Teraz jest 28 mar 2024 19:52:23




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Tworzenie zakładek (bookmarks) w PDF - tutorial 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 10 lip 2008 1:30:10
Posty: 31
Post Tworzenie zakładek (bookmarks) w PDF - tutorial
Witam!

W ramach inicjalnego postowania zdecydowałem się umieścić temat, który może się dla kogoś okazać pomocny - sam kiedyś szukałem źródeł na ten temat, i było z tym kiepsko. Potem szukałem dobrego programu - też było kiepsko.

Programem, który okazał się dla mnie optymalny, jest program PDF Printer: http://www.pdfprinter.com/ (uwaga - darmowa wersja programu dopisuje swoją reklamę w stopce)

PDF Printer instaluje się jako drukarka wirtualna, tak więc dla konwersji na PDF, należy "wydrukować" dany plik przez PDF Printer.

Program ten jest o tyle ciekawy, iż pozwala na automatyczne tworzenie zakładek PDF z nagłówków, pozwalając przy tym ustawić poziomy zakładek wg czcionki. Ma też szereg innych opcji, jak zabezpieczenia, podpis, łączenie PDF i inne takie, a połapać się w nim można po kilku-kilkunastu minutach. Komercyjna wersja programu posiada wersję polską, ale darmowa chyba nie, więc o ile zrobienie zakładek w wersji polskiej to banał, to dla nieanglojęzycznych z wersją darmową krótki poradnik, jak te zakładki zrobić:

Najpierw należy wszystkie rozdziały rozpocząć jakimś nagłówkiem (najlepiej z atrybutami, których nie będzie miał żaden inny fragment tekstu, tj. aby oprócz ) i/lub otagować owe nagłówki jako spis treści (w pomocy MS Word 2007 jest to ładnie opisane). Następnie drukujemy plik do programu PDF Printer, i w karcie "Boomarks" zaznaczamy:
- "Expand bookmarks in Acrobat Viewer" (automatycznie otwiera panel z zakładkami w pliku PDF - nie jest to konieczne, bo często ten panel jest domyślny, zresztą zawsze można go włączyć - jednak ja się przyzwyczaiłem do tej opcji)
- "Automatically create a table of contents using PDF bookmarks" (tworzy panel ze spisem treści w postaci zakładek)
- "Detect heading in the document and add a bookmark for each one (do każdego znalezionego nagłówka dodaje zakładkę)
- Następnie z listy poniżej wybieramy formatowanie, które zastosowaliśmy w nagłówkach - każdy tekst z wybranymi przez nas atrybutami (pogrubienie, kursywa, podkreślenie, czcionka i kolor) zostanie zamieniony na zakładkę (bookmark) w naszym PDF.

A oto jedna z moich książek sformatowana w MS Office 2007 (Isaac Asimov - Robot Short Stories 2 - The Complete Robot):

Obrazek

Drugi zrzut gdzieś w głębi książki:

Obrazek

A tutaj jeszcze jeden screen, w przypadku jednego poziomu zakładek (Martin Scott - Thraxas 3 - Thraxas at the Races):

Obrazek

Zrzuty ekranu zrobione dla Adobe Reader 8.1 PL. 7.0.9, 9.0 i prawdopodobnie 6.0 też powinny sobie radzić :)

Program ma wiele różnych opcji, zapraszam do eksperymentowania. No i mam nadzieję, że komuś się przyda ten mini-tutorial :)

Proszę jednak zwrócić uwagę na jedną rzecz - program potrafi robić psikusy, jeśli czcionka użyta w nagłówkach pokrywa się z czcionką użytą gdzieś indziej (o ile WSZYSTKIE atrybuty są identyczne) i też może je uznać za zakładki. Nie jestem pewien, czy to nie wynikało u mnie z popierniczenia stylów w MS Word, czy nie, aczkolwiek dla świętego spokoju proponuję zarezerwować dla nagłówków osobne atrybuty czcionki :)

_________________
Jestem przeciw piractwu. Tak więc proszę: nie napadajcie na żadne statki!


Ostatnio edytowano 14 lip 2008 16:43:32 przez WhizzKid, łącznie edytowano 2 razy



11 lip 2008 11:53:49
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 maja 2008 14:48:41
Posty: 9
Post 
Przeczytałem z uwagą i zauważyłem ciekawostkę: po prawej stronie jest 10 rozdziałów a po lewej 9.... :) chyba coś nie tak poszło.
Proszę o sprawdzenie może znalezienie przyczyny pozwoli uniknąć błędów w przyszłości.


14 lip 2008 9:28:10
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 10 lip 2008 1:30:10
Posty: 31
Post 
O, faktycznie! Ale to dlatego, że jeszcze nie skończyłem czytać tej książki, a to jedyna, jaką miałem pod ręką z wielopoziomowymi zakładkami :P Tak czy siak - dzęki, już poprawiam ;-)

Przyczyna: po zrobieniu spisu niechcący zmieniłem styl 10. rozdziału kasując nagłówek, tuż przed wygenerowaniem PDF. Już poprawione i niedługo zaktualizuję zrzuty ekrany ;-)

_________________
Jestem przeciw piractwu. Tak więc proszę: nie napadajcie na żadne statki!


14 lip 2008 11:05:41
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 12 cze 2010 20:03:43
Posty: 14
eCzytnik: pdf
Post Re: Tworzenie zakładek (bookmarks) w PDF - tutorial
napisze ten post to może się przyda komuś.

na swoim windowsie do pdf używam Foxit readera 3.1 i normalnie jest opcja addbookmarks i wystarczy podkreslic tekst który mam byc w zakładce i to wszystko.


17 cze 2010 12:21:17
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do: