Teraz jest 28 mar 2024 19:24:29




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 48 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
Afryka w literaturze 
Autor Wiadomość
Post Afryka w literaturze
Uwielbiam od czasu do czasu siegnać po letaraturę czanego lądu. Jego histroia i kultura jest tak przebogata, ze godzinami mógłym sledzic losy podrózników, polowań, poszukiwać kopalni siamentów itp. Mało jest niestety autrów poruszających ten temat. Osobiscie zakochałem sie w kilku sagach Wilbura Smitha i z żalem zbliżam sie do końca jego twórczości dostepnej w portalu. Czy znacie jakichś innych autorów? Chciałbym przeczytać powieść mówiącą o dziejach Chaki, lub cos z czasów faraonów (Prusa juz czytałem). :D :D


16 mar 2008 23:13:11
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lut 2008 17:56:46
Posty: 85
Lokalizacja: Z takiego miejsca, którego nie ma
Post 
Nie wiem, czy spodobają ci się proponowane przeze mnie ksążki, gdyż, mimo iż mówią o Afryce, nie należą do nurtu przygodowo-podróżniczego.
"Pożegnanie z Afryką" Karen Blixen (powieść autobiograficzna, historia kobiety która, próbując znależć swoje miejsce w Afryce, zakłada plantację kawy);
"Biała masajka" Corinne Hofmann (powieść autobiograficzna, opowieść o Europejce, która zakochuje się w masajskim wojowniku i próbuje poradzić sobie z życiem w Afryce; książka wspaniale ukazuje prawdziwe życie w "czarnej" Afryce i mentalność tamtejszych ludzi); kontynuacje tejże książki: "Żegnaj Afryko: Dalsze losy Białej Masajki"; "Moja afrykańska miłość: Biała Masajka wraca do Barsaloi"

I coś troche innego:
"Egipcjanin Sinuhe" Mika Waltari (historia egipskiego lekarza dziejąca się za czasów faraona Ehenatona)
"Tomek na Czarnym lądzie" Alfred Szklarski (przygodowa, bardziej dla dzieci i młodzierzy, ale dobrze się czyta :) )

_________________
Ludzie mówią, że życie to jest to, ale ja wolę sobie poczytać.


http://www.larche.org.pl/ - Arka (L’Arche) jest rodziną wspólnot, w których razem żyją i pracują osoby z niepełnosprawnością intelektualną oraz asystenci, którzy na pewien czas lub na stałe decydują się być w Arce.

http://www.stowarzyszenie-razem.org - Dolnośląskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Zepsołem Downa


17 mar 2008 3:03:30
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 27 lut 2008 13:26:53
Posty: 26
Lokalizacja: Kaszebe
Post 
A z Afryki bliższej współczesności - Ryszard Kapuściński: Cesarz i chyba jeszcze kilka innych pozycji.

_________________
--
Papa Mooreck

>>Matematyka jest nieubłagana: pożar - zapałki = dziecko<<


17 mar 2008 9:34:48
Zobacz profil
Post 
Waries Dirie ,, Córka Nomandów "
Może to z innej beczki ale z tej książki można dowiedziec sie o kulturze ludow zamieszkujących w Somalii.
Jest to jakby pamiętnik głownej bohaterki którą jest Waries Dirie. Tą książke bardziej bym polecała kobietom.
Waris Dirie, autorka bestsellerowej książki "Kwiat pustyni", po dwudziestu latach pobytu w Europie i Stanach Zjednoczonych, już jako słynna modelka postanowiła odwiedzić ojczyznę, nękaną wewnętrznymi wojnami, by zobaczyć się w rodziną, a zwłaszcza z ukochaną matką. Podróż do Somalii jest prawdziwą drogą przez mękę, ale spotkanie z rodziną uświadamia jej, że nadal jest prawdziwą nomadką, związaną uczuciową ze swym dzikim krajem. Córka nomadów wraca do domu... ale nie na stałe.


18 mar 2008 23:24:10
Użytkownik

Dołączył(a): 14 mar 2008 0:43:05
Posty: 20
Post 
Hah widząc ten temat od razu na myśl przyszła mi jedna książka, a mianowicie ½W pustyni i w puszczy½. Hmm może nie o taką literaturę Ci chodziło, ale musiałam to powiedzieć :D

A jeśli jesteśmy przy temacie lektur szkolnych to o Afryce jest również ½Jądro ciemności½ Josepha Conrada.


20 mar 2008 0:13:41
Zobacz profil
Post 
W takim razie ja bym polecił "Śladami Stasia i Nel" oraz "Z panem Biegankiem w Abisynii" Mariana Brandysa ciekawe, dobrze napisane reportaże z podróży po Egipcie i Etiopi


20 mar 2008 21:18:27
Post 
O Afryce świetnie pisze Wilbur Smith w swoich powieściach. Czasy faraonów ukazane są w trylogii Bóg Nilu, a mnie szczególnie podobają sie sagi Ballantyne'ów i Courney'ów z obszernymi opisami południowej Afryki, jej przyrody i historii (alfred znajdziesz tam coś o Chace). Poza tym jest to świetna literatura przygodowa.


21 mar 2008 13:41:13
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 lut 2008 23:46:19
Posty: 107
Lokalizacja: z wykopalisk
Post 
Bóg Nilu nie jest już trylogią, niedawno ukazała się czwarta część, "Zemsta Nilu" :D

O starożytnym Egipcie nieźle pisze też Christian Jacq. Nie są to jakieś wybitne dzieła, ale całkiem przyjemne czytadła historyczne z wartką akcją i dobrze oddanymi realiami epoki. Większość jego książek to beletryzowane biografie faraonów i innych znanych postaci tamtego okresu. Duży plus za to, że pisze o kraju faraonów bez większych przekłamań historycznych (w końcu to egiptolog), czego nie można powiedzieć o Smithie czy Waltarim. Oczywiście wiele jest w jego twórczości fantazji i mitów, ale podstawowe fakty są zachowane.


21 mar 2008 14:21:20
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 21 mar 2008 0:13:38
Posty: 52
Lokalizacja: TarnĂłw
Post 
Jeśli chodzi o reportaże to bezkonkurencyjny jest Kapuściński i jego "Heban". Z beletrystyki mogę polecić dwie książki o tym samym tytule: "Sahara". Jedna Clive`a Cussler`a (seria o Dirku Pittcie), więc właściwie wiadomo, czego się można spodziewać. Druga, - podobno autobiograficzna - której autorem jest Cizia Zyke, (lata osiemdziesiąte dwudziestego wieku) opisuje drobne i czasami żałosne interesiki białych awanturników w Afryce. Napisane z nerwem i raczej opisuje autentyczne wydażenia. Jeszcze "Z Tomkiem i Moniką w pustyni i w puszczy: Notatki z planu filmowego" autor Władysław Ślesicki; opis kręcenia polskiej ekranizacji "W pustyni i w puszczy", z dużą ilością Afryki w tle.

_________________
Zawsze zastanawiam się, czy wstawić gdzieś przecinek. Zastanowienie jest ważne, ale i tak zwykle wstawiam (no, czasem nie)



Ludzie zdecydowanie wolą czytać niż pisać. I bardzo dobrze, nie każdy jest obdarzony talentem. Ogarnia mnie zgroza na myśl, że ktoś miałby zostać zmuszony do przecztania tego, co napisałem.

Paulus Maximus Starszy


Uroda nie jest największą wadą mężczyzny, istnieje jeszcze głupota.

W. Łysiak


23 mar 2008 1:50:47
Zobacz profil
Post 
Karol May napisał kilka książek których akcja rozgrywa się w Afryce. Godne polecenia są: "U stóp Sfinksa" i cykl "W krainie srebrnego lwa" Afryka w opisach Karola Maya jest piękna, dzika ale i niebezpieczna.


26 mar 2008 1:58:49
Post 
''Tomek na Czarnym Ladzie '' Alfred Szklarski - to ksiazka opowiadajaca o przygodach Tomka Wilmowskiego wlasnie w Afryce.


26 mar 2008 22:57:48
Użytkownik

Dołączył(a): 28 lut 2008 13:49:00
Posty: 294
Post 
Do wymienionych wcześmiej dodam jeszcze Tomka w grobowcach faraonów oraz serię książek o Tarzanie - dziecku wychowanym przez małpy
Pozycja pierwsza to jak zwykle przygody Tomka i jego przyjaciół w Egipcie. W obydwu są wspaniałe opisy afrykańskiej przyrody i sporo wiadomości o historii Afryki.


28 mar 2008 21:22:11
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 sty 2008 13:50:10
Posty: 72
Lokalizacja: Irlandia
Post 
Polecam tez "Muzungu" Daniela Topolskiego, ktory jako student w latach 70-tych przejechal przez caly kontynent afrykanski autostopem. Fantastyczna ksiazka, o afrykanskich krajobrazach, drogach i miastach; dziewczynach, ktore poderwal; konfliktach politycznych, ktorych byl swiadkiem... I troche z innej perspektywy-"Rubikon czarnych dziewczat" Bogdana Szczygla- porusza raczej tematy medyczne, ale sporo mowi o kulturze Afrykanow.
Nie wiem jak z dostepnoscia tych ksiazek - ja wykopalam w ktoryms antykwariacie sporo pozycji z serii wydawniczej Dookola Swiata, wydanej przez Iskry, chyba w latach 70-tych czy 80-tych.

_________________
_______________________________________________________
“One of the great things about books is sometimes there are some fantastic pictures"
George W. Bush


01 kwi 2008 13:58:30
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 10 mar 2008 10:19:03
Posty: 31
Post 
Jeśli już bocian wspomniał o Tomku, to jest także Tomek na czarnym lądzie, trochę wcześniejsza cześć z cyklu ;)

W tej książce tomek z przyjaciółmi i ojcem wyrusza na wyprawę do Afryki (ale nie do Egiptu :)). Są o ile pamiętam w okolicach Ugandy. Jak zwykle Szklarski dodał mnóstwo szczegółów z historii kontynentu, bogate opisy przyrody itp.

Książka jest wg. mnie bardzo przyjemna i lekka, a przy okazji można się kilku rzeczy dowiedzieć... radziłabym jednak przeczytać najpierw pierwszą cześć serii (Tomek w krainie kangurów)


01 kwi 2008 13:59:04
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 02 kwi 2008 18:58:42
Posty: 14
Post 
Alfredzie, książki, które poleciłabym Ci nie są powieściami, ale dotyczą Afryki i łączy je motyw rowerowej wędrówki. Pierwsza z nich to "Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd" - Kazimierza Nowaka. Autor w latach 1931-1937 odbył samotną wyprawę po Afryce. Wrażenia z podróży opisywał w felietonach, ukazujących się we współczesnych czasopismach. Reportaże te oraz listy K. Nowaka zebrał w całość Łukasz Wierzbicki.
Druga pozycja to "Szybsza niż lew" - Agnieszki Martinki. Autorka w 2004 r. spędziła na wyprawie rowerowej wokół Jeziora Wiktorii 20 dni. Fascynująca lektura podróżnicza pełna ciekawostek i własnych, indywidualnych odczuć pani Agnieszki.


03 kwi 2008 20:14:34
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 48 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do: