Teraz jest 19 mar 2024 12:13:37




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 41 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
[K 3] Rozdziały w plikach innych niż .azw 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 27 sie 2010 14:36:40
Posty: 25
eCzytnik: Kindle 3 Wi-Fi
Post [K 3] Rozdziały w plikach innych niż .azw
Od momentu zakupu mam problem ze spisem treści i rozdziałami w plikach .mobi na swoim Kindle 3. Dopiero teraz jednak dotarło do mnie, że funkcję rozdziałów widziałem tak naprawdę tylko i wyłącznie w Kindle User Guide (nie kupowałem żadnych książek od Amazona) w azw. Naszło mnie więc pytanie: czy nie jest to cecha tylko i wyłącznie książek z ich księgarni? Jak dotąd nie udało mi się przekonwertować żadnej książki poprzez @free.kindle.com tak, aby pozostały w niej te funkcje.

Pytam więc Was: czy spotkaliście się z plikami .mobi (lub jakimikolwiek innymi), w których rozdziały i spis treści są wspierane na trzecim Kindlu?

Czy możecie przesłać mi taki plik dla porównania - jeżeli posiadacie jakiś na wolnej licencji/z domeny publicznej?


17 wrz 2010 20:10:55
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 sie 2010 16:31:49
Posty: 55
Lokalizacja: Bydgoszcz
eCzytnik: Kiindle 3
Post Re: Rozdziały w plikach innych niż .azw na Kindle 3
Mi działa spis treści w plikach mobi np. zrobionych w Calibre z gazet. Wejdź do Calibre, kliknij "Pobierz aktualności" i wybierz np. jakąś gazetę w polskim dziale (spis treści jest na końcu - po ostatnim artykule/rozdziale)


17 wrz 2010 20:52:56
Zobacz profil
SwiatCzytnikow.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 sie 2010 11:00:21
Posty: 1873
eCzytnik: kindle, onyx, nook, kobo, pb, ipad
Post Re: Rozdziały w plikach innych niż .azw na Kindle 3
Spis treści (table of contents) działa mi bez problemu na książkach skonwertowanych z epub (calibre, mobipocket), a także przy konwersji z PDF/HTML/DOC, choć tam musiałem dodać spis ręcznie przy konwersji z mobipocket creator.

Jeśli chodzi o przejścia między rozdziałami (lewo / prawo, w K2 joystickiem, w K3 kursorem) nie udało mi się tego uzyskać przy konwersji, z wyjątkiem plików EPUB, które już były podzielone (np. http://books.alistapart.com/products/ht ... -designers).

Takie przejścia mają książki zakupione w Kindle Store (jedna tylko nie miała), w O'Reilly czy "znalezione" w sieci. Dlatego jakaś metoda na zrobienie rozdziałów na pewno jest. :-)

Co do konwersji z @kindle.com to ona jest dosyć słaba, no ale to automat.

_________________
http://swiatczytnikow.pl (dawniej: Świat Kindle)
http://ebooki.swiatczytnikow.pl - (prawie) wszystkie polskie e-booki w jednym miejscu, czyli porównywarka ofert księgarni.


18 wrz 2010 11:06:34
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 11 cze 2010 12:08:10
Posty: 126
eCzytnik: Kindle Paperwhite 2, Onyx Boox M92
Post Re: Rozdziały w plikach innych niż .azw na Kindle 3
Aleksander napisał(a):
Pytam więc Was: czy spotkaliście się z plikami .mobi (lub jakimikolwiek innymi), w których rozdziały i spis treści są wspierane na trzecim Kindlu?

Czy możecie przesłać mi taki plik dla porównania - jeżeli posiadacie jakiś na wolnej licencji/z domeny publicznej?
Oczywiście, dla wielu darmowych książek z Feedbooks to działa, np. tej http://www.feedbooks.com/book/57
Co prawda ja sprawdzałem to na "starszym braciszku", ale raczej funkcjonalność nie powinna się była pogorszyć w K3.


18 wrz 2010 12:58:03
Zobacz profil
SwiatCzytnikow.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 sie 2010 11:00:21
Posty: 1873
eCzytnik: kindle, onyx, nook, kobo, pb, ipad
Post Re: Rozdziały w plikach innych niż .azw na Kindle 3
Poszperałem trochę (rozdziały przydałyby się w książkach które sobie konwertuję) i okazuje się, że zarówno w MOBI/PRC jak i EPUB za nawigację odpowiedzialny jest plik NCX, który trzeba zrobić i dołączyć przy konwersji np. w Mobipocket Creator.
http://www.cjs-easy-as-pie.com/p/create ... reene.html
Powinno to się dać generować automatycznie (NCX to plik XML zawierający informacje o lokalizacjach w pliku HTML służącym do konwersji), ale narzędzia nie znalazłem.

_________________
http://swiatczytnikow.pl (dawniej: Świat Kindle)
http://ebooki.swiatczytnikow.pl - (prawie) wszystkie polskie e-booki w jednym miejscu, czyli porównywarka ofert księgarni.


20 wrz 2010 18:03:39
Zobacz profil WWW
Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lip 2007 19:38:54
Posty: 3266
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: eClicto, iPad, K3 WiFi, K4
Post Re: Rozdziały w plikach innych niż .azw na Kindle 3
Nie dałoby się wziąć NCXa (BTW, to skrót od Navigation Center eXtended) z ePUBa? Niech ktoś spróbuje na siłę wręcz wyciągnąć to przy użyciu calibre i zobaczyć, czy zadziała.

_________________
Cytuj:
Muad'Dib uczył się prędko, ponieważ najpierw przeszedł szkolenie jak się uczyć. A najpierwszą ze wszystkich otrzymał lekcję podstawowej wiary, że może się nauczyć. Szokuje odkrycie, jak wielu ludzi nie wierzy, że mogą się nauczyć, a o ile więcej uważa, że nauka jest trudna.


20 wrz 2010 18:16:35
Zobacz profil WWW
SwiatCzytnikow.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 sie 2010 11:00:21
Posty: 1873
eCzytnik: kindle, onyx, nook, kobo, pb, ipad
Post Re: Rozdziały w plikach innych niż .azw na Kindle 3
No ale jak mamy epuba, to nie potrzebujemy wyciągać, bo skonwertowany epub (z NCX) ma znaczniki rozdziałów.

_________________
http://swiatczytnikow.pl (dawniej: Świat Kindle)
http://ebooki.swiatczytnikow.pl - (prawie) wszystkie polskie e-booki w jednym miejscu, czyli porównywarka ofert księgarni.


21 wrz 2010 11:25:14
Zobacz profil WWW
Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lip 2007 19:38:54
Posty: 3266
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: eClicto, iPad, K3 WiFi, K4
Post Re: Rozdziały w plikach innych niż .azw na Kindle 3
Tyle, że Kindle tak jakby nie odczyta nam ePUBa, więc ciągle potrzebujemy pliki MOBI - stąd propozycja przeniesienia NCXa z ePUBa do MOBI, by sprawdzić, czy to w ten sposób zadziała (bo to powinno być szybsze niż ręczne tworzenie, zwłaszcza, że można zawsze to sobie automatyzować). Chyba, że sugerujesz, że przy konwersji ePUB -> MOBI calibre sam dorzuca NCX, bo był w ePUBie.

_________________
Cytuj:
Muad'Dib uczył się prędko, ponieważ najpierw przeszedł szkolenie jak się uczyć. A najpierwszą ze wszystkich otrzymał lekcję podstawowej wiary, że może się nauczyć. Szokuje odkrycie, jak wielu ludzi nie wierzy, że mogą się nauczyć, a o ile więcej uważa, że nauka jest trudna.


21 wrz 2010 11:55:04
Zobacz profil WWW
SwiatCzytnikow.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 sie 2010 11:00:21
Posty: 1873
eCzytnik: kindle, onyx, nook, kobo, pb, ipad
Post Re: Rozdziały w plikach innych niż .azw na Kindle 3
To trochę inaczej, bo NCX jest potrzebny na etapie tworzenia MOBI (czyli gdy mamy pliki źródłowe: HTML, OPF i właśnie NCX). W samym formacie MOBI jak i EPUB znaczniki są już zawarte, nie potrzeba tam dodatkowych plików.

_________________
http://swiatczytnikow.pl (dawniej: Świat Kindle)
http://ebooki.swiatczytnikow.pl - (prawie) wszystkie polskie e-booki w jednym miejscu, czyli porównywarka ofert księgarni.


21 wrz 2010 14:30:29
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 31 paź 2010 23:14:49
Posty: 4
Lokalizacja: W-wa
eCzytnik: Kindle 3
Post Re: Rozdziały w plikach innych niż .azw na Kindle 3
Znalazłem sposób. W skrócie:
1. Otwieram tekstw Word.
2. Dodaje style dla nagłówków (pierwsza faza robienia spisu treści tak jak przygotowywanie spisu w Wordzie)
3. Zapisuje w formacie htm z filtrowaniem
4. Dodaje spis treści (ja robie na końcu, bo jest bardziej przejrzyście)
5. Zapisuje
6. Importuje do Calibre
7. Dodaje okładkę zasysam z bazy ISBN i takie tam...
8. Konwertuje
9. Przesyłam na urządzenie

Działa spis treści i poruszanie się między rozdziałami joyem.


31 paź 2010 23:24:18
Zobacz profil
SwiatCzytnikow.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 sie 2010 11:00:21
Posty: 1873
eCzytnik: kindle, onyx, nook, kobo, pb, ipad
Post Re: Rozdziały w plikach innych niż .azw na Kindle 3
WOW. Nie spodziewałem się, że Calibre da radę. ;) Niebawem potestuję.

_________________
http://swiatczytnikow.pl (dawniej: Świat Kindle)
http://ebooki.swiatczytnikow.pl - (prawie) wszystkie polskie e-booki w jednym miejscu, czyli porównywarka ofert księgarni.


01 lis 2010 20:06:47
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 13 lis 2010 1:35:15
Posty: 74
eCzytnik: Kindle
Post Re: Rozdziały w plikach innych niż .azw na Kindle 3
markus73 napisał(a):
Znalazłem sposób. W skrócie:
1. Otwieram tekstw Word.
2. Dodaje style dla nagłówków (pierwsza faza robienia spisu treści tak jak przygotowywanie spisu w Wordzie)
3. Zapisuje w formacie htm z filtrowaniem
4. Dodaje spis treści (ja robie na końcu, bo jest bardziej przejrzyście)
Działa spis treści i poruszanie się między rozdziałami joyem.


Ja robię bez punktu 3 (tzn. plik może być zapisany normalne jako doc), a konwertuje Mobipocket Readerem i też rozdziały i spisy treści działają.

_________________
Polecam DropBox ... rejestracja z bonusem :)
... a do czego to ? Synchronizacja między kilkoma komputerami i łatwe udostępnienie plików.


15 lis 2010 16:23:15
Zobacz profil
Mod
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lip 2007 16:39:15
Posty: 693
Post Re: Rozdziały w plikach innych niż .azw na Kindle 3
Rzeczywiście, sposób który został wyżej opisany daje pożądane rezultaty (których efekt sprawdziłem dotychczas tylko za pomocą Kindle Previewer), jednakowoż daje też rezultaty niepożądane - wypośrodkowanie tytułów / nazw rozdziałów znika i ostatecznie dokument jest lekko niesformatowany. Kurcze, żeby tak jakoś dało się bez konwersji do HTML... z poziomu pliku w formacie RTF, albo ODT...

Bardzo użyteczna jest ta funkcja podziału rozdziałów na pasku postępu. Często mam tak, że chcę skończyć jakiś konkretny fragment (rozdział, opowiadanie) zanim odłożę książkę a na czytniku nigdy nie wiem ile mi jeszcze zostało (a przerzucanie w tę i nazad trochę męczy).

EDIT:

A jednak formatowanie - w przypadku niektórych dokumentów - pozostaje. Żeby było klarowniej: chodzi mi przede wszystkim o wypośrodkowanie tekstu na stronie tytułowej i scentralizowane tytuły rozdziałów i podrozdziałów. W jednym dokumencie, który w stanie pierwotnym był w formacie DOC, po dokonaniu konwersji najpierw do HTML a potem do MOBI, gdzieś w trakcie konwersji gubi się to formatowanie i wszystko, co było wyśrodkowane zostaje wyrównane do lewej, jak również tekst pogrubiony zostaje zastąpiony normalnym. W innym natomiast, w formacie wyjściowym RTF (poprzez HTML) po konwersji do MOBI zachowuje pełne formatowanie, łącznie z justyfikacją... W obu przypadkach rozdziały na Kindle są widoczne, zarówno w pasku postępu, jak i spisie treści.

_________________
Cytuj:
"Z książkami jest tak samo jak z ludźmi: tylko niewielka część odgrywa dużą rolę, reszta gubi się w wielości."

Gregory Benford - "Zagrożenie Fundacji"


Cytuj:
"Out in the oceans of sand
I saw the future
Of a golden land
Below the plains
I've been meeting my fate
I stood the test
The universe
In the palm of my hand
Oh, am I blessed
Or cursed "


Savage Circus "Legend of Leto II"


04 gru 2010 15:12:39
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 31 paź 2010 23:14:49
Posty: 4
Lokalizacja: W-wa
eCzytnik: Kindle 3
Post Re: Rozdziały w plikach innych niż .azw na Kindle 3
Mi się to nie zdarzyło. Jeśli w jakichś przypadkach tak się dzieje to wystarczy przestawić styl danego nagłówka na centrowanie.
Ewentualnie zaznacz nagłówek, kliknij prawym klawiszem myszki, wybierz style, wybierz opcje: "zaznacz wszystkie teksty z podobnym formatowaniem" a później naciskasz centrowanie (Word 2010).


04 gru 2010 21:08:10
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 22 gru 2010 22:06:42
Posty: 3
eCzytnik: Kindle 3g
Post Re: Rozdziały w plikach innych niż .azw na Kindle 3
Judykator napisał(a):
markus73 napisał(a):
Znalazłem sposób. W skrócie:
1. Otwieram tekstw Word.
2. Dodaje style dla nagłówków (pierwsza faza robienia spisu treści tak jak przygotowywanie spisu w Wordzie)
3. Zapisuje w formacie htm z filtrowaniem
4. Dodaje spis treści (ja robie na końcu, bo jest bardziej przejrzyście)
Działa spis treści i poruszanie się między rozdziałami joyem.


Ja robię bez punktu 3 (tzn. plik może być zapisany normalne jako doc), a konwertuje Mobipocket Readerem i też rozdziały i spisy treści działają.


Próbuję tej metody i jakoś mi nie idzie. Może to dlatego że coś knocę w Mobipocket Readerze, bo tego wcześniej nie uzywałem.
Zrobiłem plik w Wordzie, którego rozdziały są w stylu nagłówka 1 i 2 poziomu.
Zrobiłem Table of contents.
Drag'n'drop do Mobipocket.
I Send to Kindle.

Plik mam na kundlu ale spisu treści (tego po naciśnięciu go to) jak nie było tak nie ma. Joy też nie działa...

(i co ciekawe, jak robiłem przez Calibri to zauważyłem że spis treści nie wspomaga więcej niż 50 rozdziałów)

O czym zapomniałem?


22 gru 2010 22:21:51
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 41 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do: