Teraz jest 29 mar 2024 14:21:35




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Ursula K. Le Guin - Ziemiomorze 
Autor Wiadomość
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 kwi 2008 9:36:58
Posty: 23
Post 
Cóż ja nie wiem, Ja dużo słyszałem o "Ziemiomorzu" lecz głównego cyklu nie przeczytałem, za to "Tehanu", "Opowiadaniea z Ziemiomorza" i "Inny wiatr" zrobiły na mnie duże wrażenie (nie wiem czemu ale tak samo jak z Tolkienem nie mogę się przemóc do przeczytania najważniejszych części cyklu). Podoba mi się także cykl o "Ekumenie" najbardziej spodobała mi się książka "Lewa ręka ciemności" - polecam wszystkim.


30 lis 2008 22:59:22
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 lip 2008 17:39:38
Posty: 46
Lokalizacja: KrakĂłw
Post 
stranka1976 napisał(a):
"Ziemiomorze" to świetna alternatywa dla tych wszystkich autorów typu Tolkien.Uważam że opowiadana są napisane składniej i wciągają szybkością akcji.Dla mnie klasyka nie podająca się upływowi czasu.Warto zasiąść w fotelu i zatopić się.


Stranka1976, pozwolę się z tobą nie zgodzić. Dla mnie LeGuin i Tolkien to dwie, zupełnie inne "bajki". Inaczej napisane, z różną zawartością ale nadal wartościowe. Ale tak, po lekturze Ziemiomorza inaczej patrzy się już na inne dzieła, szczególnie współczesne (czytaj Eragon itp.) Co do reszty się zgadzam, absolutna klasyka, którą należy poznać.

(Tak, na marginesie Logogirl dzięki za linka, koniecznie przeczytam!)


01 gru 2008 3:24:43
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 25 wrz 2008 0:32:13
Posty: 24
Lokalizacja: Szczecin/JastrzĂŞbie
Post 
Działa tej Pani to już absolutna klasyka, stawiana jest na podium wraz z Tolkienem, co świadczy o jakości jej książek. Ziemiomorze napisane kapitalnie, choć przyznam się że raczej nie przepadam za "babską" (przepraszam wszystkie Panie za określenie) fantasy. Była prekursorką i najlepszą chyba przedstawicielką tego gatunku.
Ale abstrahując od słowa pisanego, czy ktoś oglądał może mangę nakręconą na podstawie twórczości Le Guin: "Opowieści z Ziemiomorza", w reżyserii Goro Miyazaki?
Przyznam się, że zrobił na mnie niemałe wrażenie, mimo że ekranizacje z reguły bardzo odstają od książki (jednym z niewielu chlubnych wyjątków jest oczywiście "Władca Pierścieni", film godny dzieł Mistrza Tolkiena).

_________________
Om.art.pl - ręcznie malowane koszulki dla ludzi wyjątkowych...


05 gru 2008 18:57:51
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 19 maja 2008 9:45:12
Posty: 148
Lokalizacja: Neverland
Post 
Oglądałam to anime, mangi można tylko czytać ]:> Zrobiła na mnie wrażenie, bo niewiele dni wcześniej miałam nieprzyjemność oglądać amerykańską ekranizację pierwszego tomu, ale samo w sobie nie rzuca na kolana. Ani animacja czy kreska nie są powalające (gdzież mu do takiego "Vampir hunter D."), ani nie oddało klimatu. Ale to tylko moje wrażenie.

_________________
some days, some nights
some live, some die
in the way of the samurai
some fight, some bleed
sun up to sun down
the sons of a battlecry


05 gru 2008 21:39:03
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 25 wrz 2008 0:32:13
Posty: 24
Lokalizacja: Szczecin/JastrzĂŞbie
Post 
Ha być może i masz rację... Nie jestem fanem anime/mangi (zwał jak zwał), ale ta akurat mi się podobała, zapewne dlatego że książkę czytałem nieraz i bardzo mi się podobała. Vampir Huntera nie znam, ale skoro piszesz, że dobra to może i kiedyś zobaczę z ciekawości. Być może się przekonam do japońskich animacji.

_________________
Om.art.pl - ręcznie malowane koszulki dla ludzi wyjątkowych...


05 gru 2008 21:42:32
Zobacz profil WWW
Post 
Z całego cyklu Ziemiomorza najbardziej cenię sobie Czarnoksiężnika z Archipelagu. Ta konkretna część miała w sobie jakąś głębie której zabrakło kolejnym utworom z serii :) Przeczytałem cały cykl ale tylko pierwszy tom skłonił mnie do spojrzenia na bohatera trochę pod kątem filozoficznym, konkretniej rozważań nad ludzką naturą Jakie są konsekwencje pychy i jaką cenę trzeba nieraz zapłacić. Kolejne tomy zrobiły na mnie wrażenie tylko jako barwne historie :)


13 gru 2008 2:03:29
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 gru 2008 12:29:02
Posty: 40
Post 
kays napisał(a):
Osobiscie uwazama, ze nie ma nad czym dyskutowc. Ten cykl to klasyka fantasy (o ile mozna tak powiedziec), ktory byl jednym z pierwszych przeczytanych przeze mnie. Wg. mnie jest to jedna z podstawowych lektor, kazdego fana fantasy.


Cykl "Ziemiomorze" przeczytałem już dosyć dawno. Uważam, że autorka w znakomity sposób przedstawiła świat czarów i magii. Świetnie zarysowane postacie, niebanalny pomysł i wykorzystane możliwości, jakie stwarza magia. Ursula K. LeGuin to mistrzyni w swoim fachu, a jej książki to z całą pewnością klasyka gatunku i są warte polecenia każdemu miłośnikowi.

_________________
...ja cóż- włóczęga, niespokojny duch...


24 gru 2008 16:04:04
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 19 sty 2008 17:52:09
Posty: 23
Post 
Cykl naprawdę obowiązkowy (ktoś już na ten temat napisał wcześniej). Na początku byłem zdania, że Ziemiomorze to słabe opowiadania bez jakiejś swoistej głębi, lecz gdy podrosłem :P i zastanowiłem się nad charakterystyką postaci, ich nietuzinkowością oraz wewnętrzną sprzecznością mogę powiedzieć, że się myliłem :). Świat wykreowany po mistrzowsku, postacie stworzone nie na "chop siup" tylko w jakimś celu. Jak dla mnie to jedna z najlepszych serii fantasy i na pewno przeczytam ją jeszcze nie raz ;).


25 gru 2008 20:05:40
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 03 sty 2009 7:47:26
Posty: 15
Post 
Majstersztyk czarowania, do Ziemiomorza uciekam jak mi źle na tym świecie! Polecam wszystkim, którym życie zszarzało:)

_________________
deamon


05 sty 2009 7:10:47
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 03 sty 2009 15:57:20
Posty: 20
Post 
Baardzo "smaczna" i dojrzała proza, choć faktycznie "Czarnoksiężnik..." moim zdaniem najlepszy; nie porównywałabym jej do Tolkiena ( może tylko w kontekście jakości pisarstwa jako takiego), jak dla mnie ich twórczość i sposób prowadzenia opowieści są zupełnie różne, oboje są z resztą świetni :]


05 sty 2009 18:35:50
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 19 maja 2008 9:45:12
Posty: 148
Lokalizacja: Neverland
Post 
A jednak pokusa porównywania tych dwoje autorów istnieje i trudno ją przezwyciężyć. Pewnie dlatego, iż każde jest Arcymistrzem w kategorii fantasy, ale każde na swój sposób. Osobiście postrzegam ich tak: Tolkien to twórca o zacięciu lingwistycznym, rozcinający mity na części pierwsze, by złożyć je od nowa, nie gubiąc sedna, ale zmieniając formę. Dlatego stworzył epos. Pani Le Guin ma z kolei zacięcie antropologiczne (rozumiane szeroko, jako nauka o człowieku, w tym o jego kulturze, strukturze społecznej i politycznej, psychologii i socjologii). Tolkien portretuje postawy idealne, to, jak chcielibyśmy żyć ( i to jest spadkobiercą tradycji eposu rycerskiego, który wydarty z celtyckich korzeni przez wrednych Francuzów, pod jego piórem wraca do domu), Le Guin to jacy jesteśmy i jak żyjemy naprawdę, tworząc powieść psychologiczną. Mało które dzieło powie tyle o naturze człowieka, co "Wydziedziczeni". Mało które tak zachęci do marzeń i zainspiruje, jak "Władca pierścienia".

_________________
some days, some nights
some live, some die
in the way of the samurai
some fight, some bleed
sun up to sun down
the sons of a battlecry


05 sty 2009 21:27:50
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 03 sty 2009 15:57:20
Posty: 20
Post 
Otóż to, dokładnie coś takiego błąkało mi się po głowie, tylko zgrabne i treściwe ujęcie w słowa leży jakoś poza moimi możliwościami. Po Tolkienie spodziewam się większej , bo ja wiem...epickości, po Le Guin -pogłębionej psychologii postaci chociażby.


06 sty 2009 15:39:32
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 25 sty 2009 17:08:46
Posty: 4
Lokalizacja: Zgorzelec
Post 
Jestem w trakcie czytania
jak na razie mam za sobą pierwsze trzy części
z każdej z tych książek można by zrobić całkowicie osobne opowieści
wielu autorów zakończyłoby przygody głównego bohatera już po pierwszym tomie, a do kolejnej stworzyłoby nową postać główną
Le Guin połączył wszystko w jedną całość, co zaowocowało tak wielkim zainteresowaniem ze strony czytelników


25 sty 2009 18:02:35
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 26 lip 2009 23:43:22
Posty: 27
Post Re: Ursula K. Le Guin - Ziemiomorze
Ziemiomorze jest naprawdę fantastyczne sam osobiscie nie zapoznałem się z najnowszą częscią . Znam ją tylko z opowiadań kolegi który mi jej jeszcze nie pożyczył wiem tylko że Ged jest ponownie jednym z głównych bohaterów, ale podobnież jest ona dużo słabsza od poprzednich części .
Słyszeliście coś na temat zrobienia z ziemiomorza Lektury dla szkół podstawowych podobno w 5 klasie? :?:


06 sie 2009 11:30:56
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron