Teraz jest 28 mar 2024 18:07:47




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Robert M. Wegner 
Autor Wiadomość
Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lip 2007 13:54:46
Posty: 656
Lokalizacja: Atol Bikini
eCzytnik: PRS-505, eClicto, Kindle 3, HTC LEO
Post Robert M. Wegner
Witam,

Z niejaką konsternacją stwierdziłem, iż na naszym forum brak jest tematu dotyczącego IMO najlepszego książkowego "debiutu" ostatnich lat w polskiej fantastyce. :?
Napisałem debiut w cudzysłowiu, gdyż pierwsza tom serii "Opowieści z meekhańskiego pogranicza" zatytułowany "Północ – Południe" został wydany w czerwcu 2009 r. Część druga cyklu, zatytułowana "Wschód – Zachód" została udostępniona czytelnikom na początku września 2010 r.

Po przeczytaniu książek Wegnera narzucają się następujące spostrzeżenia:

Pan Robert tworzy w ciut podobnym stylu jak Feliks W. Kres, ale - przy całym szacunku dla Pana Kresa - Wegnera czyta się nieporównanie lepiej. Dla mnie utwory Kresa są takie jakieś ostre, suche i beznamiętne. U Wegnera natomiast wprost czuje się emocje i dużo łatwiej nawiązuje się emocjonalną relację z bohaterami.
Dużym plusem jest IMO epicki charakter cyklu. Wprawdzie Rober Wegner pisze w układzie "rozdział-opowieść", ale ponieważ występuje pomiędzy tymi opowieściami tożsamość bohaterów oraz więź czasowa, to cała fabuła układa się w spójną całość. Nadto, zarysowane powiązania fabularne wyraźnie wskazuję, iż zanim zakończymy poznawać przygody na meekhański pograniczu to bardzo dogłębnie poznamy uniwersum stworzone przez Autora.

Każdy z wydanych dotychczas tomów podzielony jest na dwie części, z których każda dzieje się w innymi miejscu i opisuje przygody innych postaci. Elementem wspólnym jest przesłanie, iż najważniejszymi wartościami są honor żołnierski, poświęcenie magów, patriotyzm (przejawiany najmocniej nie zawsze przez "rodowitych" meekhan) oraz rodzina, rozumiana tu często również jako wspólnota osób walczących o wspólną sprawę.

Opowieści Wegnera to nie czytanka do poduszki dla pensjonarek. Język jest potoczysty i czasem dosadny - przy czym czyta się IMO wprost fantastycznie :D Opisywane realia nie należą co sielankowych i zawierają dużo okrucieństwa i brutalnej przemocy. Kunszt Autora widać m.in w tym, że przy tym wszystkim doskonale sprawdza się duża dawka patosu, zawarta w Opowieściach z meekhańskiego pogranicza.

Reasumując: IMO naprawdę warto przeczytać te książki.

A, i ciekawostka: jeżeli ktoś chciałby nabyć książki Roberta M Wegnera w Empiku, to radzę szukać na półkach dotyczących... literaturze obcej :D Tak po prostu pozycjonują Pana Roberta w Empiku.

_________________
Pozdrawiam,
Chesuli

Cytuj:
Kobiety nie można zmienić.
Można zmienić kobietę, ale to nic... nie zmieni.


04 gru 2010 21:32:57
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 maja 2008 13:26:26
Posty: 112
eCzytnik: Kindle3
Post Re: Robert M. Wegner
Chesuli,

zdecydowanie muszę się z tobą zgodzić - Wegnera czyta sie rewelacyjnie. Szczególnie w dobie modnej "lekkiej" fantasy - Wegner pisze "powaznie" i nie sili się na praodie, a mi osobiście czyta sie go lepiej niż nawet Sapkowskiego...

Tylko już mu się strony swiata skończyły, więc przypuszczam, że tytuł nastepnego tomu bedzie "Morze -Góry", czy jakoś tak ;)

_________________
------------------------------------
Sa souvraya niende missain ye
------------------------------------


13 gru 2010 14:05:16
Zobacz profil
Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lip 2007 13:54:46
Posty: 656
Lokalizacja: Atol Bikini
eCzytnik: PRS-505, eClicto, Kindle 3, HTC LEO
Post Re: Robert M. Wegner
Witam,

Dla uspokojenia ewentualnych obaw co do kwestii, czy będą dalsze opowieści (w związku z wykorzystaniem wszystkich PODSTAWOWYCH kierunków świata :D) pozwalam sobie wkleić cytat z częścią wypowiedzi Autora z innego forum:
Cytuj:
Nie opowiem wszystkiego, co chcę w jednej czy dwóch książkach. Ale nie zacząłbym pisać, gdybym nie wiedział, gdzie chcę się znaleźć i co opowiedzieć.
Jak kiedyś wspomniałem to na razie wstęp, taki... he, he prolog. Jednak większość wydarzeń, o których piszę w I i II tomie, będzie miało jakieś odbicie, echo, konsekwencje dla dalszych losów moich bohaterów.Całość jest duża, b. duża na szczęście niejaki Michał C. regularnie tłucze mnie, przepytując,
czy to i owo i tamto ma sens i na pewno powinno się znaleźć w tym i tamtym i owym miejscu :mrgreen: I dopóki Michał daje mi zielone światło, możecie być pewni, że całość trzyma się kupy.
Chyba :twisted:


Robert M Wegner dość regularnie zagląda na FORUM SCIENCE FICTION FANTASY & HORROR. Jeżeli ktoś jest zainteresowany to podaje link do działu poświęconego jego twórczości:
Kod:
http://www.science-fiction.com.pl/forum/viewtopic.php?t=505

_________________
Pozdrawiam,
Chesuli

Cytuj:
Kobiety nie można zmienić.
Można zmienić kobietę, ale to nic... nie zmieni.


13 gru 2010 16:00:11
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 maja 2008 13:26:26
Posty: 112
eCzytnik: Kindle3
Post Re: Robert M. Wegner
@Chesuli,

dzięki za linka, ciekawe forum - i dyskusje też :)

_________________
------------------------------------
Sa souvraya niende missain ye
------------------------------------


Ostatnio edytowano 15 gru 2010 10:31:00 przez Lokee, łącznie edytowano 1 raz



14 gru 2010 13:43:30
Zobacz profil
Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lip 2007 13:54:46
Posty: 656
Lokalizacja: Atol Bikini
eCzytnik: PRS-505, eClicto, Kindle 3, HTC LEO
Post Re: Robert M. Wegner
Witam,

Offtop:

A jakie ciekawe dyskusje są w dziale Pilipiuka :D

Koniec offtopu.

_________________
Pozdrawiam,
Chesuli

Cytuj:
Kobiety nie można zmienić.
Można zmienić kobietę, ale to nic... nie zmieni.


14 gru 2010 14:05:05
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do: