Teraz jest 29 mar 2024 9:17:52




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
Kańtoch Anna - 13 anioł 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 12 gru 2010 18:29:20
Posty: 11
Post Kańtoch Anna - 13 anioł
Było to moje pierwsze spotkanie z panią Anną Kańtoch i muszę uznać, że do tej książki będę chciał wrócić, ponieważ napisana prosto (tak, że aż chce się ją skończyć) oraz czasami wprost opisowo (dzięki czemu możemy sobie wyobrażać, jak mogła by wyglądać ekranizacja owego dzieła – co zdarzało mi się często), zachęca do czytania.

Świata wykreowanego przez autorkę trudno nie polubić. Bo cóż złego jest w tym, że Bóg pozostawił go 13 aniołom, które teraz sprawują nad nim władzę? Albo czy można wpaść na lepszy pomysł niż, stworzenie dwóch oddzielnych krain? Jednym włada technika, a więc przemysł, samochody i fabryki, a drugim zaś elfy, fauny, czarodzieje i gnomy – czyli magia pełną piersią.

Może więc od początku:

Aniołowie władając nad światem bohaterów postanawiają stworzyć dwie oddzielne krainy: Tanagrę (ci od techniki) i Arlen (świat magii). Mieszkańcy jednej z krain nie mogą przedostać się do drugiej, ponieważ umrą po 3 minutach i tak samo z drugą. Na przekór aniołom staje multimilioner Aimeric Tyren, chcąc połączyć obie krainy buduje po środku wielkie miasto Getteim. Wszystko wychodzi wspaniale, ludzie (i inne stworki) odwiedzają to miasto, a często też je zamieszkują. Osoby, które urodziły się w mieście mogą odwiedzać obie krainy, nie bojąc się śmierci. Wszystko tak się kręci przez 50 lat, aż do czasu pewnych odwiedzin, gdy dwójka aniołów przychodzi do Merica, syna Aimerica, i zwiastuje zniszczenie przez nich miasta.

I tutaj zaczyna się owiana wielką tajemnicą historia.

Bohaterami książki są: milioner bankrut, który kocha popełniać samobójstwa, dorosła kobieta ukryta w ciele 12 letniej dziewczynki, gwiazda srebrnego ekranu i trochę zagubiony sam ze sobą prywatny detektyw. A wszystko to dzieje się w mieście Getteim, więc dostajemy świetne Urban Fantasy.

Zostajemy wrzuceni w wir zdarzeń, powoli acz coraz bardziej do siebie pasujących. Chodź niestety muszę przyznać, że co drugą „tajemnicę” odkrywałem zanim autorka „odkrywała” ją w książce. Niestety tutaj duży minus, bo niby to książka fantastyczna, ale w konwencji kryminału.

Najbardziej zaś urzekła mnie historia Aelis. Wspaniale opisane myśli i zachowania. Powieść naprawdę jest na wysokim poziomie, chodź trochę sceptycznie do niej podchodziłem.


12 gru 2010 19:32:38
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do: