Teraz jest 28 mar 2024 20:08:28




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Cool Reader vs FBReader w Onyx Boox 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 28 paź 2011 8:55:16
Posty: 13
eCzytnik: Onyx BOOX X61S
Post Cool Reader vs FBReader w Onyx Boox
No to po półrocznym cieszeniu się czytaniem na moim X61S postanowiłem poeksperymentować i wybrałem do czytania epubów Cool Readera zamiast dotychczasowego FB Readera. Nowszy i miał być lepszy.
Nie jest.
Jakoś inaczej formatuje tekst ale nie to jest wadą - można się przyzwyczaić. Niestety nie umieszcza w etykiecie książki w widoku rozszerzonym ile stron jest przeczytanych. Jest informacja, że książka nie była czytana. Na szczęście przy otwarciu pokazuje się właściwe miejsce skończenia lektury.
Ponadto czytanej książki nie umieszcza w folderze ostatnio czytane, trzeba docierać do niej przez Bibliotekę.
Nie podoba mi się to i wracam do FB Readera.
Ciekawe czy Wy też macie takie doświadczenia z nowym programem?


04 sty 2012 12:15:09
Zobacz profil
Post Re: Cool Reader vs FBReader w Onyx Boox
Wydzieliłem ten post wyżej z poprzedniego tematu, bo to ciekawy i szeroki dział i dotyczy wszystkich modeli Onyx Boox - zadałeś dobre pytanie, już spieszę z wyjaśnieniem.

Cool Reader jest dość nową aplikacją w naszych czytnikach. Nie jest jeszcze w pełni wbudowana w system czytnika - stąd różne braki (czytana pozycja nie pojawia się w "ostatnio czytanych").
W nowych wersjach oprogramowania można go ustawić jako "Preferowana Aplikacja" dla formatów: ePUB, FB2, CHM.
Lepiej interpretuje format ePub (niż FBReader), zwłaszcza gdy struktura wewnętrzna pliku jest zagnieżdżona w podkatalogach. W nowej wersji oprogramowania ma dostępne dodatkowe zaawansowane opcje (informacje o pliku, ustawienia marginesów, dwie kolumny czy linię statusu z tytułem czytanej książki).
Również lepiej (pełniej) interpretuje format FB2 u nas mało znany.
Ustawiony na odczytywanie formatu FB2 czyta również pliki ZIP, a w nich FB2, TXT, HTML czy RTF - w tych ostatnich radzi sobie z przypisami i wyświetla ilustracje.

FBReader ma swoje niezaprzeczalne atuty. Na przykład czytanie tekstów w językach, które używają pisma od prawej do lewej. Obsługuje poprawnie wiele formatów.
Do FBReader-a są dostępne bardzo dobre reguły dzielenia wyrazów po polsku.

Po prostu trzeba popraktykować i wybrać odpowiednią aplikację do czytania konkretnego pliku.

Piszcie, jeśli macie uwagi i porównania działania tych aplikacji.


16 sty 2012 14:16:36
Użytkownik

Dołączył(a): 21 sie 2008 14:20:50
Posty: 131
eCzytnik: Boox X61S
Post Re: Cool Reader vs FBReader w Onyx Boox
Ja bardzo sobie chwalę FBReadera, po wgraniu poprawek z wątku o formatowaniu tekstu - pliki txt wyglądają ślicznie i czytelnie. CoolReadera włączyłem na chwilkę, ale kilkukrotnie dłużej się ładuje na moim X61S - chyba ze 3 obroty "zegarka", w porównaniu do może jednego dla pozostałych aplikacji (FB i Adobe). Jakiś plusów podczas testowania nie zauważyłem, więc wróciłem szybko do FBReadera.


16 sty 2012 15:36:21
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 07 lis 2011 23:44:02
Posty: 64
eCzytnik: Kindle 4 Touch, Kindle Paperwhite 4
Post Re: x61s przestał działać, nic nie pomaga. Pilna pomoc potrz
Proszę tego nie odbierać jako czepianie się, ale co tak naprawdę dało wprowadzenie Cool Readera? Czy wspiera on jakiś nowy format, z którymi nie radziły sobie obie dotychczasowe aplikacje? Chyba nie, więc może lepiej byłoby zadbać o stabilność tego co jest już dobre.

[Przeniesione z innego wątku. Robert]


27 mar 2012 14:06:49
Zobacz profil
Post Re: x61s przestał działać, nic nie pomaga. Pilna pomoc potrz
emindflow napisał(a):
co tak naprawdę dało wprowadzenie Cool Readera?
FBreader, który obsługuje większość formatów w naszych czytnikach nie jest doskonały i w dodatku w starej wersji 0.10.3.
Nie dowiedzieliśmy się, czym kierował się producent wprowadzając nową aplikację zamiast zaktualizować obecną. Może autor FBReader-a nie był zainteresowany... obecnie skupia się na wersji dla Androida. Może wsparcie ze strony rosyjskiego dystrybutora dla Cool Reader-a... (to tylko moje osobiste, nieoficjalne gdybania).

Cool Reader w pełni obsługuje nie znany u nas format FB2 (za to najpopularniejszy w Rosji), FBReader obsługuje ten format fragmentarycznie.
Cool Reader lepiej obsługuje format ePUB, FBReader nie radzi sobie dobrze z "zagnieżdżoną" strukturą plików ePUB, w efekcie nie wyświetla w takich plikach ilustracji i ignoruje większość styli.
Cool Reader lepiej obsługuje format RTF, FBReader ma "podstawowe" wsparcie dla RTF - nie obsługuje ilustracji i obcina dokument po natrafieniu na niektóre rodzaje przypisów.
Cool Reader pozwala na robienie adnotacji (Citation), tak jak w Adobe Readerze, ale w większej ilości formatów, z możliwością eksportu pliku do komputera. FBReader pozwala robić tylko zakładki w tekście.

Teraz w drugą stronę:
FBReader odczytuje format MOBI/PRC nieobsługiwany przez Cool Reader.
FBReader obsługuje dobrze pismo odwrotne czyli od prawej do lewej (hebrajski, arabski) - Cool Reader robi to źle albo wcale.
FBReader umożliwia "ręczne" wybranie strony kodowej dla liter narodowych i obsługuje ich więcej niż Cool Reader, którego automatyczne rozpoznawanie nie jest 100% skuteczne.


27 mar 2012 17:21:49
Użytkownik

Dołączył(a): 07 lis 2011 23:44:02
Posty: 64
eCzytnik: Kindle 4 Touch, Kindle Paperwhite 4
Post Re: Cool Reader vs FBReader w Onyx Boox
Dziękuję za wyczerpującą informację.
A moje przywiązanie do FBReadera tłumaczy fakt, że większość posiadanych przeze mnie książek jest w formatach mobi, prc i rtf :)


27 mar 2012 19:19:09
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 21 wrz 2012 19:13:14
Posty: 6
eCzytnik: Onyx Boox x61E
Post Re: Cool Reader vs FBReader w Onyx Boox
Robert ArtaTech napisał(a):
Piszcie, jeśli macie uwagi i porównania działania tych aplikacji.


Właśnie porównywałem wszystkie trzy aplikacje umożliwiające czytanie plików epub w najnowszym firmware dla x61e. Oto co mi wyszło:
- Przeglądarka PDF:
> Ładnie renderuje mi pliki
> Ma dobry spis treści
> Brak opcji słownika
> Brak możliwości ustawiania interlinii czy (co najgorsze) marginesów.

- FBreader:
> Trochę kiepsko radzi sobie z renderowaniem bardziej skomplikowanych książek (bez tragedii ale oba pozostałe robią to po prostu lepiej)
> Ma dobry spis treści
> Działa w nim słownik
> Ma możliwości definiowania interlinii i marginesów

- Cool Reader:
> Renderuje tak ładnie jak przeglądarka PDF
> Ma możliwość zmiany marginesów i interlinii
> Jest opcja użycia słownika ale na moim czytniku nie da się wybrać wyrazu do przetłumaczenia przez co jest to zupełnie nie użyteczne (w fbreaderze to działa). Swoją drogą gdzie zgłaszać takie bugi?
> Podobny bug jest w wyszukiwaniu - otwiera się klawiatura ekranowa ale nie działają strzałki przez co nie mogę się poruszać po niej i wpisywać tekstu; działa tylko klawisz powrotu;
> Menu zaawansowane nie jest spolszczone
> Ma problem w spisie treści - wyświetla tylko dwa pierwsze poziomy. To dla mnie problem bo utrudnia mi to szukanie.

Teraz pytanie - czy jest możliwość żeby to komuś zgłosić i mieć nadzieję na poprawę? Wydaje mi się, że szczególnie problemy w Cool Readerze powinien być łatwy do usunięcia (np wygląda na to, że kwestię z ograniczeniem do dwóch poziomów w spisie treści da się załatwić dodając 8 linijek kodu do funkcji OnyxMainWindow::showTableOfContents). Czy w ogóle można się spodziewać jeszcze aktualizacji do mojego modelu?

P.S. Przepraszam za odgrzewanie starego kotleta.


21 wrz 2012 21:10:19
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 11 gru 2011 19:33:43
Posty: 893
eCzytnik: Kindle Classic InkBOOK Classic 2
Post Re: Cool Reader vs FBReader w Onyx Boox
Generalnie Onyx jest głównie z myślą o Rosji i krajach byłego Związku Radzieckiego pozostających poza UE.

_________________
Recenzje e-czytników PocketBook Touch HD 3 - recenzja czytnika InkBOOK LUMOS - recenzja czytnika


Ostatnio edytowano 22 wrz 2012 16:33:06 przez Alcek, łącznie edytowano 1 raz



21 wrz 2012 21:35:20
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 21 wrz 2012 19:13:14
Posty: 6
eCzytnik: Onyx Boox x61E
Post Re: Cool Reader vs FBReader w Onyx Boox
Nie rozumiem powiązania rynku docelowego z problemami, o których napisałem. Jak to się ma do mojego posta?


21 wrz 2012 21:40:19
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 11 gru 2011 19:33:43
Posty: 893
eCzytnik: Kindle Classic InkBOOK Classic 2
Post Re: Cool Reader vs FBReader w Onyx Boox
Błędy można zgłaszać do Artatechu, a post był odnosił się do wcześniejszych wypowiedzi.

_________________
Recenzje e-czytników PocketBook Touch HD 3 - recenzja czytnika InkBOOK LUMOS - recenzja czytnika


21 wrz 2012 22:10:48
Zobacz profil WWW
Post Re: Cool Reader vs FBReader w Onyx Boox
Alcek napisał(a):
Generalnie Onyx jest głównie z myślą o Rosji i krajach byłego związku radzieckiego pozostających poza UE.
Nie jest to prawdą. Zyskał duże powodzenie w tych rejonach dzięki dobrej obsłudze formatu FB2 (i FB2.ZIP) który jest bardzo popularny na wschód od nas, dzięki ogromnym możliwościom reprezentacji książki w postaci cyfrowej. Format FB2 (Fiction Book) nie zyskał popularności na zachodzie przez brak obsługi zabezpieczeń DRM. Ale to już chyba przeszłość.

kadamski napisał(a):
- Przeglądarka PDF:
(...) > Brak opcji słownika
W przeglądarce PDF (Adobe Reader Mobile) jest obsługa słowników. Działa trochę inaczej niż w pozostałych aplikacjach - słowo trzeba zaznaczyć (zakreślić) i nie wystarczy podwójne "puknięcie" w słowo. W czytnikach (boox) w których nie ma obsługi dotyku, trzeba uruchomić słownik poprzez Menu -> Narzędzia -> Wyszukaj w słowniku". Następnie, po uruchomieniu okna słownika, trzeba przejść kursorem w lewo (lupa = wyszukaj słowo), nacisnąć "OK". W tym trybie można (wędrując kursorem) wskazywać słowa do tłumaczenia - "OK" zatwierdza.

kadamski napisał(a):
- Cool Reader:
> Jest opcja użycia słownika ale na moim czytniku nie da się wybrać wyrazu do przetłumaczenia przez co jest to zupełnie nie użyteczne (w fbreaderze to działa). Swoją drogą gdzie zgłaszać takie bugi?
> Podobny bug jest w wyszukiwaniu - otwiera się klawiatura ekranowa ale nie działają strzałki przez co nie mogę się poruszać po niej i wpisywać tekstu; działa tylko klawisz powrotu;
> Menu zaawansowane nie jest spolszczone
Zacznę od końca - menu jest spolszczone. Trzeba zaktualizować oprogramowanie do najnowszego 1.7 20120514 (ważny kod daty, nie tylko numer wersji) z naszej strony.
W programie Cool Reader niestety w modelach X61S/E, w obu funkcjach (szukanie i słownik) kursor "nie wychodzi" z klawiatury. To jest błąd, którego jak dotychczas producent nie poprawił.

Cool Reader jest osobną aplikacją uruchamianą w systemie i jeśli nawet producent nie zrobi aktualizacji, to można coś z nią zrobić (kody źródłowe są dostępne). Szczególnie aktywne pod tym względem są rosyjskie fora.
Na stronie www.onyx-boox.ru/soft oprócz programów (edytor, html reader i in.) jest nawet całe SDK dla tej rodziny booxów (X61S=X61E=A61S), opartych ma procesorze Marvell.


22 wrz 2012 17:01:49
Użytkownik

Dołączył(a): 21 wrz 2012 19:13:14
Posty: 6
eCzytnik: Onyx Boox x61E
Post Re: Cool Reader vs FBReader w Onyx Boox
Robert ArtaTech napisał(a):
W przeglądarce PDF (Adobe Reader Mobile) jest obsługa słowników. [...], trzeba uruchomić słownik poprzez Menu -> Narzędzia -> Wyszukaj w słowniku". [...]


Rzeczywiście jest, nie znalazłem jej za pewne dlatego, że jest w innym miejscu. Straszne niedopatrzenie z mojej strony. Czyli jedynym minusem tej przeglądarki jest brak możliwości wpływania na wygląd wyświetlanej książki (poza drobnym bugiem odnośnie cache, na który dodatkowo dziś trafiłem). Nie rozumiem czemu Ci wydawcy tak się upierają przy tych marginesach:/ Dziękuję za naprowadzenie mnie.

Robert ArtaTech napisał(a):
Zacznę od końca - menu jest spolszczone.

Jest spolszczone ale nie w 100%. Jak się wejdzie w zaawansowane/ustawienia to to okno nie jest spolszczone. Jak już wspomniałem, mam najnowszą wersję oprogramowania. Oczywiście nie jest to jakimś dużym problemem - po prostu powoduje to, że program stwarza pozór niedopracowanego. Może zresztą nie do końca bezpodstawnie (zważywszy na te jego bugi). Do tej pory zresztą nie wiem czym różnią się w nim zakładki od adnotacji :)

Robert ArtaTech napisał(a):
W programie Cool Reader niestety w modelach X61S/E, w obu funkcjach (szukanie i słownik) kursor "nie wychodzi" z klawiatury. To jest błąd, którego jak dotychczas producent nie poprawił.

A czy są jakieś informacje na temat tego, że ogóle nad tym pracuje? Mogę oficjalnie zgłosić buga przez serwis, jeśli to coś pomoże. Jakie jest powiązanie ArtaTech.pl z producentem? Czy macie jakikolwiek wpływ na usuwanie bugów w sofcie?

Robert ArtaTech napisał(a):
Cool Reader jest osobną aplikacją uruchamianą w systemie i jeśli nawet producent nie zrobi aktualizacji, to można coś z nią zrobić (kody źródłowe są dostępne). Szczególnie aktywne pod tym względem są rosyjskie fora.
Na stronie www.onyx-boox.ru/soft oprócz programów (edytor, html reader i in.) jest nawet całe SDK dla tej rodziny booxów (X61S=X61E=A61S), opartych ma procesorze Marvell.


SDK sam sobie już zbudowałem. Mogę budować jakieś aplikacje. Ale jak jest z kwestią gwarancji w momencie kiedy będę je uruchamiał?
Poprawiłem nawet Coolreadera tak żeby wyświetlał mi spis treści tak jak chcę. Na pewno się kompiluje i jestem przekonany, że będzie działać. Pozostałych błędów nie ruszałem bo bez wgrywania i testowania na sprzęcie nie jestem w stanie tego zdiagnozować. Tylko żeby używać poprawionej wersji to musiałbym nadpisać systemową binarkę cr3. Co wtedy z gwarancją?

Nie mogę tylko znaleźć źródeł kernela a w sumie zgodnie z GPL powinny być wystawione. Można je skądś pobrać? Te na githubie producenta są do innych modeli.


22 wrz 2012 22:55:56
Zobacz profil
Post Re: Cool Reader vs FBReader w Onyx Boox
kadamski napisał(a):
Jest spolszczone ale nie w 100%. Jak się wejdzie w zaawansowane/ustawienia to to okno nie jest spolszczone.
(...)
Do tej pory zresztą nie wiem czym różnią się w nim zakładki od adnotacji :)
Tak - racja. To funkcje "wewnętrzne" Cool Readera, nie dostaliśmy od producenta tych słów w pakiecie tłumaczeń.
Zakładki to wskazanie miejsca/strony w tekście, do którego można wrócić. Adnotacje to zaznaczone fragmenty tekstu, do których też można wrócić, ale które można również wyeksportować sobie do pliku tekstowego (takie "cytaty").

kadamski napisał(a):
Jakie jest powiązanie ArtaTech.pl z producentem? Czy macie jakikolwiek wpływ na usuwanie bugów w sofcie?
Jesteśmy dystrybutorem czytników Onyx na Polskę (również Europę). Zgłaszamy do producenta błędy, jak również propozycje nowych funkcji.
Błędy są poprawiane, z lepszym lub gorszym skutkiem - zależy jak sobie producent z nimi poradzi.

kadamski napisał(a):
Mogę budować jakieś aplikacje. Ale jak jest z kwestią gwarancji w momencie kiedy będę je uruchamiał?
Poprawiłem nawet Coolreadera tak żeby wyświetlał mi spis treści tak jak chcę. Na pewno się kompiluje i jestem przekonany, że będzie działać. Pozostałych błędów nie ruszałem bo bez wgrywania i testowania na sprzęcie nie jestem w stanie tego zdiagnozować. Tylko żeby używać poprawionej wersji to musiałbym nadpisać systemową binarkę cr3. Co wtedy z gwarancją?
Gwarancja obejmuje czytnik wraz z oprogramowaniem dostępnym na naszej stronie. Czyli jeśli coś nie działa prawidłowo z wgranym naszym oprogramowaniem.
Można uruchamiać własne programy, skrypty itd. Nie mają one wpływu na gwarancję, dopóki działa system i można skutecznie uruchomić instalację oryginalnego oprogramowania.
Jeżeli na skutek uruchamiania własnych programów, czytnik nie działa prawidłowo i nie daje się wgrać oryginalnego oprogramowania, usługa ponownego flashowania urządzenia (wyczyszczenie wszystkiego i ponowne oprogramowanie) jest płatna.
Nie powoduje to utraty gwarancji na sprzęt z działającym oprogramowaniem.


25 wrz 2012 10:10:14
Użytkownik

Dołączył(a): 21 wrz 2012 19:13:14
Posty: 6
eCzytnik: Onyx Boox x61E
Post Re: Cool Reader vs FBReader w Onyx Boox
Robert ArtaTech napisał(a):
Adnotacje to zaznaczone fragmenty tekstu, do których też można wrócić, ale które można również wyeksportować sobie do pliku tekstowego (takie "cytaty").


Tam miało być "zakładki" od "odwołań". Ponieważ Cool Reader posiada w opcjach zaawansowanych również odwołania. Te jednak, jak się okazało, nie działają. Jak klikam "Dodaj odwołanie" to znika menu i nic się nie dzieje. Na liście wyświetlonej przez "pokaż odwołania" nie ma żadnych odwołań.

Robert ArtaTech napisał(a):
Gwarancja obejmuje czytnik wraz z oprogramowaniem dostępnym na naszej stronie. Czyli jeśli coś nie działa prawidłowo z wgranym naszym oprogramowaniem.
Można uruchamiać własne programy, skrypty itd. Nie mają one wpływu na gwarancję, dopóki działa system i można skutecznie uruchomić instalację oryginalnego oprogramowania.
Jeżeli na skutek uruchamiania własnych programów, czytnik nie działa prawidłowo i nie daje się wgrać oryginalnego oprogramowania, usługa ponownego flashowania urządzenia (wyczyszczenie wszystkiego i ponowne oprogramowanie) jest płatna.
Nie powoduje to utraty gwarancji na sprzęt z działającym oprogramowaniem.


Bardzo podoba mi się takie podejście. Proszę jednak wytłumaczyć czy jeśli załóżmy taką binarkę cr3 sobie usunę a potem wgram jeszcze raz upgrade to czy zostanie ona przywrócona? Czy może upgrade sprawdzi, że jest to aktualna wersja oprogramowania i nic nie zrobi? Gdzieś na forum czytałem, że w przypadku mojego modelu upgrade jest różnicowy co, jeśli dobrze rozumiem, oznacza, że nie wszystkie pliki się w nim znajdują a więc nie wszystko można za jego pomocą naprawić. Czy dobrze rozumiem?

Gdzie można dowiedzieć się jaki jest koszt takiej usługi flashowania urządzenia?


25 wrz 2012 11:04:22
Zobacz profil
Post Re: Cool Reader vs FBReader w Onyx Boox
kadamski napisał(a):
Tam miało być "zakładki" od "odwołań". Ponieważ Cool Reader posiada w opcjach zaawansowanych również odwołania. Te jednak, jak się okazało, nie działają. Jak klikam "Dodaj odwołanie" to znika menu i nic się nie dzieje. Na liście wyświetlonej przez "pokaż odwołania" nie ma żadnych odwołań.
Zgadza się. Niestety "odwołania" (Citations) w modelach bez ekranu dotykowego (X61S/E) nie działają w programie Cool Reader - odnośna opcja powinna być usunięta przez producenta, lub powinny być zaimplementowane odpowiednie funkcje obsługiwania za pomocą kursora.
W modelach z ekranem dotykowym, po wybraniu opcji "Dodaj odwołanie" można zaznaczyć fragment tekstu i pojawia się on na liście "Pokaż odwołania".

kadamski napisał(a):
Gdzieś na forum czytałem, że w przypadku mojego modelu upgrade jest różnicowy co, jeśli dobrze rozumiem, oznacza, że nie wszystkie pliki się w nim znajdują a więc nie wszystko można za jego pomocą naprawić. Czy dobrze rozumiem?

Gdzie można dowiedzieć się jaki jest koszt takiej usługi flashowania urządzenia?
Tak było we wcześniejszych aktualizacjach, jednak najnowsza wersja 1.7 z 20120514, jest pełna.

Koszt dowolnych usług pozagwarancyjnych można uzyskać kontaktując się z naszym serwisem.
Flashowanie urządzenia, to w tej chwili koszt 25 zł plus dostarczenie czytnika do serwisu.


04 paź 2012 13:20:36
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron