Teraz jest 27 lis 2024 6:59:34




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Andrzej Waligórski 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 08 sie 2008 20:18:22
Posty: 11
Post Andrzej Waligórski
Andrzej Waligórski był legendą polskiego radia, był jednym z twórców "Studia 202 "we Wrocławiu. Współpracował z kabaretem "Elita" i współtworzył program "60 minut na godzinę".
Polecam dwie książki "Błękitny rycerz" oraz "Wierszyki".
Może nie jest to poezja pokroju Mickiewicza i Słowackiego, ale jego wiersze przedstawiały bardzo treściwie prozę życia w PRL.
Postacie Dreptaka, sierzanta Miziaka, Jasia kwieciście opisywały wszystkie nasze komleksy i zachowania w tamtych czasach a może i dzisiaj.
Jego teksty były śpiewane przez Tadeusza Chyłę i Olka Grotowskiego.

Kilka utworów znalazłem na stronie http://www.waligorski.art.pl/
Ciekaw jestem jak wy odbieracie tę poezję?

Uważam go za jednego z największych polskich twórców drugiej połowy XX w.
M.


Ostatnio edytowano 17 sie 2008 20:20:17 przez mwilk, łącznie edytowano 1 raz



15 sie 2008 18:49:41
Zobacz profil
Post 
Bardzo się cieszę, że ktoś zdecydował się założyć wątek dotyczący twórczości Andrzeja Waligórskiego. Jest to jeden z moich ulubionych tekściarzy kabaretowych (obok równie wielbionej przeze mnie Stefanii Grodzieńskiej). Jego "Bajeczki Babci Pimpusiowej" są ponadczasowe, bo i sama satyra jest przecież ponadczasowa, i śmieszą mnie do łez. Moim ukochanym utworem Waligórskiego jest tekst "Jagienka i orzechy", który w wykonaniu Agaty Ślazyk ("Piwnica pod Baranami") jest prawdziwą perełką polskiej piosenki kabaretowej. Korzystając z adresu podanego przez "mwilk", podaję odnośnik do strony, na której znajduje się pełny tekst "Jagienki":

http://www.waligorski.art.pl/liryka.php ... j&nazwa=83


17 sie 2008 18:27:31
Użytkownik

Dołączył(a): 08 sie 2008 20:18:22
Posty: 11
Post 
Zapomniałem dodać jeszcze jeden tytuł książki "Dreptakowisko", była to pierwsza książka, którą kupiłem jeszcze w latach 80-tych.
Jest to zbiór tekstów, które w latach 1960-1980 były nadawane w "Studiu 202". Po raz pierwszy z jego twórczością spotkałem się podczas studenckich festiwali Yapa organizowanych przez Poltechnikę Łódzką. Głównym wykonawcą tych tekstów był Olek Grotowski w duecie z Małgosią Zwierzchowską. Oboje napisali muzykę i zaśpiewali ponad tysiąc jego utworów. Ich interpretacja jest na prawdę świetna.Jeżeli ktoś chciałby poczuć inaczej klimat utworów niż słowo pisane to ww wykonawcy wydali chyba do tej pory ok.5-6 płyt z tymi wierszami.
Moje najbardziej ulubione to te odnoszące się do średniowiecza: Festiwal, Zbroja, Łamigłówka ......no i bajeczka o wilku i lisku, świtnie opisują nasze dzisiejsze życie.


17 sie 2008 20:10:41
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron