Teraz jest 28 mar 2024 23:30:31




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Czy wierszokleta to pisarz? 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 11 mar 2008 22:11:47
Posty: 21
Post Czy wierszokleta to pisarz?
Takie oto mnie nurtuje pytanie: Czy wierszokletę (poetę) można nazwać pisarzem? Może jestem wrednie tendencyjny ale uważam że pisanie wierszy i tym podobnych rzeczy to marnowanie energii. Coś w rodzaju układania puzli ze słów - mało kiedy z sensem. Coś co można powiedzieć w prosty, przejrzysty i sensowny sposób zostaje wyrażone przez wygibasy językowe, nieraz kalecząc przy tym poważnie gramatykę. Jest to raczej swojego rodzaju bardziej żonglerka słowem niźli próba przekazania komuś, czegoś.
Mam nadzieję że wywołam zdrową polemikę :mrgreen: Szczególnie że zaglądają tu osoby które same płodzą "poezję" :twisted:

_________________
Czy znasz swój język?
Czy go szanujesz?
Czy go używasz?
Czy też jesteś kolejnym prostakiem bez szacunku dla swoich protoplastów?


15 mar 2008 19:09:28
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 mar 2008 8:34:17
Posty: 41
Lokalizacja: kozienice/krakĂłw
Post 
Dziwne pytanie zadajesz. To tak samo - Czy kwadrat jest prostokątem?
W poezji i prozie występują środki stylistyczne. Mają zwykle jakąś akcje. Bohaterów. W poezji mamy podmiot liryczny, prozie narratora. Poezja pisana jest wierszem. A proza już nie. Jedno i drugie może mieć podobne przeznaczenie (zawierać bliźniacze treści). Według mnie poeta to też pisarz ale taki, który pisze tak by zachować jeszcze w utworach rytm odpowiedni, odpowiednie dobrać słowa etc.

Zaś poezja jest różna. Jeden poeta kaleczy gramatykę, a drugi wymyśla nowe słowa. A w prozie to nie powinno mieć miejsca. Takie mniej więcej są różnice. I uważam że poeta jest też pisarzem, a pisarz już nie jest poetą.

_________________
Obrazek


16 mar 2008 15:41:05
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 21 mar 2008 15:49:40
Posty: 22
Lokalizacja: Warszawa
Post 
W pytaniu: czy wierszokleta to pisarz, zawarta jest intencja zadającego. Wierszokleta to ten co kleci (klei) wiersze, czyli linijki. Taki tapicer, z przewagą picera, literacki. Inaczej grafoman, co to swoje nieprzeżyte i nieprzeżute myśli przekazywać sobie umyślił. Gdybyż to robił tylko sobie, a muzom ewentualnie, to zdrowia by nabrał, a i ludziom spokój dał. On jednak nie chce sam chwalić siebie. On sławy wszelakiej i profitów z tego pragnie. Tak więc męczy męczybuł tych co nieszczęście znać go mieli, by mu kadzili, słowa dobierali i honory oddawali.
Ale wierszokleta, czyli grafoman to klei jak popadnie. Czasem mu poezyja, bo poezja za krótka, na papierze wyjdzie. A innym znów razem powieścią nie pogardzi. Taki to Poetów i Pisarzy szeregi zasili. Byleby mu tylko szuflady zamknęli.

_________________
Gerardus Dorneus


24 mar 2008 10:45:44
Zobacz profil
Post 
Nutka jawnej złośliwości udrzyła mnie w bębenki uszne z siłą wibracji młota pneumatycznego... I cóż ci zawinili poeci maści wszelakiej, wierszokleci, grafomani i inni, posiadający faktycznie lekkie pióro, albo tylko wygórowane mniemanie o własnych możliwościach rymotwórczych? Jak dla mnie jest to oczywiste i zgadzam się z przedmówcą, że rymopis jak najbardziej podpada (jak sama nazwa by wskazywała:P) pod kategorię "pisa", a to, jakiego rodzaju jest ów "pis", tzn dobry, zły, czy przeciętny nie ma najmniejszego wpływu na przynależność tego ostatniego do kategorii "pisów" (nie mylić z polityką!! :D ), z uwagi na subiektywizm w odczuciach... Ależ to mi zawiłe wyszło:) A tak przy okazji, czyżby powodem tego tematu były jakieś własne, niezrealizowane literackie marzenia/ambicje, czy też może zwykły brak wrażliwości na piękno słów rymowanych?


25 mar 2008 22:43:56
Post 
Dla mnie wierszokleta to nie pisarz. Ale zaznacze, ze mam tu na mysli osobe uwarzajaca sie za poete. Z takimi bowiem ludzmi jest zupelnie jak z ''malarzami '' co namaluja kropke i juz mysla , ze to impresja.


26 mar 2008 23:05:12
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 mar 2008 23:11:10
Posty: 39
Lokalizacja: Nimnaros
Post 
Są wierszokleci i są skrobipiórki :P
Niektóre wiersze uderzają bardziej niż proza, a niektóre to jeden wielki szajs. I tak samo z epiką, można napisać tak, że człowiek padnie na kolana, a można, że tylko ręce mu opadną :P

To, że ktoś pisze jak naćpany schizofrenik nie oznacza jednak, że nie pisze. Jest pisarzem, bo pisze, jest nic nie wartym pisarzem, ale jest pisarzem :)
Mam koleżankę, która wydała tomik wierszy, 7 złotych za egzemplarz, dostałem za darmo jeden z odzysku, taki, który się krzywo wydrukował i muszę powiedzieć, że ręce opadły. Miałą kobieta kryzys w miłości i wywaliła ten kryzys na papier i to było wszystko, co zrobiła. Zero ładu, zero składu, zero rymów, zero spójności. Odnosiło się wrażenie, że notowała w amoku wszystko, co jej ślina na język przyniosła. I wydała tą poezję. Jest pisarką, trudno zaprzeczyć.

Cytuj:
Jest to raczej swojego rodzaju bardziej żonglerka słowem niźli próba przekazania komuś, czegoś.

Nie zgodzę się. Poezja ma tą przewagę nad prozą, że przekazuje także formą. Przekazuje innymi drogami, nie tylko słowem.

Cytuj:
Coś w rodzaju układania puzli ze słów - mało kiedy z sensem.


Poezję po prostu trzeba umieć czytać. Jak małe dziecko patrzy na tekst, to też powie, że tu jakieś szlaczki są, że ktoś sobie robił wzorek. Niestety sztuka owa jest niezmiernie trudną, bo nie wszystkie ścieżki, jakimi płynie, mamy odblokowane :P W temacie czytania między wierszami zdecydowany prym wiodą kobiety - i to może dlatego, wracając do mojej koleżanki, ona widziała w swojej poezji cuda świata, a ja grafomanię :P

_________________
Kiedy siła miłości przezwycięży miłość do siły - świat pozna pokój.
Hendrix


30 mar 2008 21:42:36
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 15 mar 2008 19:46:33
Posty: 191
Post 
Wydaje mi się , że nie można mieszać tych dwóch pojęć. To tak jakby zapytać, czy zwykły malarz ścian to to samo co np. malarz obrazów. Każdy z nich jest artystą, ale w swoim fachu.
Dla mnie to dwie różne sprawy, dwie różne profesje, chociaż mają wspólny mianownik-tworzenie dzieł pisanych (jeśli to mamy na myśli). Poza tym troszkę inaczej analizuje się oraz interpretuje prozę i poezję. Znam osoby, które uwielbiają wiersze i tylko taka forma tworzenia im odpowiada, a także ludzi rozczytujących sie w prozie, a poezje traktujący jak coś niestrawnego. Oczywiście to są skrajne przypadki. Jedna i druga forma przekazu są równie ważne i potrzebne, a pisarz nie jest lepszy od poety i vice versa.


23 kwi 2008 11:06:58
Zobacz profil
Post 
Wierszokleta chyba nie jest pisarzem. To inne pojęcia, tutaj jest liryka, a tutaj proza. Ja jeszcze bym odróżnił wierszokletę od poety, bo o ile temu pierwszemu można wiele zarzucić, o tyle na ten drugi tym pisania można spojrzeć z większym szacunkiem. Bo poeta także coś przekazuje, mimo, że nie do każdemu ten sposób przekazu odpowiada. To sposób skłaniania do myślenia, poruszania się w jakieś konwencji pisarskiej. Daje wiele możliwości. :)


23 kwi 2008 16:04:36
Post 
Wierszoketą może być kazdy natomiast pisażem trzeba się urodzić

edit by muaddib2: Ja tam nie chciałbym być ani "pisażem" ani tym bardziej "wierszoketą". Ost za spam i niską czytelność posta!


25 kwi 2008 10:26:57
Post 
YAGA. napisał(a):
Wierszoketą może być kazdy natomiast pisażem trzeba się urodzić

edit by muaddib2: Ja tam nie chciałbym być ani "pisażem" ani tym bardziej "wierszoketą". Ost za spam i niską czytelność posta!


Ja myślę, że jest odwrotnie. Chociaż to zależy, co się pisze. Żeby być pisarzem, który tworzy np. fantasty, trzeba się nim urodzić. Żeby pisać przewodniki, czy poradniki trzeba mieć tylko wiedzę i stsowne wykształcenie.
Uważam, że poeta to jak najbardziej pisarz. Przykładowo taki, który urodził się poetą i z tego żyje, powie, że pracuje jako pisarz, a nie jako poeta... chyba... tak w każdym razie myślę:)


27 kwi 2008 16:23:39
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 kwi 2008 22:52:32
Posty: 119
Post 
W powyższych wypowiedziach zastanawia mnie jedno- czemu wiersz kojarzony jest z
Cytuj:
Zero ładu, zero składu, zero rymów, zero spójności. Odnosiło się wrażenie, że notowała w amoku wszystko, co jej ślina na język przyniosła. I wydała tą poezję. Jest pisarką, trudno zaprzeczyć.

Dlaczego jednak na tej podstawie mamy sądzić cały ród poetów? Czy ktoś przeczytawszy Harlequina może ocenić Tołstoja czy Marqeza? Przecież wszyscy pisali powieści o miłości. Porównywanie płodów emolatków i prawdziwych Poetów to jak porównywanie Władcy Pierścieni i fanfika spłodzonego przez 12 latka.

Zadam takie pytanie- ile wierszy przeczytaliście, zanim stwierdziliście, że są niezrozumiałe? Czy ktoś z obecnych sięgnąć po Iliadę, Epody, Cyda czy Pana Tadeusza? Kochanowski, Sęp-Szarzyński czy Horacy potrafili w kilku słowach ująć skomplikowane z pozoru kwestie światopoglądu. Mickiewicz lekkim piórem opisywał ludowe historie (Trzech Burdysów, przytoczone w wątku o lekturach) i opisy postaci o których dyskutuje się po dziś dzień.

Poeta jest pisarzem, ale czy jest pisarzem dobrym czy nie zależy od konkretnej jednostki

_________________
To było dawno i nieprawda!


27 kwi 2008 18:31:50
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 30 maja 2008 16:36:45
Posty: 26
Lokalizacja: BiaÂłystok City
Post 
Dla mnie nie ma różnicy czy człowiek pisze pozeję czy prozę. Zarówno jeden jak i drugi ma coś do przekazania. Owszem każdy gatunek literacki ma swoje zalety jak i wady, ale dobry poeta, tak samo jak i pisarz potrafi zainteresować swoją twórczością czytelnika. Owszem poezja jest trudniejsza w zrozumieniu ale dla mnie to dodatkowa zaleta jak człowiek musi czasem wysilić mózg.

_________________
,,Przyjaźń to coś więcej niż talent. Więcej niż władza. Prawie równa się rodzinie. Nigdy o tym nie zapominaj.''


08 cze 2008 10:53:41
Zobacz profil
Post 
Według mnie poezja jest troche samolubna. Poeta tworzy w określonych okolicznościach: porze dnia, nastroju, okolicznościach, etapie życia. Z jednej strony wielość interpretacji wiersza to zaleta (każdy sobie sam "przetłumaczy" utwór) ale z drugiej strony poeta tworzy wg ww. okoliczności pewnego rodzaju kod, którego rozwiązanie znane jest tylko jemu. Dlatego jeżeli "zabieram" się za danego poetę, lubię zapoznać się z jego biografią. Co do wierszokletości, to cóż, jeżeli ktoś, żeby zwyczajnie sobie "ulżyć", to tylko tak dalej, bo a nuż coś poważniejszego się narodzi.


12 cze 2008 18:14:33
Post 
Zgadzam się z Azaarem, też nie rozumiem poezji. Być może kogoś to bawi, mnie nie. Jeśli chodzi o pytanie czy pisarz=poeta, to nie jest tak do końca. Pisarz to pojęcie wg. mnie bardziej ogólne. Dlatego poeta jest pisarzem, po w końcu pisze, natomiast nie każdy pisarz jest poetą.

W temacie mowa o "wierszokletach". Ze słownika "wierszokleta, wierszorób lekcew. «osoba pisząca słabe wiersze»". Nie wolno więc używać słów poeta i wierszokleta zamiennie!


17 cze 2008 10:02:59
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 cze 2008 21:26:46
Posty: 39
Post Re: Czy wierszokleta to pisarz?
Azaar napisał(a):
Takie oto mnie nurtuje pytanie: Czy wierszokletę (poetę) można nazwać pisarzem? Może jestem wrednie tendencyjny ale uważam że pisanie wierszy i tym podobnych rzeczy to marnowanie energii. Coś w rodzaju układania puzli ze słów - mało kiedy z sensem. Coś co można powiedzieć w prosty, przejrzysty i sensowny sposób zostaje wyrażone przez wygibasy językowe, nieraz kalecząc przy tym poważnie gramatykę. Jest to raczej swojego rodzaju bardziej żonglerka słowem niźli próba przekazania komuś, czegoś.
Mam nadzieję że wywołam zdrową polemikę :mrgreen: Szczególnie że zaglądają tu osoby które same płodzą "poezję" :twisted:


W jednym masz rację: wierszokleta rzeczywiście ma to do siebie, że zamiast tworzyć wiersz, układa puzle ze słów i żongluje na chybił trafił :D Wprost przeciwnie do poety, który ze względu na zazwyczaj niewielki rozmiar dzieła musi szczególnie dbać o spójność jego formy i treści. W prozie zbyteczne słowa uchodzą płazem, w poezji żadną miarą się to udać nie może. A przecież czasem jeden krótki wiersz zawiera w sobie materiał na traktat filozoficzny, albo ładunek emocjonalny, który czytelnikowi nie pozwala zasnąć przez pół nocy :)

Tak więc wierszokletę zaliczyłabym do grona grafomanów, poetę natomiast zdecydowanie do grona pisarzy.


18 cze 2008 0:25:33
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron