Teraz jest 19 kwi 2024 17:25:22




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Wieża 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 15 sty 2008 10:04:01
Posty: 18
Post Wieża
wieża Babel,
buduję ją,
z pustych puszek po piwie,
sklejam klejem .

wkrótce sięgnę nieba bram
i pomieszają mi się języki
od gniewu Boga
a wieża runie.


19 gru 2009 19:29:14
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 gru 2009 21:30:37
Posty: 7
Lokalizacja: krk
Post Re: Wieża
Pomysł ciekawy, ale bezbarwny: brak kunsztownych metafor, mało złożony sens. Na kolana z pewnością nie powala.

_________________
"Bredząc trzy po trzy oznajmiłeś, że Ty
dasz im Władcę snów,
nie pojęli twych słów,
więc zginęły miliony..."


21 gru 2009 22:37:49
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 15 sty 2008 10:04:01
Posty: 18
Post Re: Wieża
To miała być krótka forma a nie poemat i jest dokładnie takie jak chciałem, aby było. O człowieku, który buduje sobie wieżę do nieba z pustych puszek po piwie, myśli, że alkohol uczyni go szczęśliwym. Ale wieża się wali a szczęście zmienia się w chaos. Analogia do wieży Babel, zamierzona. Pewnie mógłbym użyć więcej słów, ale myślę, że jest kwestią


22 gru 2009 17:32:31
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 gru 2009 21:30:37
Posty: 7
Lokalizacja: krk
Post Re: Wieża
Krótka forma nie jest zła, zresztą dużo trudniej w kilku słowach zawrzeć jakiś głębszy sens, niż w potoku wersów. Pozostaje tylko kwestia wykonania. Sens pojąłem, samo przesłanie jest dobre, aczkolwiek mogłoby być ono bardziej powiedzmy "ukryte", tak by czytelnik zmusił się do lekkiego intelektualnego wysiłku, by samemu krok po kroku pojąć o co chodziło autorowi. Innymi słowy podajesz przysłowiową kawę na ławę nie zmuszając do głębszej refleksji, zastanowienia. To tak jakbyś napisał "alkoholizm jest zły" - to oczywiste, to wiemy wszyscy. Problem w tym jak ukazać to zło. Nawiązanie do Wieży Babel - osobiście nie mam nic przeciwko, plus za pomysł, lecz skończyło się niestety tylko na dobrym pomyśle. Gdybyś ubrał wiersz w bardziej wyszukane słowa, z pewnością prezentowałby się dużo, dużo lepiej. Jak każda opinia i moja własna jest subiektywna. Pamiętaj nie musisz się z nią zgadzać, piszę z perspektywy czytelnika, który zgłębił Twoją "Wieżę".
pozdrawiam serdecznie!!!!

_________________
"Bredząc trzy po trzy oznajmiłeś, że Ty
dasz im Władcę snów,
nie pojęli twych słów,
więc zginęły miliony..."


22 gru 2009 17:55:16
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 15 sty 2008 10:04:01
Posty: 18
Post Re: Wieża
...w każdym razie dziękuje za wpis, miło mi naprawdę, wole szczera krytykę niż, pochlebstwa nie szczere...
no i przy okazji że nadchodzą miłe dla jednych i smutne dla innych dni świąt więc, życzę Tobie i rodzinie Twojej, wesołych świąt i wyrozumiałego Gwiazdora, dużo fajnego w życiu :)


23 gru 2009 18:22:02
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 kwi 2008 3:22:01
Posty: 351
Lokalizacja: Windy City
Post Re: Wieża
A mi się ten wiersz podoba. Nie ma w nim nic zbędnego, jest dokładnie to, co autor chciał przekazać.
I najważniejsze: rzeczywiście można poczuć to "coś". Jedyny drobiazg, jaki sie rzuca w oczy to zwrot
"sklejam klejem", który w takiej formie niewiele wnosi. Jeśli nie piszesz jakim klejem sklejasz i co z tego wynika, dlaczego jest to ważne, że sklejasz właśnie klejem, a nie czymś innym, to jest to z reguły oczywiste, że skleja się klejem. Można by to zgrabniej ując. Ale i tak - podoba mi się.

_________________
Beatus vir qui suffert tentationem, quoniam cum probatus fuerit accipiet coronam vitae.


23 gru 2009 20:11:14
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 15 sty 2008 10:04:01
Posty: 18
Post Re: Wieża
...ponieważ ja to robiłem, sklejałem puszki od piwa, klejem, budowałem wieże... to historia oparta na faktach :)


23 gru 2009 20:16:06
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 kwi 2008 3:22:01
Posty: 351
Lokalizacja: Windy City
Post Re: Wieża
No tak, z tym że jest to w takim razie masło maślane, klejenie klejem, świecenie światłem i spadanie w dół.

_________________
Beatus vir qui suffert tentationem, quoniam cum probatus fuerit accipiet coronam vitae.


23 gru 2009 20:24:41
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 15 sty 2008 10:04:01
Posty: 18
Post Re: Wieża
doskonale streszczenie


24 gru 2009 10:17:34
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 15 sty 2008 10:04:01
Posty: 18
Post Re: Wieża
właściwie moglem napisać ze sklejam ją ambicja, albo wiara.... ale wtedy byłby to wiersz o samotności i szukaniu boga....


24 gru 2009 10:29:51
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 15 sty 2008 10:04:01
Posty: 18
Post Re: Wieża
Człowieka zatem i kształt jego boski
Kochajcie w żydzie, turku, poganinie,
Bo gdzie siedziba Łaski i Miłości,
Tam i Bóg mieszka: tam Jego świątynie
W .Blake
proponuje dyskusje :)


24 gru 2009 11:01:36
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 kwi 2008 3:22:01
Posty: 351
Lokalizacja: Windy City
Post Re: Wieża
nieodgadnione napisał(a):
właściwie moglem napisać ze sklejam ją ambicja, albo wiara.... ale wtedy byłby to wiersz o samotności i szukaniu boga....

Tak, ładnie i dobrze mogłoby to brzmieć, z tym że jeśli zmieniłoby to znaczenie, jakie pragnąłeś nadać swojemu wierszowi, to dobrze, że tego nie napisałeś.

Zamiast "sklejam klejem" można by - nie zmieniając sensu wiersza - napisać choćby "łączę klejem", "wiążę klejem" lub "scalam klejem". Lub po prostu tylko "sklejam" - w domyśle: wiadomo, że klejem.

_________________
Beatus vir qui suffert tentationem, quoniam cum probatus fuerit accipiet coronam vitae.


24 gru 2009 19:24:30
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 15 sty 2008 10:04:01
Posty: 18
Post Re: Wieża
napisałem to jednym gestem , ze tak powiem.... nie pracowałem, po prostu wyłowiłem go z rzeki, albo wykrwawiłem sie nim na kartkę papieru, wypłakałem...... chce aby był taki jakim się narodził. A klej to supr glu:)


24 gru 2009 19:38:01
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 kwi 2008 3:22:01
Posty: 351
Lokalizacja: Windy City
Post Re: Wieża
Pewnie, rozumiem to. Zresztą, nie namawiam do żadnych poprawek.
Mówię raczej jak ja bym to napisał. A ile ludzi, tyle opinii.

_________________
Beatus vir qui suffert tentationem, quoniam cum probatus fuerit accipiet coronam vitae.


24 gru 2009 21:08:40
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 25 gru 2009 2:21:52
Posty: 1
Post Re: Wieża
Bardzo mi się podoba.. prosta jasna forma pozwalająca wyobrazić sobie dokładnie to co autor chciał pokazać.. życie znaczone alkoholem.. zanurzanie się w chaos.. narastanie problemu i ... wyzwolenie


25 gru 2009 2:37:33
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do: