów?


14 mar 2008 21:55:31
Zobacz profil
Post 
Cussler to nie tylko przygody Dirka ,ostatnio dostała mi się w ręce książka "Podwodni łowcy" opisuje w niej prawdziwe (ponoć) poszukiwania zaginionych wraków. Fajnie sie czyta, trochę ciekawostek historycznych, i dotyczących budowy statków.


20 mar 2008 21:49:47
Użytkownik

Dołączył(a): 21 mar 2008 0:13:38
Posty: 52
Lokalizacja: TarnĂłw
Post 
Seria schematyczna (nie będę powtarzał dlaczego - jest to w postach poprzedników) i raczej trudna do przeczytania w jednym ciągu (właśnie mam za sobą siedem kolejnych książek CC -od "Złota Inków" po "Czatny wiatr" - i w związku z tym lekki odruch wymiotny). Autor co prawda zauważył, że Dirk Pitt mu się starzeje i postanowił wprowadzić jego dzieci dla pociągnięcia serii, ale jakoś nie może się z nim rozstać (Czarny wiatr) i dalej eksploatuje nieszczęśnika. Zresztą cud , że dożył do tego momentu; ilością zranień panów Pitta i Giordino jakie zaliczyli w ciągu całego cyklu, można (przy pewnej dozie pecha) obdzielić śmiertelnie conajmniej pluton żołnierzy. Przed przeczytaniem następnej książki tego autora, pilnie prześledzę opinie innych czytelników.

_________________
Zawsze zastanawiam się, czy wstawić gdzieś przecinek. Zastanowienie jest ważne, ale i tak zwykle wstawiam (no, czasem nie)



Ludzie zdecydowanie wolą czytać niż pisać. I bardzo dobrze, nie każdy jest obdarzony talentem. Ogarnia mnie zgroza na myśl, że ktoś miałby zostać zmuszony do przecztania tego, co napisałem.

Paulus Maximus Starszy


Uroda nie jest największą wadą mężczyzny, istnieje jeszcze głupota.

W. Łysiak


24 mar 2008 18:56:42
Zobacz profil
Post 
ja z książek cusslera czytuję tylko pierwsze rozdziały te o katastrofach i/ lub dziwnych wydarzeniach które potem dopiero doprowadzają do akcji w dalszej części książki. Reszta książki szybko mnie nudzi i przestaję ją czytać. Nie wiem czemu tak jest ale nie przeczytałem jeszcze żadnej jego książki do końca. Dla mnie są one po prostu nudne i dość rozwlekłe.


25 mar 2008 15:03:27
Użytkownik

Dołączył(a): 04 mar 2008 4:42:43
Posty: 36
Post 
Catherine wygdaje mi sie ze opis milosci Dirka i Summer jest w ksiazce Wir Pacyfiku a co sie z nia stalo pozniej jest wyjasnione w momencie kiedy odwiedzaja go w kocu dzieci. NIe pamietam zeby cos bylo napisane o tym Cerberze.


28 mar 2008 15:52:24
Zobacz profil
Post 
A ja powiem, że bardzo lubię jego książki. Dirk walczy z całym złem tego świta, do pomocy ma NUMA z Admirałem Sandeckerem u boku no i oczywiście jego włoski przyjaciel. Wychodzi z największych opresji, kobiety lgną do niego, ratuje świat i jego najcenniejsze skarby, a przy tym nigdy nic mu się nie dzieje. No prawie. Czasami go zbiją, czasami złapią i postrzelą.

Czyta się to znakomicie. Trzeba mieć dystans to tego typu pozycji. Doskonale wiadomo jak się to skończy od samego początku. Ilu z nas ogląda Bonda czy Indianę Jones. I jakoś nie narzekamy. Mnie najbardziej utkwiła w pamięci "podróż" Dirka pod powierzchnią ziemi podwodną rzeką. Klasyk gatunku :). To było chyba w "złoto Inków"

Na gromkie brawa zasługuje tłumacz całego cyklu. Czyta się to znakomicie. Nie raz miałem zawaloną noc, by tylko dokończyć kolejny tom.


01 kwi 2008 16:08:17
Post 
Muszę się zgodzić z tym że Książki Cusslera są schematyczne ale mimo to czyta się je świetnie. Podziwiam wyobraźnię autora i ilość sposobów w jaki można zniszczyć świat. Ostatnio zafascynował mnie pomysł z karłowatymi mamutami w Biegunie zagłady. To by było coś no nie?


10 kwi 2008 20:42:35
Użytkownik

Dołączył(a): 28 lut 2008 13:49:00
Posty: 294
Post 
Nie zgadzam się z przedmówcami, którzy twierdzą, że wątki miłosne, to minus literatury. Miłość to część życia każdego z nas. Zakończenie, choćby zasugerowaniem romantycznym, dla mnie, czyni książkę bardziej swojską, bliższą. Dobra akcja, ciekawe intrygi plus miłość, czego więcej trzeba?
Powracając do twórczości Cusslera, przeczytałem "Bieguny zagłady". Powiązanie badań naukowych z czasów II wojny światowej z teraźniejszością. Niedokończone badania Niemców mogą unicestwić życie na Ziemi. Trzeba temu zapobiec.
Ciekawy pomysł i realistyczny. Ciągle coś takiego może mieć miejsce. Wartka akcja, zaskakujące zwroty, to coś, co lubię. Książkę polecam.


21 kwi 2008 19:51:51
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 27 kwi 2008 17:48:12
Posty: 22
Post 
Dla mnie książki o Dirku są książkami słabo zapamiętalnymi, tu szybka akcja i nagle koniec książki. Cała seria jest raczej do szybkiego przeczytania niż kolekcjonowanie przynajmniej dla mnie...... Książki są trochę schematyczne chociaż zaskakują głównymi tematami


15 maja 2008 22:15:51
Zobacz profil
Post 
Przygody Dirka Pitta to jedne z moich najbardziej ulubionych książek przygodowo - sensacyjnych.
Podczas czytania można śmiało utożsamić się z jednym z bohaterów. Bardzo bogata fabuła z często zaskakującym motywem przewodnim, szybka akcja i osobowości głównych postaci sprawiają, że książkę czyta się.. aż za szybko. Tematy kolejnych części zawsze są niepowtarzalne. A co do zarzutu schematyczności - to tylko w jednym - książki zawsze mają szczęśliwe zakończenie.
Polecam do przeczytania całą serię, kolejno książka po książce co dziś jest bardzo łatwe do osiągnięcia. Mój pierwszy kontakt z Cusslerem był przy pierwszych wydaniach serii Amber. I były to ciężkie czasy bo po przeczytaniu książki trzeba było długo czekać na kolejne wydanie.


23 maja 2008 17:00:19
Użytkownik

Dołączył(a): 22 maja 2008 13:02:06
Posty: 25
Post 
Ja też lubię książki Cusslera,zwłaszcza serię przygód Dirka Pitta.Racją jest że łatwo domyślić się zakończenia poszczególnych książek-dobro zawsze zwycięża,ale zwroty akcji i niektóre wątki bywają nieprzewidywalne i potrafią zaskoczyć.Np. ucieczka Pitta z Kuby w wannie z doczepionym silnikiem(bodajże w Cyklpoie).Może nie miało to tworzyć efektu komediowego,ale uśmiałam się z rozmowy na podwodnym okręcie atomowym kiedy to zauważone to indywiduum płynące po oceanie.Humorem tchną też dialogi Pitta z jego nieodłącznym włoskim kompanem.Co prawda sam główny bohater jest mocno wyidealizowany(przystojny jak mało kto,zdolny,silny,przyjacielski,odważny i skory do poświęceń),ale miło jest się oderwać od szarej rzeczywistości i choć przez chwilę uwierzyć że tacy ludzie istnieją.


27 maja 2008 14:37:10
Zobacz profil
Post 
Moim zdaniem bardzo przyzwoite rozrywkowe czytadła. Przyjemnie zagłębić się w taki świat po ciężkiej pracy czy na wakacjach. Nie wymagają myślenia natomiast zapewniają rozrywkę i do tego jeszcze odrobina humoru. U mnie spełniają rolę przerywników pomiędzy poważniejszymi pozycjami. :lol:


30 maja 2008 11:17:57
Użytkownik

Dołączył(a): 15 mar 2008 19:46:33
Posty: 191
Post 
Aktualnie jestem w trakcie czytania czwartej książki z cyklu Przygody Dirka Pitta i powiem szczerze, że jakoś do tej pory wcale się nie zanudziłem. Być może dlatego, że książki czytałem trochę nie po kolei. Pewnie jest to też metoda na długie serie książkowe :wink:, a Przygody... na pewno do takich należą. Obiektywnie patrząc, po przeczytaniu tych kilku książek, faktycznie widać pewien schemat, według którego pisze Cussler. Myślę, że nie można go za to winić, bo mógł to być celowy zamysł, akurat dla tej serii, no w końcu wszystkie części muszą mieć jakieś cechy wspólne, a czytelnicy mogą nawet tego oczekiwać. Trzeba jednak przyznać, że autor pisze ciekawie (zarówno pod względem wyboru jak i przedstawienia tematu), z dbałością o szczegóły, a każda książka stanowi oddzielną całość. Jak na razie byłem ździebko zawiedziony tylko Wirem Pacyfiku, z powodu zbyt małej dynamiki akcji, zupełnie nie pasującej do innych książek Cusslera i temat też taki trochę dziwny i nijaki, z troszkę niedopracowanymi szczegółami, ale mogę to wybaczyć, ponieważ początki serii książkowych mogą być trudne. Za to następne powieści oceniam już znacznie wyżej.
Niestety nie miałem okazji oglądać żadnej z ekranizacji książek Cusslera, ale z tego co piszą Forumowicze,to wynika, że nie były one zbyt udane. Moim skromnym zdaniem była to wina nieudolności twórców tych filmów, ponieważ czytając książki, opisy są niemal gotowym scenariuszem, bardzo dokładnym i wymagającym tylko niewielkiej adaptacji. Nawet czasem zastanawiałem się, czy autor przypadkiem celowo nie pisał w tym właśnie kierunku, ale to tylko moje domysły. :wink:


02 lip 2008 8:45:48
Zobacz profil
Post 
cykl bohaterstwa Dirka to knigi z gatunku lekkich, łatwych i przyjemnych...ot taki odstresowywacz do poduszki. prawdą też jest, że autor z ogromnym szacunkiem podchodzi do morza. czytałem kiedyś wywiad z Cusslerem, który ukazał się w playboy. gościu to niesamowity luzak!!!!!!


15 lip 2008 22:10:25
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 42 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron