Teraz jest 19 mar 2024 9:42:22




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 28 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Stachura 
Autor Wiadomość
Post Stachura
A co sadzicie o poezji tego pana? Dla mnie geniusz, poematy takie jak Duzo Ognia porazaja. I choc wole jego proze, to na prawde polecam jego wiersze!


08 kwi 2008 13:04:03
Post 
Nie pamiętam juz co było pierwsze, Stare Dobre Małżeństwo, czy Stachura. Tzn z chronologicznego punktu widzenia oczywiście pierwszy był Stachura , a potem SDM którzy w swojej twórczości poświęcają wiele miejsca wierszom tego poety. Zasłaniając się brakiem pamięci mówie o sobie, gdyż nie pamiętam juz czy pierwszym co wpadło w moje łapiszcze była kaseta z nagraniami SDM czy też tomik poezji poety:)
Wspomnienia jakie wiązą się z wierszami pana Stachury są bardzo osobiste i piękne. "Co warto", "Na brookliński most", "Opadły mgły..." "Jest juz za późno" i wiele wiele innych brzmią jak hymny kolejnych pokoleń młodych zbuntowanych.


08 kwi 2008 20:04:17
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 mar 2008 12:56:50
Posty: 55
Post 
U mnie zdecydowanie na początku było SDM. Tego jestem pewna. Do prozy StEd jeszcze nie dotarłam - choć się zbieram :D Lecz z poezji wg mnie mistrzostwem jest "Missa Pagana". Lecz niestety każde czytanie jego poezji spatrzone jest podśpiewywaniem sobie pod uchem. Jakoś w mojej świadomości odcisnęły się piosenki SDM, które jak wymienione wyżej przez anja1979 jak "Opadły mgły..." czy "Czas płynie i zabija rany" podśpiewywane pod nosem ratowały od czarnej rozpaczy nie raz...

_________________
Run to the bedroom, in the suitcase on the left
You'll find my favourite axe
Don't look so frightened
This is just a passing phase
One of my bad days


One of my Turns - Pink Floyd


11 kwi 2008 10:44:58
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 20 mar 2008 20:38:09
Posty: 44
Post 
Stachura...... Za każdym razem gdy jestem w domu w którym mieszkał i czytam poezję bądź prozę opisującą moje miasto ,moją okolicę żałuję że zdecydował się zakończyć swoje życie tak wcześnie i w taki sposób. Jego życie tak jak jego twórczość ma w sobie coś nieodgadnionego, wieczne borykanie się ze światem i tak naprawdę czasami brak celu. Jego wiersze jak również i on są trudne w swej prostocie, a jednak coś mnie do nich ciągnie i na zawsze zapamiętam te kilka słów:
Gdzie nas powiedzie skrajem dróg
Gzygzakowaty życia sznur...

Do wsi Zagubin, na Kujawy Białe,
Gdzie ziemia licha, piachy niebywałe,
Kozy, dziewanna, sosny i rozstaje
I Potęgowa samotna jak palec.


11 kwi 2008 20:34:53
Zobacz profil
Post 
u mnie najpierw był chyba Stachura..potem jakoś SDM, i to nie płyta a śpiewnik;) no i stamtąd głównie poznwałam Stachurę, tak jakoś przypadł do gustu mimo że byłam młoda i niedośwaidczona jeśli chodzi o trudną poezję;) wogole to chciałabym zrobić prezentację maturalną na temat poetów przklętych, z tym że to temat raczej trudny (moim zdaniem..)


21 kwi 2008 19:38:16
Post 
Stachura pisze piekne jak dla mnie jezykiem prostym zrozumialym ale z licznymi powtorzeniami jak to bylo w tekscie Introit / Ite missa est (Pieśń na wejście) pisze wspaniale coraz trudniej znalezc takich poetow jak on godnych polecenia do przeczytania ich utworow


24 kwi 2008 19:33:45
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 mar 2008 13:50:05
Posty: 39
Post 
Ja Edwarda Stachurę poznawałam wraz z piosenkami Starego Dobrego Małżeństwa. Niestety dla mnie poezja jest przyswajalna tylko w wersji muzycznej, może dlatego, że jestem słuchowcem i nadane tło muzyczne pozwala mi na nie do końca własną interpretację. To co mnie uderza w poezji Stachury, to elementy pogańskie wpisane w pozornie chrześcijańską tematykę. Motyw ziemi, przyrody ożywionej w "Sanctus", a także smutek człowieka, który czuje się samotny wśród ludzi, nierozumiany.


13 maja 2008 15:29:26
Zobacz profil
Post 
Stachura... kojarzy mi się z ogniem, zapachem siana i nocnym śpiewaniem( chociaż to może faktycnzie bardziej SDM). Stachurę szanuję i podziwiam na niezwykłą umiejętność przeobrażania obrazów na słowa, za błyskawiczną możliwość przeniesienia się razem z nim w inny świat, i to, że każdy z nas czytając wiersze Stachury odnajduje cząstkę samego siebie, i bardzo często, może nawet za często myśli, że w wierszach pana E. ukrył kawałek mojego życia.

I choć ukrytą to niesamowitą wiarę w ludzi i cały ten świat... we wszystko co nas otacza i co sprawia, że nasze życie ma sens. Często jego wiersze są przepełnione niesamowitymi emocjami, tak intensywnymi, że człowiek sam zaczyna się bezwarunkowo zastanawiać nad swoimi uczuciami i emocjami poddając się urokom jego poezji.

Z gruntu tego typu poetów podziwiam Jerzego Harasymowicza, który w niezwykły sposób potrafił pisać o górach, którego pomnik jest w Bieszczadach a wiersze zawsze pozwalają przenieść mi się w góry, kiedy tak daleko jest do nich od morza...


14 maja 2008 9:12:56
Post 
Stachura , to ktoś z kim nik sie nie zrrównał ,liryki ma takie magiczne , proste opowiadające o życiu , w których każdy może znaleść coś dla siebie...


21 maja 2008 20:29:01
Użytkownik

Dołączył(a): 28 lut 2008 15:02:15
Posty: 34
Lokalizacja: z maÂłej wioski
Post 
Osobiście twórczość Stachury poznałam jeszcze w dzieciństwie, kiedy to moja starsza siostra słuchała piosenek SDM. Zresztą do dziś mam do nich duży sentyment i czasem ich słucham. Oczywiście jako małe dziecko nie mogłam zrozumieć treści tekstów pana E., ale po latach, będząc już w liceum, okryłam jego poezję na nowo w całej jej okazałości. Stachura jako poeta-buntownik przeżywał wszystko bardzo mocno i intensywnie, co widać w jego wierszach. Żaden człowiek nie potrafi tak żyć i chyba to skoniło pan Stachurę do śmierci samobójczej, aczkolwiek szkoda, bo to był wielki artysta...


21 maja 2008 23:04:38
Zobacz profil WWW
Post 
Też twórczość Stachury znam od dzieciństwa i muszę przyznać, że jego poezji nigdy nie mam dość. Jest w tym coś co sprawia, że ciągle się z przyjemnością wraca do jego utworów.

Edit by Obi: Znasz ją tyle czasu i nie jesteś w stanie napisać 2 zdań komentarza? Niech ostrzeżenie będzie moim komentarzem w tej sprawie...


08 cze 2008 10:42:22
Post 
Ja podobnie jak RoziK utwory Stachury poznałam dzięki mojemu tacie, który uwielbia Stare Dobre Małżeństwo. Zaraził mnie miłością do poezji śpiewanej i wierszy Edwarda Stachury. Wierszy, które w swej prostocie kryją źródło życiowych mądrości. Wierszy, które poruszają temat sensu istnienia. Wierszy często przepełnionych bólem istnienia, niezwykle refleksyjnych. I wciąż w głowie brzmią mi słowa poety "Jak winny, li niewinny sumienia wyrzut, że się żyje, gdy umarło tylu, tylu, tylu..." I jak się nie zgodzić ze słowami Stachury, gdy samemu odczuć można ten wyrzut sumienia?


08 cze 2008 21:11:56
Użytkownik

Dołączył(a): 06 maja 2008 13:33:30
Posty: 34
Lokalizacja: teraz krakĂłw
Post stachura
Wszystko zaczęło się od Starego Dobrego Małżeństwa.
Zawsze uważam, że poezja brzmi najlepiej w zestawieniu z muzyką, dopiero gdy to nie wystarcza sięgam do źródła.
W tym wypadku, źródło choć pełne smutku, fatalizmu i żalu, to jednak piękne i wzruszające.

_________________
terry pratchett, sigur ros, nikon, góry - dla nich warto żyć:)


09 cze 2008 18:41:52
Zobacz profil
Post 
W twórczości Stachury czuje wszechobecny motyw śmierci.Odnosze wrażenie że miał skłonności do popadania w depresje i że był człowiekiem nieszczęśliwym nie potrafiącym przystosować sie do realiów i wymagań świata.Jego los kojarzy mi sie z bohaterem powieści Huxleya pt.Nowy lepszy świat.


23 cze 2008 3:52:51
Post ten niespokojny Edward...
Osobiście bardzo szanuję tego poetę, jego wiersze są tak samo niespokojne jak jego duch za życia. Zainteresowałem się twórczością stosunkowo niedawno (szkolne koło recytatorskie). Mimo udanych poszukiwań jego utworów w wielu bibliotekach, wciąż żałuję, że zacząłem tak późno.
To oczywiście moje własne odczucia, autor jest godny polecenia każdemu, kto kocha przyrodę, przygodę i nieobce jest mu uczucie buntu. Dosłowność i prostota uczuć wręcz cieszy, a czasami smuci. Równiez ze strony czysto literackiej - w jak najlepszym porządku. Każdy tomik, każda powieść grzechu warta...
Stare Dobre Małżeństwo całkiem udanie interpretuje Stachurę, ja serdecznie polecam kilka wykonań samego autora - szukajcie, a znajdziecie...


28 cze 2008 16:08:03
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 28 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron