Teraz jest 28 mar 2024 15:31:05




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Perspektywy rozwoju polskiego rynku publikacji elektroniczny 
Autor Wiadomość
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 maja 2011 19:15:33
Posty: 338
eCzytnik: Kidle 3G
Post Perspektywy rozwoju polskiego rynku publikacji elektroniczny
Hej!
Napisałem pracę licencjacką pod powyższym tytułem, którą Vroo raczył wrzucić na swój portal. Praca jest dostępna tutaj.
Z racji tego, że w związku z zawartymi tam tezami może się wywiązać dłuższa dyskusja (na co mam nadzieję) pozwoliłem sobie na otwarcie nowego wątku na tym forum, żeby było gdzie pisać, a nie śmiecić Robertowi w komentarzach.

_________________
Terry Pratchett napisał(a):
"Osoby używające więcej niż 3 wykrzykników lub pytajników to osoby z zaburzeniami własnej osobowości."


01 kwi 2012 21:21:12
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 28 sie 2011 3:38:06
Posty: 68
eCzytnik: iPAQ rx1950, SGS i9000, Boox X61S
Post Re: Perspektywy rozwoju polskiego rynku publikacji elektroni
To wartościowa i wielowątkowa praca, pewnie przeczytam całość i jeszcze pomarudzę (jeśli można), tak na początek znalazłem drobne niedopatrzenie - napisałeś w pracy, że na iPadzie nie można otworzyć plików z DRM Adobe'a, a to nieprawda - już od 2010 roku legalnie otwiera je program txtr, żeby nie być gołosłownym - zapodaję linka: http://blogs.adobe.com/digitalpublishin ... ed-devices
Zbyt łatwo wysuwasz też wnioski z niepełnych informacji, w pracy licencjackiej to jeszcze ujdzie, ale pisząc niedługo magisterską musisz uważać - np. w kwestii nakładów czasopism dla Polski miarodajne są dane Związku Kontroli Dystrybucji Prasy, a nie pojedynczy tekst jakiegoś redaktora z tygodnika opinii, który mógł pisać artykuł pod tezę (bo ma do tego prawo) - redaktora z tygodnika może szokować gigantyczny spadek nakładu Wyborczej i SE, on ma prawo ograniczać się tylko do tych dwóch tytułów i łapać się za głowę że im nakład na łeb i szyję zleciał, ale Ty powinieneś zerknąć do ZKDP i zorientować sie, że inne (nowe!) papierowe dzienniki są głównymi winowajcami tych spadków, przekonałbyś się wtedy, że w Polsce z prasą papierową nie jest jeszcze aż tak źle, nakłady rzeczywiście spadają, ale powoli. Poza tym pieniądze z reklam i sprzedaży gazet to w Europie jeszcze nie całość finansowania gazet, niektórym gazetom świetnie się żyje z państwowych ogłoszeń, coraz więcej na ogłoszenia wydają też gminy (na kredowym papierze "informują" o unijnych inwestycjach w sprzyjającej danej opcji politycznej prasie lokalnej), polska prasa ma miękkie lądowanie, może ewoluować w kierunku elektroniki nieco wolniej i nieco inaczej niż amerykańska, niektórzy politycy mają wystarczająco dużo determinacji i państwowych pieniędzy, żeby nie pozwolić aby niektóre gazety tak po prostu zbankrutowały. To zresztą nic nowego, przed wojną wiele gazet było utrzymankami rządu, zresztą czasy przedwojenne, zwłaszcza w okresie kryzysu, także pod względem nakładów wcale nie były lepsze - jedna osoba kupowała gazetę, a potem ten sam egzemplarz czytało kilkanaście innych osób, w małych miejscowościach składanie się na gazetę było zjawiskiem powszechnym.


02 kwi 2012 0:55:57
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 maja 2011 19:15:33
Posty: 338
eCzytnik: Kidle 3G
Post Re: Perspektywy rozwoju polskiego rynku publikacji elektroni
Hm... pisałem, że tylko w Stanach gazety de facto żyją z reklam, a w pozostałych nie mają one aż tak dużego udziału.

Poprawiłem DRMowość iPada.

W sprawie ilości gazet: masz rację, ale nie będę tego poprawiał. Nie mam w tej chwili czasu na przebicie się przez temat.

_________________
Terry Pratchett napisał(a):
"Osoby używające więcej niż 3 wykrzykników lub pytajników to osoby z zaburzeniami własnej osobowości."


02 kwi 2012 8:52:11
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron