Teraz jest 19 kwi 2024 8:49:23




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Duokan 2013 - spolszczenie 
Autor Wiadomość
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 cze 2011 14:29:58
Posty: 131
eCzytnik: Kindle 3 WiFi
Post Duokan 2013 - spolszczenie
Wpadł mi w ręce Duokan 2013. Po niejakich pierepałach został zainstalowany i mi się spodobał. A ponieważ można go sobie zlokalizować, bo teksty tkwią w pliku tekstowym to postanowiłem wyprodukować wersję polską. Duokan 2012 został spolszczony i plik z tłumaczeniem jest na forum, ale okazało się, że to inne tłumaczenie.
Oryginalny plik jest zrobiony jakoś po chińsku - wpisy się powtarzają, tłumaczenia (na angielski) są różne dla tego samego hasła... Burdel jednym słowem. Ale po uporządkowaniu jakoś dało się to ogarnąć.
Ad rem.
Plik z tłumaczeniem należy pobrać i wrzucić do katalogu DK_System/res/languages - tam, gdzie inne pliki z językami. Potem pozostaje wybrać język polski.

Tłumaczenie wydaje się ok - poza miejscami, gdzie Chińczycy mieli jeden znak, a w polskim to są dwa słowa...
Podejmuję się aktualizować ten plik - przynajmniej tak długo jak będę miał na to czas - wprowadzając zgłaszane w tym wątku poprawki. Jak już doprowadzimy plik do jako-takiego stanu to spróbuję przekonać żółtych kolegów, żeby umieścili go w wersji instalacyjnej.

Polski.txt wersja 0.2 24.05.2013

24.05.2013 - Aktualizacja pliku językowego do wersji 0.2

Bonus:
Domyślną czcionką szeryfową Kindle jest Baskerville. Jest to czcionka komercyjna, ale udało mi się znaleźć jej darmową wersję - LibreBaskerville. Jeśli chcecie, żeby książki wyglądały w DuoKanie wystarczy doinstalować tę czcionkę.

_________________
No rest for the wicked. But there is a little... very little... hope.


Ostatnio edytowano 24 maja 2013 14:58:07 przez koliberek, łącznie edytowano 2 razy



20 maja 2013 20:26:38
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 cze 2011 14:29:58
Posty: 131
eCzytnik: Kindle 3 WiFi
Post Re: Duokan 2013 - spolszczenie
Klawiszologia DuoKana:
Alt + Sym – przejście do ustawień Doukana
Alt + L – spis treści
Alt + F – przejście do strony
Alt + K – wyszukiwanie
Alt + . – okno z zakładkami
Alt + D – dodanie/usunięcie zakładki
Shift + spacja – wspomniany w innym wątku skrót do zrobienia screenshota, pliki są zapisywane w DK_ScreenShots
Spacja – następna strona
Alt + J – ustawienie automatycznej zmiany strony co n sekund
Alt + Aa – wyświetlenie informacji o aktualnie otworzonej książce
Shift + Up - powiększenie czcionki
Shift + Down - zmniejszenie czcionki
Enter - odświeżenie ekranu

_________________
No rest for the wicked. But there is a little... very little... hope.


Ostatnio edytowano 21 maja 2013 19:05:41 przez koliberek, łącznie edytowano 1 raz



21 maja 2013 9:44:59
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 16 lip 2011 14:21:10
Posty: 133
eCzytnik: Kindle 3
Post Re: Duokan 2013 - spolszczenie
Pomysł dobry, ale zamiast trzymać te informacje w poście lepiej przygotować eleganckiego ePuba, który oprócz rzeczonych skrótów klawiszowych mógłby zawierać szereg dodatkowych informacji pełniąc rolę kompendium wiedzy na temat Duokana, coś jak Kindle User Guide.

Co można by było dodatkowo zamieścić?

– opis samego Duokana
– sposób instalacji
– garść screenów prezentujących wygląd
– skróty klawiszowe
– odnośniki do stron o Duokanie (URL forum Doukana, co ciekawsze wątki na mobileread, odnośniki do tego forum etc.)

Żeby nie było, że ten post nic nie wnosi poniżej zamieszczam kilka znanych mi skrótów klawiszowych:
alt + sym – przejście do ustawień Doukana
alt + l – spis treści
alt + f – przejście do strony
alt + k – wyszukiwanie
alt + . – okno z zakładkami
alt + d – dodanie/usunięcie zakładki
shift + spacja – wspomniany w innym wątku skrót do zrobienia screenshota, pliki są zapisywane w DK_ScreenShots
spacja – następna strona
alt + j – ustawienie automatycznej zmiany strony co n sekund
alt + Aa – wyświetlenie informacji o aktualnie otworzonej książce

Część skrótów będzie działała tylko wtedy, gdy otworzymy jakiś plik.

Przy okazji zadam pytanie, czy ktokolwiek wie czy i jaki jest skrót do przejścia do następnego/poprzedniego artykułu? Tej opcji brakuje mi najbardziej w Duokanie (plus kiepski spis treści, napisałem o tym do autorów, może wprowadzą poprawki).


21 maja 2013 17:48:01
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 cze 2011 14:29:58
Posty: 131
eCzytnik: Kindle 3 WiFi
Post Re: Duokan 2013 - spolszczenie
Z ePubem - święta racja, też o tym pomyślałem. Ale żeby zrobić książkę to trzeba mieć z czego :-)
Spróbuję znaleźć chwilkę, żeby pozbierać materiały i zrobić z nich jakąś całość, ale obiecać nie mogę.
Skróty wrzuciłem do posta powyżej, dodałem parę przydatnych, wygrzebanych na jakimś ichnim forum.
Jak ktoś zna jeszcze jakieś to chętnie je dorzucę do kompletu.

_________________
No rest for the wicked. But there is a little... very little... hope.


21 maja 2013 19:08:31
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 01 kwi 2011 12:15:23
Posty: 30
eCzytnik: Kindle 3 3G
Post Re: Duokan 2013 - spolszczenie
Wyjeżdżam na objazdowe wakacje. Pomyślałem o tym, że kindelek posłuży mi za przewodnik i magazyn map.
Jeśli chodzi o mapy na oryginalnym sofcie (K3 wersja firmware 3.4) próbowałem pdfy i jpgi. W sumie tośrednio oba formaty sie sprawdzają. Postanowiłem, więc wypróbować Duokan.
Oglądanie map w formacie pdf - średnio, bo (chyba) nie ma opcji powiększania - można co najwyżej podzielić stronę pdf na cztery co przy bardziej szczegółowych mapach się nie udaje.
Pytanie jak oglądać jpgi? Wrzuciłem do folderu pictures na roocie Kindla, wrzuciłem do folderu DK_documents - i nic jpgó nie widać. Próbowałem szukać informacji w internecie - bez skutku.

Druga sprawa - jak zarządzać folderami/kolekcjami na Duokanie - załóżmy, że wysyłam sobie książkę, zostaje on wrzucony do folderu/kolekcji ze słowem "push" w nazwie (nie pamiętam dokładnie nazw folderów - nie mam Kindla przy sobie), chcę sobie dodać tę książkę do kolekcji/folderu "książki". Jak, czy da się w ogóle? Szukałem, takiej opcji na Duokanie i nie znalazłem.


23 maja 2013 11:06:37
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 cze 2011 14:29:58
Posty: 131
eCzytnik: Kindle 3 WiFi
Post Re: Duokan 2013 - spolszczenie
Co do jpg - spakuj pliki graficzne zip'em - zostanie on potraktowany jak książka, a każdy rysunek jak strona w książce. Ale przeglądanie też jest kiepskie :-(

Co do zarządzania - w katalogu documents (tym samym, co w oryginalnym systemie) możesz mieć całą strukturę podkatalogów. Duokan pokaże Ci je jako "kolekcje" z "podkolekcjami". Z poziomu Duokana nie da się stworzyć foldera, można go za to usunąć :-) Tak więc strukturę tworzymy sobie korzystając z USB. BTW jest to jedyny sposób, żeby foldery zawierały polskie znaki...
Jeśli wysyłasz książkę mailem to ląduje ona w katalogu... DK_news. To przecież oczywiste, nie domyśliłeś się? :D Ja przez dłuższy moment byłem przekonany, że poczta po prostu nie działa, bo nie wiedziałem gdzie znaleźć przesłane książki...
Odebraną książkę możesz przenieść do dowolnego innego folderu, ale nie z poziomu Duokana. Tu trzeba zaprząc komputer i USB.

_________________
No rest for the wicked. But there is a little... very little... hope.


23 maja 2013 16:52:03
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 04 cze 2011 10:52:37
Posty: 2633
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: Kindle PocketBook Kobo Tolino
Post Re: Duokan 2013 - spolszczenie
Podczas konwersji zdjęć do "wygaszacza ekranu" trenowałem różne zakresy wyświetlania szarości i różne metody redukcji kolorów. Czasami dawało to zauważalnie lepsze efekty na kindelku. Jeśli tego nie testowałeś, to może zamiana w komputerze na wersje szaro-białe pozwoli zoptymalizować czytelność?

_________________
Pozdrawiam
Cyfranek
http://cyfranek.booklikes.com | https://www.facebook.com/cyfranekblog


23 maja 2013 16:59:26
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 01 kwi 2011 12:15:23
Posty: 30
eCzytnik: Kindle 3 3G
Post Re: Duokan 2013 - spolszczenie
koliberek napisał(a):
Co do jpg - spakuj pliki graficzne zip'em - zostanie on potraktowany jak książka, a każdy rysunek jak strona w książce. Ale przeglądanie też jest kiepskie :-(


Aaa, czyli wartości dodanej nie ma żadnej. Odpuszczę sobie. Poza tym być może przyda mi się w drodze 3G.

koliberek napisał(a):
Co do zarządzania - w katalogu documents (tym samym, co w oryginalnym systemie) możesz mieć całą strukturę podkatalogów. Duokan pokaże Ci je jako "kolekcje" z "podkolekcjami". Z poziomu Duokana nie da się stworzyć foldera, można go za to usunąć :-) Tak więc strukturę tworzymy sobie korzystając z USB. BTW jest to jedyny sposób, żeby foldery zawierały polskie znaki...


A tutaj to także - jak dla mnie - nie poręcznie. Nie leży mi grzebanie w katalogach z poziomu PC.

koliberek napisał(a):
Jeśli wysyłasz książkę mailem to ląduje ona w katalogu... DK_news. To przecież oczywiste, nie domyśliłeś się? :D Ja przez dłuższy moment byłem przekonany, że poczta po prostu nie działa, bo nie wiedziałem gdzie znaleźć przesłane książki...
Odebraną książkę możesz przenieść do dowolnego innego folderu, ale nie z poziomu Duokana. Tu trzeba zaprząc komputer i USB.


Tak, tak, widziałem, że książki idą do DK_news. A na stronie głónej Duokana folder nazywa się "coś_tam_push". Mi zależałoby by z poziomu Duokana przenieść je gdzie indziej. Ale jak się nie da to się nie da. Zapewne kiedyś jeśli będzie roziwjany.

W każdym razie serdeczne dzięki za odpowiedź - wiem na czym stoję. :-)


23 maja 2013 17:12:48
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 cze 2011 14:29:58
Posty: 131
eCzytnik: Kindle 3 WiFi
Post Re: Duokan 2013 - spolszczenie
Marcoz napisał(a):
A tutaj to także - jak dla mnie - nie poręcznie. Nie leży mi grzebanie w katalogach z poziomu PC.

Duokan ma wbudowany serwer FTP. Właśnie go testowałem - działa. Możesz sobie w ten sposób grzebać w Kundlu nawet telefonem jeśli oba podłączysz do tej samej sieci i masz klienta ftp na telefonie. Nie radzę wystawiać Kindla w Internecie - serwer FTP nie jest w żaden sposób zabezpieczony.
Dokładniejszy opis wkrótce, pracuję nad tym.

_________________
No rest for the wicked. But there is a little... very little... hope.


24 maja 2013 11:51:54
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 09 paź 2011 21:34:30
Posty: 4
Post Re: Duokan 2013 - spolszczenie
Orientuje się ktoś czy da się utrzymać dwie niezależne biblioteki - tj. 1 w oryginalnym sofcie Kindla, a 2 w Duokanie? Te z org softa widoczne są w douknanie, ale nieuporządkowane, jak umieszczę pliki w folderze DK_Documents to książki / katalogi się powtarzają.


24 maja 2013 12:39:44
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 cze 2011 14:29:58
Posty: 131
eCzytnik: Kindle 3 WiFi
Post Re: Duokan 2013 - spolszczenie
Żeby się nie powtarzały - umieść je w documents.
A żeby mieć dwie biblioteki możesz zastosować taką sztuczkę:
Kindle nie czyta ePbów, a Duoka azw. Te książki, które chcesz mieć w oryginalnym systemie trzymaj w azw, a te, które chcesz widzieć Duoaknie - w ePubach. Będziesz miał dwie oddzielne biblioteki niezależnie od tego gdzie umieścisz książki :-)

_________________
No rest for the wicked. But there is a little... very little... hope.


24 maja 2013 14:40:53
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 30 mar 2013 11:24:55
Posty: 4
eCzytnik: Paperwhite
Post Re: Duokan 2013 - spolszczenie
wgrałem najnowszą wersję i nie mam polskich liter w menu.


05 cze 2013 7:04:36
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 cze 2011 14:29:58
Posty: 131
eCzytnik: Kindle 3 WiFi
Post Re: Duokan 2013 - spolszczenie
Tylko w menu? One są kodowane wszędzie tak samo. Jak ich nie ma to nie powinno ich być nigdzie, a jak są to muszą być i w menu. Sprawdziłem kodowanie pliku - jest UTF-8, tak jak być powinno.

_________________
No rest for the wicked. But there is a little... very little... hope.


05 cze 2013 16:44:29
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 30 mar 2013 11:24:55
Posty: 4
eCzytnik: Paperwhite
Post Re: Duokan 2013 - spolszczenie
hmm ciekawe sprawdzę jeszcze raz bo obecnie odinstalowałem.


06 cze 2013 11:01:01
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 cze 2011 14:29:58
Posty: 131
eCzytnik: Kindle 3 WiFi
Post Re: Duokan 2013 - spolszczenie
Właśnie spojrzałem na Twój profil. Paperwhite... Szczerze zazdroszczę, przyznaję się bez bicia. Ale może tu jest problem? Nie dane mi było przetestować spolszczenia na niczym poza K3. Jak dojdziesz do jakichś wniosków to daj znać. Jeśli się nie da uzyskać polskich krzaczków na Paperwhite to przynajmniej napiszemy to na forum - niech się ludzie nie denerwują...

_________________
No rest for the wicked. But there is a little... very little... hope.


06 cze 2013 15:10:26
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do: