Teraz jest 18 kwi 2024 23:39:09




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Strach 
Autor Wiadomość
Post Strach
Jest bodźcem, którego siłę odczuwamy niemalże w każdej minucie swojego życia, niezależnie od tego gdzie się w danej chwili znajdujemy ani co robimy. Jest czymś, co nas obezwładnia, dusi, nie daje spokoju. Ci słabi często poddają się mu, skacząc z okna czy podcinając sobie żyły. On przecież tylko na to czeka. Chce ofiary najwyższej rangi. Chce paraliżować i odbierać reszty zdrowego rozsądku – chyba swojego największego wroga. Strach. Wszechobecny, zawsze czujny i gotowy obezwładnić każdego strach. Człowiek jest zwykłym tchórzem, który zrobi wszystko by uciec przed odpowiedzialnością. Im szybciej zdamy sobie sprawę z celowości życia, tym więcej skumuluje się w nas złych emocji a co z tym idzie wielkiej siły, bo choć paradoksalnie, człowiek słabnie tylko wtedy, gdy ma wszystko.


08 kwi 2009 16:55:40
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 kwi 2008 3:22:01
Posty: 351
Lokalizacja: Windy City
Post Re: Strach
Obiecująca próbka, choć jest tu trochę niekonsekwencji. Nie oceniam treści, a styl.

1) "Ci słabi często poddają się mu, skacząc z okna czy podcinając sobie żyły. On przecież tylko na to czeka. Chce ofiary najwyższej rangi"
Piszesz o słabych działających pod wpływem strachu, a potem, że strach chce ofiary najwyższej rangi. Wynika z tego, że najsłabsi (ulegają najłatwiej) są ofiarami najwyższej rangi. Za duży przeskok myślowy.

2) "Im szybciej zdamy sobie sprawę z celowości życia, tym więcej skumuluje się w nas złych emocji a co z tym idzie wielkiej siły, bo choć paradoksalnie, człowiek słabnie tylko wtedy, gdy ma wszystko".
Albo usuń słowo "choć" przy "choć paradoksalnie", albo dokończ to zdanie.

_________________
Beatus vir qui suffert tentationem, quoniam cum probatus fuerit accipiet coronam vitae.


08 kwi 2009 17:07:25
Zobacz profil
Post Re: Strach
Wydaje mi się, że w tym kontekście "ofiara najwyższej rangi" nie znaczy ważność tej konkretnej osoby dla ogólu, ale ważność wlasnego życia dla osoby. Wtedy to miałoby sens. Bo cóż ważniejszego człowiek ma aniżeli własne życie?


08 kwi 2009 20:03:57
Użytkownik

Dołączył(a): 29 sie 2008 23:21:37
Posty: 114
Post Re: Strach
Wydaje mi się, że słowo ofiara jest użyte tutaj nie w kontekście osoby - ofiary, a czegoś co można ofiarować, złożyć - w tym wypadku to życie, bo czy mamy coś cenniejszego?

Ostatnie zdanie tekstu, o którym mówi elohim, dla mnie również jest pokrętne i lekko niezrozumiałe.

Podoba mi się sposób w jaki piszesz, aczkolwiek mam takie poczucie, że jest to zaledwie część jakieś większej całości.

_________________
"Ten, który walczy z potworami, winien uważać, by samemu nie stać się jednym z nich. . . kiedy spoglądasz w otchłań, ona również patrzy w ciebie"

Friedrich Nietzsche


08 kwi 2009 23:21:01
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 kwi 2008 3:22:01
Posty: 351
Lokalizacja: Windy City
Post Re: Strach
Jeśli tak jest ze znaczeniem słowa "ofiara", to tekst trochę zakrywa to zrozumienie. "Ranga" kojarzy mi się z osobą. Osoba może być najwyższa rangą. A wydarzenie - wysokiej wagi (państwowej na przykład). To są wszystko niuanse, ale jeśli przeczyta się to w kontekście poprzedniego zdania o słabych osobach, wtedy "ranga ofiary" bardziej uprawdopodobnia moją interpretację tekstu.

_________________
Beatus vir qui suffert tentationem, quoniam cum probatus fuerit accipiet coronam vitae.


08 kwi 2009 23:56:22
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 29 sie 2008 23:21:37
Posty: 114
Post Re: Strach
Masz rację, to są niuanse. W moim jednak odbiorze słowo "ranga" ma trochę szersze znaczenie i rozciąga się również na rzeczy. Trochę jednak zwątpiłam po przeczytaniu Twoich tłumaczeń, więc sprawdziłam w słowniku ;)
Słownik języka polskiego PWN napisał(a):
ranga
1. «stopień służbowy w hierarchii wojskowej, dawniej także urzędniczej lub dworskiej»
2. «znaczenie, ważność kogoś lub czegoś»

W tym kontekście zarówno moja, jak i Twoja interpretacja jest dobra. Aczkolwiek ja pozostanę przy swojej, mniej lub bardziej prawdopodobnej, interpretacji :) .

W tym miejscu właściwie sama autorka powinna się wypowiedzieć co miała na myśli.

_________________
"Ten, który walczy z potworami, winien uważać, by samemu nie stać się jednym z nich. . . kiedy spoglądasz w otchłań, ona również patrzy w ciebie"

Friedrich Nietzsche


09 kwi 2009 11:02:46
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 kwi 2008 3:22:01
Posty: 351
Lokalizacja: Windy City
Post Re: Strach
Nie upieram się przy swoim zrozumieniu tekstu. Jedynie wskazuję, iż jeśli zamiarem autorki było wysłać jasny i klarowny przekaz, należałoby doprecyzować sformułowania w celu uniknięcia nadinterpretacji. Jeśli zaś nie przeszkadza jej taka szeroka interpretacja swoich myśli, nawet niezgodna z jej zamierzonym przekazem (ktoś z nas przecież musi się mylić), wtedy nie ma sprawy.

_________________
Beatus vir qui suffert tentationem, quoniam cum probatus fuerit accipiet coronam vitae.


09 kwi 2009 19:20:59
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do: