Teraz jest 29 mar 2024 0:37:49




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Bałkany 
Autor Wiadomość
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lut 2008 15:19:44
Posty: 118
Lokalizacja: OleÂśnica/Vavataun
Post Bałkany
Chciałbym zorientować się lepiej w kwestii konfliktów narodowościowych na Bałkanach, właśnie zdałem sobie sprawę że tak naprawdę bardzo mało na ten temat wiem, wstyd po prostu..... ;/
Jeśli ktoś ma coś do polecenia-poproszę

_________________
Bóg stworzył człowieka, ponieważ rozczarował się małpą. Z dalszych eksperymentów zrezygnował.
Mark Twain



Obrazek


27 mar 2008 15:52:39
Zobacz profil
Post 
Bardzo dobrze ze poruszyles ten temat. Ostatnio ogladalam w tv reportaz o rodzinie serbow. Wojna zmusila ich do ucieczki z miejsca
zamieszkania. Program opowiada o trudnym powrocie w rodzinne strony , o checi odzysykania mieszkania, o tym ze obecnie mieszka tam bosniacka rodzina. ktorej to mieszkanie zostalo przydzielone. W calym ogromie tragizmu tej wojny przypadek moze wydawac malo istotny. Ale to jest dramat tych ludzi, to mieszkanie to byl dorobek calego ich zycia. Uciekajac z jedna przyslowiowa walizka pozostawili wszystko: meble, posciel, talerze...A teraz te wszystkie (niby materialne rzeczy) sluza innym -obcym. 'Nic nie kupowalismy...bo po co, wszystko juz tu bylo - powiedziala jedna z corek z bosniackiej rodziny. Czy mozna osadzac bosniacka rodzine - dostali mieszkanie z przydzialu - wiec wzieli, a ze z wyposazeniem...Pod koniec programu serbowie odzyskuja mieszkanie i warcaja tam poraz drugi. Zastaja mieszkanie ogolocone ze wszystkich mebli, bosniacy zabrali wszytko ..nawet talerze. Dlaczego? Ze zlosci ze musieli opuscic mieszkanie? Z zawisci? Nie ma prostych odpowiedzi. To tylko jedna historia. Najbardziej przerazajace jest to ze to wszystko dzialo bardzo niedawno, niedaleko nas w cywilizowanej europie.
Aha, moge jeszcze polecic moze nie ksiazke ale film 'Ziemia niczyja' -prosty film a daje do myslenia - i znowu historia zwyklych ludzi.

Edit by Mori: Wszystko fajnie, ślicznie, tylko zupełnie nie na temat. Chcesz poopowiadać o filmach/programach TV - jest do tego dział. Tutaj są dyskusje o książkach, a Ty o żadnej nie mówisz...

------------------ Dodano: Dzisiaj o 19:39:22 ------------------
Ale na tym polega dyskusja...zywa...jakis temat cie poruszyl to go komentujesz...wydaje mi sie ze na temat. Wiem ze to dyskusja literacka, ale ten program na prawde mnie poruszyl ,zobaczylam temat balakany i sie podzielilam. I na prawde nie chodzilo mi o nabijanie ilosci postow...:)


11 kwi 2008 21:39:22
Użytkownik

Dołączył(a): 20 mar 2008 20:38:09
Posty: 44
Post 
Mogę ze swojej strony polecić Ci książkę "Bałkany Wyobrażone". Napisana jest przez Maria Todorovą która jest fenomenalnym historykiem i taką samą pisarką. Nie będę tutaj opisywać co mnie poruszyło w tej książce i co mnie przeraziło bo raczej każdy sam to odkryje po jej przeczytaniu. Powiem tak całość została napisana w bardzo interesujący sposób a czasami wręcz prowokujący do myślenie i zastanowienia się przez chwilę nad losem tego miejsca. Nie jestem zwolenniczką tego typu książek więc trudno jest mi ją oceniać. Ale nie zmienia to faktu że książka mi się podobała zastanawiam się teraz nad przeczytaniem kolejnej tym razem "Bałkany - terror kultury" bo jak już zgłębiać temat to do końca.


12 kwi 2008 15:38:54
Zobacz profil
Post 
Bałkany w XX wieku: Dzieje polityczne. Pomimo, że nie mam dobrej opinii na temat polskich ksiązek historycznych to ta jest naprawde porządnie napisana. Bardzo konkretna, dokładna i obiektywna. Nie jest to ksiązka tylko i wyłącznie o konfliktach bałkańskich, ale bez wcześniejszego zapoznania sie z historią nie jesteśmy w stanie ocenic tragedii i powagi zaistniałej tam sytuacji. Polecam gorąco osobom zainteresowanym.


09 maja 2008 15:29:48
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lut 2008 15:19:44
Posty: 118
Lokalizacja: OleÂśnica/Vavataun
Post 
Jak widać po odpowiedziach, mało jednak literatury na temat na polskim rynku wydawniczym..
Niemniej dziękuję za propozycje książek, już wypatruję

_________________
Bóg stworzył człowieka, ponieważ rozczarował się małpą. Z dalszych eksperymentów zrezygnował.
Mark Twain



Obrazek


12 maja 2008 11:37:35
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron