Teraz jest 19 mar 2024 13:47:57




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 41 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
AlReader dla InkBOOK 
Autor Wiadomość
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lis 2009 20:20:04
Posty: 1433
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: inkBOOK Onyx
Post AlReader dla InkBOOK
AlReader jest programem obsługującym praktycznie wszystkie formaty ebooków i dokumentów (oprócz PDF), pracującym na wielu systemach.
Więcej info o tym programie w wątku:
programy-i-dodatki-onyx-boox-f175/alreader-w-jezyku-polskim-t14087.html
Dla inkBOOK-a dodaje np. obsługę plików .ODT (OpenOffice) czy spakowanych w ZIP.
Po przebrnięciu przez ustawienia, potrafi pokazać tekst sformatowany dokładnie tak jak tego sobie życzymy.
Na razie jest jedynym znanym mi programem, który pokazuje przypisy u dołu kartki (ekranu), jak w papierowej książce !

O wersji na inkBOOK napisałem trochę na wyrost, bo jest to wersja dostosowana do czytników Boyue, a inkBOOK pochodzi z tej rodziny ;)
Specjalna (nieoficjalna) wersja: AlReaderEINK v.1.63(163150425 z poprawką z 2.05.2015)
Ta wersja ma poprawiony wygląd okien dialogowych oraz potrafi automatycznie ukrywać dolny pasek systemowy w czytniku, dokładnie tak samo, jak systemowe programy do czytania (FBReader, Adobe Reader).

Wersja jest nieoficjalna, dlatego że Alan, autor programu ma umowę z Onyxem (równoległa wersja na Onyxy nazywa się OReader), która zabrania mu wspierania w swoim programie innych czytników z ekranami e-ink. Szkoda, że tak się stało, ale Onyx stawia swoje warunki :|
Na szczęście inny użytkownik z forum 4PDA zrobił potrzebne modyfikacje i powstała ta właśnie wersja, która jest aprobowana przez autora, o czym świadczy link do niej w autorskim wątku o AlReaderze.
Gdy wysłałem do Alana prośbę o dodanie inkBOOK-a do rozpoznawanych urządzeń e-ink odpisał dokładnie to samo ze wskazaniem na tą właśnie nieoficjalną wersję.

_________________
W Obrazek też ;)


Ostatnio edytowano 11 sie 2015 1:24:28 przez airs, łącznie edytowano 1 raz



10 sie 2015 11:05:52
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 10 sie 2015 12:34:22
Posty: 15
eCzytnik: Boox 60, inkBook, PocketBook HD2
Post Re: AlReader dla InkBOOK
Airs podlinkowana przez Ciebie wersja jest (150425), a nie jak w linku (150502) wcześniej ją linkowałeś w wątku o inkbook-u.

Pytanko 1 W opcjach po zaznaczeniu dostosowania do ekranów e-ink niektóre opcje są nie aktywne (wyszarzane). Czy lepiej tak zostawić, czy ją odznaczyć i używać nie aktywnych opcji?
Pytanko 2 Dotyczące przypisów. Czytam z WL 20 000 mil podwodnej żeglugi... Kilka z przypisów nie pojawiło się w belce na dole, choć w tekście było odniesienie. Inne przypisy pokazują się poprawnie. Jak myślisz czy to jest wina programu czy raczej błąd w epubie?


10 sie 2015 15:29:27
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lis 2009 20:20:04
Posty: 1433
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: inkBOOK Onyx
Post Re: AlReader dla InkBOOK
Trochę źle opisałem (już zmieniłem) - jest to wersja 163150425 poprawiona 2.05.2015 r. (stąd był dopisek 150502). Dostosowana do czytników Boyue i poprawiona przez Mike Sinkovsky (4PDA).

Ad.1 Trzeba zostawić zaznaczone dostosowanie do ekranu e-ink. Można odznaczyć na chwilę, jeśli się chce zmienić opcję regulacji jasności podświetlenia przez program. Jest wtedy dostępna w: Ustawienia -> Właściwości profilu
Ad.2 Mi się chyba nie zdarzyło, żeby nie było przypisu jeśli był w ebooku, chociaż Autor pisze, że wyświetla przypisy u dołu strony "o ile to możliwe". Wydaje mi się, że to raczej błąd w epubie.

Po instalacji AlreaderEINK, w pierwszym rzędzie trzeba włączyć:
- Ustawienia -> Stopień złożoności ustawień (Wszystkie dostępne opcje), po czym wyjść z ustawień
- Ustawienia -> Podstawowe -> Start w trybie pełnego ekranu (zaznaczyć)
- Ustawienia -> Podstawowe -> Wybór języka dzielenia wyrazów (na Polski)
- Ustawienia -> Podstawowe -> Wybór słowników (w/g preferencji)
- Ustawienia -> Dostrajanie -> Ustawienia sprzętowe i wydajność -> Pełne odświeżanie ekranu e-ink (po ilu stronach chcemy)
- Ustawienia -> Dostrajanie -> Czcionki -> Kerning (chyba warto)
- Ustawienia -> Dostrajanie -> Czcionki -> Wygładzanie liniowe i Hinting (też lepszy efekt)
W ustawieniach, w dziale: Przyciski, gesty i strefy dotyku, warto zwrócić uwagę na 9 konfigurowalnych stref dotyku i poustawiać w/g własnych preferencji. Bardzo pomocne mogą być też gesty, również dwupunktowe, które w prosty sposób mogą dać dostęp do potrzebnych funkcji.
Pasek statusu i nagłówki można dowolnie włączać/wyłączać, zamieniać miejscami i wybierać ich zawartość.
Jeśli mamy jakąś czcionkę, która nam się podoba, a wydaje się zbyt delikatna/cienka, można ją wzmocnić w: Ustawienia -> Tekst -> Grubość znaków.
Jest też dostępna korekcja gamma w razie potrzeby: Ustawienia -> Właściwości profilu -> Korekcja gamma (od 0,5 do 2,0)

Jeśli boimy się coś zepsuć w ustawieniach, dostępny jest zapis i odczyt kopii ustawień (można edytować nazwę, program dopisze dokładną datę i czas).

Wersja AlReaderEINK dostosowana do Boyue a zarazem inkBOOK-a wyróżnia się tym, że:
- ma inną, dostosowaną stylem (b/w) ikonkę niż standardowa wersja
- wyłącza automatycznie dolną belkę po uruchomieniu (jeśli wybrana opcja startu z pełnym ekranem)
- prawidłowo wykonuje pełne odświeżenie ekranu e-ink, po zadanej ilości stron
- zmienia jasność podświetlenia (zakres 15-100%, co 5%) przy przesuwaniu palcem po brzegu ekranu (można przypisać do innego gestu)

Edit: Gdyby ktoś chciał kompletną pomoc do Alredera, to jest dostępna:
- po rosyjsku: http://www.alreader.com/AlReaderHelp.html
- po angielsku przez translatora ;)

_________________
W Obrazek też ;)


11 sie 2015 10:58:30
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 10 sie 2015 12:34:22
Posty: 15
eCzytnik: Boox 60, inkBook, PocketBook HD2
Post Re: AlReader dla InkBOOK
Airs
Poniżej linki do przykładowych zdjęć z brakującymi przypisami (Źródło: Wolne Lektury 20 000 mil podwodnej ...):
https://drive.midiapolis.com/public.php ... 80240a9d0d

https://drive.midiapolis.com/public.php ... f060fdbd8f

Też podejrzewam winę formatowania e-boka. Myślę o błędzie linkowaniu do przypisu. Ale jako osobę, która najwięcej wie na ten temat wolałem poznać Twoje zdanie. Na początku myślałem, że coś źle poustawiałem w opcjach i wolałem się zapytać.

Airs wielkie dzięki za Twoje zaangażowanie w pomoc dotyczącą czytników. Jestem pełen podziwu za robotę, jaką wykonujesz na tym forum. To dzięki Tobie mój pierwszy Boox60 stał się przyjaźniejszym dla użytkownika na długo zanim Arta Tech udostępniła aktualizacje. :D :D A teraz inkBook ma Alreadera.

Swoją drogą to może teraz Arta Tech w następnej wersji oprogramowania da użytkownikowi wybór domyślnego czytnika do danego rodzaju plików, jak miało to miejsce w oprogramowaniu 1.7 dla Booxa60. Czy będzie to FB2 czy AlreaderEink? Teraz chyba nie będą mieli takich ograniczeń, jak miało to miejsce w przypadku uzyskania aktualizacji od "chińczyków".
Wtedy będzie możliwe zobaczenie czytanej książki za pomocą Alreadera w ostatnio otwartych.

FB2 jest dobry do beletrystyki bez przypisów. A Alreader wygrywa konfigurolnowalnością i przypisami.


11 sie 2015 11:02:13
Zobacz profil
ArtaTech.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 sie 2015 11:12:00
Posty: 142
Lokalizacja: Wrocław
eCzytnik: inkBOOK
Post Re: AlReader dla InkBOOK
@ Tobiaszek
Dziękujemy za sugestię. W tej chwili nie rozważamy wprowadzenia takiego rozwiązania, uważamy, że jego ewentualne stworzenie w przyszłości zda egzamin w przypadku urządzeń przeznaczonych do profesjonalnej pracy. Dla użytkowników, którzy chcą się po prostu skupić na przeczytaniu książki, pozostawiamy obecne, funkcjonalne rozwiązanie, które nie przytłacza mnogością opcji.
Pozdrawiamy :)


11 sie 2015 14:09:55
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lis 2008 10:32:57
Posty: 340
eCzytnik: Forma, Oasis 2
Post Re: AlReader dla InkBOOK
Tobiaszek napisał(a):

Swoją drogą to może teraz Arta Tech w następnej wersji oprogramowania da użytkownikowi wybór domyślnego czytnika do danego rodzaju plików, jak miało to miejsce w oprogramowaniu 1.7 dla Booxa60. Czy będzie to FB2 czy AlreaderEink? Teraz chyba nie będą mieli takich ograniczeń, jak miało to miejsce w przypadku uzyskania aktualizacji od "chińczyków".
Wtedy będzie możliwe zobaczenie czytanej książki za pomocą Alreadera w ostatnio otwartych.


Kolega to chyba "z głową w chmurach". Nastąpiła wymiana jednych chińczyków na innych. Zważywszy że niektórzy aktualizują Bouye oprogramowaniem Onyxa radzę spodziewać się częstszych poprawek błędów a nie realizacji koncertu życzeń ...


11 sie 2015 14:22:59
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 10 sie 2015 12:34:22
Posty: 15
eCzytnik: Boox 60, inkBook, PocketBook HD2
Post Re: AlReader dla InkBOOK
@Arta Tech
Dlatego uważam, że to może być dobre rozwiązanie. FB2 prostota obsługi i tylko czytanie, czytanie. Alreader dopasowanie do preferencji użytkownika, a potem czytanie, czytanie... Najważniejsze, że nie jest zablokowane instalowanie aplikacji i można samemu sobie dopasować czytnik do preferencji.

@grucha44
Po pierwsze jest nie zablokowany android i zawsze można jakoś wyjść z opresji. Po drugie na tym forum są ludzie, co rozwiązują większość problemów.


11 sie 2015 17:05:09
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lis 2008 10:32:57
Posty: 340
eCzytnik: Forma, Oasis 2
Post Re: AlReader dla InkBOOK
@Tobiaszek

Zastanawiam się czy potrafisz "przeczytać" to co napisał Ci dostawca

Dziękujemy za sugestię. W tej chwili nie rozważamy wprowadzenia takiego rozwiązania, uważamy, że jego ewentualne stworzenie w przyszłości zda egzamin w przypadku urządzeń przeznaczonych do profesjonalnej pracy. Dla użytkowników, którzy chcą się po prostu skupić na przeczytaniu książki, pozostawiamy obecne, funkcjonalne rozwiązanie, które nie przytłacza mnogością opcji.

To znaczy mniej więcej
- w nadchodzącej liście rozbudowy firmware chińczycy nie zaproponowali takiej opcji lub musielibyśmy wywalić kasę za taką funkcjonalność. Ponieważ na razie nie mamy jeszcze Android developera, który mógłby mieszać w firmware, uważamy że ta opcja jest do kitu.


11 sie 2015 20:06:05
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lis 2009 20:20:04
Posty: 1433
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: inkBOOK Onyx
Post Re: AlReader dla InkBOOK
@Tobiaszek
Na obu zdjęciach wygląda jednak na to, że ostatnie przypisy (na 1 nr 15, na 2 nr 19) po prostu się nie zmieściły. Program musiałby zrobić sporą dziurę w tekście (dużą pustą przestrzeń), żeby przenieść linie z przypisem na następną stronę.

@grucha44
Nie pastw się tak. Praktycznie wszystkie Twoje wypowiedzi w tym wątku to offtop i w dodatku złośliwy. Wygląda jak zawiść jakaś czy coś :|

_________________
W Obrazek też ;)


11 sie 2015 22:40:45
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lis 2008 10:32:57
Posty: 340
eCzytnik: Forma, Oasis 2
Post Re: AlReader dla InkBOOK
nie zamierzam się pastwić, super że jest allreader - sam go używam na telefonie - mam nadzieję że firmware do inbooka będzie cały czas rozwiajane :)


12 sie 2015 8:21:57
Zobacz profil
ArtaTech.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 sie 2015 11:12:00
Posty: 142
Lokalizacja: Wrocław
eCzytnik: inkBOOK
Post Re: AlReader dla InkBOOK
grucha44, firmware rozwijamy cały czas (wkrótce więcej informacji na ten temat).

Co do Alreadera i FB2 to, jak wspomniał Tobiaszek, można mieć oba programy, natomiast dla początkującego na pewno łatwieszy będzie FB2. Gdyby Alreader był podstawowym programem, to na forum byłoby o wiele więcej pytań od użytkowników :)


12 sie 2015 9:27:57
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 10 sie 2015 12:34:22
Posty: 15
eCzytnik: Boox 60, inkBook, PocketBook HD2
Post Re: AlReader dla InkBOOK
@Airs
To nie wynikało z braku miejsca. Przy innych przypisach, gdzie było więcej tekstu wszystko się mieściło. Belka z przypisami podnosiła się do góry tak, żeby wszystko było widoczne. Dotarłem do końca książki. I jestem pewny, że to wynika z błędów w pliku ebooka.

Poza działaniem programu, także należy zwrócić uwagę na plik z tekstem, on tez może mieć błędy! :(

Zauważyłem jeszcze drobną przypadłość w Alreaderze. Podczas czytania mam pełen ekran z informacją w belce o nazwie rozdziału i ilości stron. Zdarzało się, że Alreader podawał na przykład, że rozdział ma 23 strony a na 22 tekst kończył się w połowie i 23 już nie było. Ale to jest drobnostka i też może wynikać z błędu pliku.

Najważniejsze, że czyta się miło i przyjemnie. :) :)

Teraz czeka mnie jeszcze ustawienie 9 pól dotyku z własnymi funkcjami.


13 sie 2015 13:20:19
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 01 wrz 2010 9:38:12
Posty: 28
eCzytnik: inkBook
Post Re: AlReader dla InkBOOK
Jak używacie Alreadera? Tzn chodzi mi o otwieranie książek z biblioteki. Jest jakiś sposób żeby wymusić otwieranie ebooków przez Alreadera zamiast systemowej aplikacji? Aha, pamiętam, że w moim Nooku Alreader generował okładkę książki, którą można było użyć jako screensavera. Skoro Inkbook też używa screensavera, to może da się jakoś podlinkować okładkę z Alreadera do katalogu ScreenSavers w Inkbooku?


13 sie 2015 13:35:18
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 10 sie 2015 12:34:22
Posty: 15
eCzytnik: Boox 60, inkBook, PocketBook HD2
Post Re: AlReader dla InkBOOK
Według mojej wiedzy. Nie ma na razie opcji aby Alreader można było zamienić na systemową aplikację. Systemowy jest tylko FB2.
Ja książki otwieram: plik - otwórz, albo w menu Alreader-a biblioteka. Na początku skanuje dyski i znajduje wszystkie książki, a potem wybieram tę co mnie interesuje.
W trakcie czytania Alreader zapamiętuje gdzie skończyłem czytać i otwiera to miejsce przy ponownym uruchomieniu.
Dodałem ikonę Alreader-a do paska z aplikacjami.

Wybudzam czytnik, tupnięcie w ikonę programu, otwarta książka, tupnięcie w menu i widok na pełnym ekranie, a potem tylko czytanie. W opcjach można ustawić automatyczne otwarcie na pełnym ekranie, ale ja tego nie preferuję.


13 sie 2015 21:06:28
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 01 wrz 2010 9:38:12
Posty: 28
eCzytnik: inkBook
Post Re: AlReader dla InkBOOK
Można zainstalować inną aplikację jako bibliotekę. Wtedy da się otwierać ebooki bezpośrednio przez Alreadera.

np library 1.11 - http://www.temblast.com/android.htm napisany przez Renate NST z XDA Forum http://forum.xda-developers.com/member.php?u=4474482

albo EbookShelves http://forum.xda-developers.com/nook-touch/themes-apps/library-app-t2823169

Może ktoś zna jakieś inne apki - biblioteki. Te powyższe działają, ale niestety mają swoje ograniczenia.


14 sie 2015 10:10:00
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 41 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do: