Teraz jest 29 mar 2024 15:28:43




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Jak osadzić czcionkę w epub? 
Autor Wiadomość
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 maja 2011 13:36:02
Posty: 393
eCzytnik: PRS 950 BooxM92 Kobo: AuraHD+Aura1
Post Jak osadzić czcionkę w epub?
Kupiłem przed chwilą książkę w ePub, niestety ma nieczytelną czcionkę, której nie mogę zmienić ani poprzez konwersję w Calibre ani w ustawieniach na czytniku.
Jak mogę osadzić inną czcionkę?


26 wrz 2013 17:13:32
Zobacz profil
Post Re: Jak osadzić czcionkę w epub?
konrad white napisał(a):
Kupiłem przed chwilą książkę w ePub, niestety ma nieczytelną czcionkę, której nie mogę zmienić ani poprzez konwersję w Calibre ani w ustawieniach na czytniku.
Jak mogę osadzić inną czcionkę?



1. W Sigilu:
Otwórz epuba w tym programie, usuń pliki czcionek z folderu "font". Dodaj tam swoje fonty i odpowiednio sformatuj plik css. 5 minut roboty - ja zmieniam każdego kupionego epuba w jakim jest zaszyty font deja vu, którego nienawidzę nienawiścią śmiertelną :p.

2. Konwertuj plik na mobi w calibre. Potem zrób sobie z tego epuba i osadź fonty jakie lubisz przy konwersji. Od bodajże 3 update'u wstecz calibre pozwala na embading fontów także w plikach mobi, ale nie próbowałam tego sposobu.


26 wrz 2013 19:49:59
Użytkownik

Dołączył(a): 11 gru 2011 19:33:43
Posty: 893
eCzytnik: Kindle Classic InkBOOK Classic 2
Post Re: Jak osadzić czcionkę w epub?
konrad white napisał(a):
Kupiłem przed chwilą książkę w ePub, niestety ma nieczytelną czcionkę, której nie mogę zmienić ani poprzez konwersję w Calibre ani w ustawieniach na czytniku.
Jak mogę osadzić inną czcionkę?

1. Zazbaczamy książkę w calibre
2. Prawoklik, wybieramy z kontekstowego menu popraw książkę
3. Klikamy Rozpakuj książkę
4. Otwiera nam się folder tymczasowy, w którym znajdujemy do folderu fonts dodajemy wybraną czcionkę i dokonujemy poprawek w arkuszu stylów:
- osadzamy czcionkę
Kod:
@font-face {
  font-family: "dejavusans";
  font-style: italic;
  font-weight: bold;
  src:url(../Fonts/dejavusansz.ttf);
  }

Wprowadzamy nową czcionkę w font-family
Kod:
body {
  font-family: "dejavusans";
  text-indent: 2em;
  line-height: 1em;
  }

5. Zapisujemy plik css
6. W otwartym oknie Calibre klikamy przebuduj książkę.

_________________
Recenzje e-czytników PocketBook Touch HD 3 - recenzja czytnika InkBOOK LUMOS - recenzja czytnika


26 wrz 2013 20:09:51
Zobacz profil WWW
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 maja 2011 13:36:02
Posty: 393
eCzytnik: PRS 950 BooxM92 Kobo: AuraHD+Aura1
Post Jak osadzić czcionkę w epub?
@Khouri
Bawię się Sigilem, ale nie wiem co miałeś na myśli pisząc o odpowiednim sformatowaniu pliku css.
Rozwiązanie z konwersją mobi>epub okazało się strzałem w dziesiątkę.
Dziękuję wszystkim.


27 wrz 2013 10:08:01
Zobacz profil
Post Re: Jak osadzić czcionkę w epub?
konrad white napisał(a):
@Khouri
Bawię się Sigilem, ale nie wiem co miałeś na myśli pisząc o odpowiednim sformatowaniu pliku css.
Rozwiązanie z konwersją mobi>epub okazało się strzałem w dziesiątkę.
Dziękuję wszystkim.



Źle się wyraziłam. Po prostu trzeba pozmieniać kod w takim pliku CSS - np. podmienić nazwę fontu, którego nie chcesz na nazwę fontu który chcesz mieć, dokładnie to, co napisał Alcek. Pliki CSS to są specjalne komendy, które określają jak ma wyglądać książka w epub (m.in jaki font ma się wyświetlać).
W Sigilu możesz sobie stworzyć taki szablon i zawsze używać go w innych książkach, żeby nie robić tego samego za każdym razem (po prostu zachowaj gdzieś zmieniony plik i wgraj do katalogu styles w nowej książce).


27 wrz 2013 12:55:46
Użytkownik

Dołączył(a): 11 gru 2011 19:33:43
Posty: 893
eCzytnik: Kindle Classic InkBOOK Classic 2
Post Re: Jak osadzić czcionkę w epub?
CSS to kaskadowe arkusze stylów, wykorzystywane do ształtowania wyglądu stron internetowych. A epub to nic innego jak spakowane pliki html, css i garść metadanych.

_________________
Recenzje e-czytników PocketBook Touch HD 3 - recenzja czytnika InkBOOK LUMOS - recenzja czytnika


27 wrz 2013 17:38:36
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 30 paź 2020 17:33:31
Posty: 1
eCzytnik: notebook
Post Re: Jak osadzić czcionkę w epub?
Witam
Czy da się zastosować w konwersji pliku do ePub dwie różne czcionki? Część książki jest zapisana czcionką Diagramttfritz.


30 paź 2020 17:47:12
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lut 2012 21:52:18
Posty: 96
Lokalizacja: Radom
eCzytnik: Kindle Voyage
Post Re: Jak osadzić czcionkę w epub?
Jak ja lubię słowo „konwersja” w odniesieniu do ePub, które jest równie fajne, co w 99% przypadków niepoprawne.

W pliku ePub mogą być zadeklarowane dwie czcionki. A nawet więcej. Książki szachowe, używające fontu Diagramttfritz, są możliwe do złożenia razem z tekstem zapisanym inną czcionką. Natomiast nie wiem, czy którykolwiek automat zrobi taki e-book automagicznie. Najlepiej sprawdzić samemu – wyeksportować dane z programu Fritz do formatu HTML i dalej przetworzyć to na plik ePub. Efekt będzie jakiś.

Bez ręcznego „rzeźbienia” niczego lepszego się nie osiągnie.

Złożenie książki technicznej, używającej różnych czcionek, przeplatanej diagramami, to odrobinę trudniejszy proces, niż złożenie jednolicie formatowanej powieści.


01 lis 2020 16:36:11
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron