Teraz jest 29 mar 2024 7:50:18




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
Lehane Dennis - Pułapka zza grobu 
Autor Wiadomość
Mod
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lip 2007 16:39:15
Posty: 693
Post Lehane Dennis - Pułapka zza grobu
Obrazek

Lehane Dennis - "Pułapka zza grobu"

Trzeci tom z cyklu o parze detektywów, Angeli i Patricku lekko mnie zawiódł. Mając jeszcze w pamięci doskonały tom drugi, spodziewałem się tendencji zwyżkowej, a tu... Cóż, grzechem byłoby nazwać "Pułapkę zza grobu" książką słabą, bo Lehane poniżej dobrego poziomu nigdy nie schodzi, jednak porównując ze znakomitą "Ciemności, weź mnie za rękę", dużo elementów w trzeciej częsci serii, po prostu, "słabuje".

Sama intryga jest bardzo dobra. Autor sukcesywnie zwodzi czytelnika, by - gdzieś po upływie 2/3 fabuły - wykonać niezłego twista. Z innych, świetnych pomysłów, jest "rzucenie" naszych bohaterów na obce terytorium, z dala od Bostonu, kontaktów i powiązań, oraz pozbawienie ich wsparcia ze strony nieocenionego twardziela, Bubby, który czasami - w poprzednich tomach - niczym deus ex machina rozwiązywał większość problemów detektywów. Po prostu w tej części Angie i Patrick mają zdecydowanie bardziej "pod górkę", niż zazwyczaj... i to mi się podobało.

Nie podobał mi się za to sposób, w jaki potraktowano balast doświadczeń, którego ciężar czuć było pod koniec "Ciemności, weź mnie za rękę". W końcówce widzieliśmy Patricka przytłoczonego tym, czego doświadczył i Angelę, której równie ciężko było pogodzić się z tym, co się stało. W "Pułapce zza grobu" o tych wydarzeniach się wspomina, o tym się mówi, ale jakoś dziwnie trudno mi uwierzyć w emocje bohaterów. Coś tu po prostu zgrzyta.

No, ale ostatecznie "Pułapka zza grobu" to nie studium ludzikiej psychiki, ale kryminał i powieść sensacyjna, przede wszystkim. Kryminał, co prawda, zaledwie dobry, ale efektownej sensacji niemało. Oczami wyobraźni widziałem sekwencję pościgu i strzelaniny na moście - w opisywaniu scen akcji Lehane jest naprawdę dobry!

A wracając do minusów, to jednym z poważniejszych jest rozwiązanie intrygi, w które jakoś nie mogę uwierzyć. Niby wszystko gra, ale punkt zwrotny oparty jest na dziwnym zbiegu okoliczności, tak dziwnym, że nie sposób dać mu wiary. Tytułowa "pułapka zza grobu", która jest głównym elementem twista trąci trochę takim rozwiązaniem siłowym, które autor wykorzystał z braku lepszych pomysłów.

Mimo tego, "Pułapka zza grobu" to ksiązka dobra. Nie taki znowu banalny kryminał i "rzadka" sensacyjka, ale całkiem przyzwoity kawał sensacyjnej prozy ze świetnymi, budzącymi sympatię bohaterami głównymi. Szczerze powiedziawszy, Angie i Patrick, to w tej chwili moje ulubione postacie z poletka prozy kryminalnej i chyba na długo tak zostanie.

Książkę - mimo kilku niewielkich wad i lekkiego obniżenia poziomu w stosunku do poprzedniego tomu - zdecydowanie polecam!

Ocena: 4/5

_________________
Cytuj:
"Z książkami jest tak samo jak z ludźmi: tylko niewielka część odgrywa dużą rolę, reszta gubi się w wielości."

Gregory Benford - "Zagrożenie Fundacji"


Cytuj:
"Out in the oceans of sand
I saw the future
Of a golden land
Below the plains
I've been meeting my fate
I stood the test
The universe
In the palm of my hand
Oh, am I blessed
Or cursed "


Savage Circus "Legend of Leto II"


28 mar 2009 17:42:08
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron