Teraz jest 18 kwi 2024 20:09:41




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Alfred Szklarski - Przygody Tomka... 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 24 wrz 2008 19:07:16
Posty: 27
Post 
Ja zaczęłam od "Tomka na wojennej ścieżce" i przepadłam. Czytałam później jeden za drugim. Niby powieść bardziej dla chłopców... Nie wydaje mi się. do dzisiaj pozostaje jedną z moich ulubionych serii i powracam do niej z pewnym sentymentem. Może dlatego, że dzięki nim tak łatwo szła nauka geografii w szkole. Bo w końcu to było znacznie ciekawsze niż wkuwanie podręcznika...;)


30 wrz 2008 23:07:22
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 10 gru 2008 15:10:59
Posty: 31
Post 
Zawsze wolałam książki o chłopcach niż dziewczętach. jakoś mnie nie brały te powieści dla nastolatek o pierwszych miłościach. Za to przygody chłopięcych bohaterów pochłaniały mnie na długo. zresztą do tej pory lubię wracać do niektórych, jak mam ochotę na coś lekkiego :) Seria o Tomku Wilmowskim jest więc zdecydowanie jedną z moich ulubionych. Dużo przygód, bohater budzący sympatię (to nie mały "maczo" czy młodociany działacz społeczny ale zwykły chłopak, którego ciągnie do przygód). Co do opisów flory i fauny, to może faktycznie ciut tego za dużo. Choć o zwierzątkach miło się czyta :) za to opisy zwyczajów różnych ludów zawsze czytałam z przyjemnością. Akurat te fragmenty wyszły autorowi bez przynudzania, przynajmniej moim zdaniem :)


13 gru 2008 22:25:50
Zobacz profil
Post 
marcin28462 napisał(a):
Czytałem kiedyś, to było coś koło sześciu, albo siedmiu części. Na początku bardzo mi się podobało, ale z czasem, kiedy Tomek dorastał, powieść straciła dla mnie taki smaczek. Ale to było bardzo daaawno, pewnie gdybym teraz sięgnął z powrotem po tę serie, doczytałbym do końca ;)


Ze mnąbyło nieco inaczej - fakt dorastania Tomka mi nie przeszakdzał... Tyle że sam dorosłem i kiedy po latach wreszcie ukazały się książki, które w latach 80tych się "zacięły" choć były zapowiadane (Tomek w Gran Chaco, Tomek w grobowcach faraonów) to już było nie to. Nieznośnie dydaktyczne... By the way, czy "Przygody Tomka na Alasce" ukazały się kiedykolwiek? Ktoś wie?


13 sty 2009 21:14:50
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 gru 2008 12:29:02
Posty: 40
Post 
Popus napisał(a):
Kiedyś się wziąłem za "Tomek u źródeł Amazonki" i jakoś mnie nie wciągnęło. Może właśnie przez to ciągłe opisywanie roślin, zwierząt itd. Sama fabuła nie była zła, ale sporo psują właśnie te "zbędne" informacje. Na szczęście nie ma ich tylu ile jest w "20 000 mil podmorskiej zeglugi" Verne'a, ale część z nich bym wyciął :mrgreen:
Ogólnie warte polecenia dla osób, które lubią książki przygodowo-krajoznawcze (w sumie nie ma chyba takiego gatunku, ale pasuje do serii ;) )



Ale wlasnie te opisy roslinnosci i zwierzat sa chyba najwiekszym atutem calej serii. Bo co do faktow historycznych to zdarzaja sie bledy. Jednak jako dziecko pochlanialem ja jednym tchem i mysle, ze szczegolnie dla mlodych czytelnikow seria jest warta polecenia. Glownie zreszta ze wzgledu na warrtka akcje i ciekawy sposob przedstawiania przygod . Bohaterowie tez sa ciekawie zarysowani. Sorry za jezyk, ale cos mi wcielo jezyk polski...[/list]

_________________
...ja cóż- włóczęga, niespokojny duch...


14 sty 2009 18:22:37
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 20 lis 2008 12:58:01
Posty: 177
eCzytnik: kindle DX
Post 
mabereda napisał(a):
Ze mnąbyło nieco inaczej - fakt dorastania Tomka mi nie przeszakdzał... Tyle że sam dorosłem i kiedy po latach wreszcie ukazały się książki, które w latach 80tych się "zacięły" choć były zapowiadane (Tomek w Gran Chaco, Tomek w grobowcach faraonów) to już było nie to. Nieznośnie dydaktyczne...

u mnie było to samo, zaczytywałem się, a po latach, gdy w końcu wyszły dalsze części jakoś nie mogłem tego skończyć
mabereda napisał(a):
By the way, czy "Przygody Tomka na Alasce" ukazały się kiedykolwiek? Ktoś wie?

na stronie wiki
http://pl.wikipedia.org/wiki/Alfred_Szklarski
jest informacja, że ostatni wydany tom został dokończony przez innego autora, Tomek na Alasce był tylko planowany i pozostał w przygotowaniu autorskim, może ten współautor też to kiedyś dokończy
Cytuj:
# Tomek w grobowcach faraonów (1994, tom wydany pośmiertnie, dokończony przez ks. Adama Zelgę na podstawie notatek pozostawionych przez autora)
# Przygody Tomka na Alasce (ostatni planowany tom, który pozostał w przygotowaniu autorskim)


14 sty 2009 18:39:32
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lip 2007 19:05:04
Posty: 177
Lokalizacja: SĂŞpopol, Olsztyn
Post 
Nie będę oryginalny i także napiszę, że przygody Tomka są częścią mojego dzieciństwa. Zacząłem przypadkowo, od "Tomka na czarnym lądzie", znalazłem go przypadkowo w domu w fatalnym stanie -bez okładki i kilku pierwszych stron. Ale czytało się naprawdę fajnie... Potem regularnie odwiedzałem bibliotekę w poszukiwaniu kolejnych tomów, a te których w niej nie było wybłagałem u rodziców. Do dzisiaj stoją na honorowym miejscu.

_________________
Myślenie boli tylko za pierwszym razem...


17 sty 2009 19:50:19
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 13 maja 2008 15:24:34
Posty: 134
Post 
Z tego co pamiętam, "Tomek w krainie kangurów" to jedna z pierwszych książek jakie przeczytałem w życiu z własnej woli. Tak jak większości osób tutaj się wypowiadających, ten cykl jest częścią mojego dzieciństwa. Teraz, patrząc z perspektywy lat, mogę stwierdzić, że utożsamiałem się z tym chłopcem, marzyłem o przeżyciu tylu przygód co on w swoim życiu (kto by nie chciał tyle zwiedzić), razem z nim dorastałem i dzięki tej książce - dowiedziałem się wiele na temat odległych krain geograficznych oraz, chociaż tylko przez papier, poznałem rdzennych mieszkańców tych krain oraz ich kulturę.


18 sty 2009 0:04:32
Zobacz profil
Post 
Przeczytałem wszystkie do T w Gran Chaco. Czytałem je jak nastolatek a teraz mi tuz tuz do 40-tki. Dziś oceniam je, że miały duży walor dydaktyczny, zwierzątka i dziwne kraje. To plus, brak postaci z krwi i kości to poważny minus. Fabuła oceniam ja dobrze.
Jeszcze jedna sprawa Tomki czytałem w latach 80-tych. Wtedy odległe kraje wydawały się faktycznie bardzo odległe, żeby rzec nieosiągalne. Dziś wsiadasz do samolotu i lecisz. Nawet złapałem się na tym, że będąc w Sydney zastanawiałem się czego Tomasz Wilmowski nie mógł widzieć.


03 mar 2009 14:49:29
Użytkownik

Dołączył(a): 08 lut 2009 19:44:22
Posty: 10
Post Re: Alfred Szklarski - Przygody Tomka...
Będąc w wieku gimnazjalnym, przeczytałam kilka (nie pamiętam ile dokładnie) książek o przygodach Tomka. Bardzo mi się podobały; lubiłam czytać o jego dalekich wyprawach i zwyczajach ludzi z różnych kontynentów. Akcja książek toczyła się dość szybko, a fabuła była wciągająca. Może faktycznie za dużo było tych opisów zwierząt i roślin czy geograficznych szczegółów, ale dzięki temu można się więcej dowiedzieć o opisywanych miejscach. A poza tym, to duży walor edukacyjny.


12 mar 2009 22:51:42
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 06 kwi 2008 22:38:42
Posty: 17
Post Re: Alfred Szklarski - Przygody Tomka...
wiecie co? chyba bede musiala wrococ do 'tomka', bo dzieki Waszym wypowiedziom naszla mnie taka ochotka. ojciec mi kupil cala serie, kiedy bylam mala, ale przeczytalam bodajze tylko ze cztery, i dalam sobie spokoj. przerazalo mnie troche nasycenie 'geograficznoscia' i ksiazka wydawala mi sie bardziej odpowiednia dla chlopcow. ale bylam wtedy malutka i glupiutka ;) moze od tamtego czasu cos si zmienilo :lol:


23 mar 2009 23:41:12
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 11 sie 2008 15:18:21
Posty: 35
Post Re: Alfred Szklarski - Przygody Tomka...
Dołączam się do grona wielbicieli Tomka i jego przygód. Zaczytywałam się nim w dzieciństwie. Zresztą nadal lubię wracać do poszczególnych tomów. Jest coś w stylu Szklarskiego, co potrafiło zjednać czytelników zarówno płci męskiej jak i żeńskiej. Każdy tom chłonęłam jak gąbka.
Obecnie patrząc na doświadczenia czytelnicze dzieciaków Tomek zdecydowanie wygrywa z sienkiewiczowskim Stasiem Tarkowskim. Jest przystępniejszy dla młodego czytelnika.


30 mar 2009 20:55:01
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron