Operacja kustosz -sensacja
„Operacja Kustosz” to powieść sensacyjna, w której autorka sięgnęła po solidną garść faktów z przeszłości – tej dawnej, z czasów II wojny światowej, jak i tej ostatniej, z 1989 roku, kiedy to w Polsce toczyły się obrady Okrągłego Stołu. Sam tytuł sugeruje, i słusznie, że motorem wydarzeń jest operacja służb specjalnych o kryptonimie ‘Kustosz’, której celem było odnalezienie złota, dzieł sztuki i innych tzw. skarbów ukrytych przez nazistów na terenie Dolnego Śląska, w ostatnich miesiącach II wojny światowej. Przemiany ustrojowe zapoczątkowane wiosną ’89 roku zmienią diametralnie sytuację wielu pracowników tego resortu. Jeden z nich, oficer, Zbyszek Kwieciński, dysponujący wszystkimi dokumentami dotyczącymi operacji ‘Kustosz’, postanawia na własną rękę sięgnąć po zawartość niektórych skrytek. Najbardziej jednak zależy mu na odnalezieniu cennego renesansowego dzieła Rafaela „Portret Młodzieńca”. Odszukaniem tego obrazu, ale z całkiem innych pobudek, interesuje się wrocławski dziennikarz Wiktor Wolański, który wraz z przemianami politycznymi zdobywa nowe możliwości poszukiwań, nawet poza granicami kraju. Obydwaj mężczyźni zauroczeni są młodą i ładną pracownicą wrocławskiego archiwum, Mariną. Zdobycie jej nie jest łatwe, gdyż z jednej strony jest żoną wspólnika w nielegalnych poszukiwaniach, a z drugiej serdecznego przyjaciela.
Fabuła wciąga od samego początku, a książkę czyta się szybko, z niekłamaną przyjemnością, chcąc jak najprędzej poznać ciąg dalszy wydarzeń. Wraz z bohaterami Czytelnik przeszukuje podziemia zrujnowanych pałaców, penetruje ciemne jaskinie, bunkry, kazamaty srebrno-górskiej twierdzy, szpera w magazynach enerdowskich ministerstw, prowadzi skomplikowane pertraktacje z podejrzanymi typkami, a nawet płynie statkiem na bałtycką wyspę Hiddensee.
Mocną stroną powieści jest nie tylko wartka akcja i dobrze skonstruowana intryga, ale także postaci głównych bohaterów. Każdy z nich ma własną przeszłość, która go ukształtowała, ulega zwykłym ludzkim namiętnościom, ponosi koszty błędnych decyzji. Ponieważ gra toczy się o najwyższą stawkę dochodzi do zbrodni, zdrady, oszustwa, ale także narodzin gorącej, prawdziwej miłości.
Oryginalna jest także sama konstrukcja powieści. Dwa pierwsze rozdziały to swego rodzaju wprowadzenie do mających się rozegrać ponad czterdzieści lat później wydarzeń. W formie zbeletryzowanej poznajemy okoliczności i skalę rabunku, dokonanego przez Hansa Franka, jaki miał miejsce na terenie Generalnego Gubernatorstwa oraz grabieży i zbrodni na własnych współobywatelach dokonanych przez nazistowskiego gaulaitera Dolnego Śląska Karla Hanke. Każdy kolejny rozdział określa dokładnie czas i miejsce wydarzeń dając wrażenie, że czytamy sprawozdania z wykonanych operacji. Aby Czytelnik miał jasność, kto i co w tej powieści jest fikcją, a co prawdą historyczną, na jej końcu Autorka zamieściła króciutki ‘niezbędnik historyczny’.
http://www.ebooki123.pl/operacja-kustosz_p63http://www.nexto.pl/ebooki/operacja_kustosz_p35455.xml