Teraz jest 19 kwi 2024 8:14:40




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Philip José Farmer- Cykl "Świat Rzeki" [Riverworld] 
Autor Wiadomość
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 lut 2011 23:13:55
Posty: 39
eCzytnik: kindle 3
Post Philip José Farmer- Cykl "Świat Rzeki" [Riverworld]
Hej!
Na początek za Wikipedią:
"Philip José Farmer (ur. 26 stycznia 1918 w Terre Haute, zm. 25 lutego 2009 w Peorii) – amerykański pisarz science fiction i fantasy.

W wielu utworach Farmera pojawiają się znane postacie literackie (jak Tarzan, Doc Savage, Sherlock Holmes) i historyczne. Przykładem tego typu utworów jest The Other Log of Phileas Fogg, będący uzupełnieniem powieści W osiemdziesiąt dni dookoła świata Jules'a Verne'a.

Najsłynniejszy cykl pisarza, Świat Rzeki, przywołuje m.in. postaci Richarda F. Burtona, Hermanna Göringa czy Marka Twaina w dziwacznym życiu pozagrobowym, w którym wszyscy żyjący kiedykolwiek ludzie zostali równocześnie ożywieni w jednej dolinie rzeki rozciągającej się na całą planetę."


No właśnie, czytaliście może książki tego autora? Koncepcja przedstawionego świata jest bardzo interesująca, mamy w nim prawie idealny świat nad brzegiem liczącej miliony mil Rzeki, gdzie pogoda jest zawsze taka sama, nie ma irytujących owadów ani żadnych innych nieprzyjemności, nie trzeba starać się o jedzenie (bo się je dostaje) i w takim świecie nagle budzą sie wszyscy ludzie z wszystkich czasów na ziemi.. od przedludzi aż po kosmitów przybyłych na Ziemię w początkach XXIw na krótko przed końcem świata.. Wszyscy piękni młodzi w pełni sił...

Można by sobie wyobrażać jakbyśmy się zachowali mając do dyspozycji nieśmiertelność, spokój i możliwość realizacji swoich marzeń... Ale niestety, ludzie nadal pozostali tylko ludźmi i już po 1 roku PZ [Po Zmartwychwstaniu] zaczynają się wojny, niewolnictwo, powstają "obozy koncentracyjne"...

Główny bohater Richard Burton [który jest postacią historyczną] postanawia odkryć kto stoi za tym cyrkiem i rusza na wyprawę mającą odpowiedzieć na jego pytania...

A o to moja krótka opinia na temat pierwszego tomu "Gdzie wasze ciała porzucone" którą wrzuciłem też na lubimyczytac.pl..:

"Kurcze, zastanawiałem się długo jaką dać ocenę tej książce.. jak dla mnie takie 7/10, ale w tej skali to tylko 3 gwiazdki bo 4 to bym się dziwnie z tym czuł...

Książka moim zdaniem nieco nierówna..akcja raz toczy się dobrym tempem w którym zdążymy zżyć się z bohaterami i odnaleźć się w realiach, by po chwili zostać rzuconym w zupełnie niezrozumiałą sytuację, w tych momentach człowiek czuje się nieźle zakręcony, chcąc wprost zakrzyknąć "kaj jo je? kaj som moje lacie?" ... Zakończenie książki szybkie i na temat taki...że trzeba wziąć do ręki następny tom...

Więc się biorę :) taką przygodę warto poznać do końca! "

A te następne części to wydane w Polsce "Najwspanialszy parostatek" i "Mroczny wzór".


10 kwi 2011 10:13:32
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 kwi 2011 20:57:39
Posty: 3
Lokalizacja: Warszawa
eCzytnik: Kindle 3G
Post Re: Philip José Farmer- Cykl "Świat Rzeki" [Riverworld]
Ja tego autora czytałam tylko "Przebudzenie kamiennego boga" i muszę przyznać że była to zupełnie inna książka od tych na jakie się do tamtego czasu natykałam. Poczytałam trochę o innych jego seriach i sama z chęcią zapoznam się ze Światem Rzeki :)

_________________
Power tends to corrupt; absolute power corrupts absolutely.
- Lord Acton


10 kwi 2011 13:06:33
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 19 lis 2010 11:56:50
Posty: 5
eCzytnik: Kindle
Post Re: Philip José Farmer- Cykl "Świat Rzeki" [Riverworld]
W skrócie: pierwszy tom jest dobry, drugi - świetny, trzeci słaby. Trzeci fabularnie jest OK, ale styl pisania jest chaotyczny, książka jest przegadana, ma sporo powtórzeń.

Wydaje mi się, że autor nie podołał zadaniu ciągnięcia kilku wątków jednocześnie. Dopóki trzymamy się jednego bohatera (Burton w pierwszej i Twain w drugiej części) jest OK, ale w "Mrocznym wzorze" akcja (i bohaterowie) rozdziela się, przez co gubi się spójność i akcja "siada".

Trochę szkoda, że MAG ociąga się z wydaniem pozostałych części, pewnie ich w końcu nie wyda. Z jednej strony przeczytałbym chętnie zakończenie, z drugiej boję się kupować po angielsku na kindla, recenzenci piszę że książka jest gruba i nudna :-( Po polsku bym przebrnął, po angielsku szkoda czasu: http://www.amazon.com/Magic-Labyrinth-R ... Descending

Ciekawostka - MAG próbował już wydawać "Śwat rzeki" kilkanaście lat temu, wtedy skończyło się na dwóch tomach.


22 cze 2011 16:45:13
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron