Teraz jest 29 mar 2024 4:17:56




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
Poczatkujacy i Calibre 
Autor Wiadomość
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 paź 2011 12:38:25
Posty: 24
Lokalizacja: Gdańsk
eCzytnik: Kindle 3 , PB Touch HD2
Post Poczatkujacy i Calibre
Pozwalam sobie założyć taki temat, gdyż przejrzałem cały dział i niczego podobnego nie znalazłem.

Przeczytałem wszystkie tematy w tym dziale mając szczerą chęć i cichą nadzieję, że poradzę sobie jakoś z występującymi problemami w konwersji plików do formatu MOBI. Niestety czytając różne wyjaśnienia w poszczególnych tematach nabierałem coraz większego przekonania (może nie słusznie), że mam do czynienia z fachowcami od składu i edycji książek, a ja za grosz nie rozumiem tego co czytam. Oczywiście potrafię zaznaczyć książkę, jej format wejściowy i wyjściowy i coś z tego wychodzi w oczekiwanym formacie, ale zawartość tego jest nieraz PORAŻAJĄCA.

Program jest w języku polskim niestety jego instrukcja obsługi już nie, co jest dla mnie dziwne, że ktoś wykonał tyle pracy spolszczając Calibre a pominął tak ważny jego element, a może się mylę i jest gdzieś jakieś tłumaczenie ? Na dodatek przynajmniej ja nie orientuję się całkowicie w słownictwie używanym przy formatowaniu książek. Może tutaj moglibyśmy zrobić jakiś podstawowy słowniczek pojęć niezbędnych przy konfiguracji Calibre i konwersji formatów z przykładami ich zastosowań. Może koleżanki i koledzy mogliby np. udostępnić własne konfiguracje, lub jakieś pomocne formuły ?

Mam nadzieję, że nie posuwam się z moją prośbą za daleko.


30 paź 2011 1:12:16
Zobacz profil
Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lip 2007 19:38:54
Posty: 3266
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: eClicto, iPad, K3 WiFi, K4
Post Re: Poczatkujacy i Calibre
Dinozaur napisał(a):
Przeczytałem wszystkie tematy w tym dziale mając szczerą chęć i cichą nadzieję, że poradzę sobie jakoś z występującymi problemami w konwersji plików do formatu MOBI. Niestety czytając różne wyjaśnienia w poszczególnych tematach nabierałem coraz większego przekonania (może nie słusznie), że mam do czynienia z fachowcami od składu i edycji książek, a ja za grosz nie rozumiem tego co czytam. Oczywiście potrafię zaznaczyć książkę, jej format wejściowy i wyjściowy i coś z tego wychodzi w oczekiwanym formacie, ale zawartość tego jest nieraz PORAŻAJĄCA.

Ale wiesz, że generalnie to zazwyczaj wina formatu wejściowego i jego stanu? Jak mówią: śmieci na wejściu — śmieci na wyjściu. Zadbaj o to, by dostarczać ładne, czyste dane, a z pewnością wynik konwersji będzie znacznie lepszy.

Poza tym - cóż oznacza ta "PORAŻAJĄCA zawartość"?

Dinozaur napisał(a):
Program jest w języku polskim niestety jego instrukcja obsługi już nie, co jest dla mnie dziwne, że ktoś wykonał tyle pracy spolszczając Calibre a pominął tak ważny jego element, a może się mylę i jest gdzieś jakieś tłumaczenie?

Nie ktoś, a dużo ktosiów, bo Calibre tłumaczymy wspólnie. Instrukcja obsługi nie jest elementem oprogramowania, więc nie znajduje się w projekcie w Launchpadzie, gdzie dokonujemy tłumaczenia. Owszem, gdyby się znalazł śmiałek, mógłby ją sobie przetłumaczyć, ale nikomu się do tego najwyraźniej nie pali.

Dodatkowo pamiętaj, że nikt nam za to nie płaci - więc nie ma co oczekiwać, że nagle wszystko będzie również w języku polskim.

Dinozaur napisał(a):
Na dodatek przynajmniej ja nie orientuję się całkowicie w słownictwie używanym przy formatowaniu książek. Może tutaj moglibyśmy zrobić jakiś podstawowy słowniczek pojęć niezbędnych przy konfiguracji Calibre i konwersji formatów z przykładami ich zastosowań. Może koleżanki i koledzy mogliby np. udostępnić własne konfiguracje, lub jakieś pomocne formuły ?

Bez żadnych badań wprawdzie, ale strzelam, że większość nie konfiguruje niczego specjalnie. Ja na pewno tego nie robię - wrzucam sobie HTMLe z Worda, konwertuję je sobie do MOBI i ePUB (wybierając odpowiednio profil Kindle i zostawiając domyślny), a następnie usuwam HTML. Nic więcej.

_________________
Cytuj:
Muad'Dib uczył się prędko, ponieważ najpierw przeszedł szkolenie jak się uczyć. A najpierwszą ze wszystkich otrzymał lekcję podstawowej wiary, że może się nauczyć. Szokuje odkrycie, jak wielu ludzi nie wierzy, że mogą się nauczyć, a o ile więcej uważa, że nauka jest trudna.


30 paź 2011 2:35:16
Zobacz profil WWW
Mod
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lip 2007 16:39:15
Posty: 693
Post Re: Poczatkujacy i Calibre
Zgadzam się z Morim - Calibre to jeden z najprostszych, najbardziej przyjaznych programów, z jakim miałem do czynienia. Owszem, ma masę opcji, które wstępnie mogą wydać się nieco przytłaczające dla osoby nieobeznanej, jakkolwiek w zupełności wystarcza (w zdecydowanej większości przypadków) korzystanie z konfiguracji początkowej, ustawianej za pomocą naprawdę prostego (i do tego w języku polskim) kreatora. W zasadzie jedyne, o czym musisz pamiętać, to ustawić właściwy rodzaj czytnika i format wyjściowy. Cała reszta to detale, które aż w tak znaczący sposób nie wpływają na efekt końcowy. Jeśli jednak chcesz się bawić w takie rzeczy, jak ustawienie wykrywania rozdziałów czy inne kosmetyczne poprawki, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby pobawić się z plikami metodą prób i błędów. Żadna zmiana ustawień nie jest w tym programie nieodwracalna, a plik wejściowy przecież nie zniknie (chyba, że sam go skasujesz).

Poza tym, warto pamiętać, o czym wspomniał też Mori, że - za przeproszeniem - "z gówna bata nie ukręcisz". ;) Jeśli plik wejściowy zawiera błędy (albo jest "niereformowalnym" PDF) to już naprawdę trochę "wyższa szkoła jazdy", żeby takie błędy naprawić. Niestety, Calibre (jeszcze) nie zrobi tego za Ciebie.

A swoją drogą, napisz coś więcej o problemach, jakie napotkałeś w trakcie konwersji.

_________________
Cytuj:
"Z książkami jest tak samo jak z ludźmi: tylko niewielka część odgrywa dużą rolę, reszta gubi się w wielości."

Gregory Benford - "Zagrożenie Fundacji"


Cytuj:
"Out in the oceans of sand
I saw the future
Of a golden land
Below the plains
I've been meeting my fate
I stood the test
The universe
In the palm of my hand
Oh, am I blessed
Or cursed "


Savage Circus "Legend of Leto II"


30 paź 2011 11:33:45
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 paź 2011 12:38:25
Posty: 24
Lokalizacja: Gdańsk
eCzytnik: Kindle 3 , PB Touch HD2
Post Re: Poczatkujacy i Calibre
Mori napisał(a):
[Nie ktoś, a dużo ktosiów, bo Calibre tłumaczymy wspólnie. Instrukcja obsługi nie jest elementem oprogramowania, więc nie znajduje się w projekcie w Launchpadzie, gdzie dokonujemy tłumaczenia. Owszem, gdyby się znalazł śmiałek, mógłby ją sobie przetłumaczyć, ale nikomu się do tego najwyraźniej nie pali.
Dodatkowo pamiętaj, że nikt nam za to nie płaci - więc nie ma co oczekiwać, że nagle wszystko będzie również w języku polskim.

Zapewniam, że moja wdzięczność dla wszystkich Ktosiów, którzy przyczyniają się do spolszczenia Calibre jest ogromna, i piszę to naprawdę szczerze. Zdaję sobie jednocześnie sprawę, ze robią to pasjonaci poświęcając swój czas, nie dostając za to nic prócz wdzięczności i uznania takich jak ja użytkowników Calibre, szczególnie tych ze starszego pokolenia które z językiem angielskim są raczej na bakier. To o czym piszę dotyczy wszystkich ludzi, którzy starają się przybliżyć e-czytanie przez polonizowanie oprogramowania czy samych czytników.

Wracając jednak do Calibre i konwertowania książek.
Oczywiście najczęściej (przynajmniej jak do tej pory) plikiem wejściowym jest *.pdf i największą bolączką przy konwertowaniu do *.mobi są:
1. Okładka po konwersi nie jest wyśrodkowana, jest przesunięta w prawo i widoczna jest tylko lewa jej połówka - nawet przy zaznaczonej opcji "justowanie" :(
2. Fragmenty oryginalnie wyśrodkowane, które po konwersji wyglądają taj jakby ktoś bez sensu używał "entera" w przypadkowych miejscach.
3. Tekst pisany pismem pochylonym, nie jest przenoszony w tej formie do *.mobi tylko zastępowany czcionką standardową

To może tyle na początek :oops:


30 paź 2011 14:07:12
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 13 paź 2010 12:12:54
Posty: 301
eCzytnik: Kindle
Post Re: Poczatkujacy i Calibre
Okładkę w Calibre można dodać oddzielnie, bo ta wgrana w pdf najwidoczniej jest traktowana po prostu jak pierwsza strona (ją z kolei można usunąć).

Te oryginalnie wyśrodkowane fragmenty to właśnie błąd w sztuce - pdf jest formatem stałym i niekoniecznie widać sposób w jaki dokonane formatowanie, ale jeśli po konwersji wygląda to źle, to znaczy, że było złe od początku, tylko w pdf tego nie widać.

Generalnie do PDF lepiej użyć innych programów, np. PDFtoEPUB (pozwala na konwersję do MOBI), choć też nie można się spodziewać cudów.


30 paź 2011 16:56:36
Zobacz profil
SwiatCzytnikow.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 sie 2010 11:00:21
Posty: 1873
eCzytnik: kindle, onyx, nook, kobo, pb, ipad
Post Re: Poczatkujacy i Calibre
@Dinozaur: prawda jest taka, że bardzo rzadko daje się z bardziej skomplikowanego PDF zrobić *bezpośrednio* przyzwoitego MOBI.

Gdy mi zależy, to staram się rozbić to na dwa etapy: najpierw z PDF uzyskakć przyzwoitego HTML/RTF - potem to edytuję w Wordzie i dopiero potem generuję MOBI.

_________________
http://swiatczytnikow.pl (dawniej: Świat Kindle)
http://ebooki.swiatczytnikow.pl - (prawie) wszystkie polskie e-booki w jednym miejscu, czyli porównywarka ofert księgarni.


30 paź 2011 19:11:26
Zobacz profil WWW
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 paź 2011 12:38:25
Posty: 24
Lokalizacja: Gdańsk
eCzytnik: Kindle 3 , PB Touch HD2
Post Re: Poczatkujacy i Calibre
Straciłem parę godzin, ale udało mi się w miarę nieźle skonwertować dwa pdf'y do mobi z, którymi miałem kłopoty.
Lekarstwem okazało się odpowiednie ustawienie Calibre.
Niestety w trzecim pdf'ie za cholerę nie mogę uzyskać litery "ż", inne litery polskie są a "ż" nie ma i już :nie:
Czy dobrze rozumuję, że przy konwertowaniu pdf'ów nie ma znaczenia ustawienie w kodowaniu znaków w pliku źródłowym ?


31 paź 2011 0:51:59
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 15 paź 2011 18:01:30
Posty: 11
Post Re: Poczatkujacy i Calibre
Dinozaur napisał(a):
...
Lekarstwem okazało się odpowiednie ustawienie Calibre.
...

A czy mógłbyś pokazać ową 'receptę' (sposób) na uzyskanie takiego poprawnie zbudowanego PDFka? ;-)
Sporo osób byłoby zapewne wdzięcznych Ci za to.


01 lis 2011 8:45:43
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 paź 2011 12:17:49
Posty: 3
eCzytnik: Kindle 4
Post Re: Poczatkujacy i Calibre
Przyłączam sie do postulatu jako baczny obserwator :|

_________________
...Umrzemy i to czyni z nas szczęściarzy. Większość ludzi nigdy nie umrze, ponieważ nigdy się nie narodzi. Ludzi, którzy potencjalnie mogliby teraz być na moim miejscu, ale w rzeczywistości nigdy nie przyjdą na ten świat, jest zapewne więcej niż ziaren piasku na pustyni. Wśród owych nienarodzonych duchów są z pewnością poeci więksi od Keatsa i uczeni więksi od Newtona. Wiemy to, ponieważ liczba możliwych sekwencji ludzkiego DNA znacznie przewyższa liczbę ludzi rzeczywiście żyjących. Świat jest niesprawiedliwy, ale cóż, to właśnie myśmy się na nim znaleźli, ty i ja, całkiem zwyczajnie...
Richard Dawkins - Rozplatanie tęczy, 1988


01 lis 2011 10:34:47
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 paź 2011 12:38:25
Posty: 24
Lokalizacja: Gdańsk
eCzytnik: Kindle 3 , PB Touch HD2
Post Re: Poczatkujacy i Calibre
Nie zrobiłem nic specjalnego, eksperymentowałem jedynie z ustawieniami jakie posiada Calibre w zakładce "Preferencje".
Najlepsze efekty przynajmniej przy tych dwóch PDF'ach dało następujące ustawienie (piszę co zmieniłem w stosunku do ustawień domyślnych)
Wchodzimy w:
1.
"Preferencje" - "Opcje wejścia" - "Źródłowy PDF":
- Brak grafik" - zaznaczone
(jeśli grafiki źródłowe bardzo psują wygląd tego co otrzymuję na końcu po konwersji)
2.
"Preferencje" - "Opcje wspólne" - "Wygląd i zachowanie":
- Minimalna wysokość linii -100%
- Kodowanie znaków w pliku źródłowym - cp1250
(nie ma znaczenia przy PDF'ach, ale ustawiam bo ma znaczenie przy TXT i RTF, niekiedy trzeba zmieniać kodowanie, bo brak jest polskich znaków)
- Usuń odstępy pomiędzy akapitami - zaznaczone
- Dodaj pusty wiersz między akapitami - zaznaczone
( te dwa ustawienia wydają się wykluczać na wzajem, ale powoduje to wycięcie dużych odstępów, a dodanie tylko jednej linii)
- inteligentna interpunkcja - zaznaczone
3.
"Preferencje" - "Opcje wspólne" - "Przetwarzanie Heurystyczne":
- Włącz przetwarzanie heurystyczne - załączone ( aktywne wszystkie opcje)
4.
"Preferencje" - "Opcje wspólne" - "Ustawienia strony":
- Profil wyjściowy - Kindle
- Profil źródłowy - Default Input Profile
5.
"Preferencje" - "Opcje wspólne" - "Wykrywanie struktury":
- Usuń pierwszą grafikę - zaznaczony (w przypadku gdy powtarza się okładka)
- Usuń fałszywe marginesy - załączony
6.
"Preferencje" - "Opcje wyjściowe" - "Wyjściowy MOBI":
- Ignoruj marginesy - załączony
7.
"Preferencje" - "Dodawanie książek":
- Odczytaj metadane z pliku zamiast z nazwy pliku - zaznaczony
- Zachowaj datę przy kopiowaniu...... - zaznaczony

To już chyba wszystko co pamiętam :oops:
Proszę pamiętać, że Calibre używam od paru dni i podane przeze mnie ustawienia nie muszą być najlepszymi, a nawet dobrymi :)


02 lis 2011 11:24:55
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 12 sty 2010 21:46:39
Posty: 124
eCzytnik: Kindle Paperwhite 2
Post Re: Poczatkujacy i Calibre
Dinozaur napisał(a):
Straciłem parę godzin, ale udało mi się w miarę nieźle skonwertować dwa pdf'y do mobi z, którymi miałem kłopoty.

Niestety w trzecim pdf'ie za cholerę nie mogę uzyskać litery "ż", inne litery polskie są a "ż" nie ma i już :nie:

I nie uzyskasz czasami wydawca stosuje jakieś czcionki w niestandardowym kodowaniu miałem do czynienia z takimi egzemplarzami. Jedyna rada to ABBYY Finereader.
Do konwertowania do formatu MOBI, PRC najlepiej używać bezpłatnego firmowego Mobipocket Creator który jest własnością Kindle.
http://www.mobipocket.com/en/DownloadSoft/ProductDetailsCreator.asp

_________________
Obecnie używam Astak 5" Easy Reader Pro
http://www.epub.republika.pl/epub.htm


03 lis 2011 4:28:48
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron