Teraz jest 29 mar 2024 0:43:52




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
WINE 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 30 sty 2011 0:11:04
Posty: 195
eCzytnik: Onyx Boox M90
Post WINE
Czy ktoś robił próby uruchomienia WINE na Onyx? Jest parę programów, które możnaby odpalić a nie ma jak.
Konkretnie - jeżdżę autobusem codziennie godzinę z pracy i nie zawsze chce mi się czytać. A często muszę coś zaprojektować. I wtedy przydałby się edytor UML. Gdyby można było zainstalować WINE, bez problemu większość średnio prostych programów pod Windows można uruchomić.

Dla tych co nie wiedzą co to WINE - Windows Emulator dla Linuksa (i może innych Unixów?). Na PC używałem nie raz. Wtedy żeby uruchomić np. program StarUML wydaje się komendę WINE Staruml.exe i viola!


31 maja 2012 20:33:07
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 11 cze 2010 12:08:10
Posty: 126
eCzytnik: Kindle Paperwhite 2, Onyx Boox M92
Post Re: WINE
Do tego potrzebna będzie jeszcze przełączka procesor x86 <-> mini USB, a no i sam procesor, a jakże. :mrgreen:


31 maja 2012 21:05:54
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2012 16:09:03
Posty: 135
eCzytnik: Kindle Paperwhite
Post Odp: WINE
Wine wymaga procesora klasy x86, a ARM obecny w Looxach vnie jest z tą architekturą kompatybilny. Więc z wine nici.

Wysłane z Larka za pomocą Tapatalk 2


01 cze 2012 9:43:39
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 30 sty 2011 0:11:04
Posty: 195
eCzytnik: Onyx Boox M90
Post Re: WINE
Rzeczywiście, doczytałem że wine nie emuluje CPU więc pewnie programy używają "reala".
Dzięki za te smutne wieści.
Ciekawe czy na iPadzie można uruchamiać programy na PC (Windows)?


01 cze 2012 12:37:05
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 11 gru 2011 19:33:43
Posty: 893
eCzytnik: Kindle Classic InkBOOK Classic 2
Post Re: WINE
discharge napisał(a):
Rzeczywiście, doczytałem że wine nie emuluje CPU więc pewnie programy używają "reala".
Dzięki za te smutne wieści.
Ciekawe czy na iPadzie można uruchamiać programy na PC (Windows)?

Jobs by się w grobie przewrócił, przeczytawszy coś takiego.

_________________
Recenzje e-czytników PocketBook Touch HD 3 - recenzja czytnika InkBOOK LUMOS - recenzja czytnika


01 cze 2012 17:18:40
Zobacz profil WWW
Admin

Dołączył(a): 13 cze 2008 14:47:02
Posty: 2835
Lokalizacja: Gdańsk
eCzytnik: kindle
Post Re: WINE
discharge napisał(a):
Rzeczywiście, doczytałem że wine nie emuluje CPU więc pewnie programy używają "reala".
Dzięki za te smutne wieści.
Ciekawe czy na iPadzie można uruchamiać programy na PC (Windows)?

Przez VNC pewnie tak :D

_________________
Zgred - Rafał Ziemkiewicz napisał(a):
Dziś trzeba pisać o mieczach, czarach, toporach i wojowniczkach w blaszanych bikini, wszystko inne to już jest nisza w niszy. Albo o nastoletnich wampirach.
Porównywarka cen ebooków


01 cze 2012 17:36:33
Zobacz profil WWW
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 sie 2010 0:42:36
Posty: 65
Lokalizacja: Wrocław
Post Re: Re: WINE
discharge napisał(a):
Dla tych co nie wiedzą co to WINE - Windows Emulator dla Linuksa (i może innych Unixów?).

A czy przypadkiem nazwa WINE to nie akronim znaczący: Wine is not emulator? Gdyby był emulatorem to nie było by problemów z uruchamianiem na różnych architekturach. A WINE to po prostu zbiór bibliotek, których na linuksie nie ma

Sent from my Blade using Tapatalk HD


02 cze 2012 19:49:39
Zobacz profil WWW
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 maja 2011 19:15:33
Posty: 338
eCzytnik: Kidle 3G
Post Re: WINE
Tak, ale łatwiej/prościej/krócej napisać emulator niż zbiór bibliotek, a 99% osób które wiedzą co to wine będzie też wiedziało, że to tylko skrót myślowy.
Tak samo jak LAME Aint Mp3 Encoder.

_________________
Terry Pratchett napisał(a):
"Osoby używające więcej niż 3 wykrzykników lub pytajników to osoby z zaburzeniami własnej osobowości."


03 cze 2012 10:45:47
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 30 sty 2011 0:11:04
Posty: 195
eCzytnik: Onyx Boox M90
Post Re: WINE
Rzeczywiście podając interpretację skrótu WINE mogłem najpierw sprawdzić co dokładnie oznacza :)
Nie zrobiłem tego i trochę spudłowałem (teraz sprawdziełem). Ale to pudło ma znaczenie tylko dla dociekliwych (jak Zwierzak) a dla większości (nawet użytkowników WINE) pewnie nie ma znaczenia.
Tak więc poprawiam wyjaśnienie (ryzykuję tym razem za Wikipedią):
WINE to implementacja WinAPI dla środowiska X11.
Czyli (moimi słowami) podrobione biblioteki i funkcje, jakich spodziewa się program windowsowy uruchomiony pod systemem typu Unix (np. Linux) i je wywołuje. Mówię że podrobione bo nie wierzę, że Microsoft udostępnił kod źródłowy. Są znane nazwy funkcji M$ i efekty ich działania ale nieznana jest ich implementacja. Dlatego mniemam, że "podrobione". Z całym szacunkiem bo nie jestem ani na jotę przeciwny OpenSource-owi. Takie słowo wydało mi się najtrafniejsze.


03 cze 2012 12:21:40
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 sie 2010 0:42:36
Posty: 65
Lokalizacja: Wrocław
Post Re: WINE
Tak, ale mówiąc o emulatorze ludzie automatycznie się pytają, czy można sportować na inne architektury. Bo emulator działa na zasadzie interpretera kodu innej platformy dla platformy na której uruchamiamy. A WINE lepiej nazywać środowiskiem uruchomieniowym. Wtedy ludzie nie będą się mylić a także propagować błędne informacje.

A dlaczego programy uruchamiamy poprzez wine program.exe? Bo nagłówki na początku programu są w innym formacie niż dla Linksa. Znane są porty aplikacji na Linuksa poprzez przekompilowanie programu z bibliotekami wine (Picassa). Cała pozostała część aplikacji nie jest tłumaczona tylko wykonywana. Oczywiście występują pewne różnice między między bibliotekami na Windows i Linux, dlatego brakujące elementy są tłumaczone przez biblioteki na te znajdujące się na Linuksach. Jednak porty te nie są doskonałe stąd niektóre problemy z aplikacjami.


04 cze 2012 20:59:40
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron