Teraz jest 29 mar 2024 14:49:58




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 102 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7
Pan Samochodzik 
Autor Wiadomość
Mod
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lip 2007 16:39:15
Posty: 693
Post 
Mam pytanie, właśnie kończę drugi tom "...Bursztynowej Komnaty" Szumskiego, i zamierzam - może nie od razu, ale za jakiś czas - sięgnąć po próbkę "samochodzikowej" twórczości Olszakowskiego. Wiem, że jeszcze przed "...Arką Noego" jest "...Złoto Inków", ale to chcę sobie zostawić na później, bo teraz chciałbym jakiejś odmiany, jeśli idzie o serię.

I tu pytanie, czy w obrębie tej serii istnieje jakiś kanon, tzn. czy kolejni twórcy trzymają się "faktów" i "chronologii" względem swoich poprzedników, czy że tak powiem, "każdy sobie rzepkę skrobie"? :)

_________________
Cytuj:
"Z książkami jest tak samo jak z ludźmi: tylko niewielka część odgrywa dużą rolę, reszta gubi się w wielości."

Gregory Benford - "Zagrożenie Fundacji"


Cytuj:
"Out in the oceans of sand
I saw the future
Of a golden land
Below the plains
I've been meeting my fate
I stood the test
The universe
In the palm of my hand
Oh, am I blessed
Or cursed "


Savage Circus "Legend of Leto II"


28 paź 2008 15:13:51
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lut 2008 15:19:44
Posty: 118
Lokalizacja: OleÂśnica/Vavataun
Post 
Raczej każdy sobie ;) W przypadku książek jednego autora chronologia istnieje, nijak ma się to niestety do pozycji innych autorów, choć zdążyłem wyłapać, że istnieją nawiązania do pozycji Nienackiego. Małe, ale można znaleźć.
Olszakowskiego polecam serdecznie! A "Bursztynowa.." całkiem całkiem ;)

_________________
Bóg stworzył człowieka, ponieważ rozczarował się małpą. Z dalszych eksperymentów zrezygnował.
Mark Twain



Obrazek


28 paź 2008 18:39:19
Zobacz profil
Mod
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lip 2007 16:39:15
Posty: 693
Post 
No, to teraz pora na Olszakowskiego, w takim razie... Oczywiście i tak czekam, aż do twórców serii dołączy Marek Krajewski - to dopiero byłby pan Samochodzik!

_________________
Cytuj:
"Z książkami jest tak samo jak z ludźmi: tylko niewielka część odgrywa dużą rolę, reszta gubi się w wielości."

Gregory Benford - "Zagrożenie Fundacji"


Cytuj:
"Out in the oceans of sand
I saw the future
Of a golden land
Below the plains
I've been meeting my fate
I stood the test
The universe
In the palm of my hand
Oh, am I blessed
Or cursed "


Savage Circus "Legend of Leto II"


29 paź 2008 14:57:36
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lut 2008 15:19:44
Posty: 118
Lokalizacja: OleÂśnica/Vavataun
Post 
Olszakowskiego zacząłem od "Tajemnic Warszawskich fortów", niezła, ale ciekawsze wydają mi się "Zaginiony Pociąg" i "Sekret alchemika Sędziwoja", to ostatnie dziwnie znajome ;)

_________________
Bóg stworzył człowieka, ponieważ rozczarował się małpą. Z dalszych eksperymentów zrezygnował.
Mark Twain



Obrazek


29 paź 2008 16:39:38
Zobacz profil
Post 
Jeśli chodzi o serie " Pan Samochodzik" to nie mogłam się przebić, jakoś mi nie wychodziło to czytanie, natomiast kiedy pierwszy raz wziełam do ręki I tom " Ja Dago" to wymiękłam. Pochłonełam.............. fantastyczna. Jest wszystko co powinno być w dobrej fantastyce.
Jest super bohater, potwory, morderstwa, sex, polityka. Wszystkim polecam. Jednak bardzo ciężko jest dostać w księgarniach i w antykwariatach trzecią i ostatnią część przygód Dago. Są na allegro ale bardzo drogie. Jednak można znajeść ebooki.


30 paź 2008 12:36:37
Użytkownik

Dołączył(a): 04 lis 2008 15:56:55
Posty: 33
Lokalizacja: TuchĂłw
Post 
Znam Pana Samochodzika tylko z serii pisanej przez samego Nienackiego, i mimo że raczej pisał trochę schematycznie (zadanie, wyprawa, pomoc przyjaciół, kłopoty - najczęściej powodowane przez mniej lub bardziej ładne kobiety - happy end) to jednak czytanie wymyślanych przez niego przygód i tego co wyprawiał zmodyfikowanym - no dobrze... stworzonym prawie od podstaw - przez wuja Gromiłłę Ferrari 410 Super Amerika powodowało dreszczyk emocji. Szkoda że tak niewiele tego wymyślił, ale wg tego co opisują wyższe posty pasowałoby się zabrać za Pana Samochodzika innych autorów :)

_________________
"Idzie to dziewczę do głowy jak wino, ale się nim nie upiję bo cudze" ;(


14 lis 2008 16:43:24
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lis 2008 13:08:21
Posty: 26
Post 
Jako wielka fanka przygod "Pana samochodzika" Nienackiego nie przepadam za tworczoscia pana Szumskiego. Kojazy mi sie ona z podrobka. Pan Samochodzik jest jeden i niepowtarzalny. A jego przygody choc juz znane na pamiec zawsze mnie ciekawia i tak samo wciagaja. Ciagle tak samo przezywam gdy Goni swoja amfibia rybaka Skalbane czy rozwiazuje tajemnice tumby Rabina Lowego w "Tajemnicy Tajemnic" Do calej kolekcji brakuje mi "Tajemnic Fromborka"

_________________
"a że Pan Bóg ją stworzył, a Szatan opętał, wiec będzie na wieki i grzeszna, i święta, i zdradliwa, i wierna, i dobra, i zła; początek i koniec..."


30 lis 2008 21:23:08
Zobacz profil
Post 
Niestety kontynuatorzy chwilami nie trzymają się faktów pojawiających się w innych pozycjach - czasami kolejne tomy z serii potrafią mówić coś zupełnie innego niż informacje podane w poprzednich częściach. O ile dobrze pamiętam to w jednym z tomów kolejny wehikuł zostaje zniszczony, a w następnej pozycji jak gdyby nigdy nic pojawia się znowu . Niestety pojawienie się większej gromady kontynuatorów prowadzi do czegoś takiego.
Osobiście bardziej podobają mi się pierwsze pozycje po Nienackim, kolejne powoli zaczynają obniżać poziom - widać, że książki pisane są ewidentnie dla kasy, brak w nich ducha oryginalnych pozycji Nienackiego. Wyjątkiem wśród nich są pozycje Pilipiuka piszącego pod pseudonimem Olszakowski - to da się czytać, choć i tak pozostają mocno w tyle w stosunku do oryginalnej twórczości Pilipiuka...


01 gru 2008 0:13:24
Użytkownik

Dołączył(a): 12 gru 2008 22:34:31
Posty: 21
Post 
Nienacki, tylko i wylacznie. To on jest tworca Pana Samochodzika, niech tak zostanie. Reszta bez klimatu, po prostu zabraklo tego czegos, cos co mial Nienacki. Zbieram z powrotem Pana Samochodzika, wracam do czasow dziecinstwa.


15 gru 2008 17:31:55
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 26 sie 2008 21:28:13
Posty: 12
Post 
ja rownież czytałam Pana Samochodzika w podstawówce, i powiem że
bardzo mi sie podobały..
nie przeczytałam w prawdzie wszystkich tomów, ale
to co przeczytałam bardzo mi sie podobało:)
potwierdzzam,ze twórca moze by tylko jeden-Nienacki:)

_________________
get a light.


18 sty 2009 20:41:47
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 14 sty 2009 19:22:32
Posty: 25
Lokalizacja: MiĂąsk Mazowiecki
Post 
ja również uwielbiam pana samochodzika - był dość zaradny jak na pracownika ministerstwa kultury :)

_________________
Nosisz spodnie.... więc walcz!!!xD


23 lut 2009 19:25:40
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lut 2008 15:19:44
Posty: 118
Lokalizacja: OleÂśnica/Vavataun
Post Re: Pan Samochodzik
Może kilka przemyśleń po przeczytaniu "Skarbu generała Samsonowa" Miernickiego i "Podziemi Wrocławia" Igi Karst.

Pierwsza opowiada o poszukiwaniach legendarnego skarbu zaginionego w trakcie wycofywania się wojsk carskich po krwawych potyczkach z Prusakami w 1914 roku w okolicach Wielkich Jezior. Nic zaskakującego, ale oba tomy napisane są z polotem i Nienacki raczej by się ich nie powstydził. Sporo legend, ale też mnóstwo faktów dzięki którym tak dobrze czytało się książki Nienackiego. Występują znane już z wcześniejszych książek: Daniec, Zosia, Jacek, młody Batura. Akcja jak wyżej wspomniałem, osadzona jest na Mazurach, więc w tekście pojawiają się co chwila Tannenberg, Gierłoż, Kętrzyn i mnóstwo innych przepięknych Mazurskich miejscowości.
Jeśli ktoś czytuje "poNienackie" wydania książek o panu Tomaszu, na pewno się nie zawiedzie.

Nie zawiedzie się tym bardziej, że gdy porównać powyższą lekturę z "Podziemiami..", "Skarb.." jawi się niczym "Dziady" przy romansach Harlequina....
Czaiłem się na książkę Karst głównie z powodu treści. Wrocław jest mi bardzo bliski i oczekiwałem czegoś więcej niźli tylko kilku przypominek na temat legendarnych poniemieckich podziemi. Niestety, mimo nadziei na to, że po dwóch pierwszych rozdziałach coś intrygującego zacznie się wreszcie dziać, wynudziłem się za wszystkie czasy. Mało tego, ze tak naprawdę jakaś czwarta może część akcji ma miejsce we Wrocławiu, to użyję sformułowania, którego nie nadużywam-to po prostu grafomania....
Akcja się ciągnie, wieje nudą przy każdej stronie, opisy "pięknie zbudowanych mężczyzn" raczej do mnie nie trafiają, na darmo szukać znanych z Samochodzikówego cyklu opisów historycznych. Są za to suche przypisy.
Żal, że taki temat został zmarnowany.
Absolutnie nie polecam, mimo, że mam słabość do całego cyklu

_________________
Bóg stworzył człowieka, ponieważ rozczarował się małpą. Z dalszych eksperymentów zrezygnował.
Mark Twain



Obrazek


17 mar 2009 19:14:41
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 102 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do: