Teraz jest 28 mar 2024 10:11:51




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Rzeźnicy i Nowoczesna Broń palna. 
Autor Wiadomość
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 gru 2007 21:30:59
Posty: 11
Post Rzeźnicy i Nowoczesna Broń palna.
Witam.

Ostatnio złapał mnie bakcyl na książki z prawdziwymi „nowoczesnymi strzelankami”.

Mianowicie książki, które łączą w sobie gatunek wojenny + fantasty, przy czym podstawowym narzędziem rzemiosła głównego bohatera, jest broń palna (lub jej bardzo zbliżona nowoczesna wersja).

Niezbędną cechą tych książek powinno być, ścisłe i precyzyjne określenie głównego bohatera, jak również i jego rozwój. – Dogłębne poznawanie bohatera przez jego czyny a nie sam opis.

Świetnymi przykładami tego typu literatury są „Nocarz” i „Renegat” Magdaleny Kozak gdzie w klimacie służb specjalnych, co rusz napotykamy jakiegoś krwiopijcę– a kule świszczą dookoła
[spoiler]główny bohater należy do jednostki komandosów składającej się wyłącznie z wampirów - z których każdy używa zwyczajne bronie palne[/spoiler]

Czy też „Toy Wars” gdzie główna bohaterka jest 21 latką, o wzroście metr sześćdziesiąt, najemnikiem, detektywem, byłą narkomanką i prostytutką, która z powodu braku pieniędzy je żarcie dla kotów. Akcja dzieje się w niedalekiej przyszłości (jakieś 100 –200 lat).

Kolejną jest „Nim Zapadnie Ciemność” Tracy Hickman. Gdzie akcja dzieje się w dalekiej przyszłości na zapadłej planecie atakowanej przez obcych, a główny bohater jest zwykłym szeregowcem ( nie licząc tego, że po kilkukrotnym praniu mózgu) Gdzie najlepszą cechą tej książki było nasze poznawanie bohatera i jego czynów - a nie sama oprawa i świat.
Książka „Sierżant” też chyba mieści się do tej kategorii ( jednak temat Źli bohaterowie był mega pomocny :D).

Po za tym, odpadają książki zawierające bohaterowie nie biorą bezpośredniego udziału w rozwoju akcji książek (np są biernymi obserwatorami, lub jedynie wydają rozkazy). Przykładem tego są np książki „Krucjata Liberty’ego” czy „W cienu Xel’nagi” . Natomiast książka z serii Halo - Halo: The Flood – gdzie pomimo że było mnóóóóstwo pomniejszych bohaterów i strzelanki, akcja nie koncentrowała się na żadnym z nich, przez co nie było zbytniego rozwoju postaci.


Kompletnie znudziły mi się już wszystkie książki typu miecz, buława, magia elfy itp. itd...normalnie nie mam już siły na książki tego typu – a rynek właściwie się od nich roi. A jeśli chodzi o "Rzeźnicy" w tytule, to tak można opisać bohaterów tych książek, gdyż w razie potrzeby, pod gradem swych kul, wywołują milutką rzeźnię. Jeśli znacie coś odpowiadające tym kryteriom, walcie śmiało.




W skrócie:
Jeśli znacie książkę gdzie:
- Akcja dzieje się tak mniej więcej na naszym poziomie technologicznym, lub większym.
- Gatunek wojenno-fantasty. ( chodzi o styl – a nie wojsko, czy wojnę)
- Bohater wykonuje „brudną robotę”, a książka jest na nim skoncentrowana.

To walcie śmiało.


21 paź 2008 0:18:38
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 lip 2008 16:24:38
Posty: 65
Lokalizacja: piąty wymiar
Post 
"Waląc" w klawiaturę informuję: ;)


Cykl "Nocarz" , faktycznie jest utrzymany w świetnej konwencji "wojennego fantasy", natomiast "Toyką" Ziemiańskiego , byłam rozczarowana, taka druga "Achaja", tyle że osadzona w innych realiach - autorowi się chyba pomysły wyczerpały....

Co się tyczy książek o które pytasz, polecam Ci "Kisuny" A. Baniewicza. Spełnia większość wymogów które postawiłeś (a właściwie wszystkie):
- akcja dzieje się na naszym poziomie technologicznym w niedalekiej przyszłości
- gatunek jak najbardziej wojenno-fantasy (chociaż z wojną w tle tutaj mamy do czynienia)
- bohater czynnie wykonuje brudną robotę i właśnie na nim jest akcja powieści skoncentrowana
- w dodatku autor włada "lekkim piórem" i jest bardzo sugestywny, jeśli chodzi o klimat książki

W każdym razie ja, z owej powieści byłam zadowolona.


---,,,^..^,,,---


04 lis 2008 16:20:08
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 25 paź 2008 15:08:22
Posty: 12
Post 
Kłamca, Kłamca II , ale to lieratura raczej żeby sie rozluźnić, Gł. bohater posiada dwa wielkie pistolety których używa gdy zajdzie potrzeba (3"-" ,,odwala'' brudną robote), książka fantasy acz nie wojenna. Akcja książki (jakby to powiedzieć?) odbywa sie w świecie "równoległym" do naszego?? A może raczej te dwa światy nachodzą na siebie bo akcja dzieje sie przede wszystkim na Ziemii... bardzo możliwe że ci sie nie spodoba ale jako lekka lektóra jest świetna :)


08 lis 2008 11:52:08
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 25 wrz 2008 0:32:13
Posty: 24
Lokalizacja: Szczecin/JastrzĂŞbie
Post 
Witam!
Myślę, że większość z postawionych przez Ciebie wymagań spełnia "Mroczny Zbawiciel" Miroslava Zambocha, którego niedawno przeczytałem...
Akcja jest osadzona w klimatach postapokaliptycznych, kiedy ludzkość jest zdziesiątkowana i rozproszona.
Bohater, według Twojego zamówienia, nie boi się brudnej roboty, a wręcz nurza się we krwi i flakach, siejąc zniszczenie. Fabuła jest skoncentrowana na głównej postaci, która jest owiana tajemnicą i podczas czytania kolejnych stron powolutku zaczynamy ją poznawać. Ale i tak nie wszystko zostało wyjaśnione, bo to jest dopiero pierwszy tom.
Jednak muszę Cię ostrzec, że jednak książka zawiera elementy fantasy, bo występuje tam i magia i demony. Mi takie połączenie świata techniki i magii przypadło do gustu i było bardzo smakowite.


Ostatnio edytowano 07 gru 2008 12:53:20 przez erhcp, łącznie edytowano 1 raz



08 lis 2008 12:43:58
Zobacz profil WWW
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 gru 2008 17:53:49
Posty: 14
Post 
Dla mnie takimi książkami były książki Marcina Przybyłka o gamedecu - Torkilu Aymorze ( gierczanym detektywie). Książki - czytałem dwie - utrzymane w konwencji detektewistycznej a jednocześnie umieszczone w przyszłości. Taki Marlowe lub Garret (Słodki Srebrny Blus - Glena Cooka) w przyszłości wirtualnej związanej z grami wirtualnymi. Polecam.


06 gru 2008 23:00:28
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron