SwiatCzytnikow.pl
Dołączył(a): 14 sie 2010 11:00:21 Posty: 1873
eCzytnik: kindle, onyx, nook, kobo, pb, ipad
|
Re: Zmniejszenie marginesów w paperwhite 3 2015
Ja może wkleję opis jaki mi przesłał parę tygodni temu jeden z czytelników. Niestety, nie wydał mi się w pełni skuteczny, dlatego go nie umieszczam na blogu.
--------------
Książki, aby osiągnąć zamierzony efekt z marginesami konwertuję dwa razy, najpierw wgraną do biblioteki calibre, a następnie świeżo przekonwertowaną wersję. Próbowałem ograniczyć to jakoś do 1 razu, program sobie jednak z tym nie radzi (a dokładniej brakuje mu po prostu funkcji w której moglibyśmy określić w jakiej chronologii powinien przeprowadzać poszczególne kroki).
Więc, ramowo opisując na czym nam zależy:
Usunięcie starych marginesów z pliku wejściowego (sam najcześciej wgrywam książki w epub-ie, można w nich wtedy jeszcze wcześniej pogrzebać za pomocą Sigil-a - który to program też poznałem dzięki pana forum)
Przekonwertowanie pozbawionej marginesów książki ze wstawieniem swoich własnych Jeszcze na marginesie dodam, że jak już wspomniałem, korzystam głównie z dwóch formatów epub-a i docelowego azw3, wątpię, aby sam typ pliku miał popsuć sposób, ale... nie badałem zachowania innych po prostu.
Jako, że sposób ma nam uprościć proces, zakładam, że nie chcemy wklepywać raz za razem wszystkiego:
1 Zaglądamy do ustawień i na samej górze w kategorii "Interfejs" klikamy "Zachowanie". Na liście po lewej stronie z Preferowaną kolejnością formatów źródłowych, przesuwamy azw3 nad epub - będzie to potrzebne przy konwersji grupowej w drugim kroku, jako, że nie mamy wtedy możliwości wybrania formatu źródłowego dla konwersji, bez tego kroku, program jeszcze raz przekonwertowałby oryginalny plik (tyle, że z innymi ustawieniami) i efekt nie zostałby osiągnięty. Na upartego można formatować książki po kolei, ale raz, jest to uciążliwe, dwa, prosto zapomnieć, że trzeba to zmienić (w okienku konwersji opcja na samej górze na lewej stronie) ++ drobna dygresja - można za pierwszym razem przekonwertować plik z epub-a do epub-a, wtedy stara wersja jest automatycznie "odsuwana". Ja osobiście nie lubię jednak grzebać przy tych wgranych plikach, jak się zepsuje coś po drodze, to potem nie ma od czego zacząć
2 - Znowu ustawienia, tym razem "opcje wspólne". Po kolei: a)Wygląd -> Styling Do miejsca dodatkowy CSS wpisujemy : p {
margin-left: -35px;
margin-right: -35px;
margin-top: 0;
margin-bottom: 0;
text-indent: 1.2em
}
Zaznaczmy opcję usuń Marginesy (pod miejscem na CSS, w filtruj style)
b) Wygląd ->Transform styles Załączyłem panu malutki plik tekstowy który eksportujemy do reguł (przyciski importuj/eksportuj są na dole okienka). Można od razu zapisać ten zestaw reguł (na tym samym poziomie po prawej)
c) Wykrywanie struktury : zaznaczamy opcję "usuń fałszywe marginesy"
d*) Mam też włączone tutaj przetwarzanie Heurystyczne, wątpię jednak, aby miao to znaczenie, ot gust.
e) sprawdzić, czy wszystko co miało się znaleźć się znalazło i zapisać, Ustawienia nie będą nam już potrzebne
I zabieramy się za konwersję wybranej książki/*ek :
I - Klikamy konwertuj książki, zaznaczywszy uprzednio wybrany wolumin i na wszelki wypadek klikamy przywróć domyślne. Wybieramy Docelowy format (azw3 w moim przypadku, inaczej należy zmienić punkt 1)
II - Kiedy książka, książki skończą się konwertować robimy to po raz kolejny, odznaczamy jednak obydwie opcje, które usuwają marginesy, zarówno w zakładce Wygląd->Układ, jak i Wykrywanie struktury [UWAGA - jeśli konwertujemy kilka książek odznaczamy opcję "Użyj zapisanych ustawień konwersji dla pojedynczych książek"]
Voila, powinno być gotowe.
------------------
_________________ http://swiatczytnikow.pl (dawniej: Świat Kindle) http://ebooki.swiatczytnikow.pl - (prawie) wszystkie polskie e-booki w jednym miejscu, czyli porównywarka ofert księgarni.
|
Użytkownik
Dołączył(a): 01 sie 2016 1:01:17 Posty: 49
eCzytnik: Kindle Paperwhite 3
|
Re: Zmniejszenie marginesów w paperwhite 3 2015
Pozwolę sobie podpiąć pod ten temat bo mam podobny problem jak @krzysiekx84 w pierwszym poście. Wszystkie książki zanim prześlę je na czytnik PW3 poprawiam troszkę pod siebie w programie "Calibre". Prawie wszystkie opcje na których mi zależy, działają zawsze dobrze i poprawiają mi książki niezależnie z jakiego formatu bym je nie przekomponowywał tzn. epub, mobi, pdf Działa mi: justowanie, akapity, wcięcia, usuwanie kolorów, dzielenie wyrazów itd. Natomiast nie zawsze działa mi zmniejszanie marginesów. I nie wiem od czego to zależy i czy można coś z tym zrobić. Natrafiam na takie książki, że nic nie pomaga. W dodatkowy CSS, mam wpis: Bywa taka książka, że z powyższymi ustawieniami, próbuję ja konwertować i kilkanaście razy na wszystkie możliwe sposoby i marginesy pozostają bez zmian (nie ulegają zmniejszeniu). Czy to wina książki i zapisanych w niej już ustawień, które są nie do ruszenia? Czy może wina rozszerzenia z którego formatuję? Chociaż ja nie znalazłem (nie zauważyłem) zależności czy formatuję z epub, mobi, azw3 do mobi, azw3. Mogę prosić o jakąś pomoc, podpowiedz?
|