Teraz jest 29 mar 2024 10:49:13




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
Czas eksploatacji czytnika 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 10 wrz 2011 5:53:21
Posty: 7
Post Czas eksploatacji czytnika
Witam. Jak długo "wytrzymują" czytniki (chodzi mi o czas eksploatacji takiego czytnika)? Oczywiście to zależy od rodzaju czytnika, sposobu jego użytkowania, ale chodzi mi o Wasze doświadczenia. Z tego co się rozejrzałem czytniki są na gwarancji rok, dwa....
Ja zastanawiam się nad zakupem czytnika i czas eksploatacji mnie interesuje.


02 lis 2011 22:36:02
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lis 2009 20:20:04
Posty: 1433
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: inkBOOK Onyx
Post Re: Czas eksploatacji czytnika
czaplakin napisał(a):
Witam. Jak długo "wytrzymują" czytniki (chodzi mi o czas eksploatacji takiego czytnika)?
Mam BOOX-a 60 dwa lata, na wtórnym rynku można spotkać starsze czytniki. Myślę że nie ma ograniczeń, po prostu do czasu pojawienia się lepszych i tańszych technologii ;)
Wydaje mi się, że żywotność czytnika, przy przyzwoitym traktowaniu nie ma jakichś ograniczeń - dopóki wytrzymuje bateria. A jeśli można ją wymienić to problemu nie ma.
Oczywiście najdelikatniejszym elementem pozostaje sam ekran e-ink.

_________________
W Obrazek też ;)


02 lis 2011 22:42:40
Zobacz profil WWW
Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lip 2007 19:38:54
Posty: 3266
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: eClicto, iPad, K3 WiFi, K4
Post Re: Czas eksploatacji czytnika
Tak, eCzytniki, jeśli nie zniszczyć im ekranu, trzymają się dobrze, ale... EIH rozwija technologię i po prostu po tych 2-3 latach kupuje się coś nowego (podobnie jest z komórkami przecież; ja tak przekazałem tacie mojego eClicto, sam zaś kupiłem sobie K4).

_________________
Cytuj:
Muad'Dib uczył się prędko, ponieważ najpierw przeszedł szkolenie jak się uczyć. A najpierwszą ze wszystkich otrzymał lekcję podstawowej wiary, że może się nauczyć. Szokuje odkrycie, jak wielu ludzi nie wierzy, że mogą się nauczyć, a o ile więcej uważa, że nauka jest trudna.


02 lis 2011 23:30:36
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 22 paź 2011 13:47:07
Posty: 12
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: Iriver Story HD
Post Re: Czas eksploatacji czytnika
Czytałem, że w pierwszych czytnikach występował rzekomo efekt niewielkiej utraty kontrastu w ciągu kilku tygodni od zakupu. Później miało się to zatrzymać i nic więcej się nie działo. Natomiast w obecnych wyświetlaczach Vizplex i Pearl taki problem nie istnieje (z tego co czytałem oczywiście, nie ma na razie wiarygodnych testów).
Jeśli będziesz o niego dbał i trzymał w wystarczająco twardym etui, to powinien wytrzymać lata. Na zagranicznych forach ludzie piszą, że mają do tej pory pierwsze czytniki dostępne na rynku, więc będzie to pewnie gdzieś 5-6 lat?


Ostatnio edytowano 02 lis 2011 23:39:23 przez Slavek, łącznie edytowano 1 raz



02 lis 2011 23:32:53
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 10 wrz 2011 5:53:21
Posty: 7
Post Re: Czas eksploatacji czytnika
Ale ma ktoś czytnik w dobrym stanie np. 4 lata? Ja naczytałem się o producentach sprzętu elektronicznego, którzy z premedytacją produkują sprzęt, który wytrzymuje tylko tyle, aby sprzęt przetrwał tylko czas gwarancyjny i klient musiał kupić nowy sprzęt.


02 lis 2011 23:38:25
Zobacz profil
Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lip 2007 19:38:54
Posty: 3266
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: eClicto, iPad, K3 WiFi, K4
Post Re: Czas eksploatacji czytnika
Biorąc pod uwagę, że eClicto debiutował w Polsce w grudniu 2009, dośpiewaj sobie resztę. Są ludzie, którzy mają nieco starszy sprzęt (Hanliny v3, Sony PRS500/505), ale sporo z nich po prostu wymieniło je na nowsze wersje.

_________________
Cytuj:
Muad'Dib uczył się prędko, ponieważ najpierw przeszedł szkolenie jak się uczyć. A najpierwszą ze wszystkich otrzymał lekcję podstawowej wiary, że może się nauczyć. Szokuje odkrycie, jak wielu ludzi nie wierzy, że mogą się nauczyć, a o ile więcej uważa, że nauka jest trudna.


02 lis 2011 23:40:46
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 22 paź 2011 13:47:07
Posty: 12
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: Iriver Story HD
Post Re: Czas eksploatacji czytnika
To jest efekt uboczny cięcia kosztów. Popatrz sobie na to jak na telefon komórkowy. Zazwyczaj prędzej kupujesz nowy, a stary działający idzie do szuflady. Tak samo będzie z czytnikiem. Masz w nim baterię, która wytrzyma ile, z 5 lat? Pewnie więcej, bo czytnik zużywa mało energii. Trwałość zwykłych chińskich przycisków podaje się w milionach naciśnięć. Ile to będzie książek? Wszystko jest lutowane bezołowiowo, więc jak często będziesz trzymał sprzęt w niskich temperaturach i poddawał wstrząsom, to może ci coś odlecieć na płytce, co akurat nie było klejone. Inne uszkodzenia: wyładowanie elektrostatyczne (mało prawdopodobne), mechaniczne (ułamanie, pęknięcie wyświetlacza itp.).
Jak masz czas, to poczytaj sobie:
http://www.mobileread.com/forums/showthread.php?t=8531


02 lis 2011 23:48:45
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 mar 2011 16:44:42
Posty: 195
Lokalizacja: Wrocław
eCzytnik: Kindle Oasis 3
Post Re: Czas eksploatacji czytnika
Trwałość baterii wynika z zastosowanych technologi. Baterie Litowo-Ionowe i Litowo-polimerowe są teraz najczęściej wykorzystywane w telefonach i innych urządzeniach przenośnych. Nie mają efektu pamięci, nie ma potrzeby formatować ich - tylko od czasu do czasu podobny proces w celu uaktualnienia wewnętrznego licznika poziomu naładowania.
Niestety - średnio 2-2,5 roku i takie baterie zaczynają słabować. Bywa, że nawet po 1,5 roku. Nagle z 2,5 godzin podtrzymania laptop wysiada po 10-15 minutach. I tutaj żadne sztuczki nie pomogą, po prostu technologia do tego doprowadziła. Wbrew pozorom na ten proces wpływu nie ma ilość ładowań czy fakt, że bateria dużo czasu przeleżała na półkach. Wcześniej czy później odmówi posłuszeństwa.
Także o ile elektronika pozostanie wciąż sprawna o tyle bateria może się zbuntować.
Tylko nie demonizujmy tego procesu. To jest dość normalne zużywania się.


03 lis 2011 10:53:42
Zobacz profil
SwiatCzytnikow.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 sie 2010 11:00:21
Posty: 1873
eCzytnik: kindle, onyx, nook, kobo, pb, ipad
Post Re: Czas eksploatacji czytnika
Baterią bym się nie przejmował. Wydaje mi się, że pierwszą rzeczą, która może być do wymiany, przynajmniej w Kindle to przyciski zmiany stron, które są przecież wciskane czasami setki czy tysięce razy dziennie.

Widziałem raz (na warszawskich targach ksiażki) Kindle DX, który miał totalnie zajechane przyciski - zrobiły się wielkie luzy. W moich K2 i K3 luzy po 8-9 miesiącach używania się pojawiły, choć na razie nie stanowią problemu.

_________________
http://swiatczytnikow.pl (dawniej: Świat Kindle)
http://ebooki.swiatczytnikow.pl - (prawie) wszystkie polskie e-booki w jednym miejscu, czyli porównywarka ofert księgarni.


03 lis 2011 11:11:34
Zobacz profil WWW
Admin

Dołączył(a): 13 cze 2008 14:47:02
Posty: 2835
Lokalizacja: Gdańsk
eCzytnik: kindle
Post Re: Czas eksploatacji czytnika
T4ng10r napisał(a):
Niestety - średnio 2-2,5 roku i takie baterie zaczynają słabować. Bywa, że nawet po 1,5 roku. Nagle z 2,5 godzin podtrzymania laptop wysiada po 10-15 minutach.

To raczej ilość cykli ładowania decyduje. Laptopa ładuje się nieraz codziennie, komórkę co kilka dni, a solidny czytnik raz na miesiąc.

Zgadzam się z Vroo, że najszybciej zużyją się przyciski zmiany strony.

_________________
Zgred - Rafał Ziemkiewicz napisał(a):
Dziś trzeba pisać o mieczach, czarach, toporach i wojowniczkach w blaszanych bikini, wszystko inne to już jest nisza w niszy. Albo o nastoletnich wampirach.
Porównywarka cen ebooków


03 lis 2011 17:11:13
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do: