Teraz jest 28 mar 2024 16:30:56




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
Wszystko na RTF 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 06 cze 2011 0:28:07
Posty: 40
Lokalizacja: Kraków
Post Wszystko na RTF
Szukam programu, który umożliwi wklejenie ze schowka dowolnego tekstu, zada raz zapamiętane parametry: Arial/12pkt/wyrównanie do lewej/żadnych atrybutów, obrazków itp. i zapisze z tego RTFa.
Oczywiście nadaje się do tego dowolny edytor tekstowy, np. OpenOffice, ale takie pliki są dwa razy większe od stworzonych np. starym MS Word 2000, który niestety nie zapisze w standardzie unicode i trzeba każdy plik przepuszczać przez RTFUnicode, co jest dodatkową, niewygodną czynnością.

Z drugiej strony nie potrzebuję jakiś skomplikowanych kombajnów, bo zanim poznam ich działanie, zrobię na piechotę, co opisałem.


17 cze 2011 0:55:24
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 27 kwi 2011 22:58:02
Posty: 11
Post Re: Wszystko na RTF
To niedokładnie odpowiedź na Twoje pytanie, ale zainspirowało mnie do pewnego eksperymentu. Zauważyłem, że rtfy zapisywane w Wordzie 2007 "puchną" - bardzo wzrasta rozmiar pliku. Przed chwilą otworzyłem taki plik w WordPadzie i zapisałem (bez żadnej obróbki) pod inna nazwą. Z 1.25 MB zrobiło się 0.75 MB :lol:. Chyba czeka mnie trochę pracy typu otwórz zapisz :-).

_________________
Pozdrawiam :-)
Tomek B.


17 cze 2011 10:48:39
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 06 cze 2011 0:28:07
Posty: 40
Lokalizacja: Kraków
Post Re: Wszystko na RTF
Właśnie rozgryzam epub, bo... rft z OO - 5MB, z Worda2000 - 2,5MB, Pdf - 3,5MB, epub - 0,6MB. Epub można zrobić szybko w OpenOffice z wtyczką, (ważne by dać najmniejszy split, 50kB, znacząco wzrasta szybkość przewijania). Potem hurtowa wymiana pliku CSS zaszytego w powstałych kompilacjach (najłatwiej TotalCommanderem) i mamy książeczki małe, z dowolną czcionką i z polskimi znakami.
Tak więc pytanie nieaktualne.


17 cze 2011 12:01:35
Zobacz profil WWW
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lis 2009 20:20:04
Posty: 1433
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: inkBOOK Onyx
Post Re: Wszystko na RTF
A ja sobie zostawiam RTF-y, tylko zrobiłem batch-owe zipowanie, bo zarówno Onyx BOOX jak i Kindle (z fbKindle na pokładzie) czytają RTF-y spakowane ZIP-em - na prawdę duża oszczędność miejsca :)

RTF 500kB = ZIP ~150kB
RTF 1000kB = ZIP ~300kB
RTF 3000kB = ZIP ~500kB

a ePUB to przecież html-e spakowane ZIP-em ;)
I jego stosuję jeśli książka zawiera jakieś obrazki czy przypisy czy bardziej zaawansowaną strukturę.

_________________
W Obrazek też ;)


17 cze 2011 19:56:53
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 06 cze 2011 0:28:07
Posty: 40
Lokalizacja: Kraków
Post Re: Wszystko na RTF
Ale PSR300 nie czyta zipów, a poza tym pokładowe czcionki albo nie wspierają polskich znaków, albo - z rosyjskim firmware - nie są zbyt estetyczne (polskie znaki mają troszkę inny wygląd od odpowiedników bez ogonków).
Epub z OpenOffice + Writer2epub jest bardzo fajny (choć strukturę ma mocno namieszaną, ale większością szczegółów można się nie przejmować), pozostaje zrobić tylko sprawny arkusz stylów na podmianę i już nie ma żadnych ograniczeń.


17 cze 2011 20:02:39
Zobacz profil WWW
Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lip 2007 19:38:54
Posty: 3266
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: eClicto, iPad, K3 WiFi, K4
Post Re: Wszystko na RTF
Ale skoro już konwertujesz w RTF dalej - to czemu nie zrobić tego w Calibre? Od razu będziesz miał możliwość zaszycia fontów, więc odpadnie Ci jedna czynność. Calibre jest bardzo fajne w takich przypadkach - konfigurujesz raz, potem klikasz, a to się samo robi (i czasem mu to chwilę, niestety, zajmuje).

_________________
Cytuj:
Muad'Dib uczył się prędko, ponieważ najpierw przeszedł szkolenie jak się uczyć. A najpierwszą ze wszystkich otrzymał lekcję podstawowej wiary, że może się nauczyć. Szokuje odkrycie, jak wielu ludzi nie wierzy, że mogą się nauczyć, a o ile więcej uważa, że nauka jest trudna.


18 cze 2011 14:28:54
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 06 cze 2011 0:28:07
Posty: 40
Lokalizacja: Kraków
Post Re: Wszystko na RTF
Mori napisał(a):
Ale skoro już konwertujesz w RTF dalej - to czemu nie zrobić tego w Calibre? Od razu będziesz miał możliwość zaszycia fontów, więc odpadnie Ci jedna czynność. Calibre jest bardzo fajne w takich przypadkach - konfigurujesz raz, potem klikasz, a to się samo robi (i czasem mu to chwilę, niestety, zajmuje).

Rzucę jeszcze okiem na Calibre, ale nie jest mi już potrzebne. OpenOffice (którego i tak używam na co dzień) z writer2epub + wymiana cssa (co w TotalCommanderze zajmuje sekundę) działa dobrze. Zaleta jest taka, że czcionki siedzą osobno, co daje jakąś tam oszczędność przy ograniczonej pamięci czytnika.


18 cze 2011 15:19:28
Zobacz profil WWW
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 maja 2011 13:36:02
Posty: 393
eCzytnik: PRS 950 BooxM92 Kobo: AuraHD+Aura1
Post Re: Wszystko na RTF
Mam problem z konwersja rtf>epub. Pliki pobrane pierwotnie zapisane w rtf są konwertowane poprawnie, natomiast kiedy sam zapisuję plik w OO do rtf, konwersja do epub w Calibre nie działa, wyświetla się tylko okładka.


06 paź 2011 10:43:46
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lis 2009 20:20:04
Posty: 1433
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: inkBOOK Onyx
Post Re: Wszystko na RTF
konrad white napisał(a):
natomiast kiedy sam zapisuję plik w OO do rtf, konwersja do epub w Calibre nie działa, wyświetla się tylko okładka.
Skoro zapisujesz pliki w OO to może spróbuj, zamiast przenosić się do Calibre (długo konwertuje rtf-y), użyć wtyczki do OO pod nazwą: "Writer2epub" - ostatnia wersja jaką uzywam to 1.1.11 - całkiem dobrze sobie radzi z eksportem dokumentów z OO do ePUB :)
I działa szybciej niż Calibre.

_________________
W Obrazek też ;)


06 paź 2011 13:09:56
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron