Teraz jest 28 mar 2024 21:57:12




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 
Juliusz Słowacki 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 13 sie 2008 22:04:29
Posty: 12
Lokalizacja: Coventry
Post Juliusz Słowacki
Juliusza Słowackiego uważa się, zasłużenie zresztą, za jednego z czterech wieszczy polskich. Mniej doceniany, wiecznie w cieniu wybitnego Mickiewicza, odznaczał się nie małą wrażliwością i przenikliwością patrzenia na świat. Operując kolorem, dźwiękiem i symbolem umieszcza głęboko w swych dramatach uniwersalne prawdy i zasady rządzące życiem ludzkim. Każdy element dzieła starannie zostaje powiązany i misternie utkany w historię, która zapada w pamięć czytelnika gamą barw.
Warto bliżej zapoznać się z dramatami Słowackiego, odczytując znaczenie symboli i ich związków z postaciami, zdarzeniami i wpływem na życie człowieka.

_________________
dzidzileja ;)


22 sie 2008 1:35:37
Zobacz profil
Post 
Poza tym, że jest też często nazywany pesymistą, w przeciwieństwie do Adama Mickiewicza. Choć przyznam, że bardzo dobrze mi się go czyta.


02 paź 2008 12:59:06
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 gru 2007 23:02:17
Posty: 379
Lokalizacja: UK
Post 
Słowacki wielkim poetą był :P
http://www.youtube.com/watch?v=nCMlvnUVA1E

A teraz na poważnie, chyba dwa najbardziej znane fragmenty ze Słowackiego:

"O Polsko! (...)
Krzyż twym papieżem jest – twa zguba w Rzymie!
Tam są legiony zjadliwe robactwa:
Czy będziesz czekać, aż twój łańcuch zjedzą?"
„Beniowski”

"Lecz zaklinam, niech żywi nie tracą nadziei
A kiedy trzeba, na śmierć idą po kolei,
Jak kamienie przez Boga rzucane na szaniec"

Jednak w dzisiejszych czasach romantyzm wypada słabo. Cięzko młodym zrozumieć pisarzy tamtej epoki. I przez to samego Słowackiego.


02 paź 2008 15:57:39
Zobacz profil WWW
Post DRAMATY
niestety zwykle bywa tak, że jedyne spotkanie ze Słowackim w szkole to ten nieszczęsny "Kordian", którego nikt nie rozumie... ja uważam, że powinno się dać uczniom do przeczytania np. "Lillę Wenedę", która moim zdanie jest znacznie ciekawsza...


18 lis 2008 12:18:02
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 lis 2008 17:54:57
Posty: 59
Lokalizacja: Wrocław
Post 
mi sie osobiście bardzo podoba Testament przemawia do mnie i mogę go polecić. Staram sie go zrozumieć i w tedy czuje co autor mógł mieć na myśli "" ;)
link --> http://www.juliuszslowacki.grupaphp.com ... entmoj.php <-- polecam


30 gru 2008 1:38:35
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 11 gru 2008 22:21:21
Posty: 63
Post 
Słowacki był niedoceniany przez jemu współczesnych (przede wszystkim emigrację), w głównej mierze ze względu na fakt, iż nie tworzył „ku pokrzepieniu serc”. Ponadto był też zwalczany przez Adama Mickiewicza. Antypatia tych dwóch panów była szeroko znana. W głównej mierze z tych powodów dopiero na przełomie XIX i XX wieku większość dzieł Słowackiego ukazała się drukiem (bo do tej pory pozostawała w rękopisach.!!) Tadeusz Boy-Żeleński w felietonach zebranych w dziełku Znasz li ten kraj? twierdził, że system szkolnictwa w Polsce całkowicie niezasłużenie wynosi Mickiewicza nad Słowackiego. I ja się z tym zgadzam. Dla zainteresowanych – polecam biografię Słowackiego autorstwa Jana Zielińskiego "Szatanioł" – gdzie w sposób bardzo ciekawy przedstawia życie Słowackiego, w tym doświadczenia poety w dziedzinie mistycyzmu.
Poza tym, IMO to błąd, że wśród lektur szkolnych brak Króla Ducha (a przynajmniej tak było za moich czasów). Jest to najlepsze, co Słowacki stworzył, a poza tym stanowi swojego rodzaju podsumowanie poglądów poety. Zresztą, zupełnie zasłużenie, dzieło to nazywa się często „eposem wszechsłowiańskim”.


01 lut 2009 23:55:32
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 14 paź 2008 15:28:41
Posty: 28
Post Re: Juliusz Słowacki
Polsko! lecz ciebie błyskotkami łudzą;
Pawiem narodów byłaś i papugą;
A teraz jesteś służebnicą cudzą. - fragment wiersza "Grób Agamemnona"
Pamiętacie to? Ile jeszcze cytatów można przytoczyć, tak aktualnych i prawdziwych po prawie dwóch wiekach. Słowacki był poetą, a nie bajarzem jak Mickiewicz. Tylko brakowało mu charyzmy, którą nadrabiał A.M. Szkoda, że jest tak mało popularny. Niestety, aby dobrze zrozumieć jego utwory trzeba znać trochę mitologię grecką, rzymską czy naszą - słowiańską. Polecam dla myślących, chętnych sięgnąć po uzupełniające wiadomości.


24 cze 2009 13:04:22
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lut 2008 17:56:46
Posty: 85
Lokalizacja: Z takiego miejsca, którego nie ma
Post Re: Juliusz Słowacki
Z trójki wielkich poetów romantyzmu Słowackiego lubię najmniej. Przeczytałam większość jego dramatów, wiele wierszy i nie potrafię się do niego dostroić. Nie jest to kwestia mojej małej wiedzy (pochelbiam sobie, że jestem nieźle przygotowana do czytania "trudnej" poezji"), tylko tak jak byśmy mówili różnymi językami. Mimo to zgadzam się z twierdzeniem, że Słowacki "wielkim poetą był", może kiedyś odkryję go na nowo i zachwycę się podobnie jak utworami jego kolegów? Myślę, że na wszystko musi być miejsce i czas.

_________________
Ludzie mówią, że życie to jest to, ale ja wolę sobie poczytać.


http://www.larche.org.pl/ - Arka (L’Arche) jest rodziną wspólnot, w których razem żyją i pracują osoby z niepełnosprawnością intelektualną oraz asystenci, którzy na pewien czas lub na stałe decydują się być w Arce.

http://www.stowarzyszenie-razem.org - Dolnośląskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Zepsołem Downa


21 lip 2009 18:38:49
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 28 gru 2010 9:55:39
Posty: 13
Lokalizacja: Wwa
eCzytnik: Bebook One
Post Re: DRAMATY
Konto usuniete napisał(a):
niestety zwykle bywa tak, że jedyne spotkanie ze Słowackim w szkole to ten nieszczęsny "Kordian", którego nikt nie rozumie...


Hehe, pod warunkiem gdy się go w ogóle czyta w szkole. Myślę, że nie jest to lektura dla masowego odbiorcy, i nie tylko w segmencie czytelników kilkunastoletnich - uczniów. Ze zrozumieniem Kordiana miałoby problem 2/3 dorosłych Polaków. A to dzieło ważne. Esencjonalne.. Nie wiem jak wspomniany w tym wątku Król Duch, lecz to co ja czytałem zdecydowanie miało lżejszy ciężar gatunkowy. Różnica pomiędzy Słowackim a Mickiewiczem o której pisze się w tym wątku jest pięknie wyrażona w Prologu Kordiana. Mickiewicz jako twórca kultury narodowej, utylitarnej w wymiarze pokrzepienia serc i piedestału dla kultury polskiej w Europie jest przeciwieństwem Słowackiego uprawiającego skrajny polityczny realizm, dekadendyzm, przewartościowującego wszystkie wartości, pozostawiając jedynie nienaruszoną wartość wielkiej sztuki. Nie chcę bluźnić, lecz moim zdaniem niektóre sielanki Mickiewicza w kontekście narodowej historii są mocno wytarte. Słowacki nazywał rzeczy po imieniu, jego przekaz aktualny jest do dzisiaj. To jest właśnie wielkość. Dla Słowackiego poezja była narzędziem by uderzać tam gdzie nie miała dostępu nauka czy filozofia czy oficjalny dyskurs polityczny. Był on nie tylko poetą lecz też myślicielem, filozofem, magiem i pisarzem politycznym.


07 lut 2011 10:41:21
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 sie 2010 15:50:11
Posty: 523
Lokalizacja: Warszawa
eCzytnik: Kindle Paperwhite, iPhone 5
Post Re: Juliusz Słowacki
Ja od kilkunastu lat jestem zafascynowany Słowackim, szczególnie jego genezyjskim okresem. Nawet syna nazwałem na jego cześć :)


07 lut 2011 14:39:00
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 28 gru 2010 9:55:39
Posty: 13
Lokalizacja: Wwa
eCzytnik: Bebook One
Post Re: Juliusz Słowacki
Dzięki mihu za budujący post. Piękne imię dla syna i piekny sposób by oddać cześć poecie. Moja fascynacja się zrodziła, dopiero gdy "zassałem" Kordiana na czytnik, dzięki czemu mogłem go wreszcie przeczytać w tzw. międzyczasie różnych czynności. Wcześniej by ruszyć mało mobilne wydanie pt. "Dzieła" jakoś nie miałem czasu, jedynie drobne poezje w wolnej chwili.


07 lut 2011 16:06:01
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 27 kwi 2013 15:06:02
Posty: 4
Post Re: Juliusz Słowacki
Bo Słowacki wielkim poetą był :)

_________________
...


03 maja 2013 12:51:13
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 08 sty 2022 1:53:36
Posty: 24
eCzytnik: Wersja papierowa
Post Re: Juliusz Słowacki
Bardzo lubię wątek (raczej komediowy) o konflikcie Mickiewicza ze Słowackim. Powstały o tym nawet wyimaginowane universa
"podobno" Mickiewicz swego czasu popełnił fraszkę:
"Na dole róże,
na dole wacki.
Kto lubi wacki?
Juliusz Słowacki"

Nie banujcie, to tylko taki humor


05 lut 2022 4:00:36
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do: