Teraz jest 28 kwi 2024 11:25:20




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
Kindle Voyage - uszkodzona pamięć 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 09 paź 2012 10:37:33
Posty: 1
Post Kindle Voyage - uszkodzona pamięć
Cześć,
mam czytnik Kindle Voyage z usterką objawiającą się w ten sposób, że stan pamięci dyskowej urządzenia nie jest zapamiętywany po jego restarcie – czyli jeśli wgram nowe książki albo usunę stare, to po restarcie urządzenia te zmiany nie są widoczne.
Między restartami nie jest też pamiętany progres w czytaniu książek.
Urządzenia nie daje się zresetować do stanu fabrycznego – po wybraniu tej opcji uruchamia się po prostu ponownie. Nie działa też wgranie pliku „DO_FACTORY_RESTORE” (pewnie dlatego, że przy restarcie ten plik znika).
Próbowałem nawet sformatować pamięć czytnika z poziomu laptopa, ale to też nie działa – dysk wydaje się pusty do momentu restartu czytnika, po którym znowu widoczna jest jego zawartość sprzed formatu.

Wnioskuję z tego, że uszkodzeniu uległa pamięć flash czytnika. Czy da się to naprawić? Bardzo lubię rozmiary Voyage’a, jego ekran i przyciski, więc nie chciałbym go wymieniać na inny model. Poza tym raczej dbałem o urządzenie, więc poza tą usterką jest w bardzo dobrym stanie i nie chciałbym go wyrzucać.

Google mówi, że to jest usterka pamięci, która czasem występuje i że nie da się jej naprawić, ale zastanawiam się czy nie mógłbym pójść jedną z dwóch dróg:

1. Kupić nowy moduł pamięci flash i podmienić go – otworzyłem czytnik, układ pamięci to SDIN7DP2-4G. Są one dostępne np. na AliExpress. To by oczywiście wymagało trochę lutowania, którego sam nie zrobię, ale mogę to komuś zlecić. Mam tu jednak dwie wątpliwości:
– czy układ musi być tej samej marki i modelu, czy też standard eMMC jest na tyle uniwersalny, że jakikolwiek chip będzie ok?
– czy czytnik się w ogóle uruchomi z wlutowanym nowym pustym chipem pamięci, czy też trzeba by najpierw nagrać na niego jakieś dane bootujące?

2. Kupic używanego Kindle Voyage (najlepiej z uszkodzonym ekranem, żeby był tańszy) i odzyskać z niego całą płytę główną. To powinno być prostsze, bo nie wymagałoby lutowania i pewnie mógłbym to zrobić samodzielnie. Z drugiej strony cały czytnik (nawet uszkodzony) byłby droższy niż sam moduł pamięci, no i dostępność Kindle Voyage nie jest zbyt wysoka.

Bardzo proszę o wszelkie rady i komentarze.


05 cze 2022 9:44:10
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lut 2012 21:52:18
Posty: 96
Lokalizacja: Radom
eCzytnik: Kindle Voyage
Post Re: Kindle Voyage - uszkodzona pamięć
ledres napisał(a):
czy układ musi być tej samej marki i modelu, czy też standard eMMC jest na tyle uniwersalny, że jakikolwiek chip będzie ok?

Może nie jakikolwiek moduł eMMC, ale spokojnie można dopasować zamiennik, nawet o większej pojemności.

ledres napisał(a):
czy czytnik się w ogóle uruchomi z wlutowanym nowym pustym chipem pamięci, czy też trzeba by najpierw nagrać na niego jakieś dane bootujące?

Wcześniej trzeba wgrać uboota i sam system. Raczej nic trudnego w zestawieniu z wylutowaniem starej i wlutowaniem nowej pamięci.

ledres napisał(a):
Kupic używanego Kindle Voyage (najlepiej z uszkodzonym ekranem, żeby był tańszy) i odzyskać z niego całą płytę główną. To powinno być prostsze, bo nie wymagałoby lutowania i pewnie mógłbym to zrobić samodzielnie. Z drugiej strony cały czytnik (nawet uszkodzony) byłby droższy niż sam moduł pamięci, no i dostępność Kindle Voyage nie jest zbyt wysoka.

Dużo prostsza opcja. Sam sprowadzałem płytę z uszkodzonego czytnika z Kanady.


12 cze 2022 8:16:21
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do: