Teraz jest 28 mar 2024 16:31:44




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Spadek sprzedaży e-czytników? 
Autor Wiadomość
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 gru 2008 9:17:37
Posty: 66
eCzytnik: Kindle
Post Spadek sprzedaży e-czytników?
Czyżby już rynek nasycił się e-papierem, czy rzeczywiście lepszym rozwiązaniem stają się niedrogie tablety? Mnie wierzyć się nie chce, ale internet nie kłamie:

Co dalej z czytnikami e-booków?


Ostatnio edytowano 07 mar 2012 20:42:55 przez Jack, łącznie edytowano 1 raz



06 mar 2012 22:41:10
Zobacz profil
SwiatCzytnikow.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 sie 2010 11:00:21
Posty: 1873
eCzytnik: kindle, onyx, nook, kobo, pb, ipad
Post Re: Spadek sprzedaży e-czytników?
ten sam portal który podał te informacje (digitimes), wcześniej donosił, że Amazon zamówił właśnie dostawy kolorowych e-inków w ilości 3mln / miesięcznie. :)

_________________
http://swiatczytnikow.pl (dawniej: Świat Kindle)
http://ebooki.swiatczytnikow.pl - (prawie) wszystkie polskie e-booki w jednym miejscu, czyli porównywarka ofert księgarni.


06 mar 2012 23:15:07
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 28 sie 2011 3:38:06
Posty: 68
eCzytnik: iPAQ rx1950, SGS i9000, Boox X61S
Post Re: Spadek sprzedaży e-czytników?
no to nic, tylko kupować, bo zabraknie ;) dziwne, że nikt nie zwrócił uwagi na to, że I kwartał zamówień elektroniki zawsze jest marny, bo sprzedają się wtedy poświąteczne resztki magazynowe z IV kwartału roku poprzedniego... a wtedy zamówiono dużą ilość czytników (9 milionów w 3 miesiące, przy 23 milionach dla całego 2011)... a co do koloru, to moim zdaniem to będzie niewypał, Triton nie wygląda jeszcze zbyt dobrze, poza tym kolor jest miłośnikom książek równie "niezbędny" jak miłośnikom kina okulary 3D... bajer dla gadżeciarzy...


06 mar 2012 23:52:02
Zobacz profil
Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lip 2007 19:38:54
Posty: 3266
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: eClicto, iPad, K3 WiFi, K4
Post Re: Spadek sprzedaży e-czytników?
Kamil Mizera też naskrobał o całej sprawie parę słów: http://literalubicyfre.pl/2012/03/06/sp ... tego-roku/

_________________
Cytuj:
Muad'Dib uczył się prędko, ponieważ najpierw przeszedł szkolenie jak się uczyć. A najpierwszą ze wszystkich otrzymał lekcję podstawowej wiary, że może się nauczyć. Szokuje odkrycie, jak wielu ludzi nie wierzy, że mogą się nauczyć, a o ile więcej uważa, że nauka jest trudna.


07 mar 2012 0:29:12
Zobacz profil WWW
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 gru 2008 9:17:37
Posty: 66
eCzytnik: Kindle
Post Re: Spadek sprzedaży e-czytników?
Ja też bardziej przychylałbym się do ostatniego zdania w podlinkowanym przez Ciebie artykule.


07 mar 2012 1:25:24
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 11 gru 2011 19:33:43
Posty: 893
eCzytnik: Kindle Classic InkBOOK Classic 2
Post Re: Spadek sprzedaży e-czytników?
Dlaczego nie porównano analogicznym z I kwartałem 2011. E-czytnik nie jest dla wszystkich, to urządzenie nie przyda się wtórnym analfabetom, którzy stanowią większość społeczeństwa.

_________________
Recenzje e-czytników PocketBook Touch HD 3 - recenzja czytnika InkBOOK LUMOS - recenzja czytnika


07 mar 2012 18:01:08
Zobacz profil WWW
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 lut 2012 16:21:18
Posty: 24
eCzytnik: kindle PW2
Post Re: Spadek sprzedaży e-czytników?
Gdy kupowałem kindla ponad dwa tygodnie temu, był droższy o trzy dychy a zainteresowanie było 1/3 tego co teraz:
http://allegro.pl/listing.php/search?ca ... C%C2%A0%3E

My Polacy zawsze na przekór?:)

takie artykuły jak ten pierwszy pachną mi raczej propagandą typu: "empik kupił u chińczyków kontener tableto-e-czytników LCD i musi urobić niezdecydowanych aby to pchnąć"


Alcek napisał(a):
...E-czytnik nie jest dla wszystkich, to urządzenie nie przyda się wtórnym analfabetom, którzy stanowią większość społeczeństwa.


Dosadnie, ale prawdziwie napisane . Kolega zapytał na czacie FB, co robię? Czytam książkę. No co ty, książkami to się w piecu pali. I rzeczywiście, on rozpala w piecu książkami po babci. Ale instrukcji od telewizora nie zrozumiał i odwiózł do sklepu jako zepsuty. Pisma urzędowe wypełnia mu matka. Nie ugotuje z przepisu.


09 mar 2012 0:33:31
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 gru 2008 9:17:37
Posty: 66
eCzytnik: Kindle
Post Re: Spadek sprzedaży e-czytników?
sparks napisał(a):
"empik kupił u chińczyków kontener tableto-e-czytników LCD i musi urobić niezdecydowanych aby to pchnąć"
Coś mi to przypomina: "Proboszczu, uratował mi ksiądz życie, co ja bym z tymi pagierami zrobił?!" (U Pana Boga za piecem).

A tak na poważnie, to jest to urządzenie dla określonej grupy odbiorców. Wróżę e-czytnikom jak najlepiej, ale raczej nie staną się tak wszechstronne, jak np. tablety. Wcale mnie to jednak nie martwi. Ich miejsce na rynku już się ugruntowuje i tak czy siak będą istniały. A że nie będą się sprzedawały w setkach milionów egzemplarzy?

Młodzi ludzie z reguły lubią nowinki techniczne, może więc jest nadzieja na poprawę czytelnictwa? Dajcie im szansę! @Alcek, @sparks, my jesteśmy lepsi, jak ci 'wtórni idioci', co nie czytają książek? My jesteśmy elyyyta, bo podnosimy średnią liczbę przeczytanych książek w kraju? Jak to mówił Jan Pietrzak w jednym z kabaretów: "Dawniej normą był ogół, a nie margines".

Pozdrawiam z nosem znad książki. :)

P.S.
Nie złośćcie się, trochę ubodło mnie nazywanie większości społeczeństwa wtórnymi analfabetami. W jakimś stopniu bardziej dotyczy to chyba młodszego pokolenia, które 'nie chce', i tego najstarszego, które 'nie miało szansy'.


09 mar 2012 13:58:38
Zobacz profil
Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lip 2007 19:38:54
Posty: 3266
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: eClicto, iPad, K3 WiFi, K4
Post Re: Spadek sprzedaży e-czytników?
I tego pomiędzy, Jack, które 'nie ma czasu' ;)

_________________
Cytuj:
Muad'Dib uczył się prędko, ponieważ najpierw przeszedł szkolenie jak się uczyć. A najpierwszą ze wszystkich otrzymał lekcję podstawowej wiary, że może się nauczyć. Szokuje odkrycie, jak wielu ludzi nie wierzy, że mogą się nauczyć, a o ile więcej uważa, że nauka jest trudna.


09 mar 2012 17:08:38
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 18 paź 2011 15:01:51
Posty: 6
eCzytnik: jeszcze na kolanach
Post Re: Re: Spadek sprzedaży e-czytników?
sparks napisał(a):
Gdy kupowałem kindla ponad dwa tygodnie temu, był droższy o trzy dychy a zainteresowanie było 1/3 tego co teraz:
http://allegro.pl/listing.php/search?ca ... C%C2%A0%3E

My Polacy zawsze na przekór?:)

takie artykuły jak ten pierwszy pachną mi raczej propagandą typu: "empik kupił u chińczyków kontener tableto-e-czytników LCD i musi urobić niezdecydowanych aby to pchnąć"


Alcek napisał(a):
...E-czytnik nie jest dla wszystkich, to urządzenie nie przyda się wtórnym analfabetom, którzy stanowią większość społeczeństwa.


Dosadnie, ale prawdziwie napisane . Kolega zapytał na czacie FB, co robię? Czytam książkę. No co ty, książkami to się w piecu pali. I rzeczywiście, on rozpala w piecu książkami po babci. Ale instrukcji od telewizora nie zrozumiał i odwiózł do sklepu jako zepsuty. Pisma urzędowe wypełnia mu matka. Nie ugotuje z przepisu.


To tylko należy współczuć takich znajomych. ;). Młodzież sama w sobie nie jest winna, winny jest niestety system, który nie może zaproponować alternatyw dla siedzenia przed telewizorem, przed blokiem lub przed komputerem. Nie będę pisał w moich czasach, bo to było nie tak dawno temu. Miałem szczęście do nauczycieli, którzy potrafili mnie zachęcić do innych zajęć niż tv. Pewnie pomógł mi fakt że z internetem łączyłem się przez modem. Po książki jednak sięgam chętnie, jak większość moich znajomych. Większość nadal woli papier, ja się przekonałem do einku. Dużo podróżuje i dzięki kundelkowi czytam jeszcze więcej.

Społeczeństwo nie jest głupie, tylko ogłupiane sieczka w TV, przez co dochodzi do wniosku, że łatwiej nie myśleć. Internet już dawno przestał być wiarygodnym medium o ile kiedykolwiek kiedyś nim był.

Niestety promocja małych tabletów z ekranem lcd może tylko zaszkodzić rynkowi ebookow w dłuższym okresie. Ludzie zamiast czytać będą siedzieć na internecie i narzekać, że nie działa jak na komputerze, że bolą oczy. Czekam na pojawienie się amazonu w Polsce, bo to troche przytnie nos empikowi ,na który mam alergie jak na supermarkety.


Tapnięte z Galaxy II
Pozdrawiam
Marcin


09 mar 2012 19:38:15
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 lut 2012 16:21:18
Posty: 24
eCzytnik: kindle PW2
Post Re: Spadek sprzedaży e-czytników?
Jack napisał(a):

... @Alcek, @sparks, my jesteśmy lepsi, jak ci 'wtórni idioci', co nie czytają książek? My jesteśmy elyyyta, bo podnosimy średnią liczbę przeczytanych książek w kraju? Jak to mówił Jan Pietrzak w jednym z kabaretów: "Dawniej normą był ogół, a nie margines".


Ale tu się nikt nie wywyższa, może tak to zabrzmiało, że się cieszę z poziomu czytelnictwa. Ale mnie to boli, nie jestem hipsterem co wyrywa blade panny w niszowej knajpie na "Finneganów Tren" w oryginale:). Mnie to naprawdę boli. W moim środowisku to raczej ja jestem obiektem drwin, więc może jakoś chcę to odreagować w internecie, nie wiem.


09 mar 2012 22:28:49
Zobacz profil
Admin

Dołączył(a): 13 cze 2008 14:47:02
Posty: 2835
Lokalizacja: Gdańsk
eCzytnik: kindle
Post Re: Re: Spadek sprzedaży e-czytników?
salata napisał(a):
Młodzież sama w sobie nie jest winna, winny jest niestety system, który nie może zaproponować alternatyw dla siedzenia przed telewizorem, przed blokiem lub przed komputerem.

Jaki system? Młodzież nie spada z księżyca, ale ma rodziców. Jeśli w domu nie ma odpowiednich wzorców, to prawdopodobieństwo wychowania czytelnika jest znikome.
salata napisał(a):
Społeczeństwo nie jest głupie, tylko ogłupiane sieczka w TV, przez co dochodzi do wniosku, że łatwiej nie myśleć. Internet już dawno przestał być wiarygodnym medium o ile kiedykolwiek kiedyś nim był.
Internet jest tak samo głupi i wiarygodny, jak ktoś, kto z niego korzysta. Możesz znaleźć wiarygodne strony, albo takie ze szkodliwymi bzdurami, tak samo jak możesz szukać wiedzy w papierowej encyklopedii, albo w czasopiśmie dla wróźbitów i poszukiwaczy kosmitów.
salata napisał(a):
Czekam na pojawienie się amazonu w Polsce, bo to troche przytnie nos empikowi ,na który mam alergie jak na supermarkety.

Amazon może i rozrusza rynek, ale nie sądzę, żeby od razu z tego powodu ludzie rzucili się na ebooki, które w końcu są jedną z wielu, wielu rzeczy sprzedawanych przez Amazon.

_________________
Zgred - Rafał Ziemkiewicz napisał(a):
Dziś trzeba pisać o mieczach, czarach, toporach i wojowniczkach w blaszanych bikini, wszystko inne to już jest nisza w niszy. Albo o nastoletnich wampirach.
Porównywarka cen ebooków


11 mar 2012 22:01:24
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 05 gru 2011 14:15:14
Posty: 58
eCzytnik: Kindle 4 Classic
Post Re: Re: Spadek sprzedaży e-czytników?
t3d napisał(a):
Jaki system? Młodzież nie spada z księżyca, ale ma rodziców. Jeśli w domu nie ma odpowiednich wzorców, to prawdopodobieństwo wychowania czytelnika jest znikome.


No wiesz rodzice z księżyca się nie biorą. Od 1989 r. mamy w Polsce stały trend spadkowy jeśli idzie o czytelnictwo. Trudno nie zauważyć, że idzie to w parze z:
- masową likwidacją ogólnodostępnych bibliotek;
- cenami książek astronomicznymi w porównaniu do zarobków;
- zwiększaniem czasu jaki muszą spędzać Polacy w pracy, aby zarobić na utrzymanie = zmniejszaniem czasu wolnego, potrzebnego na czytanie.

Więc myślę, że jednak "system" ma tu dużo do rzeczy.


14 mar 2012 20:17:01
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 13 sty 2011 15:50:22
Posty: 294
Lokalizacja: Warszawa
eCzytnik: Kindle Keyboard i PaperWhite
Post Re: Re: Spadek sprzedaży e-czytników?
avinurme napisał(a):
- masową likwidacją ogólnodostępnych bibliotek;


W W-wie powstały fajne systemy, jedna karta biblioteczna ważna na całą dzielnicę, rezerwacja książek, katalog i przedłużanie wypożyczeń przez internet. Na Ursynowie i Tarchominie biblioteka ma też audiobooki i filmy DVD. Jest lepiej, niż było.

Cytuj:
- cenami książek astronomicznymi w porównaniu do zarobków;


Kwestia priorytetów, no i dzięki Allegro, antykwariatom i księgarniom w sieci możesz trafić okazję.

Cytuj:
- zwiększaniem czasu jaki muszą spędzać Polacy w pracy, aby zarobić na utrzymanie = zmniejszaniem czasu wolnego, potrzebnego na czytanie.


Czasu wolnego jest zawsze za mało - każdy wybiera czy woli "Gwiazdy walą dupą w lód" czy "Cmentarz w Pradze". A w komunikacji miejskiej da się czytać/słuchać audiobooków.

I tak jak napisał t3d, jeśli w domu nie ma kilkuset książek rodziców a jest LCD na pół ściany, to dziecko nie zacznie czytać pod wpływem pani od polskiego. Moi synowie mają ban na PSP i gry komputerowe w dni powszednie, ale nie mają bana na Kindle i książki. Więc czytają nałogowo, dopiero w weekend się biorą za Call of duty i Wiedźmina. I to wtedy świetnie współgra, bo przeczytali Sapkowskiego i "Kompanię braci" , a taki mix książka-gra daje większą frajdę.


14 mar 2012 22:53:30
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 05 gru 2011 14:15:14
Posty: 58
eCzytnik: Kindle 4 Classic
Post Re: Spadek sprzedaży e-czytników?
Wiesz, ty przedstawiasz perspektywę średniozamożnego lub zamożnego mieszkańca większego ośrodka miejskiego. Większość populacji Polski się do tego obrazu nie zalicza, a spadek czytelnictwa dotyczy właśnie całej populacji. Zajmowałem się bibliotekami zawodowo - byłbyś naprawdę zdziwiony jaką kreatywnością wykazywali się burmistrzowie, czy wójtowie żeby pozbyć się "kosztu" w postaci biblioteki po przerzuceniu na barki samorządów kosztami ich funkcjonowania. W 1989 roku istniało w Polsce ok. 18 tys. bibliotek i punktów bibliotecznych, w 2002 r. było ich już tylko ok. 3 tys. Teraz nie wiem, ale raczej tendencja spadkowa nie została wyhamowana.

Ok. 65% osób w Polsce nie zarabia średniej krajowej, najczęściej pobieraną pensją jest ok. 1500 zł brutto - oczywiście możesz indywidualnie udowodnić, że kogoś stać na książkę w stylu "przecież nie musi palić" - ale to raczej co najwyżej poprawi twoje samopoczucie, na zasadzie "jestem lepszy" niż wyjaśni problem. Czytelnictwo nie będzie spadać, gdy będzie trzeba dokonywać takich wyborów.

Wreszcie czas pracy w Polsce. W raporcie OECD zajmujemy drugie miejsce (po Korei Południowej) pod względem ilości czasu spędzonego w pracy. W ciągu tygodnia to średnio 40,7 godziny tj. średnio o 10 godz. dłużej niż Holendrzy. Czytałem kiedyś w prasie fachowej opracowanie, które udowadniało silną korelację pomiędzy czasem pracy w danej populacji i poziomem czytelnictwa. Zresztą długi czas pracy ma zasadniczo niszczący wpływ na całe życie społeczne, w tym na wychowanie dzieci.

Kulturowe wyjaśnienia problemu rozbijają się choćby o fakt, że w innych krajach, choć są tak samo głupie programy i gry komputerowe to jednak czytelnictwo jest wyższe. Zresztą spróbuj popracować sobie tak od 5 do 16 na taśmie montażowej - gwarantuje ci, że po tygodniu, po przyjście do domu nie miałbyś siły ani ochoty na nic innego niż Taniec z gwiazdami.


15 mar 2012 22:28:05
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron