Teraz jest 28 lis 2024 14:46:09




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
King Stephen-Dallas 63 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 15 mar 2008 19:46:33
Posty: 191
Post King Stephen-Dallas 63
Autor: King Stephen
Tytuł oryginalny: 11/22/63
Język oryginalny: angielski
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: science fiction
Forma: powieść
Rok pierwszego wydania: 2011

Stephen Edwin King urodził się w Portland 21 września 1947 r. Od wczesnych lat dzieciństwa, razem z adoptowanym bratem Davidem, wychowywany był tylko przez matkę, ponieważ ojciec opuścił rodzinę, gdy Stephen miał 3 lata. Najmłodsze lata życia autora nie należały do najłatwiejszych, głównie z powodu problemów finansowych, ponieważ matce ciężko było samotnie utrzymać trzyosobową rodzinę. Ten fakt był poniekąd jednym z bodźców do wczesnego rozpoczęcia twórczości pisarskiej. Stephen zachęcony przez matkę (kupiła mu pierwszą maszynę do pisania), mając 13 lat stawia pierwsze kroki pisarskie w świecie opowiadań. Jednak początkowo, ani wielkiej sławy, ani pieniędzy nie przynoszą mu one. W tym okresie uczęszczał w stanie Maine.do Durham Elementary School i Lisbon Falls High School, gdzie w 1966 r. zdał maturę. Pierwsze opowiadania to oczywiście tematyka grozy, podobnie jak następne, wydawane również w niskonakładowej gazetce Dave’s Rag, stworzonej wspólnie z bratem. Pierwsze opowiadanie, które Stephenowi udało się opublikować to Byłem nastoletnim rabusiem grobów, opublikowane pod tytułem W półświecie grozy. Lata 1966-1970 to dla Kinga czas studiów anglistycznych na Uniwersytecie Stanu Maine, w Orono. Już na drugim roku pisał felietony do studenckiej gazetki. Po ukończeniu studiów King otrzymał prawo do nauczania języka angielskiego na poziomie licealnym, a w 1971 roku poślubił Tabithę Spruce, która urodziła Stephenowi trojkę dzieci. Rodzina Kingów miała spore problemy finansowe, dlatego Stephen pisał opowiadania (większość była publikowana w męskich magazynach), pracował również w pralni przemysłowej i uczył angielskiego w Hampden Academy w Hampden, stan Maine. Jedna z pierwszych powieści Kinga, która przyniosła mu sławę i zastrzyk gotówki, to Carrie – powieść grozy, która miała być początkowo zwykłym opowiadaniem. Stephen King znany jest głównie dzięki literaturze grozy i horrorom (wiele z nich było kanwą filmów), które przyniosły mu ogromną popularność i bardzo wysokie honoraria. Autor świetnie czuje się również w innej tematyce, czego dowodem jest wspomniane w tytule postu Dallas 63-powieść z gatunku science fiction, która zdobyła ogromną popularność wśród czytelników na całym świecie i bardzo przychylne recenzje.
Najważniejsza część akcji powieści osadzona jest w Ameryce w latach 1958-1963, obejmując zabójstwo Johna Kennedy’ego.
Główny bohater-nauczyciel literatury angielskiej (ukłon w stronę zawodu wyuczonego autora), Jake Epping ma okazję osobiście poznać realia życia amerykańskiego w roku 1958 i latach następnych. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że belfer żyje i pracuje w 2011 roku. Pewnego dnia dowiaduje się od starego znajomego prowadzącego bar szybkiej obsługi-Ala Templetone’a, o ciekawej anomalii występującej w piwnicy baru z „mniamburgerami” Ala. Zaintrygowany tym faktem, jak również innymi ciekawymi zbiegami okoliczności postanawia przekonać się na własnej skórze jak wygląda „królicza nora” umożliwiająca cofniecie się do roku 1958. Pod przybranym nazwiskiem George’a Ambersona, wyposażony w informacje, wskazówki i przestrogi Ala oraz pewną sumę pieniędzy, Epping zjawia się w Ameryce roku pańskiego 1958. Wprawdzie z początku nie do końca jest przekonany o głównym celu swej „misji”, ale sytuacje w których się znajdzie będą pchały go do pozostania w czasach tak odległych od tych, do których przywykł. Jakie konsekwencje w przyszłości będą miały zmiany wprowadzane przez Eppinga w biegu historii. Czy trzepot skrzydeł motyla wówczas, zamieni się w ogromny wicher w przyszłości? A może historia raz napisana, nie pozwoli na zmiany i wszystko powróci do stanu pierwotnego niwecząc wszelkie poczynania zarówno te dobre, jak i te złe?
Charakterystyczne dla Kinga, jest w powieści stopniowe rozbudzanie ciekawości i napięcia, by mogły one osiągnąć punkt kulminacyjny, po czym cały proces rozpoczyna się od nowa. Moim subiektywnym zdaniem, można natrafić niekiedy na opisy nudnawe, niewiele wnoszące do ogólnego rozrachunku. Niemniej jednak w pewien sposób oddają ówczesną rzeczywistość. Ambersonowi bardzo spodobały się czasy, gdzie nie istniały komórki czy internet, a technika była delikatnie mówiąc zacofana i nawet mu to zbytnio nie doskwierało.
Bardzo interesującym zabiegiem jest wprowadzenie do fabuły powieści postaci historycznych, takich jak Lee Harvey’a i Mariny Oswaldów, Johna i Jackie Kennedych, gen. Walkera. Wprowadza to dodatkowy realizm i pozwala czasami zapomnieć, że główny bohater przeniósł się w nową rzeczywistość z przyszłości. Powieść napisana jest w formie wspomnień Jake’a Eppinga/George’a Ambersona, patrzącego ze swojej perspektywy na całą rzeczywistość (przeszłość i przyszłość). Fakt ten jest dodatkowym atutem powieści.
Książka z pewnością trzyma do końca w napięciu, nie pozwalając odgadnąć rozwiązania, pobudzając czytelnika do rozmyślań i rozważań, niejednokrotnie nie pozwalając oderwać się od czytania. A gdy się kończyła, byłem zawiedziony że tak szybko.


06 maja 2014 8:44:51
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do: