Teraz jest 27 kwi 2024 1:31:17




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 49 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
Polskie znaki na stałe wpisane w epub krok po kroku 
Autor Wiadomość
Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lip 2007 19:38:54
Posty: 3266
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: eClicto, iPad, K3 WiFi, K4
Post Re: Polskie znaki na stałe wpisane w epub krok po kroku
Kiedy było, żeby zainstalować plugin do Calibre, dodać Extra CSS:
Kod:
body { font-family: "Liberation", sans-serif; }

I powinno już ładnie konwertować z fontami.

I gdzie występuje problem przy zmianie rozszerzenia pliku z ZIP na ePUB?

_________________
Cytuj:
Muad'Dib uczył się prędko, ponieważ najpierw przeszedł szkolenie jak się uczyć. A najpierwszą ze wszystkich otrzymał lekcję podstawowej wiary, że może się nauczyć. Szokuje odkrycie, jak wielu ludzi nie wierzy, że mogą się nauczyć, a o ile więcej uważa, że nauka jest trudna.


13 lut 2011 19:37:58
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 28 gru 2010 22:44:29
Posty: 48
eCzytnik: PRS-350
Post Re: Polskie znaki na stałe wpisane w epub krok po kroku
raf8028 napisał(a):
Czy ktoś mógłby mnie poinstruować krok po kroku z przerabianiem na polskie znaki?? Coś chyba robię źle. Mam problem z punktami 4 i 7 w tej instrukcji. W jaki sposób wkładamy literki?? Mam tez problem ze zmiana zip na epub. :depresja:


Jeśli epub jest zbyt skomplikowany a twój czytnik obsługuje LRF, spróbuj z tym formatem. W Calibre przy konwersji (w zakładce 'Wyjściowy LRF') możesz wybrać jaka czcionka ma być zagnieżdżona.

Polecam domyślną czcionkę Calibre, czyli Liberation.


13 lut 2011 22:00:09
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 13 gru 2010 13:46:09
Posty: 59
Post Re: Polskie znaki na stałe wpisane w epub krok po kroku
Zacznę od początku.
Posiadam czytnik Pocketbook Pro 902. Do otworzenia pliku pdf czy epub mam do wyboru dwa programy AdobeViewer oraz pdfviewer. Ten drugi odtwarza pdf-y oraz epub-y bez problemu, ma natomiast jedna wadę, czcionkę. Ten pierwszy ma lepszą czcionkę ale problem z polskimi znakami. Zabrałem się więc za przerabianie pdf na epub zgodnie z zaleceniami. Przy punkcie czwartym pisze ""Otwieramy nasz folder, szukamy pliku xxxx.css wkładamy do tego foldera nasze literki georgia.ttf, georgiab.ttf, georgiai.ttf, georgiaz.ttf które znajdują się w folderze c:\wondows\fonts"
W jaki sposób wkładamy te literki??
W punkcie siódmym pisze "Zaznaczamy wszystkie pliki I foldery I kompresujemy następnie zmieniamy naswę z xxxx.zip na xxxx.epub"
Czy chodzi tutaj o spakowanie pliku w zipie??


14 lut 2011 17:23:49
Zobacz profil
Admin

Dołączył(a): 13 cze 2008 14:47:02
Posty: 2835
Lokalizacja: Gdańsk
eCzytnik: kindle
Post Re: Polskie znaki na stałe wpisane w epub krok po kroku
raf8028 napisał(a):
Zacznę od początku.
Posiadam czytnik Pocketbook Pro 902. Do otworzenia pliku pdf czy epub mam do wyboru dwa programy AdobeViewer oraz pdfviewer. Ten drugi odtwarza pdf-y oraz epub-y bez problemu, ma natomiast jedna wadę, czcionkę. Ten pierwszy ma lepszą czcionkę ale problem z polskimi znakami. Zabrałem się więc za przerabianie pdf na epub zgodnie z zaleceniami. Przy punkcie czwartym pisze ""Otwieramy nasz folder, szukamy pliku xxxx.css wkładamy do tego foldera nasze literki georgia.ttf, georgiab.ttf, georgiai.ttf, georgiaz.ttf które znajdują się w folderze c:\wondows\fonts"
W jaki sposób wkładamy te literki??

Kopiujesz je do katalogu w którym siedzi treść książki (rozpakowany epub).
raf8028 napisał(a):
W punkcie siódmym pisze "Zaznaczamy wszystkie pliki I foldery I kompresujemy następnie zmieniamy naswę z xxxx.zip na xxxx.epub"
Czy chodzi tutaj o spakowanie pliku w zipie??

Można powiedzieć, że epub jest tak naprawdę plikiem zip o ustandaryzowanej zawartości (podobnie jak pliki z OpenOffice.org).

Najpierw musisz sobie przygotować pliki składowe, potem robisz z tego archiwum zip, a jak masz już odpowiednio spreprarowanego zipa, to żeby zrobić z niego epuba zmieniasz mu rozszerzenie :)

_________________
Zgred - Rafał Ziemkiewicz napisał(a):
Dziś trzeba pisać o mieczach, czarach, toporach i wojowniczkach w blaszanych bikini, wszystko inne to już jest nisza w niszy. Albo o nastoletnich wampirach.
Porównywarka cen ebooków


15 lut 2011 10:26:49
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 13 gru 2010 13:46:09
Posty: 59
Post Re: Polskie znaki na stałe wpisane w epub krok po kroku
Tylko w jaki sposób kopiuje te literki?? Do pliku css?? Pytam bo pliki z fontami na windowsie nie da się kopiować.
W jaki sposób robie archiwum zip??
Może moje pytania sa głupie ale potrzebuje pomocy


15 lut 2011 11:56:01
Zobacz profil
Admin

Dołączył(a): 13 cze 2008 14:47:02
Posty: 2835
Lokalizacja: Gdańsk
eCzytnik: kindle
Post Re: Polskie znaki na stałe wpisane w epub krok po kroku
Nie jestem za bardzo obeznany z windowem, ale w pracy mam (niestety) windowsa 7 i da się tu normalnie kopiować te pliki. Wejdź sobie menadżerem plików do windows/fonts.

A plik zip zrób sobie jakimś programikiem do obsługi archiwów. Ja polecam 7zip. Działa bardzo dobrze i ma otwarte źródła: http://www.7-zip.org/download.html

_________________
Zgred - Rafał Ziemkiewicz napisał(a):
Dziś trzeba pisać o mieczach, czarach, toporach i wojowniczkach w blaszanych bikini, wszystko inne to już jest nisza w niszy. Albo o nastoletnich wampirach.
Porównywarka cen ebooków


15 lut 2011 14:07:37
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 13 gru 2010 13:46:09
Posty: 59
Post Re: Polskie znaki na stałe wpisane w epub krok po kroku
Udało się :D
Dzięki za pomoc


15 lut 2011 23:09:01
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 12 sty 2010 21:46:39
Posty: 124
eCzytnik: Kindle Paperwhite 2
Post Re: Polskie znaki na stałe wpisane w epub krok po kroku
Z tego wynika, że moja instrukcja nie dla wszystkich jest zbyt czytelna będę musiał ją jakoś przeredagować.

_________________
Obecnie używam Astak 5" Easy Reader Pro
http://www.epub.republika.pl/epub.htm


19 lut 2011 0:48:14
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 08 maja 2011 18:12:40
Posty: 1
eCzytnik: eclicto, kindle3
Post Re: Polskie znaki na stałe wpisane w epub krok po kroku
Witam,
czy ktokolwiek z Was próbował z powodzeniem zastosować tą metodę na Eclicto? Jeśli tak, to będę wdzięczny za podpowiedź.
Ja próbowałem najpierw metodę pierwszą - wrzucić czcionkę do piliku epub. Bez rezultatu.
Próba odczytania linkowanego Latarnika też bez efektu.
Spróbowałem zatem drugiej metody. Założyłem w czytniku folder z czcionką i zgodnie z instrukcją ( http://www.epub.republika.pl/epub.htm ) przekonwertowałem książkę. Znów bez efektów.
Liczę na Waszą pomoc.
Pozdrowienia dla wszystkich forumowiczów.


08 maja 2011 18:24:05
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 06 cze 2011 0:28:07
Posty: 40
Lokalizacja: Kraków
Post Re: Polskie znaki na stałe wpisane w epub krok po kroku
Pozwolę sobie dołączyć się ze swoimi css-ami do epub (w skrócie - OpenOffice + Writer2epub, otwieramy bądź wklejamy tekst, który ma się stać książką, konwertujemy do epub, wymieniamy w owym archiwum plik style001.css na jeden z dostępnych tu:
http://www.ckmedia.pl/~jankomuzykant/p/ ... ub_css.zip
Przy czym ścieżkę dopasowujemy do swojego czytnika, a ewentualne atrybuty (pogrubienia i pochylenia) dopisujemy, ja tego nie potrzebowałem. Wszystko zresztą opisano choćby w tym wątku.

Wewnątrz są cztery sety oparte na najbardziej czytelnych czcionkach do zastosowań ekranowych: Tahoma, Trebuchet, Verdana i Flareserif (ta ostatnia jest dostępna ogólnie w sieci i od lat jest moją standardową czcionką na ekranach o wyższym dpi, jednakże na początku może nieco zniechęcać - polecam wtedy starą, nudną Tahomę, która jest ''poprawionym'' Arialem).

Tak na marginesie, czcionki do czytania bynajmniej nie wyglądają efektownie; one mają po prostu być niemęczące i szybko przyswajalne.


18 cze 2011 0:04:59
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 29 sty 2011 10:35:47
Posty: 9
Post Re: Polskie znaki na stałe wpisane w epub krok po kroku
jankomuzykant napisał(a):
Pozwolę sobie dołączyć się ze swoimi css-ami do epub (w skrócie - OpenOffice + Writer2epub, otwieramy bądź wklejamy tekst, który ma się stać książką, konwertujemy do epub, wymieniamy w owym archiwum plik style001.css.

Witam. Konwertuję plik do epub w OO wg podanego schematu i niestety ... w moim czytniku (PB 603) nadal otwiera się książka bez polskich ogonków (przez adobe viewer).
Co ciekawe - ten sam plik epub stworzony jak wyżej otwiera się z polskimi znakami przy pomocy fbreadera.
Co robię źle - proszę o radę.


01 lip 2011 11:57:21
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 06 cze 2011 0:28:07
Posty: 40
Lokalizacja: Kraków
Post Re: Polskie znaki na stałe wpisane w epub krok po kroku
No nie wiem... może ścieżka do czcionek nie taka? Na początku proponuję osadzić fonty w pliku epub, gdzieś tu są szczegóły.


01 lip 2011 15:15:15
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 22 lip 2011 15:38:04
Posty: 3
eCzytnik: Kindle 3G
Post Re: Polskie znaki na stałe wpisane w epub krok po kroku
Witajcie. Skorzystałem z metody opisanej na http://www.epub.republika.pl/epub.htm i o ile dzięki temu Adobe Digital Editions zaczął wyświetlać dokument poprawnie, to o dziwo sam Calibre (tzn. przeglądarka wbudowana w niego) przestała widzieć boldy i italiki. Sprawdziłem we wtyczce EPub Reader do Firefoksa i tam wszystko wyświetla się ok... Czy ktoś z Was napotkał może podobny problem? Najbardziej interesuje mnie to, czy na samych czytnikach boldy i italiki będą widoczne. Przygotowuję ebookową wersję kwartalnika, więc chciałbym dopilnować, żeby w miarę możliwości wyświetlała się poprawnie na jak największej ilości urządzeń (a nie mam tego jak sprawdzić, bo sam korzystam z Kindla, który jak wiadomo ePubów nie obsługuje) - tak żeby uniknąć ewentualnych reklamacji...


27 lip 2011 10:53:06
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 maja 2011 13:36:02
Posty: 393
eCzytnik: PRS 950 BooxM92 Kobo: AuraHD+Aura1
Post Re: Polskie znaki na stałe wpisane w epub krok po kroku
Mam plik w .txt, otworzony w notatniku ma PL znaki, przy konwersji w Calibre do epub, traci PL znaki.
Zaznaczam, że mam wtyczkę, która inne pliki konwertuje prawidłowo.
Natomiast, kiedy konwertuje z pdf na epub, mam tylko okładkę.

Poniżej link do pliku:
EDIT by Mori: *ciach* Sorry, takich treści nie wrzucamy. I skonwertuj go sobie na UTF-8 - można to zdaje się zrobić podczas zapisywania w menu Zapisz jako..., można przy pomocy Gżegżółki, można w Notepad++.


06 paź 2011 11:25:30
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 maja 2011 13:36:02
Posty: 393
eCzytnik: PRS 950 BooxM92 Kobo: AuraHD+Aura1
Post Re: Polskie znaki na stałe wpisane w epub krok po kroku
Przepuściłem plik przez OCRzillę, następnie otrzymany .txt skonwertowałem na epub i śmiga.
Konwertowanie do UTF-8 nie poskutkowała, wyświetlała mi się tylko okładka, widocznie plik jest uszkodzony. Nawet jak konwertowałem go do pdf, następnie do epub, tez była sama okładka.
Thx.


06 paź 2011 14:19:23
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 49 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron