Teraz jest 28 mar 2024 12:44:44




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
Konwersja z EPUB na KEPUB w Calibre 
Autor Wiadomość
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lis 2014 17:21:22
Posty: 73
eCzytnik: Kindle PW3, Kobo Libra 2
Post Konwersja z EPUB na KEPUB w Calibre
Po kupnie swojego czytnika Kobo długo eksperymentowałem z ustawieniami w Calibre, aby poprawnie skonwertować pliki EPUB do KEPUB. Poniżej zrzuty ekranu z ustawień, może komuś się przydadzą. Usuwają czcionkę wydawcy, zachowując odstępy pomiędzy obrazami a tekstem. Kasują minimalne wartości marginesu, jeśli takowe występują. Ustawienia pochodzą z Calibre 2.49, z wtyczką KePub Output 2.5.3.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jeśli chodzi o dzielenie wyrazów, to myślę, że musicie poszukać słownika dla odpowiedniego języka w formacie oxt lub dic i mieć wtyczkę Hyphenate This! - nie jestem jednak tego pewien. Możliwe, że najnowsza wersja silnika dla plików KEPUB ma już wbudowane reguły dzielenia wyrazów.

Pozostałe karty, których nie ma na zrzutach ekranu, mają ustawienia domyślne.

Jeśli chcecie, żeby poprawnie działało liczenie przeczytanych stron w rozdziale, musicie upewnić się, żeby ilość linii w spisie treści odpowiadała ilości plików html w ebooku (nie dotyczy to pliku cover, ten nie musi być w spisie treści). Aby to zrobić, klikacie prawym przyciskiem myszy na dany ebook i wybieracie Edytuj książkę.

Obrazek

Jeśli liczba ta się nie zgadza (najczęściej plików jest więcej niż kategorii w spisie treści), możecie dodać nowe linie w spisie treści (Narzędzia -> Spis treści -> Edycja spisu treści).

Tam dodajecie nowe wpisy w odpowiednich miejscach, wskazując na odpowiedni plik html. Możecie też usuwać te pliki html, które i tak się nie przydadzą (jak reklamy innych książek wydawcy na końcu). Da się również połączyć dwa lub więcej pliki html w jeden, wklejając treść jednego w odpowiednie miejsce w drugim, jednak jest to bardziej żmudne.

Wiem, że da się to jeszcze zrobić w Sigilu, jednak ja nie używałem tamtej aplikacji - Calibre w zupełności mi wystarcza.

Mam nadzieję, że komuś, kto niedawno kupił Kobo, przydadzą się powyższe wskazówki.


19 sty 2016 23:53:48
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lip 2011 9:46:47
Posty: 283
eCzytnik: KoboT,NST,NGP,K3G, KPW2,KPW3,TolV2
Post Re: Konwersja z EPUB na KEPUB w Calibre
Buhaj47 napisał(a):
Możecie też usuwać te pliki html, które i tak się nie przydadzą (jak reklamy innych książek wydawcy na końcu). Da się również połączyć dwa lub więcej pliki html w jeden, wklejając treść jednego w odpowiednie miejsce w drugim, jednak jest to bardziej żmudne.

Jeśli wystarczy nam zwykłe połączenie treści to mniej żmudne jest zaznaczenie plików do połączenia i wybranie z menu kontekstowego polecenia „Połącz wybrane pliki tekstowe”.
Jeśli chcemy wklejać pomiędzy akapitami to oczywiście trzeba ręcznie.


20 sty 2016 10:03:44
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do: