Teraz jest 19 kwi 2024 0:09:47




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
EPUB na Kundelku dla słabszych. 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 13 mar 2011 18:30:12
Posty: 30
Lokalizacja: Dobroń
eCzytnik: kindle 3 WiFi, Kindle Paperwhite II
Post EPUB na Kundelku dla słabszych.
Mam Kindle 3 WiFi i jedyne co mi przeszkadza to wizualna strona książek. Każdą obrabiam jako .rtf (justowanie i te rzeczy) i dopiero na cacy obrobiony plik konwertuję do .mobi. Większe schody są z plikami .pdf. Te konwertuję do rtf i dopiero po obrobieniu do .mobi. Ale choćbym nie wiem co robił, to plik jako .epub wygląda ładniej (kumpel ma iriver'a). Noszę się z zamiarem kupienia kolejnego czytnika i nie byłoby tematu jeśli chodzi o to jaki czytnik, gdyby nie te nieszczęsne epuby, których normalnie na kindlu nie poczytam.
I tym sposobem dochodzimy do meritum. Wiem, że można trochę pokombinować oprogramowaniem, przeczytałem co mogłem na forum i wniosek nasuwa się jeden. To że nie jestem żadnym asem jeśli idzie o informatykę, to wiem. Ale piszący powinni wziąć pod uwagę, że czyta ich też przeciętny Kowalski po 40-ce i dla niego nie wszystko jest tak oczywiste.
Może ktoś się zlituje i zrobi poradnik "step by step" najlepiej z linkami do programów i plików (nie będę już taki i zdjęcia odpuszczę).
Czekam z utęsknieniem na jakiegoś litościwego/litościwą.


24 sty 2013 23:38:08
Zobacz profil
Post Re: EPUB na Kundelku dla słabszych.
A możesz napisać konkretnie, co Ci się nie podoba w mobi a podoba w epubach?


25 sty 2013 2:13:16
Użytkownik

Dołączył(a): 13 mar 2011 18:30:12
Posty: 30
Lokalizacja: Dobroń
eCzytnik: kindle 3 WiFi, Kindle Paperwhite II
Post Re: EPUB na Kundelku dla słabszych.
Wszyscy mówią, że mam nerwicę natręctw, ale justowanie w mobi pozostawia wiele do życzenia. A ja bym chciał pięknie wyjustowany tekst. Fobia taka i nic na to nie poradzę.


25 sty 2013 8:55:41
Zobacz profil
SwiatCzytnikow.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 sie 2010 11:00:21
Posty: 1873
eCzytnik: kindle, onyx, nook, kobo, pb, ipad
Post Re: EPUB na Kundelku dla słabszych.
Co to znaczy że EPUB wygląda ładniej? Iriver ma przy justowaniu podział wyrazów? Bo jeśli tak, to faktycznie wygląda ładniej od Kindle.

_________________
http://swiatczytnikow.pl (dawniej: Świat Kindle)
http://ebooki.swiatczytnikow.pl - (prawie) wszystkie polskie e-booki w jednym miejscu, czyli porównywarka ofert księgarni.


25 sty 2013 9:16:34
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 13 mar 2011 18:30:12
Posty: 30
Lokalizacja: Dobroń
eCzytnik: kindle 3 WiFi, Kindle Paperwhite II
Post Re: EPUB na Kundelku dla słabszych.
Chodzi raczej o to
Obrazek
Wiem, to nie ten Kindle, ale chodzi mi właśnie o to, że w epubie z niedociągniętych linijkach zwiększono by przerwy między wyrazami, tak jak w rtf-ie np.


25 sty 2013 10:22:37
Zobacz profil
Post Re: EPUB na Kundelku dla słabszych.
Astes napisał(a):
Wszyscy mówią, że mam nerwicę natręctw, ale justowanie w mobi pozostawia wiele do życzenia. A ja bym chciał pięknie wyjustowany tekst. Fobia taka i nic na to nie poradzę.


Tylko, że justowanie jest zależne od dzielenia wyrazów - jeśli nie są one dzielone, to algorytm programu zwiększa lub zmniejsza odstępy między wyrazami - przez to powstają "dziury" w tekście.
Wszystko zależy od tego jak algorytmy programu czytającego radzą sobie z interpretacją tekstu, wydaje mi się, że sam format pliku niewiele tu zmienia, bo to jest format tekstu dynamicznego, dostosowującego się do ustawień użytkownika programu.
W moim onyxie też mi przeszkadzało justowanie, ale zastosowałam skrypt dzielenia wyrazów i jest o niebo lepiej.


25 sty 2013 13:07:23
Użytkownik

Dołączył(a): 13 mar 2011 18:30:12
Posty: 30
Lokalizacja: Dobroń
eCzytnik: kindle 3 WiFi, Kindle Paperwhite II
Post Re: EPUB na Kundelku dla słabszych.
Mogę oczywiście się mylić, ale nie zależy to raczej od dzielenia wyrazów. Zrobiłem u kumpla eksperyment. Miałem rtf i zrobilem z niego mobi i epub. No i porównałem wyniki na iriver story HD i mój kundelek i chodzi mniej więcej o to, że u mnie to wyglądało tak:
Obrazek
a u niego było super justowanie.
Wszyscy na około mówią, że się czepiam, ale ja tak chcę. Jeśli można to zrobić to chciałbym wiedzieć jak.


25 sty 2013 17:43:34
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 kwi 2012 22:16:03
Posty: 35
eCzytnik: Kindle Classic
Post Re: EPUB na Kundelku dla słabszych.
Rozumiem że to co chcesz osiągnąć, to żeby każde ostatnie słowo w linijce było dociągnięte do prawej krawędzi ekranu? Mimo tego, że tworzą się tym nieregularne, raz ogrooomne, raz mniejsze przerwy między słowami - dziury? Obawiam się, że jest to do uzyskania tylko w jeden sposób - generacja tego 6" pdfa który akurat się dopasuje do ekranu naszego czytnika. Coś takiego: http://swiatczytnikow.pl/jak-szybko-prz ... -w-latexu/

To nie jest wina tego, czy książka jest w epubie, czy w mobi - to jest kwestia sposobu czy algorytmu wyświetlania tekstu, kiedy jest wyjustowany. W Kindle'u jest ustawiona jakaś maksymalna granica dla odstępu między słowami, przez co justowanie w kilku linijkach łamie się.. Duże odstępy źle wpływają na rytm czytania.. Więc w tym wypadku uważam że jest to bardziej zaleta niż wada. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem byłoby dzielenie wyrazów, co umożliwia uzyskanie w miarę stałego odstępu pomiędzy wyrazami.


25 sty 2013 18:19:25
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 13 mar 2011 18:30:12
Posty: 30
Lokalizacja: Dobroń
eCzytnik: kindle 3 WiFi, Kindle Paperwhite II
Post Re: EPUB na Kundelku dla słabszych.
A można to dzielenie wyrazów jakoś prosto zrobić w kindlu?


25 sty 2013 22:58:07
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 kwi 2012 22:16:03
Posty: 35
eCzytnik: Kindle Classic
Post Re: EPUB na Kundelku dla słabszych.
MS Word też ma opcję dzielenia wyrazów... Więc może dałoby się jakoś łatwo otworzyć ebooka w Wordzie, ustawić rozmiar strony, dzielenie wyrazów, stąd już szybka droga do zapisu w pdfie...

No na Kindle'u w sposób automatyczny się tego ustawić nie da.


26 sty 2013 21:10:33
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 21 kwi 2012 15:24:10
Posty: 41
eCzytnik: Kindle Paperwhite 2
Post Re: Odp: EPUB na Kundelku dla słabszych.
Mam Toucha, najnowszy firmware + JBpatch. Dopiero wtedy jest dostepne lamanie wyrazow oraz opcja zmiany marginesow. Na Kindle 3 tez musi byc podobny program.
A ja do tworzenia epubow uzywam program Sigil. Latwy I przyjemny. Nastepnie konwertuje epuby do mobi programem KindleGen do pobrania na stronie Amazonu.

Wysyłane z mojego Grand X In za pomocą Tapatalk 2


27 sty 2013 20:35:25
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 13 mar 2011 18:30:12
Posty: 30
Lokalizacja: Dobroń
eCzytnik: kindle 3 WiFi, Kindle Paperwhite II
Post Re: EPUB na Kundelku dla słabszych.
Popróbowałem z pdf-em. Ustawiłem wielkość strony i czcionki i jak dla mnie gitara. Trochę więcej z tym roboty i nie można zmieniać na kindlu wielkości czcionek, ale efekt jest o'k.
No i robię to na piechotę w LibreOffice. Dzięki ellox.


29 sty 2013 15:20:54
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 21 kwi 2012 15:24:10
Posty: 41
eCzytnik: Kindle Paperwhite 2
Post Re: Odp: EPUB na Kundelku dla słabszych.
Astes napisał(a):
Popróbowałem z pdf-em. Ustawiłem wielkość strony i czcionki i jak dla mnie gitara. Trochę więcej z tym roboty i nie można zmieniać na kindlu wielkości czcionek, ale efekt jest o'k.
No i robię to na piechotę w LibreOffice. Dzięki ellox.

Ewentualnie sprobuj zapoznac sie z programem k2pdfopt. Przerabia pdf na postac przyjazna kindlowi. Tu jest wersja z gui http://www.adrianzandberg.pl/reflower/

Wysyłane z mojego Grand X In za pomocą Tapatalk 2


29 sty 2013 16:09:03
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 sty 2013 17:15:56
Posty: 24
Post Re: EPUB na Kundelku dla słabszych.
Przepraszam, ale dzielenie wyrazów w mobi jest wykonalne? Tak jak w epub? wstawiamy miękki podział czy jak to się zwie w żargonie typografów?
W epub piszemy po prostu znaczek html-owy, ale nie testowałem jeszcze tego w mobi.


28 lut 2013 12:41:13
Zobacz profil
Admin

Dołączył(a): 13 cze 2008 14:47:02
Posty: 2835
Lokalizacja: Gdańsk
eCzytnik: kindle
Post Re: EPUB na Kundelku dla słabszych.
Z tego co wiem w mobi nie ma dzielenia i czytniki kindle tego nie potrafią.

W epub jest to zależne od czytnika. FBreader już od jakichś 2 lat poprawnie dzieli polskie wyrazy, nawet jeśli w pliku nie ma znaków podziału.

_________________
Zgred - Rafał Ziemkiewicz napisał(a):
Dziś trzeba pisać o mieczach, czarach, toporach i wojowniczkach w blaszanych bikini, wszystko inne to już jest nisza w niszy. Albo o nastoletnich wampirach.
Porównywarka cen ebooków


28 lut 2013 15:07:57
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron