Teraz jest 28 mar 2024 21:56:30




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ] 
Książki z gatunku Hard SF oraz Space Opera 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 08 cze 2010 9:08:39
Posty: 3
Post Książki z gatunku Hard SF oraz Space Opera
witam wszystkich, ponieważ z jestem nowy na tym forum..chciałbym prosić o polecenie mi dobrych cykli, książek z gatunku Hard SF, ewentualnie Space Opery.

Czytałem ostatnio książki Alistaira Reynoldsa, i mocno przypadły mi do gustu:P

Z góry dziękuję za odpowiedzi


08 cze 2010 9:15:27
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 maja 2008 13:26:26
Posty: 112
eCzytnik: Kindle3
Post Re: Książki z gatunku Hard SF oraz Space Opera
Spróbuj z serią Honor Harrington Dawida Webera - typowa wojenna Space Opera (i Hard SF w jednym) :)

_________________
------------------------------------
Sa souvraya niende missain ye
------------------------------------


08 cze 2010 9:27:25
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 25 sty 2010 22:36:51
Posty: 437
Post Re: Książki z gatunku Hard SF oraz Space Opera
Klasyka: Diuna (cała seria, a nie tylko pierwszy tom), Hyperion.

_________________

https://market.android.com/developer?pub=Magory - moje gry na Androida, wszystkie w HD, na tablety, działają też na komórkach
http://magory.net - programista freelancer,


08 cze 2010 10:59:37
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 08 cze 2010 9:08:39
Posty: 3
Post Re: Książki z gatunku Hard SF oraz Space Opera
Diunę i Hyperion czytałem ale to nie jest.. Hard SF:)


08 cze 2010 11:41:50
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 25 sty 2010 22:36:51
Posty: 437
Post Re: Książki z gatunku Hard SF oraz Space Opera
Pisałeś "z gatunku Hard SF, ewentualnie Space Opery". ;) A Hyperion jaki to gatunek, to nie wiem, bo jeszcze nie czytałem - stąd proszę o nie pisanie co to jest, wolę się zaskoczyć :lol:.

Jeśli chodzi o hard SF, to ostatnio znany jest Vernon Vinge. Również jeszcze nie czytałem, ale mam na półce jego dwie książki. Czekają na lepsze czasy. Oczywiście jest też Lem, Asimov i inni klasycy, ale pewnie ich już znasz?

_________________

https://market.android.com/developer?pub=Magory - moje gry na Androida, wszystkie w HD, na tablety, działają też na komórkach
http://magory.net - programista freelancer,


08 cze 2010 14:24:32
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 08 cze 2010 9:08:39
Posty: 3
Post Re: Książki z gatunku Hard SF oraz Space Opera
Asimova znam, Lema też trochę, Vernona Vinge chciałem kupić ale trudno dostępny..zależy mi na czymś w stylu: Alistaira Reynoldsa, cyklu Ramy Clarke'a, Larry Nivena -Pierścień, coś takiego oldschoolowego:),


08 cze 2010 16:51:42
Zobacz profil
Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lip 2007 13:54:46
Posty: 656
Lokalizacja: Atol Bikini
eCzytnik: PRS-505, eClicto, Kindle 3, HTC LEO
Post Re: Książki z gatunku Hard SF oraz Space Opera
Witam,

@engessa - w tym wątku, jakby przy okazji wymienione zostały nie tylko mniej znane pozycje typu space opera:
fantastyka-f26/interesujace-i-mniej-znane-space-opery-t7058.html
Co by nie mówić, 95 % z wymienionych w nim pozycji to prawie kanon tego podtypu sf.
Czytaj zatem je wszystkie jak leci :D

_________________
Pozdrawiam,
Chesuli

Cytuj:
Kobiety nie można zmienić.
Można zmienić kobietę, ale to nic... nie zmieni.


08 cze 2010 19:26:17
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 25 sty 2010 22:36:51
Posty: 437
Post Re: Książki z gatunku Hard SF oraz Space Opera
engessa napisał(a):
Vernona Vinge chciałem kupić ale trudno dostępny.


Rozumiem że czytasz po polsku? Wtedy niestety zamykasz sobie drzwi na większość ciekawej prozy poza starociami. Jeśli jednak po angielsku, to sam kupiłem, ale jeszcze nie doczytałem do końca zbiór opowiadań hard sf (hard sf renaissance) - dzięki temu mam przegląd jak piszą konkretni autorzy, to może być dobre wyjście, by znaleźć coś dla siebie.
Alistaira niestety nie pamiętam (chociaż pewnie coś jego czytałem) stąd niewiele pomogę.

_________________

https://market.android.com/developer?pub=Magory - moje gry na Androida, wszystkie w HD, na tablety, działają też na komórkach
http://magory.net - programista freelancer,


09 cze 2010 8:37:22
Zobacz profil WWW
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 mar 2010 10:29:15
Posty: 69
Lokalizacja: Warszawa
eCzytnik: Kindle3, eClicto, Tungsten T|3
Post Re: Książki z gatunku Hard SF oraz Space Opera
Od siebie polecam "Ślepowidzenie" Petera Wattsa. Bardzo oryginalne ambitne hard-sf o pierwszym kontakcie.

_________________
That is not dead which can eternal lie, yet with strange aeons even death may die.


11 cze 2010 10:19:34
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 23 wrz 2010 13:31:47
Posty: 9
eCzytnik: kindleT
Post Re: Książki z gatunku Hard SF oraz Space Opera
Polecam dalej czytać Clarka, np opowiadania lub zbiory - "Gwiazda", "Dziewięć miliardów imion Boga", "Spotkanie z meduzą". Dla mnie esencja sf i hard sf. Nie wiem tylko jak z dostępnością ebooków - ja czytałem je na papierze...


08 paź 2010 9:40:41
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 mar 2011 16:44:42
Posty: 195
Lokalizacja: Wrocław
eCzytnik: Kindle Oasis 3
Post Re: Książki z gatunku Hard SF oraz Space Opera
Polecam Ryszarda K. Morgana i jego cykl Takeshiego Kovacsa (Modyfikowany Węgiel. Upadłe anioły, trzeciej nie czytałem jeszcze) - niesamowity klimat cyberpunku w szkielecie powieści detektywistycznej (przynajmniej pierwsza część).
Jako drugi tytuł - 'Aristoi' Waltera Jon Williams.
Na koniec spora część twórczości Jacka Dukaja - ten autor uwielbia HighTecowy sci-fi. Przebrnięcie przez 'Perfekcyjną niedoskonałość' to wyzwanie. Znakomite opowiadanie 'Ruch generała' - magiczny świat fantasy przez pryzmat techonologii. Takie fragmenty jake Generał mrugnął sobie w spojrzeniu dymnikiem, wizualizując jawne poczwórne zaklęcie hermetyzujące Łobońskiego-Krafta, które oplatało ściśle pojazd czy urwici uaktywnili dopalacze temporalne swych zbroi i w strumieniach przyspieszonego czasu wypadli na powierzchnię planety przez otworzone w wyższym wymiarze luki w powłoce „Jana IV”. Konstrukty zbroi utrzymywały w płytkim zawieszeniu każdy swojego zredukowanego Łobońskiego-Krafta to wręcz ekstaza dla technofana.


10 maja 2011 17:48:13
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 18 sty 2011 0:48:14
Posty: 8
eCzytnik: kindle
Post Re: Książki z gatunku Hard SF oraz Space Opera
ok a mi ostatnio na goodreads polecili House of Suns - Alastair Reynolds. Czytał ktoś to może?


15 maja 2011 17:39:12
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 28 maja 2011 12:47:14
Posty: 8
Post Re: Książki z gatunku Hard SF oraz Space Opera
Z tego co wiem House of Suns nie ma jeszcze po polsku.

Dorzucę coś od siebie:
- absolutna klasyka: Haldeman Joe: Wieczna wojna; Pohl Frederik: cykl "Gateway"
- nieco bardziej "przyziemnie", ale też o podboju kosmosu: Baxter Stephen "Wyprawa"


20 cze 2011 18:58:57
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 29 kwi 2011 7:14:47
Posty: 20
Lokalizacja: 36° 50' S, 174° 45' E
eCzytnik: Kindle 3
Post Re: Książki z gatunku Hard SF oraz Space Opera
Jak ktoś ma mnóstwo czasu to polecam trylogie Petera F. Hamiltona:
* The Night's Dawn Trilogy (po polsku seria "Nagi Bóg") (Reality Dysfunction, Neutronium Alchemist i Naked God)
* Void Trilogy (po polsku seria "Pustka") (Dreaming Void, Temporal Void, Evolutionary Void)

Mnóstwo czasu jest potrzebne, bo książki są dość opasłe, ale zdecydowaie warto. Największe wrażenie zrobiła na mnie fabuła (i stopień komplikacji wątków, ilość interakcji między różnymi bohaterami) i generalnie - wyobraźnia autora. Polecam zakup wszystkich książek na raz - z jednej do drugiej przechodzi się jak z rodziału do rozdziału w tej samej książce. W sam raz czytanie na długie zimowe wieczory :-)


20 cze 2011 21:52:35
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 07 lip 2015 11:04:10
Posty: 4
Lokalizacja: Warszawa
eCzytnik: Kindle DX ^ Kobo Aura HD
Post Re: Książki z gatunku Hard SF oraz Space Opera
Hyperion, cały cykl Dana Simmonsa i potem dłuuugo dłuuugo nic. Diuna jak najbardziej. Wszystko Brian W Aldissa, szczególnie zapomniana już nieco 'NON STOP'. Walter Ion Williams i jego 'Stacja Aniołów' i 'Aristoii'. Marek Huberath i powieść 'Vartan Auraio' plus dwa duże opowiadania z tego tomu tez rozwalają.

Pisania Petera F. Hamiltona nie umiem ocenić, przedzierałem się przez jego powieści z mieszaniną rozpaczy i zachwytu. Niektóre tomy są świetne, inne wywołują żałość naiwnością.

Z książek nowych, wydanych po roku 2000 umownie przyjmując najbardziej spodobał mi się z kosmicznej SF, nieco rozrywkowej i space-operowej Richard Morgan i jego trylogia Takeshiego Kovacsa.

_________________
www.przeczytane.org | pamiętnik mola książkowego


07 lip 2015 11:32:42
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do: